www.paladium.net
www.paladium.net service markSM

Clinton and Krishna

Clinton and Krishna
Source: U.S. Department of State Web Site

U.S. DEPARTMENT OF STATE TELEPHONE DIRECTORIES

FOREIGN 2010 AND DOMESTIC 2012

 
  1. INTRODUCTION 27 January 2012 There are two lists below: foreign and domestic. We made both lists from PDF files we downloaded from cryptome.org.
  2. FOREIGN SERVICE POSTS KEY OFFICERS
    1. Our Introduction 20 July 2011 We made the list below from May 2010 PDF file dos-key-staff.pdf, which we downloaded from cryptome.org.
    2. DoS Introduction Key Officers List (UNCLASSIFIED) This customized report includes the following section(s): United States Department of State Telephone Directory Provided by The Office of Global Publishing Solutions, A/ISS/GPS 5/3/2010 Cover UNCLASSIFIED Key Officers of Foreign Service Posts
    3. List Afghanistan KABUL (E) Great Massoud Road, (VoIP, US-based) 301-490-1042, Fax No working Fax, INMARSAT Tel 011-873-761-837-725, Workweek: Saturday - Thursday 0800-1630, Website: kabul.usembassy.gov Officer Name DCM OMS Karen Trimble AMB OMS Linda Landers DCM/CHG Francis J. Ricciardone DHS/ICE Trey Terry ECO Michael Spangler FM Mark Moore HRO Terry Murphree MGT Kevin Milas NAS/INL Andrew Quinn POL/MIL Phil Kosnett AMB Karl W. Eikenberry CON Randall Merideth PAO Steve Cristina GSO Tim Bullington RSO Doug Allison CLO Eileen Milas DEA Michael Marsac FAA David Boulter FMO Tahwanda Lambert IMO Elizabeth Slater ISO Kim Long LEGATT Robert Jones POL Ann Pforzheimer Albania TIRANA (E) 103 Rruga Elbasanit, 355-4-224-7285, Fax (355) (4) 223- 2222, Workweek: Monday-Friday, 8:00am-5:00pm, Website: http://tirana.usembassy.gov/ Officer Name DCM OMS Vacant AMB OMS Brenda James DCM/CHG Charge Deborah A. Jones ECO Margo Pogorzelski FM James Melton HRO Dale Giovengo ICITAP Gary Bullard MGT Michael Scanlon OPDAT Melissa Schraibman POL/ECO Paul Poletes AMB John Withers II CON Abigail Aronson PAO Mark Smith GSO Lisa Ficek RSO Dennis San Miguel AFSA Abigail Aronson AID Joseph Williams CLO Elsa Carkanji-Silos DAO Jerry Cornett FMO Dale Giovengo IMO Gary Harral ISSO Benjamin Weiss Algeria ALGIERS (E) 5, Chemin Cheikh Bachir Ibrahimi, +213 (770) 08- 2000, Fax +213 (21) 60-7335, Workweek: Sun- Thurs 08:00-17:00, Website: http://algiers.usembassy.gov Officer Name AMB OMS Shelly Ainsley FCS Douglas Wallace FM Thomas Streiffert HRO Jeanne M. Miller MGT David Wick (Tdy) POL/ECO Michael Bosshart POL/MIL Beth Wilson AMB David D Pearce CON Jennifer Noisette DCM W. William Jordan PAO Lawrence Randolph GSO Christa Dupuis RSO Kevin Whitson AFSA Melissa Schubert AGR Hassan Ahmed CLO Noemi Phillips/Leann Tichenor DAO COL Terry Tichenor EEO Jennifer Noisette FMO Jeanne M. Miller ICASS Chair Douglas Wallace IMO Naseem Ioane ISO Lyle Howard ISSO Lyle Howard LEGATT Brian Murphy State ICASS Naseem Ioane Angola LUANDA (E) Rua Houari Boumedienne #32, 011-244-222-641-000, Fax 011-244-222-641-232, INMARSAT Tel 011-871-683-133-246, Workweek: Monday thru Thursday, 8:00 am - 6:00 pm; Fridays 8:00 am till 12 Noon, Website: http://Luanda.usembassy.gov Officer Name DCM OMS Stephanie Harrison AMB OMS Karen Waltz-Davis CDC Xiomara Brown ECO Jeffrey Izzo FM Ibraheem Muhamed POL/ECO Jeffery Izzo POL/MIL Darrell Moran AMB Dan W. Mozena CON Sara Marti DCM Jeffrey Hawkins PAO Gabriel Hons-Olivier 5/3/2010 Key Officers of Foreign Posts KO-1 UNCLASSIFIED GSO Craig Coombs RSO Jason Smith AFSA Ruthann Kleinfelt AID Randy Peterson CLO Michael Kleinfelt DAO LTC Tony Espinosa FMO Henry Yang ICASS Chair Kenya Owens IMO Ruthann Kleinfelt ISSO Ruthann Kleinfelt Argentina BUENOS AIRES (E) Avda. Colombia 4300, 54-11-5777-4533, Fax 54 -11-5777-4240, Workweek: 0845 AM - 0545 PM, Website: http://argentina.usembassy.gov/ Officer Name DCM OMS Lindsey, Terri AMB OMS Taylor, Wendy DHS/ICE Kleppe, Stephen ECO Fennerty, John FCS Rigassio, James FM Krueger, Steven HRO Zabriskie, Petra J. MGT Sarro, Dorothy MLO/ODC COL Passmore, Edwin W. TSA Vacant AMB Martinez, Vilma S. CG Noronha, Jennifer DCM Kelly, Thomas P. PAO Howes, Robert C. GSO Glenn, Richard RSO Burton, Wade AFSA Fields, Larry AGR Mergen, David J APHIS Perez-Marcano, Yvette CLO Frias, Anna DAO COL Allcott, Mark B. DEA Cohen, John EST Perez, James M. FMO Hand, Dianne IMO Cabrera, Ricardo IPO Swope, Jack ISSO Crowther, Peter LEGATT Mcconn, Beth D POL Featherstone, Alexander RAMC Charleston Finance Center Armenia YEREVAN (E) 1 American Ave., (37410) 46-47-00; 49-42-00, Fax (37410) 46-47-42, INMARSAT Tel Satellite 8821655530566; 8821655530392; 8821655530142, Workweek: Mon-Fri / 9:00am- 6:00pm, Website: http://yerevan.usembassy.gov/ Officer Name DCM OMS Sarah Madrid AMB OMS Susan Christy FM Dennis Springhetti HRO Benjamin Pierce MGT Veronica Hons-Olivier NAS/INL John Maher POL/ECO Bart Putney AMB Ambassador Marie Yovanovitch CON Robert Farquhar DCM Joseph Pennington PAO Thomas Mittnacht GSO Charles Clegg RSO Gordon Goetz AGR Frederic Johnston AID Jatinder Cheema CLO Sarah Pierce/Christina Putney DAO Robert Webster FMO Benjamin Pierce IMO Everett Copher IRS Susan Stanley ISO Allen Gardner ISSO Allen Gardner LEGATT Steven Kessler Australia CANBERRA (E) American Embassy Canberra, Moonah Place, Yarralumla ACT 2600 AUSTRALIA, 61-2-6214-5600, Fax 61-2-6214- 5970, Workweek: Mon - Fri / 8:00am to 5:00pm, Website: http://canberra.usembassy.gov/ Officer Name DCM OMS Vacant AMB OMS Diane O'Neal ECO Edgard Kagan FM Donald Cunningham HRO Amy Murphy MGT Christopher Riche AMB Jeffrey L. Bleich CON Virgil Strohmeyer DCM Daniel Clune PAO Judy Moon GSO Geoffrey Nyhart RSO Julie Cabus AGR Grant Pettrie CLO Cheryl Brower DAO COL Andrew Britschgi DEA Emmet Highland EEO Carlos Santamaria EST David Atkinson FMO William Lauritsen ICASS Chair Katharine Forbes IMO Marcia Henke IPO Carlos Santamaria-Bernabe ISO John Meradith ISSO John Meradith LAB Vacant LEGATT Henry Gittleman POL Edgard Kagan State ICASS Christopher Riche MELBOURNE (CG) 553 St. Kilda Road, Melbourne, VIC, Australia, 3004, + 61 3 9526 5900, Fax + 61 3 9510-4646, INMARSAT Tel 5/3/2010 Key Officers of Foreign Posts KO-2 UNCLASSIFIED 3004, + 61 3 9526 5900, Fax + 61 3 9510-4646, INMARSAT Tel Iridium 014-716-9057, Workweek: M-F, 8:00 - 5:00, Website: http://melbourne.usconsulate.gov/melbourne/index.html Officer Name CG OMS Leza Olson FCS Vacant MGT Louise Veenstra (Fsn) POL/ECO Justin Kolbeck CG Michael Thurston CON Julie Grant PAO Aric Schwan DAO John Dowling IPO Shane Child ISSO Justin Kolbeck SYDNEY (CG) MLC Centre - Level 59, 19-29 Martin Place, Sydney 2000, 61-2-9373-9200, Fax 61-2-9373-9125, Workweek: M-F, 08:00 - 17:00, Website: Officer Name CG OMS Jessica Haynie ECO Rajinder Singh FCS David Murphy MGT Darion Akins POL/ECO Rajinder Singh CG Judith Fergin PO Judith Fergin CON Thurmond Borden PAO Alexei Kral GSO Andy Ball RSO Dave Shamber EEO Jessica Haynie IPO Lance Bryan LEGATT Matt Witt PERTH (C) Level 13, 16 St Georges Tce, 61-8-9202-1224, Fax 61-8- 9231-9444, Workweek: M - F; 8:00 am - 5:00 pm, Website: http://perth.usconsulate.gov/perth/index.html Officer Name CG OMS Mariane Primrose (Fsn) ECO Gina Soos (Fsn) MGT Neal Vermillion PAO/ADV Lisa Marino (Fsn) CG Kenneth Chern CON Neal Vermillion GSO Anoutchka Payet (Fsn) ISSO Neal Vermillion POL Veronica Kerr (Fsn) Austria VIENNA (E) Boltzmanngasse 16, 1090 Wien, 011-43-1-31339-0, Fax 011-43-1-31339-2510, Workweek: M-F 0830 - 1700 local, Website: http://vienna.usembassy.gov/ Officer Name DCM OMS Katherine McGifford AMB OMS Malgorzata Lamot DHS/CIS Marla Belvedere DHS/ICE James Plitt FCS Christopher Quinlivan FM Keith Hanigan HRO Benjamin Garcia MGT LCDR Jeffry R. Olesen MLO/ODC LTC Scott Dullea POL/ECO J. Dean Yap AMB William C. Eacho CG Heather Guimond DCM Charge Christopher J. Hoh PAO Robert Hugins GSO David Herbert RSO Robert Hartung AGR Bobby Ritchie APHIS Antonio Arroyave CLO Jana Hugins DAO COL Ulises Soto DEA Ira Israel EEO Usha Pitts FMO Stephen Carignan ICASS Chair Sue Brigs IMO James Norton IPO Leslie Oly IRS Barbara B. Franklin ISO Douglas McGifford ISSO Nathan Holder LEGATT Vacant UNVIE (VIENNA) (M) Wagramerstrasse 17-19, A-1220 Vienna, Austria, 43 1 31339 74 3501, Fax 43 1 367 07 64, Workweek: 0830- 1700, Website: http://vienna.usmission.gov/ Officer Name DCM OMS Karen Schoppl AMB OMS Jennifer Harrison DEP DIR Eric Sandberg (Ntec) DIR Mark Scheland (C/Nuclear Policy) HRO Benjamin Garcia MGT Mark Moody POL/ECO Stephanie Amadeo AMB Glyn Davies DCM Charge Geoffrey Pyatt PAO Susan Doman GSO David Herbert RSO Robert Hartung CLO Jana Hugins FMO Stephen Carignan ICASS Chair Sue Briggs IMO James Norton IPO Les Oly IRS Barbara B. Franklin ISO James Norton ISSO Nathan Holder USOSCE (M) Obersteinergasse 11 1190 Vienna, Austria, 011-43-1 31339-3141, Fax 011-43-1-369-1585, Workweek: M-F 0830-1700 local, Website: http://osce.usmission.gov/ Officer Name DCM OMS Elizabeth Babroski AMB OMS Vacant HRO Benjamin Garcia MGT Mark Moody AMB Vacant 5/3/2010 Key Officers of Foreign Posts KO-3 UNCLASSIFIED DCM Charge Carol Fuller PAO Michael Stevens GSO David Herbert RSO Robert Hartung CLO Jana Hugins DAO COL Ulises Soto ICASS Chair Sue Briggs IMO James Norton IPO Nathan Holder IRS Barbara B. Franklin ISO Douglas McGifford ISSO Nathan Holder POL Casey Christensen Azerbaijan BAKU (E) 83 Azadlig Prospect, Azerbaijan, AZ 1007, +994-12-498-03 -35, Fax +994-12-465-66-71, INMARSAT Tel 873-151-5401, Workweek: M-F, 9:00 - 17:30, Website: http://baku.usembassy.gov Officer Name DCM OMS Beth Garverick HRO Steven Rider MGT Karen Davidson POL/ECO Rob Garverick AMB Charge Donald Lu CON Warren Gray DCM Donald Lu PAO Terry Davidson GSO Hunter Crowder RSO Dave Sparrowgrove AID Scott Taylor ATO Lorelei Canyon CLO Ketevan Taggart DAO COL Doug Sachs EEO Selim Ariturk FMO Steven Rider ICASS Chair Scott Taylor IMO Ted A. Cross IPO K. Keng Chen ISSO Ted Cross LEGATT Peter Strasser State ICASS Rob Garverick Bahamas NASSAU (E) Queen Street, 242-322-1181, Fax 242-328-7838, Workweek: Mon-Thurs 8:00am-5:00pm; Fri 8:00am-3:30pm, Website: http://nassau.usembassy.gov/ Officer Name DCM OMS Mary-Kathryn Grey AMB OMS Vacant DHS/ICE Dan Whitehurst FM Jeffery Davis HRO Christine Stockman MGT Sarah Solberg MLO/ODC Janice Smith NAS/INL John Moppert TSA Vacant USCS OIC LCDR Louie C. Parks Jr.. AMB Nicole A. Avant CON Robin L. Haase DCM Timothy Zuniga-Brown PAO Jefferson Dubel GSO Francis Shields Jr.. RSO Roy Stillman AFSA Mary-Kathryn Grey CLO Sharon Stillman DEA James Connolly EEO Anthony Pagliai ICASS Chair John Moppert IMO Roland Neiss LEGATT Richard Etzler POL Jefferson Dubel State ICASS John Moppert Bahrain MANAMA (E) Building 979, Road 3119, Block 331, Zinj District, 973 -1724-2700/VoIP:202-448-5131, Fax 973-1727-2594, Workweek: Sun to Thurs, 0800-1700, Website: http://manama.usembassy.gov/ Officer Name DCM OMS Betty Boigenzahn ECO Benjamin A. Thomson FM Dan Hess HRO Joy Davies MGT George Navadel MLO/ODC COL Kevin Kyger POL/ECO Steve Butler AMB Adam J. Ereli CON Nausher Ali DCM Christopher Henzel PAO Rachel Graff GSO Alexandra Aitken RSO Lance Bailey ATO David Williams (Res. Dubai) DAO COL Darrell Chinn DEA Thomas Riddles (Res. Cairo) FAA Roy Barnett (Res. Abu Dabi) FMO Ronald Dailey IMO Paul Wright IPO Troy Jackson IRS Kathy J. Beck (Res. In Paris) ISSO Troy Jackson LEGATT Jeff Bedford (Res. Riyadh) Bangladesh DHAKA (E) Madani Avenue, Baridhara, Dhaka, Bangladesh, +880-2- 885-5500/22, Fax +880-2-882-3744 (Tel Operator) or 880 2 882 3159 (Mail Room), INMARSAT Tel +881-676-311-001 - PCC, Workweek: 0800 to 1630 Sun - Thurs, Website: http://dhaka.usembassy.gov/ Officer Name DCM OMS Stacy Scott AMB OMS Araceli Enano CDC Dr. Steve Luby FCS Lela Mulgaokr 5/3/2010 Key Officers of Foreign Posts KO-4 UNCLASSIFIED FM Vacant HRO Wayne Hemmings MGT Adam Lamoreaux MLO/ODC MAJ Mark L Pralat, Sr POL/ECO Jon Danilowicz AMB James F. Moriarty CON Sandy Ingram DCM Nicholas Dean PAO Lauren H. Lovelace GSO Mary Oliver RSO David Koczot AFSA David Arulantham AGR David Leishman AID Denise Rollins CLO Jo Ann Sernovitz DAO LTC Sherman Kelley DEA Harold Willis EEO Anastasia Miller FMO Victor Carbonell ICASS Chair Denise Rollins IMO Sam Miller IPO Daniel Siebert ISO Didier Diakite ISSO Damon Rice POL Jon Danilowicz State ICASS Heather Variava Barbados BRIDGETOWN (E) Wildey Business Park, Wildey, St. Michael BB 14006, 246-227-4000, Fax 246-227-4088, Workweek: Mon-Fri: 8.00 - 4.30, Website: http://bridgetown.usembassy.gov/ Officer Name DCM OMS Hillaire Campbell AMB OMS Vacant CDC Shirley Lecher ECO Bryan R Switzer FM Maurice Pettiford HRO Cindy R. Jones MGT Marcia L. Norman MLO/ODC CDR Cdr. Edward Gaynor AMB Vacant CG Nicole Theriot DCM Charge D. Brent Hardt PAO John C. Roberts GSO Yoshino Rosenstein RSO Gary Truchot AFSA John Aller AID James Goggin CLO Lauren Mchugh/Tamie Harvey DAO CDR Ronald Pailliotet(Res. Caracas) DEA Charles Graham EEO Nicole Theriot FAA Dawn Flanagan (Res. Washington) FMO Leticia Macapinlac ICASS Chair James Goggin IMO Lorraine Morris IRS Cheryl Kast ISO Norman G B Ellasos ISSO Vacant LAB John C. Aller LEGATT John Sylvester POL Ian Campbell State ICASS Marcia L. Norman Belarus MINSK (E) 46, Starovilenskaya St., Minsk Belarus 220002, (375) (17) 210-1283, Fax (375) (17) 334-7853, INMARSAT Tel NONE/NONE/NONE, Workweek: M-F / 0830 - 1730, Website: http://belarus.usembassy.gov/ Officer Name DCM OMS Vacant AMB OMS Vacant DCM/CHG Michael D Scanlan FM Vacant HRO Vacant MGT Robert Miller AMB Vacant CON Robbie Reeves PAO Vacant GSO Vacant RSO Christine Putz AGR (Res In Moscow) AID Vacant (Kyiv) CLO Vacant DAO Vacant DEA (Res In Vienna) FAA (Res In Brussels) FMO Vacant IMO Eric Rose IPO Vacant IRS Res. In Frankfurt ISO Vacant ISSO Eric Rose LEGATT (Res In Kiev) POL Vacant Belgium BRUSSELS (E) 27 Blvd. du Regent, 1000 Brussels, (32-2) 508-2111, Fax (32-2) 511-2725, Workweek: E: 9-6 JAS 8-5, Website: http://Brussels.usembassy.gov Officer Name DCM OMS Kathy Cavanagh AMB OMS Ellen Hamblett DCM/CHG Charge Richard Eason FCS Paul Kullman FM John Drexler HHS Ian Magrath HRO Leonardo Osorio MGT Andrea Nelson MLO/ODC COL Michael Salvi POL/ECO Richard Eason TSA Richard Kolodner AMB Howard W. Gutman PAO Ellen Irvine 5/3/2010 Key Officers of Foreign Posts KO-5 UNCLASSIFIED GSO Michelle Esperdy RSO Michael W. Poehlitz AGR Resident In The Hague CLO Dianna Watson/Cathy Siegel DAO COL Daniel Fagundes DEA James Kabel FAA Anthony Fazio FMO Jim Paravonian IMO Jan Cote IPO Jeffrey J. Hoover IRS Kathy Beck (Resident In Paris) ISO Barbara Debbage ISSO Jon Miracle LEGATT Robert Clifford USEU (M) Rue Zinner 13, B-1000 Brussels, (32)(2)508-2222, Fax (32- 2) 511-2725, Workweek: 9:00 a.m. - 6:00 p.m., Website: http://useu.usmission.gov/ Officer Name DCM OMS Linda Roberts AMB OMS Grace McDermott DHS/ICE Jacquelyn Bednarz ECO Peter Chase FCS Val Huston FM John Drexler HRO Leonardo Osorio MGT Andrea Nelson OMS Katherine Torilli TSA Richard Kolodner AMB William E. Kennard CON Joseph Pomper DCM Christopher Murray PAO Renee Earle GSO Michelle Esperdy AGR Debra Henke AID William Anderson APHIS Peter Fernandez CLO Dianna Watson DEA Thomas Scarantino IMO Jan Cote IPO Jeff Hoover IRS Kathy J. Beck (Resident In Paris) ISO Jeff Hoover LEGATT Mary Lee Warren POL Christopher Davis USNATO (M) Blvd Leopold III, 1110 Brussels, Belgium, (32-2) 724- 3111, Fax +32 2 724 3403, Workweek: 09:00 - 18:00, Website: http://nato.usmission.gov/ Officer Name DCM OMS Paula Hart AMB OMS Karen Pennington CA J. David Kay MGT Robert A. Glacel AMB Ivo Daalder DCM John Heffern PAO Kate Byrnes GSO Rich Wimberly RSO Kenneth Davis ICASS Chair Please See U.S. Embassy Brussels IMO David P. Jesser IPO Warren Gilsdorf IRS Please See U.S. Embassy Brussels ISO Rickey K. Brown ISSO Jay Biddulph POL Alejandro Baez Belize BELMOPAN (E) Floral Park Road, 011-501-822-4011, Fax 011-501- 822-4012, Workweek: 08:00 - 17:00, Mondays - Fridays, Website: http://belize.usembassy.gov Officer Name DCM OMS Joy Dellinger AMB OMS Deb Mahoney MGT Sharon Featherstone MLO/ODC LTC Chris Eldridge POL/ECO Brianne Watts AMB Vinai Thummalapally CON Thomas Wallis DCM J.A. Diffily GSO Alan McCarthy RSO Robert F. Kelty AFSA Vacant APHIS Glenn Germain CLO Aaron White DEA Marcus Anderson ICASS Chair Donna Cuthbertson IMO Allen Gandy POL Kelly McCarthy State ICASS Tom Wallis Benin, The Republic Of COTONOU (E) Rue Caporal Bernard Anani, (229) 21 30 06 50, Fax (229) 21 30 19 74, INMARSAT Tel 762768573, 763682952 763682956, Workweek: Mon-Thurs 8:00-5:30, Fri 7:30-1:300, Website: http://cotonou.usembassy.gov/ Officer Name AMB OMS Shelia Lockett CDC Abdou Salam Gueye HRO Teresa Stewart ICITAP Frantz Gilles MGT Teresa Stewart OPDAT Dan Dudis POL/ECO Christina Day AMB James Alcorn Knight CON Richard Kolker DCM Martina Boustani PAO Rhonda Watson GSO Stephanie Arnold RSO Pate Buford (Tony) AFSA Richard Kolker AID Janet Schulman CLO Abdourazakou Mamane EEO Catherine Andang FMO Misun Pak Fedzer ICASS Chair Christina Day 5/3/2010 Key Officers of Foreign Posts KO-6 UNCLASSIFIED IMO Gerald Spears ISSO Joseph Plunkett State ICASS Christina Day Bermuda HAMILTON (CG) 16 Middle Road, Devonshire DV 03 Bermuda, 1- 441-295-1342 x0, Fax 1-441-296-9233 or 1-441-295-1592, Workweek: 8:00 AM- 4:30 PM, M-F Officer Name CG OMS Gemma V. Newton DHS/CIS Stephen Greenberg DHS/ICE Stephen Greenberg DPO Jacquelyn B. Rosholt ECO/COM Douglas R. Boudreau FM Douglas R. Boudreau HRO Myrna Ortiz-Kerr (Frc - Fort Lauderdale) MGT Douglas R. Boudreau CG Grace W. Shelton CON Jacquelyn B. Rosholt GSO Douglas R. Boudreau RSO Tanya S. Sears (Usun-Ny) AFSA Jacquelyn B. Rosholt APHIS Stephen Greenberg CLO Brenda K. Myers DAO Dao London DEA Mcaleer (Not At Post) EEO Jacquelyn B. Rosholt FMO Douglas R. Boudreau ICASS Chair Stephen Greenberg IMO Darrell H. Chapman (Rimc - Ft Lauderale) IPO Jacquelyn B. Rosholt IRS Paul Rolli (Not At Post) ISO Jacquelyn B. Rosholt ISSO Jacquelyn B. Rosholt LEGATT Richard Etzler (Embassy Nassau) POL Douglas R. Boudreau Bolivia LA PAZ (E) Av. Arce # 2780, (591) (2) 216-8000, Fax (591) (2) 216- 8111, Workweek: Mon-Fri, 08:30 - 17:30, Website: http://bolivia.usembassy.gov/ Officer Name DCM OMS Jody K. Burge CM A/John S. Creamer CM OMS Dorarette Harley DCM/CHG A/William J. Mozdzierz J. Moore FM Dale Kerksiek HRO James E. Hostetler MGT John Olson MLO/ODC COL Gary Garay NAS/INL A/Gwendolyn Llewellyn POL/ECO A/Holly Waeger Monster AMB Vacant CON Cynthia Haley PAO David A. Hodge GSO Ayemere E. Okojie RSO Patrick J. Moore AID Cynthia Pruett CLO Teresa Moore & Marjorie McCracken FMO A/James Keller IMO James R. Keller IPO Bryan McCracken ISO Deborah A. Gaymer ISSO Dale B. Jones Bosnia-Herzegovina SARAJEVO (E) Alipasina 43, +387 33 445 700, Fax +387 33 659 722, Workweek: Monday - Friday 8:00AM to 5:00PM, Website: http://sarajevo.usembassy.gov/ Officer Name DCM OMS Sally B. Lewis AMB OMS Wanda D. Kleinsmith ECO Eric W. Luftman FM Jack M. Reedy HRO Jay Williams ICITAP James J. Tillman MGT John T. Bernlohr AMB Charles L. English CON Daniel H. Gershator DCM Jonathan M. Moore PAO Janet W. Miller GSO Stephen J. Weed RSO Karen R. Schaefer AGR Quintin Gray (Resident In Vienna) AID Alan E. Reed CLO Lori A. Long DAO COL Michael V. Schleicher EEO Dale R. Rice EST Karyn, Posner (Resident In Budapest) FAA Gregory Joyner (Resident In Rome) FMO Jay Williams ICASS Chair David Hallengren IMO Dale R. Rice IRS Kathy J. Beck (Resident In Paris) ISO Alex B. Kim ISSO William T. White LEGATT Frank J. Teixeira POL Elise H. Kleinwaks State ICASS Daniel H. Gershator BANJA LUKA (BO) Jovana Ducica 5, Banja Luka, +387-51-211-500, Fax +387-51-218-291, Workweek: Monday - Friday, Website: http://sarajevo.usembassy.gov/ Officer Name DCM OMS Sally B. Lewis AMB OMS Wanda D. Kleinsmith ECO Eric W. Luftman FM Jack M. Reedy HRO Jay Williams ICITAP James J. Tillman MGT John T. Bernlohr AMB Charles L. English CON Daniel H. Gershator DCM Jonathan M. Moore 5/3/2010 Key Officers of Foreign Posts KO-7 UNCLASSIFIED PAO Janet W. Miller GSO Stephen J. Weed RSO Karen R. Schaefer AID Alan E. Reed CLO Lori A. Long DAO Michael V. Schleicher EEO Dale R. Rice EST Karyn Posner (Resident In Budapest) FAA Gregory Joyner (Resident In Rome) FMO Jay Williams IMO Dale R. Rice IRS Kathy J. Beck (Resident In Paris) ISO Alex B. Kim ISSO Alex B. Kim LEGATT Frank J. Teixeira POL Heidi Jovanovic MOSTAR (BO) Husnije Repca 3, Mostar, +387 36 580 580, Fax +387 36 580 581, Workweek: Monday - Friday 8:00 a.m. - 5:00 p.m., Website: http://sarajevo.usembassy.gov/ Officer Name DCM OMS Sally B. Lewis AMB OMS Wanda D. Kleinsmith FM Jack M. Reedy HRO Jay Williams ICITAP James J. Tillman MGT John T. Bernlohr AMB Charles L. English CON Daniel H. Gershator DCM Jonathan M. Moore PAO Janet W. Miller GSO Stephen J. Weed AGR Quintin Gray (Resident In Vienna) AID Alan E. Reed DAO Michael V. Schleicher EEO Dale R. Rice EST Karyn Posner (Resident In Budapest) FAA Gregory Joyner (Resident In Rome) FMO Jay Williams IRS Kathy J. Beck (Resident In Paris) ISO Alex B. Kim ISSO Alex B. Kim LEGATT Frank J. Teixeira POL Elise H. Kleinwaks Botswana GABORONE (E) P.O. Box 90, Gaborone, Botswana, (267) 395-3982, Fax (267) 395-6947, Workweek: M-Th 7:30 AM to 5:00 PM, Fri 7:30 AM to 1:30 PM, Website: http://gaborone.usembassy.gov/ Officer Name DCM OMS Carla Sarria-Pinon AMB OMS Natasha Greer HRO Cassandra Hamblin IBB George Miller MGT Steven Toy MLO/ODC LTC William Wyatt POL/ECO Heather Merritt AMB Stephen Nolan CON Christopher Machin DCM Scott Hamilton PAO Daniel Saint. Rossy COM Adrienne Taylor GSO Richard Peterson RSO John Krajicek AFSA Laurie Darlow AID Joan Larosa CLO Jody Rollins DAO Timothy Wilson FMO Marina O'Connell ICASS Chair Margarett (Peggy) McClure IMO Sandra Suty ISSO Sandra Suty Brazil BRASILIA (E) SES Av. das Na??es Qd. 801 - Lt. 03 - 70403-900 - Brasilia, DF - Brasil, 5561-3312-7000, Fax 55-61-3312-7676, Workweek: M-F/8:00-5:00, Website: http://brasilia.usembassy.gov/ Officer Name DCM OMS Elizabeth Marker AMB OMS Vacant DHS/ICE Charles Allen ECO Tara Erath FCS Rebecca Armand FM Gregory Larson HRO Judy Picardi MGT Cherie Jackson MLO/ODC Willie Berges NAS/INL Terrence Flynn AMB Vacant CON Marie Damour DCM Charge Lisa Kubiske PAO Adele Ruppe GSO A. Daniel Hernandez RSO Christopher Culver AFSA Craig Bowman AGR Allan Hrapsky AID Jeffery Bell APHIS Mark Prescott CLO Sharon Fuentes DAO Frank Rindone DEA Alex Toth EEO Fred Armand EST Richard Driscoll FMO Kathi Osborne ICASS Chair Vacant IMO Fred Armand IPO Paul Echaniz ISO Craig Bowman LEGATT David Brassanini POL Steve Liston State ICASS Vacant RIO DE JANEIRO (CG) Avenida Presidente Wilson, 147. Rio de Janeiro. RJ 20030-020, 55-21-3823-2000, Fax 55-21-3823-2003, INMARSAT Tel 683-142-238, Workweek: Mon - Fri / 08:00 - 17:00 hrs, Website: Rio Consulate Officer Name 5/3/2010 Key Officers of Foreign Posts KO-8 UNCLASSIFIED hrs, Website: Rio Consulate Officer Name CG OMS Katherine Ramos FCS Camille Richardson MGT Panfilo Marquez POL/ECO Kevin Murakami CG Dennis W. Hearne CON Gustafson De Andrade PAO Erick Holm-Olsen GSO Anthony Loh RSO Michael Olson APHIS Sharon Williams CLO Melinda McGarvey DAO Tim McGarvey IPO Douglas Sierra ISSO William Nguyen SAO PAULO (CG) Rua Henri Dunant, 700, Chacara Santo Antonio, Sao Paulo/SP, 04709-110, (55-11) 5186-7000, Fax (55-11) 5186-7099; (55-11) 5186-7350 (Mgmt), Workweek: Mon-Fri, 7:30 AM to 4:30 PM, Website: http://saopaulo.usconsulate.gov/ Officer Name CA Debra Tabusa De Godoy CG OMS Mary Ann Durham FCS Daniel Devito FM Steve Brda HRO Calvin Watlington MGT Calvin Watlington POL/ECO William Popp CG Thomas J. White CON David Meron PAO Thomas Dowling GSO Nancy Rios-Brooks RSO Aaron Codispoti AFSA Sean Hantak APHIS David Midgargten ATO Frederick Giles CLO Sarah Magan DEA Kevin Wilson FMO Calvin Watlington IPO Anup Shah ISSO Chad A O'Brien State ICASS Calvin Watlington RECIFE (C) Rua Goncalves Maia, 163, Boa Vista, Recife,PE, 55-81- 3416-3050, Fax 55-81-3231-1906, Workweek: M-F 7:30 am -4:30 pm, Website: Recife Consulate Officer Name CA Patricia Cavin MGT Elizabeth Macdonald PO Christoper Del Corso CON Daniel Bazan PAO Chris Jester RSO Pso/Elizabeth Macdonald ISSO Elizabeth Macdonald Brunei BANDAR SERI BEGAWAN (E) 3rd Flr Teck Guan Plaza, Jalan BANDAR SERI BEGAWAN (E) 3rd Flr Teck Guan Plaza, Jalan Sultan, Bandar Seri Begawan, (673) 222-9670, Fax (673) 222-5293, Workweek: 7:45am-4:30pm, Website: http://bandar.usembassy.gov/ Officer Name AMB OMS Allyson Cornish DHS/CIS (Singapore) FM (Singapore) MGT Michael Lampel POL/ECO John McIntyre AMB William Todd CON John McIntyre DCM John McIntyre GSO Michael Lampel RSO Marc A Weinstock DAO (Singapore) EEO (Singapore) FMO (Singapore) IMO Misty Knotts IPO Misty Knotts IRS (Singapore) ISO Misty Knotts ISSO Misty Knotts Bulgaria SOFIA (E) 16 Kozyak Street, 1407 Sofia, Bulgaria, (359)(2) 937-5100, Fax (359)(2)937-5320; 939-5790/GSO; 937-5231/HR, INMARSAT Tel 683-13-1345;683-13-1346, Workweek: M-F 07:00 - 19:00, Website: http://bulgaria.usembassy.gov Officer Name DCM OMS Linda Wood AMB OMS Grace Tift DHS/CIS Marla Belvedere (Resident Vienna) DHS/ICE James Plitt (Vienna) FCS Scott Pozil FM Michael Dilks HRO Martin Schwartz MGT Adams-Smith, Steven MLO/ODC Ltc Eric Hartman OPDAT Tom Peebles POL/ECO Kelly Adams-Smith POL/MIL Joshua Huck AMB James Warlick CG Eric Alexander DCM Susan Sutton PAO Ken Moskowitz GSO Sam Matthews, Marty Aversa RSO Thomas Huey AFSA Sarah Hutchison AGR Hoa Huynh AID Denny Robertson CLO Helen Wilmot, Christina Rudy DAO Col. Wilmot, David DEA Mark Snyder EEO Joshua Huck, Deborah Ash FMO Martin Schwartz ICASS Chair Scott Pozil IMO Mark Wilson IRS Kathy Beck (Resident Paris) ISO Joseph Costantino 5/3/2010 Key Officers of Foreign Posts KO-9 UNCLASSIFIED ISSO Mark Wilson LEGATT Timothy Langan Jr.. State ICASS Kimberly Atkinson Burkina Faso OUAGADOUGOU (E) Secteur 15, Ouaga 2000, Avenue Sembene Ousmane, Rue 15.873, (226) 5049-5300, Fax (226) 5049-5332, Workweek: M-Th 07:30-17:00, F 07:30 - 12:30, Website: http://ouagadougou.usembassy.gov/ Officer Name DCM OMS Althena Aikens AMB OMS Vacant CDC Vacant ECO/COM Sarah M. Gourde FM Orlando Ocasio HRO Judith Glen MGT Acting DCM Kevin M. Doyle MLO/ODC Bruce Patrick POL/MIL Melanie Zimmerman AMB Vacant CON Noah Geesaman DCM Charge Samuel Laeuchli PAO Neal Walsh GSO Barnaby Walsh & Daniel L. McManus RSO Chris Berry AID Mark Wentling CLO Stephanie Rentz EEO Althena Aikens ICASS Chair Melanie Zimmerman IMO Rajon T. Gilmore IPO Andrew Rector IRS Brenda.J.Morgan Burma RANGOON (E) Rangoon, 110 University Avenue (GPO 521), (95)(1) 536509, Fax 95-1-511069, INMARSAT Tel 383131573 or 383131574, Workweek: M-F 0800 - 1630, Website: http://burma.usembassy.gov/ Officer Name DCM OMS Tina Jo Ellingson AMB OMS Supin Horton ECO Marc R. Porter MGT Daniel G. Grown AMB Charge Larry M. Dinger CON Colin P. Furst DCM Thomas L. Vajda PAO Richard Mei RSO William I. Mellott AGR Daphne Khin Swe Aye APHIS U Khin Maung CLO Tamar Weisert & Oxana Valeeva DAO COL Col. Brey R. Sloan DEA John M. Whalen EEO Colin P. Furst FMO Steve R. Carroll IMO Diane B. Peterson ISO Sean P. Myers ISSO Louis R.Baluyut POL Jennifer A. Harhigh Burundi BUJUMBURA (E) Avenue des Etats-Unis, 257-22-207-000, Fax 257- 22-222-926, INMARSAT Tel iridium: 8816-3145-8703/8704/8705, Workweek: 5 days - Mon - Thu 7:30-5:30 - Fri - 7:30 - 12:30, Website: http://bujumbura.usembassy.gov/ Officer Name AMB OMS Margrethe Kleiber DCM/CHG Charge Judy Buelow ECO Vacant HRO Anthony Kleiber MGT Anthony Kleiber POL/ECO Mark Carr AMB Pamela Slutz CON Jaclyn Cole Adkins DCM Judy Buelow PAO Jacklyn Cole Adkins GSO Chelsea Bakken RSO Chris Bakken AID Jim Anderson (Aid/Ea) CLO Stephanie Diamond DAO COL Thomas Miller EEO Chris Bakken FIN Anthony Kleiber FMO Anthony Kleiber ICASS Chair Mark Carr IMO Simon Guerrero ISSO Simon Guerrero POL Carson Relitz-Rocker State ICASS Anthony Kleiber Cambodia PHNOM PENH (E) #01, St. 96, (855) 23 728 000, Fax (855) 23 728 600, Workweek: 8AM - 5PM, Website: http://cambodia.usembassy.gov/>http://cambodia.usembassy.gov/ Officer Name DCM OMS Tesone, Kim M AMB OMS Lavonya Hayward HRO Melissa Bruni MGT Kenneth L. Meyer POL/ECO Gregory F. Lawless AMB Carol A. Rodley CON Anita K. Allegra DCM Theodore Allegra PAO John E. Johnson GSO Paul Brand RSO Wade L. Boston AID Flynn Fuller CLO Craig D. Gerard DAO COL Mark Gillette FMO Sherrie D. Szymeczek ICASS Chair Scott Welch IMO Robert S. Blankenship IPO Richard S. Trezise 5/3/2010 Key Officers of Foreign Posts KO-10 UNCLASSIFIED ISO Joseph Ohikhuare ISSO Robert S. Blankenship LEGATT Patrick M. Gibbons Cameroon YAOUNDE (E) 6.050 Avenue Rosa Parks , BP 817, (237) 2220-1500, Fax (237) 2220-1500 Ext. 4531, Workweek: Monday - Thursday: 0730 - 1700; Friday: 0730 - 1230, Website: http://yaounde.usembassy.gov/ Officer Name DCM OMS Kay Spivey AMB OMS Marcia W. Vajay CDC Dr. Benjamin Millstdy) FM Clifford Adams HRO Levida Hardy MGT Kevin T. Crews POL/ECO Scott Ticknor AMB Janet E. Garvey CON Steven Royster DCM Lisa Peterson PAO Richard Johannsen GSO Kevan Higgins RSO Laura Williams AFSA Scott Ticknor CLO Nejla Zary DAO LTC Morgan EEO Anna Martz FMO Doebel Bradley IMO Bie Fox ISO Richard Derousse ISSO Richard Derousse Canada OTTAWA (E) 490 Sussex Drive, (613) 238-5335, Fax (613) 688-3080, Workweek: M-F 08:30-17:00, Website: http://canada.usembassy.gov/ Officer Name DCM OMS Michael S. Jahncke AMB OMS Shannon Lee Fagan DCM/CHG Terry A. Breese DHS/ICE Craig Healy ECO Eric Benjaminson FCS Stephan Wasylko FM Robert W. Peterson HHS Andrew C. Stevermer HRO Elenita Shorter MGT Alan E. Greenfield POL/MIL Kurt Van Der Walde TSA James Libovicz AMB David Jacobson CG David T. Hopper CON William H. Syll PAO Linda Carol Cheatham GSO Michael St. Clair RSO Larry Salmon AGR Robin Tilsworth APHIS Thomas J. Billak ATF Robert Thomas CLO Loretta K. Ramsey DAO COL Hausmann Jeffrey DEA Gerald E. Kaphing EST Marja Verloop FMO Kemp Long ICASS Chair Robin Tilsworth IMO Ed Gagliardi IPO Margaret A. Pfister IRS Jeff Cooper ISO William Bonnet ISSO Marcus Andersson LEGATT Thomas M. Larned POL Scott D. Bellard CALGARY (CG) 1000 - 615 Macleod Trail SE / Calgary, AB / T2G 4T8, (403) 266-8962, Fax (403) 264-6630, Workweek: (Mon-Fri ) 0800 -1630, Website: Calgary Consulate Officer Name CG OMS Helen F. Upchurch MGT Eastor Y. Su POL/ECO Daniel J. Fennell CG Laura A. Lochman CON Michael J. Ja HALIFAX (CG) 1969 Upper Water St., Ste 904, Halifax, NS B3J 3R7, (902) 429-2480/422-5034, Fax (902) 423-6861, Workweek: Mon-Fri, 8:30 a.m.-5:00 p.m., Public Hours-8:30 a.m.-11:30 a.m./2:00 p.m.-4:30 p.m., Website: Halifax Consulate Officer Name PO Anton K. Smith CON Lioudmila Millman MONTREAL (CG) 1155 St. Alexandre, Montreal, Qc, Canada, H3B 3Z1, 514-398-9695, Fax 514-398-0973, Workweek: 8:15AM to 5:00PM, Mon-Fri, Website: http://montreal.usconsulate.gov/ Officer Name CG OMS Mary M. Navarro DHS/ICE David Denton HRO Elenita Shorter MGT RADM Daniel O.C. Hamilton POL/ECO Vacant Port DIR Maria Melnick CG Lee M. McClenny PO Lee M. McClenny CON Paul O. Mayer PAO Peter Martin COM No Com Officer At This Post RSO Michael O'Hagan CLO Susan Hamilton FAA Steven P. Creamer IPO Sean P. Smith ISO Sean P. Smith ISSO Sean P. Smith QUEBEC (CG) 2, rue de la Terrasse Dufferin, C.P. 939, Quebec (Quebec) Canada G1R 4T9, 1-418-692-2106, Fax 1-418-692-4640 / 1- 418-692-4068, Workweek: Monday thru Friday, 0830 to 1700, Website: http://quebec.usconsulate.gov Officer Name 5/3/2010 Key Officers of Foreign Posts KO-11 UNCLASSIFIED http://quebec.usconsulate.gov Officer Name PO David Fetter CON Beth Huse TORONTO (CG) 360 University Avenue, Toronto M5G 1S4, 416-595 -1700, Fax 416-595-1090, Workweek: M-F, 8:15-5:00, Website: http://toronto.usconsulate.gov/ Officer Name CG OMS Kendl E. Williams DHS/CIS Kenneth S. Haefner DHS/ICE John A. Ward FCS Scott E. Bozek MGT Paul D. Yeskoo POL/ECO Lee Mactaggart CG Kevin M. Johnson CON Mark D. Bysfield PAO Charles Cole GSO Timothy J. Devita RSO Mark C. Malhoyt AFSA Michael J.Young ATF Regina Lombardo CLO Anna W. Bysfield EEO Vacant IPO Richard S. Johnson ISSO Richard J. Bushby LEGATT Matthew H. Dunn VANCOUVER (CG) 1095 W. Pender St., 19th Fl, Vancouver, B.C., V6E 2M6, (604) 685-4311, Fax (604) 685-5285/685-7304, Workweek: Mon-Fri, 8:00 a.m. - 4:30 p.m., Website: http://vancouver.usconsulate.gov/ Officer Name CG OMS Cheryl C. Cruise DHS/ICE Brian Patrick Mize DPO Glenna K. Hill FCS Cheryl M. Schell MGT Kevin B. Crisp POL/ECO Christopher M. Fancer Port DIR Richard Roberts CG Phillip T. Chicola CON Alice F Seddon PAO Charles S. Smith RSO Anthony B. Walker ATF James S. Higgins DEA David F. Lenartowicz EEO Cheryl C. Cruise IPO Johna Voxakis LEGATT Christopher McMurray US ICAO (MONTREAL) (M) 999 University Street, Suite 1410 Montreal, Quebec, H3C-5J9, Canada, 9-1-514-954-8304, Fax 9-1-514- 954-8021, Workweek: 8:30 - 5 PM M-F Officer Name ALT US REP Laura Faux-Gable AMB OMS Linda Roberts US REP Donald T. Bliss AMB Donald T. Bliss DCM Laura Faux-Gable RSO Edward Blodgett FAA Stephen Creamer FMO Deborah Kokotailo WINNIPEG (BO) 201 Portage Ave., Suite 860 Winnipeg, MB R3B 3K6, (204) 940-1800, Fax (204) 940-1809, Workweek: M-F, 8 AM - 5 PM, Website: http://winnipeg.usconsulate.gov/ Officer Name PO Michelle Jones Cape Verde, Republic Of PRAIA (E) Rua Abilio Macedo, No. 6, Plateau, (238) 2 60 89 00, Fax (238) 2 61 13 55, INMARSAT Tel 683-135898/9, Workweek: Mon-Fri 8:00 a.m.-12:30p.m./1:30 - 5:00 p.m., Website: http://capeverde.usembassy.gov Officer Name AMB OMS Kathryn Coster CON/POL/ECO Jeffrey Zinsmeister HRO Dana M. Brown MGT Dana M. Brown AMB Marianne Myles CON Lesley Hayden DCM Dana M. Brown GSO Dana M. Brown RSO John Beaudry AID Mcc - Stahis Panagides CLO Carmen B. Weiss DAO LTC Sean Madden FMO Dana M. Brown ICASS Chair Stahis Panagides IRS Kathy Beck ISSO Dana M. Brown LEGATT Thomas Relford POL Michael Ralles Central African Republic BANGUI (E) Blvd David Dacko, Bangui, (236) 21-61-02-00, Fax (236) 21-61-44-94, Workweek: Mon-Thurs 7:30-17:00 Fri 7:30-13:30 Officer Name CON/POL/ECO David G. Wisner MGT Christopher Reynolds AMB Frederick B. Cook DCM Timothy L. Smith Chad NDJAMENA (E) Ave. Felix Eboue, (235) 251-6211, Fax (235) 251- 5654, INMARSAT Tel 76-364-4730, Workweek: Mon-Thu 0730-1700; Fri. 0730-1230, Website: http://ndjamena.usembassy.gov/ Officer Name AMB OMS Audrey J. Ley FM Felipe Cayabyab HRO William O. Nix MGT Lyman Thomas POL/ECO Andrea Tomaszewicz 5/3/2010 Key Officers of Foreign Posts KO-12 UNCLASSIFIED POL/MIL Jerrod C. Tisdell AMB Louis Nigro CON Claire Rubino DCM Sue L. Bremner PAO Salomon Atayi GSO Karl Adam RSO Michael Cygrymus CLO Vacant DAO Robert McKenna EEO Vacant FMO Bob Meister IMO Charles Fleenor IPO Delbreco Coney ISSO Vacant Chile SANTIAGO (E) 2800 Av. Andr?s Bello, +56-2-330-3000, Fax +56-2- 330-3710, Workweek: Mon-Fri 8:30-17:00, Website: http://santiago.usembassy.gov/ Officer Name DCM OMS Cristina Moreau AMB OMS Laura Reddy CA Angela Emerson CG OMS Jackie Michell DCM/CHG Cristina Moreau FCS Mitchel Larsen FM Therman Campbell HRO Jeannette Juricic MLO/ODC COL Marc F. Stratton PAO/ADV Paul Watzlavick POL/ECO David Edwards AMB Paul Simons CG Chris Bendsen CON Chris Bendsen DCM Carol Urban PAO Laurie Weitzenkorn COM Mitchell Larsen GSO Jeannette Juricic RSO David Kuhlow (Acting) AGR Joseph Lopez APHIS George A. Ball CLO Nathan Spande DAO CAPT Richard W. Goodwyn DEA Sean Waite EEO Angela Emerson FMO Philip Anstead IMO Curtis Presson ISO Arthur Saunders ISSO Arthur Saunders LAB Jennifer Spande LEGATT Stanley Stoy China CHENGDU (CG) No. 4 Lingshiguan Lu, Chengdu, Sichuan 610041, PRC, 86-28-8558-3992, Fax 86-28-8558-3520, Workweek: 08:00 - 17:00, Website: http://chengdu.usconsulate.gov/ Officer Name 17:00, Website: http://chengdu.usconsulate.gov/ Officer Name CG OMS Minh-Yen Le FCS William Marshak FM Gil Serrao MGT Mark Nachtrieb OMS Thi Nguyen POL/ECO David Cowhig CG David E. Brown PO David E. Brown CON Tina Onufer PAO Mary-Sue Fields GSO Jason Derosa RSO Michael Malamud ATO Kevin Latner CLO Vacant EEO Tina Onufer IPO Wenyi Shu State ICASS Mark Nachtrieb GUANGZHOU (CG) #1 Shamian South St., Guangzhou CHINA 510133, (86)(20) 8121-8000, Fax (86) (20) 8121-6296, Workweek: 8:30 AM - 5:30 PM, Website: http://guangzhou.usconsulate.gov/ Officer Name CG OMS Kimberly McKeown DHS/CIS Jackie Wong DHS/ICE Man Tse FCS Ireas Cook FDA Dennis Doupnik MGT John Stremel POL/ECO Stephan Lang CG Brian Goldbeck CON Michael Jacobsen PAO Robert Palladino GSO Michael McKeown RSO Daniel Wilhelm AFSA Gary Oba ATO Jorge Sanchez CLO Gennie Waters EEO Cathrine Truong IPO Maurio Lopez SHANGHAI (CG) 1469 Huai Hai Zhong Lu, Shanghai 200031 PRC, 86-21-6433-3936, Fax 86-21-6433-4122, INMARSAT Tel 881676310550, Workweek: 8:00 am - 5:00 pm, Website: http://shanghai.usconsulate.gov/ Officer Name CG OMS Karen L. Scott DHS/CIS Jose Ducos DPO Christopher Beede FCS David Gossack FDA Byungja (Bj) Marciante FM John S. Biffle MGT Joseph Zadrozny POL/ECO Christopher Wurzel CG Beatrice A. Camp CON Charles Jess PAO Thomas E. Cooney GSO Joe Hogan RSO William Gannon 5/3/2010 Key Officers of Foreign Posts KO-13 UNCLASSIFIED ATO Wayne Batwin CLO Sharla Murray FAA Frank Ferrer IPO William Reed ISO Leslie Hope ISSO Nathan Harn SHENYANG (CG) US CONSULATE-SHENYANG, 86-24-2322- 1198, Fax 86-24-2322-1942, Workweek: 0830-1730, Website: http://shenyang.usconsulate.gov/ Officer Name CG OMS Kathleen Ebert FCS Catherine Feig FM Kevin Tregaskis MGT Chad J Berbert POL/ECO Dannielle Andrews CG Steve Wickman CON John Gimbel PAO Mara Andersen COM Catherine Feig GSO Ferdinand De Rosa RSO Michael Vannett AGR Butterworth, James EEO Alan Brinker IPO Kou Barnes ISSO Kou Barnes POL Alan Brinker BEIJING (M) , 8610-8531-3000, Fax 8610-6532-6929, Workweek: 0800-1700, Website: http://beijing.usembassy.gov/ Officer Name DCM OMS Lindy Ransom AMB OMS Cecilia Wylie DHS/CIS James Chiang DHS/ICE J. Steve Thomas ECO William Weinstein FCS William Zarit FM Bill Sutherland HRO Alison Roberts MGT Jennifer Bonner AMB Jon M. Huntsman CON Linda Donahue DCM Bob Goldberg PAO Tom Skipper GSO Henry Kaminski RSO Barry Moore AFSA Roy Perrin AGR William Westman AID Jennifer Adams APHIS Osvaldo Perez ATO Eric Trachtenberg CLO Shawna McClain DAO RADM Bradley Gehrke EEO Sandra Labarge EST W. Brent Christensen FAA Pat Power FMO Brian McCauley ICASS Chair William Westman IMO Jack Blair IPO Dennis Coriell IRS Chinchie Killfoil ISO Larry Roberts ISSO Larry Roberts LAB Roy Perrin LEGATT Kathy Stearman POL Aubrey Carlson WUHAN 47F New World Intl Trade Tower I, No.568 Jianshe Ave, Hankou, Wuhan 430022, 86-27-8555-7791, Fax 86-27-8555-7761 Officer Name CG Sovereign, Diane L Colombia BOGOTA (E) Cra. 45 No. 22D-45, (57-1) 315-0811, Fax (57-1) 315- 2197, INMARSAT Tel 683131545/46, Workweek: 0800-1700, Website: http://bogota.usembassy.gov Officer Name DCM OMS Jackie Valenzuela AMB OMS Virginia Gregory DHS/ICE Luis Sierra ECO Tim Stater FCS Margaret Hanson-Muse FM William Knight HRO Stephanie Gillespie MGT Theresa 'Terry' Leech MLO/ODC COL Michael Brown NAS/INL Daniel Foote OMS Matte Steele AMB William Brownfield CG William Martin DCM Brian A. Nichols PAO Mark Wentworth GSO Valeria Kayatin RSO Stephen Brunette AGR Todd Drennan AID Ken Yamashita APHIS Todd Drennan ATF Orlando Blanco CLO Marge Connelly DAO COL Paul Murray DEA Jay Bergman FMO Francisco Lloret ICASS Chair John Peevey IMO Meredith 'Tiny' Donaway IPO Kevin Dempsey IRS Olga Acevedo ISO William Velazquez LEGATT Jeff Pelaez POL Mark Wells 5/3/2010 Key Officers of Foreign Posts KO-14 UNCLASSIFIED Congo, Democratic Republic Of KINSHASA (E) 310 AVENUE DES AVIATEURS, KINSHASA- GOMBE, 011-243-81-556-0151, Fax 011-243-81-556-0169, INMARSAT Tel 881-6414-55177 (POST 1), Workweek: M-Th, 7:30 - 17:15 and Fri 07:30-12:30, Website: http://kinshasa.usembassy.gov Officer Name DCM OMS Leilani Boyle AMB OMS Mccarthy Patrica CDC Luca Flamigni ECO Elizabeth Jaffee FM Larry Bowman HRO Theresa Everett MGT Craig L. Cloud AMB William J. Garvelink CON David W. Boyle DCM Samuel V. Brock PAO Katya Thomas GSO William McClure RSO Christopher Gu AFSA Joe Strzalka AID Stephen Haykin CLO J.P. Berner DAO LTC Scott Womack EEO Teresa Prevey FMO Joseph Strzalka ICASS Chair Billie Black IMO Todd Roe IPO Greg Von Schleh ISSO Greg Von Schleh POL Phillip R. Nelson State ICASS Phillip Nelson Congo, Republic Of BRAZZAVILLE (E) Boulevard Maya Maya, Brazzaville, +242 612- 2000, Workweek: M-Thurs - 7:30 a.m. to 5:00 p.m./Fridays 7:30 a.m. - 12:30 p.m., Website: http://brazzaville.usembassy.gov/ Officer Name AMB OMS Pamela Aulton CDC Dr. Gianluca Flamigni (Resident In Kinshasa, Drc) ECO Shayna Cram MGT Vanessa Brooks AMB Alan W. Eastham CON Chris Mchone DCM Jonathan Pratt PAO Vacant (See Econoff) GSO Vacant (See Mgt) RSO Daley O'Neil CLO Breton Boudreaux DAO LTC Scott Womack EEO Pamela Aulton EST See Econoff FMO Robert Warner ICASS Chair Debra Townes IMO Mark Shepler IRS Aziz Benbrahim (Resident In Paris LAB See Econ POL Vacant State ICASS Robert Warner Costa Rica SAN JOSE (E) Pavas, San Jose, (506) 2519-2000, Fax (506) 2519- 2305, Workweek: Monday-Friday, 8:00a.m.-4:30 p.m., Website: http://sanjose.usembassy.gov/ Officer Name DCM OMS Mindy Kloesel AMB OMS Debra P. Tous ECO Mark Kissel FCS Bryn Smith FDA Paul Seligman FM Vacant HRO Myrna Ortiz-Kerr MGT Brian Wilson POL/ECO Julie Schechter-Torres AMB Anne Slaughter Andrew CG Paul Birdsall DCM Peter M Brennan PAO Mark Tauber GSO Ramon Best RSO Wade Dewitt AGR Kevin Smith AID Tim Callaghan APHIS Eric Hoffman CLO Patty Birdsall DEA Phil Springer EST Tim Lattimer FMO Vacant IMO Peter Butler ISO Jon Peterson State ICASS Kevin Smith Cote D'Ivoire ABIDJAN (E) Riviera Golf, 01 B.P. 1712, Abidjan 01, Cote d'Ivoire, (225) 22.49.40.00, Fax (225) 22.49.43.23, INMARSAT Tel 8816-414- 45393 (Iridium), Workweek: M - F 8:00 - 17:00, Website: http://abidjan.usembassy.gov/ Officer Name DCM OMS Vacant AMB OMS Nancy Alain CDC Dr. Anna Likos FM Rick Geiger HRO Judy Marcouiller MGT Bob Ensslin AMB Wanda Nesbitt CON Barbara Ensslin DCM Julia Stanley PAO Sita Chakrawarti GSO Darryn Martin RSO Francis J. Bray CLO Angela Moore DAO COL Kendall Nash EEO Sarah Callinan FMO Frederick Carreon ICASS Chair Mary Townswick 5/3/2010 Key Officers of Foreign Posts KO-15 UNCLASSIFIED IMO Vacant IPO Michael Halls POL Mary Townswick Croatia ZAGREB (E) Thomasa Jeffersona 2, Zagreb 10010, 385-1-661-2200, Fax 385-1-661-2373, Workweek: Mon - Fri 8:00am - 16:30pm, Website: http://zagreb.usembassy.gov/ Officer Name DCM OMS Nancy J. Walraven AMB OMS Melissa L. McCreery DHS/CIS James Plitt (Vienna) ECO Derek H. Westfall FCS Pamela R. Ward FM David H. Bodycoat HRO Joseph J. Callahan MGT Thomas R. Favret MLO/ODC LTC Charles E. Davis AMB James Brendan Foley CON Kent C. Healy DCM Vivian S. Walker PAO Robert J. Post GSO Elias S. Baumann RSO Robert F. Grech CLO Lesya Cely/Carlotta Davis DAO COL Brendan B. McAloon FMO Joseph J. Callahan IMO Joshua J. Walde IRS Kathy J. Beck ISO Michael M. Pitts ISSO Michael M. Pitts LEGATT Cary Gleicher (Vienna) POL Richard A. Holtzapple Cuba HAVANA (USINT) Calzada between L & M Streets, 011-537-833- 3551/9, Fax 011-537-833-2095, Workweek: Monday - Friday, 8:00 am - 4:30 pm, Website: http://havana.usinterestsection.gov/ Officer Name DCM OMS Rosibel Hernandez CM Jonathan Farrar CM OMS Judith Reed DHS/CIS Eliza Lins FM Dario Mann HRO Deidra Reid MGT Karin Sullivan POL/ECO James Aguirre CG Martha Melzow DCM Charles Barclay PAO Gloria Berbena GSO Frederick Olivo RSO Tedd Archabal AFSA David Conn CLO Pam Olivo EEO Nathan Boyack FMO Deidra Reid ICASS Chair Dennis Ryan IMO William Minsek IPO David Conn ISO Jonathan Reed POL Joaquin Monserrate State ICASS Gloria Berbena Cyprus NICOSIA (E) Metochiou & Ploutarchou, Engomi 2407, Nicosia, Cyprus, 357-22-39-3939, Fax 357-22-780-944, INMARSAT Tel 683- 13-2645/6; fax: 683-13-2647, Workweek: M-F, 08:00 - 17:00, Website: http://nicosia.usembassy.gov/ Officer Name DCM OMS Timothy W. Markley AMB OMS Maria D. Valentine ECO/COM James Carouso FM Ronald M. Hernandez MGT Warren D. Hadley AMB Frank C. Urbancic Jr. CON John R. Carlino DCM Jonathan R. Cohen PAO James Ellickson-Brown GSO Vacant RSO Shawn H. Sherlock AFSA Christopher J. Panico AID Alan Davis CLO Lisa Ramber DAO COL William B. Langan DEA James Grace EEO Juliette A. Dickstein & Timothy Markley ICASS Chair Chad Pittman IMO James G. Williamson IRS Aziz Benbrahim (Resident In Paris) ISSO James G. Williamson LEGATT Jeffrey M. Rolka (Resident In Athens) POL Alicia P. Allison State ICASS Vacant Czech Republic PRAGUE (E) Trziste 15, 118 01 Praha 1, CR, (420) 257 022 000, Fax (420) 257 022 806, Workweek: 8:00 - 4:30 Monday-Friday, Website: http://prague.usembassy.gov/ Officer Name DCM OMS Joanne Ingalls DCM/CHG Charge Mary Thompson-Jones DHS/ICE James Plitt (Vienna) FCS Greg O'Connor FM Thomas Nave HRO Nick Hauser IBB Enver Safir MGT Kevin Rubesh POL/ECO Charles Cob Blaha CG David Beam PAO Acting DCM John Law GSO Richard Heaton RSO Richard Wade 5/3/2010 Key Officers of Foreign Posts KO-16 UNCLASSIFIED AGR Eric Wenberg (Resident In Warsaw) CLO Aimee Wade & Lorraine Souza DAO COL Walter Scales EEO David Gainer EST Amanda Mansour FMO Nick Hauser ICASS Chair Charles Cob Blaha IMO Glenn Shellahammer IRS Barbara Franklin (Resident In Frankfurt) LEGATT Johannes Van Den Hoogen Denmark COPENHAGEN (E) Dag Hammerskjolds All? 24, 2100 Copenhagen , Denmark, +45 3341 7100, Fax +45 3543 0223, INMARSAT Tel +1 8816-314-39096, Workweek: 8:30 am until 5:00 pm, Website: http://denmark.usembassy.gov Officer Name DCM OMS Sue Ann Myers AMB OMS Christine Kucera DHS/ICE James Macdowell MGT Sarah C. Hall POL/ECO Acting DCM Richard Bell AMB Laurie S. Fulton CON Robert Jachim DCM Vacant PAO Melissa Ford GSO Antje Weygandt RSO Jeff Howard AFSA Jeff Howard AGR Steve Heute (Res. The Hague) X 482 CLO Jennifer Burnham And Anne Millen-Martini DAO CAPT Chris McDonald DEA Timothy Moran EEO Christine Kucera EST Erik Hall ICASS Chair Melissa Ford IMO Sean Kelley IPO William Haynes ISSO Sean Kelley LEGATT Greg Cox State ICASS Melissa Ford Djibouti, Republic of DJIBOUTI (E) Plateau du Serpent, Blvd Marechal Joffre, P.O. Box 185, (253) 35-39-95, Fax (253) 35-39-40, INMARSAT Tel 68-313- 4545/68-313-4546, Workweek: Sunday-Thursday, 08:00-16:30, Website: http://djibouti.usembassy.gov Officer Name DCM OMS Diana Jackson AMB OMS Wanda Wood DHS/CIS Yale C Carnevale ECO/COM Rebecca Hunter FM Rodney Scott HRO Robert A. Osborne IBB Niles Cole MGT Robert Osborne POL/ECO Rebecca Hunter AMB James Swan CON Heather Wright DCM Eric Wong PAO Niles Cole GSO John E. Taylor RSO Michael Lombardo AID Stephanie Funk CLO Betty Osborne DAO Edward J. Dupont EEO Niles Cole FMO Robert A. Osborne ICASS Chair Larry Jackson IMO Michael George IPO Gregory Bowers IRS Kathy Beck (Resident In Paris) Dominican Republic SANTO DOMINGO (E) Cesar Nicolas Penson esq. Leopoldo Navarro, 809 221-2171, Fax 809 686-7437, INMARSAT Tel 683 142- 873, Workweek: Mon-Fri/0800-1645, Website: US Embassy Officer Name DCM OMS Vacant AMB OMS Vacant CA Stephen Foster CDC Samuel Martinez Alberto DHS/CIS Anadina Hernandez DHS/ICE Donald Bruckschen ECO Johnathan Weyer FCS Robert Jones FM Robert Bunge HHS Herve Poulard MGT Michael A. Barrow MLO/ODC LTC Mario Arzeno NAS/INL Joseph Runyon POL/ECO Alexander Margulies AMB Vacant CG Acting DCM Michael Schimmel DCM Charge Christopher A. Lambert PAO Gary Keith GSO Thomas Doherty RSO Mark Bandik AFSA George Sarmiento AGR Margie Bauer AID Richard Goughnour APHIS John L. Shaw CLO Rebecca Ranshaw DAO LTC Fred T. Fagan DEA Peter Reilly EEO Michael Schimmel EST Daniel Carl FMO Carmen Pickett Catala ICASS Chair Gary Keith IMO Alexander Constantopoulos IPO Marcelo Coronel ISO Dogni Alcantara ISSO Marcelo Coronel LEGATT George Quinlan 5/3/2010 Key Officers of Foreign Posts KO-17 UNCLASSIFIED POL Tim Fitzgibbons East Timor DILI (E) Av.de Portugal, Pantai Kelapa, Dili, East Timor, (670) 332- 4684, Fax (670) 331-3206, Workweek: 8:00 am - 5:00 pm, Website: http://timor-leste.usembassy.gov Officer Name AMB OMS Debra Clark-Ware MGT John Larochelle MLO/ODC MAJ Steve Johnson POL/ECO Mike Taylor AMB Hans G Klemm CON Mike Taylor DCM Jonathan Henick RSO Jan Hiemstra AID Mark White CLO Jodilyn Johnson FMO David Howard ICASS Chair Jonathan Henick IMO Meredith Hiemstra ISSO Meredith Hiemstra Ecuador QUITO (E) Avigiras E12-170 y Eloy Alfaro, 011-593-2-398-5000, Fax 011-593-2-398-1000, Workweek: Monday through Friday: 8:00 - 17:00, Website: http://spanish.ecuador.usembassy.gov/ Officer Name DCM OMS Dominique S. Emery AMB OMS Linda K Hartsock DHS/ICE Gabriel Garcia ECO Chris Landberg FCS Eric Olson FM Daniel Murray MGT Melissa Garza MLO/ODC COL Robert Gaddis NAS/INL Drew Schufletowski AMB Heather M. Hodges CG Francisco Fernandez CON Jennifer Savage DCM Andrew G. Chritton PAO Wes Carrington GSO Patricia Hoffman RSO Fernando J. Matus AGR Eugene Philhower APHIS Darya Chehrezad CLO Lucita Daley DAO COL Brian Butcher DEA Bruce E. Goldberg FMO Thomas Schmitz ICASS Chair Jon Selle IMO Thomas Daley IPO Richard Clark ISSO Richard Clark LEGATT Gabriel Ramirez POL Nan Fife GUAYAQUIL (CG) 9 de Octubre y Garcia Moreno, 593-4-232-3570, Fax 593-4-232-5286, Workweek: M-Th 8:00-5:30; F 8:00-2:00, Website: Guayaquil.USConsulate.GOV Officer Name CA Jack Nelson (Galapagos) CG OMS Alexadnra Vasconez DHS/ICE Bernardo Pillot MGT Judy Moore NAS/INL Timothy Fahy POL/ECO Don Brown CG Francisco Fernandez CON Phil Linderman PAO Peter Martin GSO Allen Dubose RSO Anson Garlington CLO Amanda Brown DEA Stephen Briggs EEO Dorian Hurtado IPO William Bridgeland ISSO William Bridgeland Egypt CAIRO (E) 8 Kamal El Din Salah St., Garden City, Cairo., (20) (2) 2797-3300, Fax (20) (2) 2797-3200, Workweek: SUN-THU -- 0800- 1630, Website: http://cairo.usembassy.gov/ Officer Name DCM OMS Elizabeth Roberts-Strang AMB OMS Pamela Ash CDC Xxx DHS/ICE Timothy Hicks ECO Stephen O'Dowd FCS Margaret Keshishian FM Gary Hein HRO Kelly Pare MGT Dolores Brown POL/ECO Donald Blome POL/MIL Melissa Cline AMB Margaret Scobey CG Roberto Powers CON Alison Dilworth DCM Matthew Tueller PAO Haynes Mahoney GSO Robyn Hooker RSO Bill Miller AFSA Kenneth Hill AGR Jonathan Gressel AID Hilda Arellano APHIS Eloisa Jones ATO Xxx CLO Vacant DAO Floyd Williams DEA Thomas Riddles EEO Joyce Cobb FMO Richard Boohaker ICASS Chair Jonathan Gressel IMO Michael Cesena IPO Eric A. Valdez IRS Kathy J. Beck (Resident In Paris) 5/3/2010 Key Officers of Foreign Posts KO-18 UNCLASSIFIED ISO Kenneth Hill ISSO Elizabeth Whitt-Murphy LEGATT Kieran Ramsey ALEXANDRIA (BO) 3 Pharaana Street, (20) (3) 486-1009, Fax (20) (3) 487-3811, Workweek: SUN-THU, 8:00am-4:30pm Officer Name PO Justin Siberell El Salvador SAN SALVADOR (E) Blvd. Santa Elena, Antiguo Cuscatlan, (503) 2501-2999, Fax (503)2501-2150, INMARSAT Tel 683-130-825, Workweek: Mon-Fri, 8:00 a.m. to 4:30 p.m., Website: http://sansalvador.usembassy.gov/ Officer Name DCM OMS Harriet M. Noonan DHS/CIS Herman Pardo DHS/ICE Galin Hernandez ECO Mitchell Ferguson FCS Michael McGee FM Dennis Nice HRO Ingrid Romero MGT Richard Morgan MLO/ODC COL Arie Bogaard AMB Vacant CG Carl Cockburn DCM Robert Blau PAO Marthe Estelle GSO Rafael Rodriguez RSO Kevin Wetmore AFSA Beatriz Beroud AGR Robert K. Hoff AID Larry Brady ATF Mark Jones CLO Cristina Selva/Cathy Baxter DAO LTC William Armstrong DEA Joseph Roach EEO Edna Vega FAA Ruben Qui?onez FAA/CASLO Victor Guardia (Miami) FMO Margaret Genco ICASS Chair Philip Laidlaw IMO Ryan C. Rhea IPO Edna Vega ISSO Lee Smith LAB Michael Roth LEGATT Leopoldo Navarrete POL Philip Laidlaw State ICASS Alberto Rodriguez Equatorial Guinea MALABO (E) Carretera de Aeropuerto KM-3 (El Paraiso), Apartado 95, Malabo Equatorial Guinea, (240) 09.88.95, Fax (240) 09.88.94, Workweek: 8:00-5:30 M-R; 8:00-12:00 F, Website: http://malabo.usembassy.gov/ Officer Name http://malabo.usembassy.gov/ Officer Name AMB OMS Vacant DCM/CHG Charge Frances Chisholm MGT J. Marinda Harpole AMB Vacant CON Oliver J. Moss GSO Scott McDow RSO Roel Respecia ISO Samuel O. Pratt ISSO J. Marinda Harpole Eritrea ASMARA (E) 179 Alaa Street. P.O.Box 211, Asmara, 291-1-120004, Fax 291-1-127584, INMARSAT Tel 00-871-683-142-188, Workweek: Mon-Thu 0800-1800; Fri 0800-1200, Website: http://asmara.usembassy.gov Officer Name DCM OMS Vacant AMB OMS Jeannie Keller MGT Janine S. Young POL/ECO Ajani Husbands SPSH Vacant AMB Ronald K. McMullen CON Pamela Hack DCM Melinda Tabler-Stone PAO Julie McClanahan GSO Royale (Buck) Tilley RSO Sean McClanahan AFSA Ajani Husbands CLO Chiu Bin Neo EEO Jeannie Keller ICASS Chair Ajani Husbands IMO Leo Parpart ISSO Leo Parpart State ICASS Ajani Husbands Estonia TALLINN (E) Kentmanni 20, Tallinn 15099, Estonia, (372) 668-8100, Fax (372) 668-8266, Workweek: 8:30 - 17:30, Website: http://estonia.usembassy.gov/ Officer Name DCM OMS Elliot, Stacy AMB OMS Augustine Peterson-Becker MGT Graves, Andrew POL/ECO Nordberg, Marc AMB Michael C Polt CON Mcneil Patrick DCM Decker, Karen B. PAO Land, James GSO Macdonald, Greg RSO Pierce, Dwight AFSA Elliot, Stacy CLO Pierce, Jessica DAO CDR Henderson, Kip EEO Mcneil, Patrick ICASS Chair Skaggs, Britt A. 5/3/2010 Key Officers of Foreign Posts KO-19 UNCLASSIFIED IMO Haydter, David IRS Franklin, Barbara ISSO Campolongo, Peter LEGATT Striebich, Kirk State ICASS Vacant Ethiopia ADDIS ABABA (E) 14 Entoto Rd, Addis Ababa, (251-11) 517-4000, Fax (251-11) 517-4888, INMARSAT Tel 00871761258488, Workweek: Mon-Th 0745-1730, Fri 0745-1145, Website: http://ethiopia.usembassy.gov Officer Name DCM OMS Pauline Maurantonio CDC Tom Kenyon FM Ron Saunders HRO Michelle Wollam MGT Alan Roecks POL/ECO Kirk Mcbride AMB Charge Tulinabo Mushingi CON Abigail Rupp DCM Tulinabo Mushingi PAO Alyson Grunder GSO Melissa Coskuner RSO Keith Larochelle AFSA Yerusalem Woldeselassie AID Thomas Staal CLO Juliana Hightower DAO COL Bradley Anderson EEO Jennifer Little EST Kirsten Bauman FMO Charles Sewall ICASS Chair Bradley Anderson IMO David Foster US MISSION TO AFRICAN UNION (M) 14 Entoto Rd, Addis Ababa, (251-11) 517-4000, Workweek: Mo-Th 0745 -1730, Fr 0745- 1145 Officer Name AMB OMS Vacant DPO/PAO Olive Sampson POL/ECO Alfreda Meyers AMB Michael A. Battle DCM Joel Maybury Federated States of Micronesia KOLONIA (E) P.O. Box 1286, Pohnpei FM 96941, 691-320-2187, Fax 691-320-2186, INMARSAT Tel No INMARSAT, Workweek: Monday - Friday 8a.m. to 5 p.m., Website: http://kolonia.usembassy.gov Officer Name DCM OMS Emerlynn Shed (Le Staff) AMB OMS Emerlynn Shed (Le Staff) DHS/CIS Guam/Honolulu DHS/ICE Embassy Singapore ECO Carl-Heinz Jason Wemhoener-Cuite HRO Joellen Gorg MGT Joellen Gorg AMB Peter A. Prahar CON Carl-Heinz Jason Wemhoener-Cuite DCM William Doug Douglass PAO William Doug Douglass GSO Scott Anderson (Gsa) RSO Embassy Manila AFSA Carl-Heinz Jason Wemhoener-Cuite APHIS Embassy Canberra EEO Carl-Heinz Jason Wemhoener-Cuite EST Embassy Suva FAA Barry Brayer FMO Embassy Manila ICASS Chair Carl-Heinz Jason Wemhoener-Cuite IMO Robert Boylan (Ims) IRS Embassy Tokyo ISSO Joellen Gorg POL William Doug Douglass State ICASS Carl-Heinz Jason Wemhoener-Cuite Fiji SUVA (E) 31 Loftus Street, Suva, 679-331-4466, Fax 679-330-5106, Workweek: 0800 - 1730 (Mon-Thu), 0800 - 1500 (Fri), Website: http://suva.usembassy.gov/ Officer Name DCM OMS Katherine L. O'Connor AMB OMS Margaret M. Kennett COM/CON Paul Kreutzer HRO Katherine Dace MGT Katherine Dace POL/ECO James T. Crow AMB C. Steven McGann CON Gregory Patrick DCM Richard K. Pruett PAO Jeffrey J Robertson GSO Scott Gallaway RSO Matthew C. McCormack CLO Junita Crow & Cherry Kreutzer DAO CDR Robert Forwood EEO Justin Tull EST Norman Barth FMO Katherine Dace ICASS Chair David M. Smith IMO Barry Hall ISO Barry Hall ISSO Barry Hall State ICASS Gregory Patrick Finland HELSINKI (E) Itainen Puistotie 14, 00140 Helsinki, 358-9-6162-50, Fax +358-9-6162-5135, Workweek: Monday-Friday 0830-1700, Website: http://helsinki.usembassy.gov/ Officer Name DCM OMS Cherisa Roe AMB OMS Dona Richard 5/3/2010 Key Officers of Foreign Posts KO-20 UNCLASSIFIED ECO Wendy Kahler FCS Nicholas Kuchova FM Daniel Heintzman IBB Arto Mujunen MGT Russell W. Jones, Jr.. POL/ECO Scott A. Brandon TSA Jesus (Jess) Presas AMB Bruce Oreck CON Eric S. Meyer DCM Michael A. Butler PAO Nicole Conn GSO Don Carroll RSO Bruce F. Warren AGR Steve Huete - The Hague CLO Alicia Gonzalez DAO COL Col. David Royal, Datt EEO Cherisa Roe FMO Russell Jones ICASS Chair David Royal IMO Greg E. Davis IRS Kelli D. Winegardner - London ISSO Karl Boedeker LEGATT Glenn S. Milnor State ICASS Nicole Conn France PARIS (E) 2, avenue Gabriel, 75382 Paris Cedex 08, (33) (1) 4312- 2222, Fax 33-1-4266-9783, INMARSAT Tel 011-8816-4142-8701, 011 -8816-4142-8702, 011-8816-4142-8703, Workweek: Mon--Fri 9 a.m - 6 p.m., Website: http://paris.usembassy.gov/ Officer Name DCM OMS Christine O.Fulena AMB OMS Abigail Erickson CDC Mary-Kathleen Glynn CG OMS Beverly M. Fenwick DHS/ICE Andy Yu ECO Seth D. Winnick FCS Daniel Harris FM Michael L. Jackson HRO William A. Michael MGT An T. Le NAS/INL William (Bill) Barry AMB Charles H. Rivkin CG Catherine Barry DCM Mark A. Pekala PAO Judith R. Baroody GSO Robert E. Hurlbert RSO James J. Murphy AFSA Sekou X. Dembele AGR Daryl A. Brehm AID Dirk Dijkerman APHIS Alejandro Thiermann CLO Heidi J. Inder & Victoria N. Hougaard DAO COL Thomas B. Sweeney DEA Robert W. Houston EEO Pending EST Frederic W. Maerkle FAA Patricia J. Stacey FAA/CASLO Anne-Marie Pellerin FMO Stephen W. Garrett ICASS Chair Pending IMO Charles Shuster IPO Richard T. Bowen, III IRS Aziz Benbrahim ISO David G. Mango ISSO Michael Meaux LEGATT Gregory G. Tolomeo POL Kathleen H. Allegrone RAMC James O. Inder State ICASS Pending MARSEILLE (CG) Place Varian Fry, 13286 Marseille France, 33(0)4- 91-54-92-00, Fax 33(0)4-91-55-09-47, Workweek: Monday - Friday, 8:30 - 5:00, Website: http://france.usembassy.gov/marseille Officer Name PO Kathleen Riley CON Philip Richards BORDEAUX (C) 10, place de la Bourse, 33-(0)5-56-48-63-80, Fax 33- (0)5-56-51-61-97, Workweek: M-F 9-6, Website: http://www.amb- usa.fr/bordeaux/default.htm Officer Name PO Ken Forder LYON (C) 1, quai Jules Courmont, 69289 Lyon cedex 02, 33-(0)4-78- 38-36-88, Fax 33-(0)4-72-41-71-81, Workweek: M-F 09h00--12h00 and 14h00--18h00, Website: http://paris.usembassy.gov/lyon Officer Name PO Harry Sullivan RENNES (C) 30 quai Duguay-Trouin, 35000 Rennes, France, 33(0)2- 23-44-09-60, Fax +33.2.99.35.00.92, Workweek: Mon-Fri, 9 am-6pm, Website: http://paris.usembassy.gov/rennes Officer Name PO Edward V. O'Brien STRASBOURG (C) 14, avenue d'Alsace, 67082 Strasbourg, France, 33-(0)3-88-35-31-04, Fax 33(0)3-88-24-06-95, Workweek: M-F 9:00 to 13:00, 14:00 to 17:00, Website: http://france.usembassy.gov/strasbourg Officer Name CG Vincent P. Carver TOULOUSE (C) 25 allees Jean Jaures, 3100 Toulouse, 33-(0)5-34-41- 36-50, Fax 33-(0)5-34-41-16-19, Workweek: Mon--Fri 9a.m - 5 p.m, Website: http://france.usembassy.gov/toulouse Officer Name PO David K.Brown US UNESCO (PARIS) (M) 12 Avenue Raphael, Paris 75116, 9-011- 33-1-45 24 74 56, Fax 9-011-33-1-45 24 74 58, Workweek: 0900-1800, Website: http://unesco.usmission.gov/ Officer Name DCM OMS Robin Taylor AMB OMS Holly Hubler AMB David T. Killion 5/3/2010 Key Officers of Foreign Posts KO-21 UNCLASSIFIED DCM Steve Engelken PAO Jennifer Larson GSO Robert E. Hurlbert RSO Keith Sims AFSA Sekou Dembele CLO Heidi Inger & Victoria Hougaard IMO Michael Meaux LEGATT Carolyn Willson POL David Ostroff State ICASS Michelle Labonte USOECD (M) 12, ave Raphael Paris 75016 France, 33 1-45-24-74-77, Fax 33(0)1-45-24-74-80, Workweek: M-F; 9-6, Website: http://www.usoecd.org/ Officer Name DCM OMS Kathleen E. Donahue AMB OMS Myra H. Dunn ECO Pamela M. Bates, Energy Advisor For State OMS V. Diane Drake - Econ Oms PO/CON James Palmer Roseli, Secdel POL/ECO Lucy Tamlyn, Counselor US REP Maureen Clapper, Doe Attache AMB Karen F. Kornbluh DCM William T. Monroe PAO Zoel L. Mezin RSO Keith Sims AFSA Sekou Dembele AGR Margaret Hawley Young, Trade And Agr. Advisor AID Dirk W. Dijkerman, Minister-Counselor CLO Heid Inger & Victoria Hougaard EST Charles Randolph, Edu. & Envir. Advisor FIN Patrick R. O'Reilly, Econ Advisor IPO Michael Meaux ISSO Michael Meaux LAB Andrea M. Lewis, Labor & Governance Advisor State ICASS Michelle A. Labonte, Management Officer Gabon LIBREVILLE (E) Boulevard du Bord de Mer, BP 4000, Libreville, [241] 76-20-03/04, Fax [241] 74-55-07, Workweek: MON-THU 08:00- 17:15 and FRI 08:00-14:00 Officer Name AMB OMS Debra Debose ECO Dolores Canavan MGT Judith M. Johnson AMB Eunice Reddick CON Grace Genuino DCM Kathleen Fitzgibbon GSO Brandon Reynolds RSO Tom W Eckert CLO Megan Clark DAO LTC Incoming ICASS Chair Grace Genuino IMO Jamal Lewis ISO Candace Cotton POL Chris Gunning Gambia, The BANJUL (E) Kairaba Avenue, Fajara PMB 19, [220] 439-2856, Fax [220] 439-2475, Workweek: Monday-Thursday 0800-1730, Friday 0800-1200, Website: http:\\banjul.usembassy.gov Officer Name AMB OMS Vacant MGT Vacant POL/ECO Tashawna Bethea AMB Barry L. Wells CON Mike Fitzpatrick DCM Cynthia F. Gregg GSO Norris Bethea RSO Aaron Wilson CLO Emily Eller ICASS Chair Cynthia Gregg IMO Ali M. Nikooazm Georgia TBILISI (E) 11 George Balanchine Street, Tbilisi, Georgia, 0131, 995 32 277000, Fax 995 32 277701, INMARSAT Tel 2 INMARSATS 683130425/BGAN 870772242768; 2 Thurayas +8821652073174 & +8821651072639, Workweek: M-F; 0900-1800, Website: http://georgia.usembassy.gov/ Officer Name DCM OMS Cathy Boseovski AMB OMS Christina Temen CDC Ed Maes DHS/CIS Ronald Grimes DHS/ICE James Kelly FM Allan Mitchell HRO Richard Marsh MGT Jeffrey A. Vandreal NAS/INL Laura A Malenas PAO/ADV Saul Hernandez POL/ADV Erika Olson POL/ECO Julie Fisher POL/MIL Timothy Lattig USCS OIC James Kelly AMB John Bass CON Patrick Wingate DCM Kent Logsdon PAO Cynthia Whittlesey GSO Charles Goodman RSO Adam Schrandt AGR Frederic N. Johnston AID Jonathan Conly CLO David McCarthy DAO COL Matthew Brand EEO Laura Malenas FIN Ron S. Bergman FMO Erin Butler ICASS Chair Jock Conly IMO Laura Leinow IPO Jeffrey Yolangco ISO Jeffrey Smith ISSO Jeffrey Yolangco LEGATT Kevin C Donovan 5/3/2010 Key Officers of Foreign Posts KO-22 UNCLASSIFIED State ICASS Julie Fisher Germany, Federal Republic Of BERLIN (E) Pariser Platz 2, 10117 Berlin, Germany, [49] (30) 8305-0, Fax [49] (30) 238-6290, Workweek: Monday-Friday, 0830-1730, Website: http://germany.usembassy.gov/ Officer Name DCM OMS Madeleine B. Ioannou AMB OMS Theresa R. Dowling ECO Robert A. Pollard FM Carroll E. Webb HRO James F. Cisek MGT Kaara N. Ettesvold TSA John Randol AMB Philip D. Murphy CON James D. Fellows DCM Gregory T. Delawie PAO Helena K. Finn COM George F. Ruffner GSO Clifford T. Sorensen RSO Douglas P. Quiram AGR Bobby J. Richey, Jr.. CLO Madeleine T. Beard DAO COL Richard G. Naughton EEO Betty A. Bernstein FMO Francis (Frank) M. Conte ICASS Chair Barbara B. Franklin IMO Terrence K. Williamson IPO Steven G. Ackerman IRS Barbara B. Franklin (Frankfurt) ISO Mark S. Copeland ISSO Robert H. Kirk LEGATT Stuart Wirtz POL George A. Glass DUSSELDORF (CG) Willi-Becker-Alle 10 40227 Dusseldorf, +49- 211-4706-127, Fax +49-211-788-8936, Workweek: Monday - Friday 08:00 - 17:00, Website: http://duesseldorf.usconsulate.gov/ Officer Name CG OMS Nicole Leick FCS Richard Kanter MGT Chris Grossman POL/ECO Richard Volk CG Janice G Weiner RSO Dan Powers (Frankfurt),Christopher Grossman Pso IMO John Benton IRS Barbara Franklin FRANKFURT (CG) Giessener Strasse 30, 60435 Frankfurt, 49-69- 7535-0, Fax 49-69-7535-5410 (Mgmt), Workweek: 8:00 a.m. -4:30 p.m. M-F, Website: http://frankfurt.usconsulate.gov/ Officer Name CG OMS Virginia Neumann DHS/CIS Kristina Carty-Pratt DHS/ICE Ronald Grimes DPO Doria Rosen FM Brian Rentsch HRO Michael Rittley MGT Dorothy Imwold POL/ECO Amanda Zafian CG Edward M (Ned) Alford CON Lawrence Mire PAO Jeanine Collins GSO Joseph Seman RSO Robert Goodrich CLO Heather O'Hara/Amy Ibarra DEA Michael Barbuti FAA John Benning FAA/CASLO Anthony Monreal Dhs/Tsa FMO Joel Pasowicz ICASS Chair Barbara Franklin IMO John Benton IPO Ted F. Culp IRS Barbara Franklin ISO Mark Hodgson LEGATT Lesley Buckler HAMBURG (CG) Alsterufer 27/28, 20354 Hamburg, Germany, +49- 40-41171-100, Fax +49-40-41171-222; +49-40-41171-777, Workweek: M - F; 0830 - 1730 local, Website: http://hamburg.usconsulate.gov Officer Name MGT Tod E. Duran POL/ECO Karen R. Bel CG Karen E. Johnson RSO Jeff Ellwanger CLO Osman Soysalan ICASS Chair Am Emb Berlin ISSO Robert H. Kirk LEIPZIG (CG) Wilhelm-Seyfferth-Str. 4, (49) (341) 213-8418, Fax (49) (341) 213-8461, Workweek: 8:30 am to 5:30 pm, Mo thru Fri, Website: http://leipzig.usconsulate.gov/ Officer Name POL/ECO Edie J. Backman PO Katherine Brucker PAO James Seward MUNICH (CG) Koeniginstrasse 5, +49-89-2888-745 (Mgmt), Fax +49 -89-283-047, INMARSAT Tel Iridium: 8816-7631-0884, Workweek: Monday - Friday, 0830-1730, Website: http://munich.usconsulate.gov/ Officer Name FCS Edward Fantasia MGT Marlene M. Menard POL/ECO Herbert Traub III CG Conrad Tribble CON Aaron M. Hellman PAO Kathryn T. Crockart GSO Dieter Hackl RSO Paul R. Houston CLO Noemi S. Hellman IMO Randal E. Meyers ISSO Randal E. Meyers State ICASS Marlene M. Menard 5/3/2010 Key Officers of Foreign Posts KO-23 UNCLASSIFIED Ghana ACCRA (E) No. 24 4th Circular Rd Cantonments Accra, Ghana, (233) (21) 741-000, Fax (233)(21) 741-389, INMARSAT Tel 683-135-735, Workweek: M-Th 0730-1700 Fri 0730-1230 Lunch 1230-1:15, Website: http://ghana.usembassy.gov/ Officer Name DCM OMS Tiffany M. Thompson AMB OMS Dazzie Derlene Mazyck CDC Paul Psychas DHS/CIS Leikun Teferra ECO Philip Cummings FCS Heather Byrnes FM Ronald Pilotte HRO Linda Coulson IBB Joyce Ngoh MGT Jacqueline F. Holland-Craig AMB Donald Gene Teitelbaum CON Michael P. Evans DCM Julie Anne Furuta-Toy PAO Mary Scholl GSO John Moos RSO Michael Fogarty AFSA Michael P. Evans AGR Ali Abdi, Resident In Abuja AID Cheryl Anderson CLO Carey Lee DAO Jason Turner DEA Jeffrey Breeden EEO Michael Evans EST Aaron D. Fishman FMO Matthew Austin ICASS Chair Heather Byrnes IMO Edgar Ruiz ISO Donal Godfrey ISSO Vacant LEGATT Ronald Nolan POL Brian Shukan State ICASS Philip Cummings Greece ATHENS (E) 91 Vasillissis Sophias Ave, 30 210 721-2951, Fax 30 210 645 6282, INMARSAT Tel (EATL) 871 683 131 245, Workweek: M-F, 8:30-5:00, Website: http://athens.usembassy.gov Officer Name DCM OMS Sharon Oliver AMB OMS Jeffrey Bing DHS/CIS Georgia Papas DHS/ICE Andrew Diamond ECO Paul Malik FCS David McNeill FM Andre Krol HRO Eshel (Bill) Murad MGT Steven C. Taylor POL/MIL John Cockrell AMB Daniel Speckhard CG Matthew McKeever DCM Deborah McCarthy PAO Thomas Miller GSO Andrew Wiener RSO Charles Brandeis AFSA David Muehlke CLO Dawn McKeever DAO CAPT John Braunschweig DEA George Papadopoulos EEO Betsy Zouroudis FMO Marilyn Mattke ICASS Chair Paul Malik IMO Jasper R. Daniels IPO Ken Spaulding IRS Kathy J. Beck ISO Edward Jefferson ISSO Hillary Tanton POL George H. Frowick THESSALONIKI (CG) Tsimiski 43, Thessaloniki 546 23, 0030-2310- 242-905, Fax 0030-2310-242 924, Workweek: Mon - Fri 08:30 - 17:00, Website: http://thessaloniki.usconsulate.gov/ Officer Name DPO Robert D. King MGT Robert D. King CG Catherine E. Kay CON Robert D. King IMO Jasper Daniels (Athens) IPO George K. Philpott (Athens) ISO Edward Jefferson (Athens) ISSO Christina Seremetis POL Robert D. King Grenada ST. GEORGES (E) Lance Aux Epines, 1-473-444-1173/7, Fax 1-473 -444-4820, Workweek: Mon. thru Fri., 8AM-4:30 PM Officer Name DCM OMS Hillaire Campbell(Bridgetown) AMB OMS Vacant(Bridgetown) FM Maurice Pettiford HRO Peggy Laurance(Residence In Ft Lauderdale) MGT Marcia Norman(Bridgetown) MLO/ODC Cdr. Edward Gaynor(Bridgetown) NAS/INL John Roberts(Bridgetown) AMB Vacant(Bridgetown) CG Nicole Theriot(Bridgetown) PO Karen Jo McIsaac DCM D. Brent Hardt(Bridgetown) PAO John Roberts (Bridgetown) GSO Yoshino Rosenstein(Bridgetown) RSO Gary Truchot(Bridgetown) AID James Goggin(Bridgetown) DEA Charles Graham(Bridgetown) EEO Frank Sauer(Bridgetown) FMO Vacant(Bridgetown) IMO Frank Sauer(Bridgetown) IRS Cheryl Kast(Bridgetown) LAB Jake Aller(Bridgetown) LEGATT Samuel Bryant, Jr. (Bridgetown Barbados) POL Ian Campbell(Bridgetown) 5/3/2010 Key Officers of Foreign Posts KO-24 UNCLASSIFIED Guatemala GUATEMALA (E) Ave. Reforma 7-01, Zona 10, (502) 2326-4000, Fax (502) 2326-4658, INMARSAT Tel 683133345, Workweek: Mon- Thu: 7:30 to 5:00 p.m.; Fri: 7:30 to 12:30, Website: http://guatemala.usembassy.gov/ Officer Name DCM OMS Susan McDermott AMB OMS Michelle A. Nichols CDC Isabel Danel DHS/CIS Kenya Steinke DHS/ICE Guadelupe Sepulveda FCS Patricia Wagner FM Raymond B. Castro HHS Isabel Danel MGT Leo Hession, Jr.. (Arrives 7/10/07) MLO/ODC COL Tony Orona NAS/INL Brian Alistair Cooke POL/ECO Drew Blakeney AMB Stephen G. McFarland CG Kay L. Anske DCM Todd Robinson PAO Linda J. Hartley GSO Nicole Martin RSO Dean K. Shear AGR Robert Hoff AID Wayne Nilsestuen APHIS Gary Greene CLO Two: Tatiana Fahs And Matilde Maisterrena DAO COL Shawn Fritz DEA Dial Johnson EEO Maria Alvarado / Paul Crews FMO Brian Peterson ICASS Chair Patricia Wagner IMO Merc Beroud IPO Rodney Rodriguez LAB Stephen Steger State ICASS Brian Harris Guinea CONAKRY (E) Transversale No. 2, Ratoma, +224-65-10-40-00, Fax +224-65-10-42-74, Workweek: M-Th, 7:30-16:30; F, 7:30-13:30, Website: http://usembassy.state.gov/conakry Officer Name DCM OMS Holly Adamson AMB OMS Vacant ECO Briana Warner FM Mark Nichols MGT Jason A. Brenden POL/ECO Shannon N. Cazeau AMB Patricia Moller CON John P. Marietti DCM Kent C. Brokenshire PAO Molly Sanchez-Crowe COM Vacant GSO Christoper Canellakis RSO Phil Nazelrod AID Glenn Slocum CLO Vacant DAO MAJ Tong Vang EEO David Miller FMO Courtney Houk ICASS Chair Priscilla Sampil IMO Keith Houk IRS Kathy Beck - Resident In Paris ISSO Keith Houk State ICASS Molly Sanchez-Crowe GUINEA-BISSAU (Operations suspended in 1998. Covered by Embassy Dakar) BISSAU (BO) P.O. Box 297 Bissau Codex, Bairro de Penha, Rua Ulysses Grant, 00-245-252-282, Fax 00-245-222-273, Workweek: M-F, 0800-1700, Website: http://dakar.usembassy.gov Officer Name MGT Salvatore Piazza GSO Carla Mudgett RSO John Beaudry DAO LTC Matthew Sousa POL Matthew Dever Guyana GEORGETOWN (E) 100 Young & Duke Sts, (592) 225-4900/9, Fax (592) 225-8497/ 747-0303, Workweek: 07:30-16:00, Website: http://georgetown.usembassy.gov Officer Name DCM OMS Janine Geenen AMB OMS Jody Marie Rizzotte DCM/CHG Charge Karen Williams FM Phil Cherry HRO Anush Dawidjan (Frc) MGT David B Smale MLO/ODC Melba Hernandez POL/ECO Ken Reiman AMB Vacant CON Malia Heroux PAO Ken Reiman COM Richard Bakewell GSO Julia Stanley RSO Millie Dominguez AFSA Phil Cherry AID Carol Horning CLO Terezinha Deoliveira-Irvin DEA Mo Brooks EEO Edwin McClannan FMO Pedro Palugyai ICASS Chair Wrenn Slocum IMO John P Irvin ISSO John P Irvin LEGATT Connally Brown RAMC Charleston 5/3/2010 Key Officers of Foreign Posts KO-25 UNCLASSIFIED Haiti PORT AU PRINCE (E) Tabarre 41, Tabarre, Haiti, (509) 2-229-8000, Fax (509) 2-229-8028, Workweek: 0700 - 1530, Website: http://portauprince.usembassy.gov/ Officer Name DCM OMS Dionne Sims AMB OMS Robin Goertz CDC Steven Harris DHS/CIS Pius Bannis ECO Gregory Groth FM Doug Demaggio HRO Vacant MGT Leo F. Voytko MLO/ODC CDR David Strong, Cdr NAS/INL Lynne Platt AMB Kenneth Merten CG Donald Moore DCM David Lindwall PAO Jerome J. Oetgen GSO Steve Goertz RSO Steve Lesniak AFSA Cheryl Schaefle AID Anthony Chan, Dir A.I. APHIS Joseph Louis Vorgetts CLO Celenia Becker DAO MAJ Eric Stewart, Ltc DEA Darrel Paskett EEO Nancy McCarthy FMO Linda Majchrzak ICASS Chair Donald Moore IMO Howard Sparks IPO (Vacant) ISO Robert Rodriguez ISSO Howard Sparks POL David Becker State ICASS Donald Moore Holy See, The VATICAN CITY (E) Via delle Terme Deciane, 26, (+39) 06-4674- 3425, Fax (0039) 06-575-8346, Workweek: Mon - Fri / 8:30am - 5:30pm, Website: http://vatican.usembassy.gov Officer Name DCM OMS Jelena Lazovic AMB OMS Dianne Zalewski MGT Brenda Soya POL/ECO Antonio G. Agnone AMB Dr. Miguel Humberto Diaz DCM Julieta Noyes PAO J. Nathan Bland POL Rafael Foley Honduras TEGUCIGALPA (E) Avenida La Paz, Tegucigalpa, Honduras, [504] 236-9320 or [504] 238-5114, Fax [504] 236-9037, INMARSAT Tel 236-9320 or [504] 238-5114, Fax [504] 236-9037, INMARSAT Tel Iridium: 8816 414-55644 or 8816-414-55648, Workweek: M-Th, 8 - 5:30; F 8 - 3 local time, Website: http://honduras.usembassy.gov/english/index_e1.htm Officer Name DCM OMS Catherine Lawton AMB OMS Janie M. Carpenter DHS/CIS Emigdio Martinez DHS/ICE Javier Pacheco ECO Mary Grace McGeehan FM Jeff Burns HRO Christine Stockman (Resident Florida Regional Center) MGT Randall C. Budden MLO/ODC COL Kenneth Rodriguez NAS/INL Gregory Morrison POL/MIL Gregory Morrison AMB Hugo Llorens CON Douglass R. Benning DCM Simon Henshaw PAO Michael G. Stevens COM Michael L. McGee (Resident In San Salvador) GSO Neil Richter RSO Theodore Carpenter AFSA Vacant AGR Robert K. Hoff (Resident In Guatemala) AID William R. Brands CLO Elizabeth C. Morrison DAO COL Robert W. Swisher, Usaf DEA James R. Kenney EEO Curtis Whittaker FMO James Wickersham ICASS Chair Mike Delarosa IMO Kevin M. Byron IPO Kevin J. Inglis ISO Vacant LEGATT Leo J. Navarrete (Resident In San Salvador) POL Silvia Eiriz State ICASS Michael G. Stevens Hong Kong HONG KONG (CG) 26 Garden Road, Central, (852) 2523-9011/Post One - (852) 2841-2230 & (852) 9091-5726(cell), Fax (852) 2845-1598, Workweek: 0830-1730, Website: http://hongkong.usconsulate.gov Officer Name CG OMS Barbara J. Hayden, Virginia S. Burns (A/Dpo Oms) DHS/ICE Tatum King DPO Joseph A. Bookbinder (Acting) FCS Andrew Wylegala FM Dirk Rettberg HRO Scott H. Learmonth MGT William L. Rada POL/ECO Martin D. Murphy CG Christopher J. Marut (Acting) CON Hugh F. Williams PAO Joseph A. Bookbinder GSO Peter R. Hayden RSO Peter M. Carlson AFSA Timothy F. Haynes 5/3/2010 Key Officers of Foreign Posts KO-26 UNCLASSIFIED ATO Philip A. Shull CLO Julie H. Turner/Wendy T. Lott DAO CAPT Alexander P. Butterfield DEA Andrew J. Malanga FMO Reginald E. Whatley ICASS Chair Andrew Wylegala IMO Gary L. Cook IPO Nancy A. Chaudhry IRS William Cheung ISO Joan E. Hutfles LEGATT Nelson Low Hungary BUDAPEST (E) 1054 Budapest Szabadsag Ter 12 Hungary, +36-1/475 -4400, Fax +36-1/475-4520, Workweek: Mon - Fri; 8:00AM - 5:00PM, Website: http://www.usembassy.hu/ Officer Name DHS/CIS William Gilligan (Vienna) DHS/ICE James Plitt (Vienna) FCS Robert Peaslee FM David Wall HRO Melissa Zincke MGT Paul G.Gilmer AMB Eleni Tsakopoulos Kounalakis CON Jeffrey Lodinsky DCM Jeffrey D. Levine PAO Edward Loo GSO James Dayringer RSO Rick Gregory AFSA Kristina R. Lorenger AGR Bobby Richey (Berlin) AID David Leong CLO Susan Gray DAO COL Robert Duggleby DEA Kurt. D. Coront EEO Dan Travis EST Sam Kotis FMO Monte Parker ICASS Chair Robert Duggleby IMO Ken Zincke IPO Alex Miller IRS Susan Stanley ISSO Tom Pitts LEGATT William McCausland POL Paul O'Friel Iceland REYKJAVIK (E) Laufasvegur 21, IS-101 Reykjavik, Iceland, (354) 562-9100, Fax (354) 562-9118, Workweek: Monday to Friday/0800- 1700, Website: http://iceland.usembassy.gov/ Officer Name DCM OMS Christney G. Fail AMB OMS Vacant DCM/CHG Acting DCM Kathleen Eagen ECO/COM Meredith Rubin MGT Michael T. Greer AMB Vacant CON Kristyna Rabassa DCM Charge Samuel R. Watson PAO Kathleen Eagen GSO Michael T. Greer RSO Marco Fernandez DAO CAPT Capt James G. Stevens, Usn FMO Michael T. Greer IMO Phil Bunch IPO Vacant ISSO Phil Bunch POL Joshua Rubin India NEW DELHI (E) Shanti Path, Chanakya Puri New Delhi - 110021, India, 91-11-24198000, Fax 91-11-24190017, Workweek: Monday thru Friday; 0830 hrs to 1730 hrs, Website: http://newdelhi.usembassy.gov/ Officer Name DCM OMS Zita Meagher AMB OMS Roland Elliott CDC Jeanine Ambrosio DHS/CIS Corinna Luna-Benavides DHS/ICE Elliott Harbin ECO Blair P. Hall FCS Carmine D'Aloisio FM Robert Shultz HHS Altaf Lal HRO Corinne Thornton MGT Gerri O'Brien MLO/ODC Carl Soderholm AMB Tim Roemer CON James Herman DCM Steven J. White PAO Larry Schwartz GSO Mary Lou Gonzales RSO Earl Miller AFSA Brian Ferinden AGR Holly Higgins AID Erin Soto APHIS Mark Gilkey CLO Diane L. Pollock DAO COL Rick White DEA Harold Willis EEO Klaudia Krueger EST Blair P. Hall FAA Aaron Wilkins FMO Ralph Hamilton ICASS Chair Patrick Robinson IMO Patrick Meagher IPO Frank Landymore IRS Elizabeth Kinney ISO Chandra Masdar ISSO Dale Orr LEGATT Daniel Powers POL Uzra S Zeya State ICASS John Fennerty CHENNAI (CG) 220 Anna Salai Rd, Chennai 600 006, India, 91-44- 5/3/2010 Key Officers of Foreign Posts KO-27 UNCLASSIFIED CHENNAI (CG) 220 Anna Salai Rd, Chennai 600 006, India, 91-44- 2857-4000, Fax 91-44-2811-2020, INMARSAT Tel 00-873- 383133034#, Workweek: Mon - Fri 0815 - 1700, Website: http://chennai.usconsulate.gov Officer Name CDC Stacie Greby CG OMS Carol Bourne DPO/PAO Frederick J. Kaplan FCS Mary Aileen Nandi MGT Juliana K Ballard POL/ECO Rohit Nepal CG Andrew T. Simkin PO Andrew T. Simkin CON Bryan Dalton PAO Frederick J. Kaplan GSO Gregory Campbell RSO Matthew Perlman CLO Linda Talluto EEO Carol Bourne IPO Robert Silos ISO Abdillahi Yassin ISSO Abdillahi Yassin POL Scott Woodard State ICASS Juliana K Ballard HYDERABAD (CG) 1-8-323, Chiran Fort Lane, Begumpet, Secunderabad-500 003, 91-40-4033-8300, Fax 91-40-40338301, Workweek: Mon - Fri 0830-1730, Website: hyderabad.state.gov Officer Name CA Mark A. Leoni HRO William H. Boyle MGT William H. Boyle POL/ECO William H. Boyle CG Cornelis M. Keur CON Mark A. Leoni PAO Juliet Wurr GSO Christiana M. Foreman RSO Zachary T. Kendall FMO Ralph A. Hamilton IMO Patrick J. Meagher IPO Mohammad A. Tahir ISSO Mohammad A. Tahir KOLKATA (CG) 5/1 Ho Chi Minh Sarani, Kolkata 700071, 91-33- 3984-2400, Fax 91-33-2282-2335, Workweek: Mon-Fri, 0800 hours- 1700 hours, Website: http://kolkata.usconsulate.gov/ Officer Name FCS Marilyn J. Taylor HRO Ellen C. Langston MGT Ellen C. Langston POL/ECO Matthew Asada CG Beth A. Payne CON William S. Rowland PAO Chad P. Cummins GSO Ellen C. Langston RSO Bernard J. Green CLO Natalie Smith FIN Acting DCM Ellen C. Langston IPO Jacquelynn J. Beres ISO Chandra P. Masdar(New Delhi) ISSO Vacant State ICASS Ellen C. Langston MUMBAI (CG) 78, Bhulabhai Desai Rd., Mumbai, India, 91-22-2363- 3611, Fax 91-22-2363-0350, Workweek: Mon-Fri 8:15 am - 5:00 pm, Website: http://mumbai.usconsulate.gov/ Officer Name CG OMS Joan Bower MGT Ann E. Gabrielson CG Paul A. Folmsbee PO Paul A. Folmsbee CON David Tyler PAO Lynne Gadkowski COM Richard Rothman GSO Kevin O'Donnell RSO Ben Sides CLO Kristen Loehr ISO Michael Yoho POL Michael Newbill Indonesia JAKARTA (E) Medan Merdeka Selatan 5, (62-21) 3435-9000, Fax (62) (21) 386-2259, INMARSAT Tel 683-142-927, Workweek: M-F 7:30 a.m.-4:00 p.m., Website: http://jakarta.usembassy.gov/ Officer Name DCM OMS Teresa Coddington AMB OMS Vacant CDC Frank Mahoney DHS/ICE Matthew Spelsberg ECO Peter D. Haas FCS Joseph Kaesshaefer FM Tom Allan HRO Matt Weiller ICITAP Gerald Heuett MGT Michael C. Mullins OPDAT Rob Strang AMB Cameron Hume CG Jeff Tunis CON Jeff Tunis DCM Ted Osius PAO Michael H. Anderson GSO Mike Delauder RSO Jeff D. Lischke AFSA Brigid Weiller AGR Dennis Voboril AID Walter North APHIS Percy Hawkes CLO Julie Cuyler / Amy Ites DAO COL Col. Kevin E. Richards EEO Annmarie Everitt/Jonathan Alan EST Hugo Yon FMO Mary Jo Rasing ICASS Chair Jeff Tunis IMO Michael B. Bretz IPO Jeanette Garner ISO Wade C. Martin ISSO Wade C. Martin LAB Darcy Zotter LEGATT David C. Smith 5/3/2010 Key Officers of Foreign Posts KO-28 UNCLASSIFIED POL Joseph L. Novak State ICASS Jeff Tunis SURABAYA (CG) Jl. Dr. Soetomo 33, Surabaya 60264, 62-31-295- 6400, Fax (62-31) 567-4492, INMARSAT Tel 383-134-370, Workweek: M-F 7:30 a.m to 4:00 p.m., Website: http://jakarta.usembassy.gov/sby/ Officer Name MGT Ron Perkel POL/ECO Jeff Loree CG Caryn McClelland CON Terry Mobley PAO John Taylor RSO Dean Simpkins MEDAN Jl. Let.Jend.MT Haryono, No.A-1 Officer Name DPO Michael Rousek CG Sean Stein Iraq BAGHDAD (E) Unit 20## Box ##, 240-553-0589, Fax 703-343-8485, Workweek: Sunday - Thursday 0800-1700, Website: http://iraq.usembassy.gov/ Officer Name DCM OMS Sandra McInturff AMB OMS Evelyn Polidoro DCM/CHG Robert S. Ford DHS/CIS Stephen Mangino DHS/ICE Stephen Mangino ECO John Desrocher FCS Brian McCleary FM Craig Flanagan HHS Lawrence Furman HRO Joseph Bedessem MGT Jeanine Jackson POL/MIL Cameron Munter AMB Christopher R. Hill CG David Schwartz CON Nathan Flook PAO Thomas Dougherty GSO Naomi Lyew RSO Robert Reed AFSA Vacant AGR Ronald Verdonk AID Christopher Crowley ATF Joseph Slatella CLO Wendell Sims EEO Jennifer Davis FMO Arlene Barilec IMO Tony Muse IPO Robert Popchak ISO David Douthit ISSO Gwen Sell LEGATT Bill Lewis BASRAH (BO) U.S. Embassy Office, Basrah, Iraq, 1-240-553-0650, Workweek: Mon-Thur, Sat 8:00-5:00, Sun 12:00-5:00 Closed Friday, Website: http://iraq.usembassy.gov Officer Name DEP DIR LTC James Shearer DIR John Naland ECO Ian Sheridan MGT Benedict Robinette PAO Mike Sunshine AFSA Ian Sheridan AID Charles Swagman IPO George (Kenny) Philpott POL Jerrold Mallory Ireland DUBLIN (E) 42 Elgin Road, Ballsbridge, Dublin 4, 353 1 668-8777, Fax 353 1 668-2896, Workweek: 8:30 am - 5:00 pm, Website: http://dublin.usembassy.gov/ Officer Name DCM OMS Donna Lieberson AMB OMS Patricia Reber DHS/CIS Juan Soltero DHS/ICE Joe Trias/London FCS Stephen Anderson FM Vacant MGT Jeff Smith POL/ECO Dwight Nystrom TSA Michael Restrovich AMB Daniel M. Rooney CON Jennifer Duval DCM Robert J Faucher PAO Karyn Posner-Mullen GSO Debra Shea RSO Michael Rohlfs AGR Rod McSherry/London CLO Jill Purvis DAO LTC Ltcol Shawn Purvis DEA Bruce Travers/London EEO Tara A. Bell FAA Tricia Stacy/Paris ICASS Chair Dwight Nystrom IMO Michael Adams IPO Jeffrey Athy IRS Kelli Winegardner ISSO Jeffrey Athy LEGATT John Raucci/London POL Vacant Israel TEL AVIV (E) 71 Hayarkon, 972-3-519-7575, Fax 972-3-517-3227, INMARSAT Tel 873-783-133-445, Workweek: M-F / 0800 - 1630, Website: http://telaviv.usembassy.gov/ Officer Name DCM OMS Russell Potter AMB OMS Virginia E. Baldwin 5/3/2010 Key Officers of Foreign Posts KO-29 UNCLASSIFIED CG OMS Tonya Reardon ECO David Burnett FM Michael T. McMahon HRO John Higi MGT Elizabeth Moore AMB James B. Cunningham CG Andrew Parker DCM Luis G. Moreno PAO Bonnie S. Gutman (Acting) COM Jonathan Heimer GSO Vince Romero RSO Daniel J. Power AFSA Wendy Vincent AID Howard Sumka CLO Robert Posner DAO COL Richard Burgess EEO Maria Hart EST Paul E. Rohrlich FMO Robert D. Ronay ICASS Chair Ann Posner IMO William K. Curry IPO Roger Bjorkdahl IRS Aziz Benbrahim ISO Dennis McKinney ISSO Barry W. Rice LEGATT Jeffrey B. Walker POL Acting DCM Marc J. Sievers State ICASS Marc Sievers Italy ROME (E) 119/a Via Vittorio Veneto, (+39) 06-4674-1, Fax (+39) 06- 488-2672, Workweek: Mon-Fri from 08:30 to 17:30, Website: http://rome.usembassy.gov/ Officer Name DCM OMS Joan Odean AMB OMS Teresa G. Chupp CG OMS Claudia Ghirardi DHS/CIS John L. Lafferty DHS/ICE Craig M. Stevens ECO George M. White FCS Thomas E. Moore FM Michael A. Itinger HRO Carol A. Stachowitz MGT Frank J. Ledahawsky MLO/ODC Salvatore Arria AMB David H. Thorne CG Philip Egger CON Maureen McGovern DCM Elizabeth L. Dibble PAO Benjamin G. Ziff GSO C. Wakie Martin RSO Nace Crawford AGR James R. Dever CLO Lynne M. Smith DAO CAPT Clifford I. Olsen DEA Russell F. Benson EEO Katie Stana EST Jean Preston FAA Anthony Giovanniello FMO Carmen M. Castro ICASS Chair Loretta M. Terry IMO Karen Finer IPO Neeru Lal IRS Mr. Benbrahim ISO Stephen Widenhouse ISSO Kasey Snyder LEGATT Leo Taddeo POL Barbara A. Leaf State ICASS Barbara A. Leaf FLORENCE (CG) Lungarno A. Vespucci, 38, +39-055-266-951, Fax 39-055-284088, Workweek: 8:30 - 5:30 Mon to Fri, Website: http://florence.usconsulate.gov Officer Name CG OMS Kathryn Rakich CG Maryellen Countryman PO Maryellen Countryman CON Larrea John MILAN (CG) Via Principe Amedeo 2/10, 20121 Milano, +39-02- 29035-1, Fax +39-02-29035-440, Workweek: 8:30-12:30 13:30-17:30, Website: http://milan.usconsulate.gov/ Officer Name CG OMS Vacant ECO Sonia Tarantolo MGT David S. Elmo CG Carol Z. Perez CON William R. Gill PAO John Hillmeyer COM Rick De Lambert GSO Gretchen Cureton RSO Nathan Al-Khazraji CLO Brighid Delambert IPO James Donegan IRS Susan W. Stanley ISO James Donegan ISSO Juan Parodi LEGATT Karl Soete POL Benjamin Wohlauer NAPLES (CG) Piazza della Repubblica, ++39-081-583-8111, Fax ++39-081-761-1869, Workweek: Mon-Fri 08:00 - 17:00, Website: http://naples.usconsulate.gov/ Officer Name ECO Robert W. Carlson MGT Pamela Caplis OMS Kevin M. Wood CG J Patrick Truhn PO J Patrick Truhn CON James P Theis PAO Amy M. Bliss EEO William D Howard IPO Vansin C Dokken ISSO Vansin C Dokken POL Robert W. Carlson State ICASS Pamela Caplis 5/3/2010 Key Officers of Foreign Posts KO-30 UNCLASSIFIED USUN Rome (M) Piazza del Popolo 18, 4th Floor, 00187 Roma, 39-06- 4674-3500, Fax 39-06-4674-3535, INMARSAT Tel 88-163-145-8979, Workweek: 8:30M to 5:30 PM Officer Name DCM OMS Vacant AMB OMS Philip Young MGT Keith Heffern AMB Ertharin Cousin DCM Michael Glover PAO Michelle Losbanos-Jardina AGR Sue Heinen AID Vacant POL Chris Hegadorn Jamaica KINGSTON (E) 142 Old Hope Road, Kingston 6, 876-702-6000, Fax 876-702-6001, Workweek: M-F; 07:15 to 16:00; most offices allow flex time; all offices staffed core hours, some staff take Friday afternoons off, working longer on other days., Website: http://kingston.usembassy.gov/ Officer Name DCM OMS Rovers AMB OMS Vacant CG OMS Thuy Brault DHS/CIS Adijatu Abiose DHS/ICE Vance Callender FM Ricardo Cruz HRO Maryanne Masterson MGT Eric A. Flohr MLO/ODC LTC Robert Wagner NAS/INL Nicole Specians POL/ECO Lloyd W. Moss AMB Vacant CG David Stone DCM Charge Isiah Parnell PAO Patricia Attkisson GSO Alfred Braswell RSO Lee Marple AGR Margaret Bauer APHIS Tdy CLO Brooke Callender/Hanan Ghannoum DAO CDR Domenick Micillo DEA Gavin Kersellius EEO Melissa Bishop FAA Allan B. Hurr FMO Sarah Spodek ICASS Chair Charles Ahmad IMO Daniel Thompson ISO Vacant ISSO Thompson, Daniel State ICASS Lloyd Moss Japan TOKYO (E) 10-5 Akasaka 1-chome, Minato-ku, Tokyo 107-8420, 81- 3-3224-5000, Fax 81-3-3505-1862, Workweek: 0830am - 1730pm, Website: http://tokyo.usembassy.gov/ Officer Name Website: http://tokyo.usembassy.gov/ Officer Name DCM OMS Kathleen J. Alexander AMB OMS Bonnie Angelov DHS/ICE Michael R. Cox ECO Marc Wall FCS John E. Peters FM Perry Groves HRO Marianne Kompa MGT James Forbes MLO/ODC Aaron E. Baloney TSA Kirk Skinner AMB John V. Roos CG Raymond R. Baca CON William W. Christopher DCM James P. Zumwalt PAO Acting: David Marks GSO Robert A. Bare RSO Donald W. Weinberg AFSA Claire Kaneshiro/Tim Dougherty AGR Geoffrey W. Wiggin AID John Beed APHIS Dr. Kelly Preston ATO Michael Conlon CLO Leah Wallace, Melissa M. Frandsen & Sonia A. Smith DAO CAPT James R. White DEA Duncan B. Lingle EEO Lori Shoemaker, Gary Schaefer, Jason Lawrence FAA Carl V. Strombom FIN Robert Kaproth FMO Joseph C. Johnson IMO Robert L. Adams IPO Vacant ISO John L. Nave ISSO John L. Nave& Paul Lewis LEGATT Edward C. Shaw POL Rob Luke NAHA (CG) 2-1-1 Toyama Urasoe City, Okinawa Japan 901-2104, (81) (98) 876-4211, Fax (81) (98) 876-4243, INMARSAT Tel 872-76- 344-9547, Workweek: 08:00 ~ 17:00, Website: http://naha.usconsulate.gov/ Officer Name CG OMS John E. Buhler ECO Thomas Kreutzer MGT Timothy W. Martin POL/MIL Claire K. Kaneshiro CG Raymond F. Greene CON Kevin O'Connor PAO Thomas Kreutzer RSO Timothy W. Martin IMO Timothy W. Marti IPO John E. Buhler ISSO John E. Buhler OSAKA KOBE (CG) American Consulate General, 11-5, Nishitenma 2-Chome, Kita-ku, Osaka 530-8543, Japan, 81-6-6315-5900, Fax 81- 6 6315 5915, INMARSAT Tel 76 344 9547, Workweek: Mon-Fri/0800- 1700, Website: http://osaka.usconsulate.gov/ Officer Name 5/3/2010 Key Officers of Foreign Posts KO-31 UNCLASSIFIED FCS Brad Harker MGT Matt Meadows POL/ECO David Tulloch PO Edward Dong CON (Charles) Dave Hillon PAO Ida Heckenbach COM Brad Harker RSO Ray Kyliavas CLO Vacant EEO Gary Schaefer IPO Vacant ISSO Vacant SAPPORO (CG) Kita 1-Jo Nishi 28-Chome, Chuo-Ku, Sapporo 064- 0821, 81-11-641-1115, Fax 81-11-643-1283, Workweek: 8:30 a.m. - 5:30 p.m. except designated holidays, Website: http://sapporo.usconsulate.gov/ Officer Name MGT Thomas H. Lyons CG Donna A. Welton CON Thomas H. Lyons PAO John C. Taylor IMO Robert L. Adams ISO John L. Nave POL John C. Taylor FUKUOKA (C) 5-26 Ohori 2-chome, Chuo-ku, Fukuoka 810-0052, 81 -92-751-9331, Fax 81-92-713-9222, Workweek: 8:45 a.m. - 5:30 p.m., Mon - Friday, Website: http://fukuoka.usconsulate.gov/ Officer Name MGT Juan POL/ECO Mark S. Dieker PO Margot Carrington CON Juan PAO Tracy L. Taylor GSO Juan RSO Ray Kyliavas (Osaka) ISSO Juan NAGOYA (C) Nagoya Kokusai Center Bldg., 6th Fl., 1-47-1, Nagono, Nakamura-ku, Nagoya, Japan 450-0001, 81-52-581-4501, Fax 81-52- 581-3190, INMARSAT Tel 00763449534, Workweek: 8:30 - 17:30 M- F, Website: http://nagoya.usconsulate.gov/ Officer Name DHS/CIS Joni Jarus FCS Edward Yagi PO Max M. Kwak CON Jonas Stewart PAO Jonas Stewart YOKOHAMA 152-3 Yamate-cho, Naka-ku, Yokohama, Japan 231- 0862, (81)(45) 622-6514, Fax (81)(45) 622-6516, INMARSAT Tel 8816 2145-4473 (iridium), Workweek: 08:30-17:30, Website: http://intranet.tokyo.state.gov/usmissionjpn/Docs/FSI/index.htm Officer Name PO Darrell Jenks Jerusalem JERUSALEM (CG) 18-20 Agron Rd., Jerusalem 91002; 27 Nablus Rd., Jerusalem 97200 (Consular Section), +972-2-622-7230, Fax +972- 2-622-3551, Workweek: Mon-Fri 0800-1630, Website: http://jerusalem.usconsulate.gov Officer Name CG OMS Ginger Richter DPO CDR Gregory Marchese ECO Jonathan Carpenter HRO Katherine Bischoff MGT Grace Stettenbauer CG Daniel Rubinstein CON Thomas Rogan PAO Frank Finver GSO Marissa Martin RSO Timothy Laas AID Karen Exel CLO Merri Carnahan FMO Elizabeth Sewall ICASS Chair Mark Herzberg IMO Eric Peterson ISO Eric Peterson POL John Waters Jordan AMMAN (E) Al-Omawyeen Street, Abdoun, Amman, Jordan 11118, + (962) 6 590-6000, Fax 962-6-592-0163 (Admin), Workweek: Sun- Thurs 0800-1630, Website: http://amman.usembassy.gov/ Officer Name DCM OMS Claudia Ellingwood AMB OMS Joyce Harley DHS/CIS Suzanne Sinclair-Smith DIR Matthew Smith ECO Natalie E. Brown FCS Sheryl Pickney-Maas FM George Robb HRO Anthony Blenke MGT Sandra R. Smith AMB R. Stephen Beecroft CON Deanna H. Abdeen DCM Lawrence Mandel PAO Jennifer Rasamimanana GSO Dean Hobson RSO Michael Mack AGR Mohammad Khraishy AID Jay Knott APHIS Mohammad Khraishy CLO Pasa Lejlic DAO COL Lane Lance EEO Natalie E. Brown EST Manu Bhalla FMO Gregory Sanford IMO Sherril Pavin IPO Richard Page ISO Alan Mahood ISSO Richard Page LEGATT Timothy Kirkham POL Jacqueline Ward 5/3/2010 Key Officers of Foreign Posts KO-32 UNCLASSIFIED State ICASS Rusty Ingraham Kazakhstan ASTANA (E) 22-23 Str., No.3, Ak Bulak 4, Astana, +8 (7172) 70-21- 00, Fax +8 (7172) 54-09-14, Workweek: 9:00 - 18:00, Website: http://www.usembassy.kz/ Officer Name DCM OMS Louise Ramsay-Dixon AMB OMS Lourenda Block FM Frank Anthony HRO Dolores Jacobson MGT Sarah Penhune MLO/ODC LTC James Yentz NAS/INL Anthony Beaver POL/ECO Jennifer Bachus-Carleton AMB Richard E. Hoagland CON Alexander Orr DCM Pamela Spratlen PAO Jeffrey Sexton GSO Robert Burnett RSO Leroy Bowers AFSA Tom Tanner AID Ben Chapman CLO Al Ummatov DAO COL Keith Harrington EEO Andrea Schindler EST Bruce Hudspeth FMO Michael Chung ICASS Chair Erin McKee IMO Timothy Williams ISO S. Ann Galchutt LEGATT Kenneth Jones State ICASS Anthony Beaver ALMATY (CG) 97 Zholdasbekov St., Almaty, 7-7272-50-48-02, Fax 7 -7272-50-76-35, Workweek: 9:00 am to 6:00 pm, Website: http://www.usembassy.kz/ Officer Name DCM OMS Louise Ramsay-Dixon (Astana) AMB OMS Lourenda Block (Astana) CDC George Schmid FCS Jennifer Kane HRO Dolores Jacobson (Astana) MGT Heather Armstrong, Exo AMB Richard E. Hoagland (Astana) CON Joshua Fischel DCM Pamela Spratlen (Astana) PAO Joshua Kamp (Tdy) RSO Dave Jordan AID Andy Sisson CLO Mikiko Fischel EEO Andrea Schindler (Astana) ICASS Chair Erin McKee Kenya NAIROBI (E) United Nations Avenue, Gigiri , Nairobi, 254-20-363- 6000, Fax 254-20-363-6157, INMARSAT Tel 683-142-148, Workweek: Monday-Thursday, 0715-1630; Friday, 0715-1215, Website: http://nairobi.usembassy.gov/ Officer Name DCM OMS Lisa Coles AMB OMS Karen Landherr CDC Kevin Decock CG OMS Gabriella Araujo DHS/CIS Linda Dougherty ECO Eugene Young FCS Jim Sullivan FM Robert Wilkinson HRO Ronald Coles MGT Michael Hoza OPDAT Robert Bowman SPSH Alex Lehmberg TSA Gerald Moore US PERM REP Joe Murphy AMB Michael E. Ranneberger CG David Abell CON Brian Denver DCM Lee Brudvig PAO John Haynes GSO Salma Rahman RSO Jeffrey Breed AFSA Javier Araujo AGR Stephen Hammond AID Erna Kerst CLO Martha Fleming DAO COL Leslie Brehm EEO Salma Rahman FMO Tedla Yitna ICASS Chair Pamela Howard-Reguindin IMO Aziz Ahmed IPO Chris Pinzino ISO Mark Myelle ISSO David Fritts LAB William Lehmberg LEGATT David Ford POL Mitch Benedict State ICASS David Abell US UNEP (NAIROBI) (M) U.N. Avenue, Gigiri, 254-20-363-6305, Fax 254-20-363-6427, INMARSAT Tel 881-631-437-281, Workweek: M-Th: 7.15-16.30; F 7.15-12.15 Officer Name DEP PERM REP Rachel Birthisel OMS Sara W. Thielman US PERM REP James A. Stewart Korea SEOUL (E) 32 Sejongno, Jongno-gu, Seoul 110-710 Korea, (82-2) 397 -4114, Fax (82) (2) 738-8845, INMARSAT Tel IPC (872) 763-721-485, Workweek: 8:30 AM - 17:00 PM, Website: http://seoul.usembassy.gov Officer Name DCM OMS Stephanie Evans 5/3/2010 Key Officers of Foreign Posts KO-33 UNCLASSIFIED AMB OMS Sara A. Sorensen DHS/CIS Kenneth Sherman DHS/ICE Kyungyul S. Kim DPO/PAO Patrick J. Linehan ECO Gregory Burton FCS John Fogarasi FM Thomas G. Martyn HRO Steven C. Lemelin MGT Robert E. Davis AMB Kahtleen D. Stephens CG Cynthia C. Sharpe DCM Mark Tokola PAO Patrick J. Linehan GSO Daniel F. Romano RSO Gregary Levin AGR Lloyd S. Harbert APHIS Scott Saxe ATO Michael J. Fay CLO Elaine M. Saxe DAO Kip A. McCormick DEA Edward M. Fiocchi EEO Daniel Y Chu FAA Joseph Tymczyszyn FMO Sau Ching Yip ICASS Chair Lloyd Harbert IMO Miyuki V. Wade IPO William R. Prepare IRS Stanley Beesley ISO Willis C. Sorrell ISSO William R. Prepare LAB Amy Conrad LEGATT Matthew S. Moon POL James L. Wayman BUSAN Lotte Gold Rose Bldg #150-3, unit #612, Yangjung-dong, Busanjin-gu, 82-51-863-0731 Officer Name CG Tyler Allen Kosovo PRISTINA (E) Nazim Hikmet St. No. 30, 381-38-59593000, Fax 381- 38-549890, INMARSAT Tel 873-762-029-495, Workweek: M-F, 8:00- 17:00, Website: http://pristina.state.gov Officer Name AMB OMS Steve Lindsey DHS/ICE James Plitt (Vienna) ECO/COM Lane Bahl HRO Teena M. Ege ICITAP Darrel Hart MGT Gertrude S. Bagley POL/ECO Louis Crishock AMB Christopher W. Dell CON Lauren I. May DCM Michael Murphy PAO Emilia A. Puma GSO Dennie R. Ege RSO David M. Hodson AFSA Liam O'Flanagan AID Patricia Rader CLO Stephen B. Dando DAO COL John McDevitt EEO Robert Newsome FMO Teena M. Ege ICASS Chair Darrel Hart IMO Charles D. Eckert ISO Dianna Rosa ISSO Charles D. Eckert State ICASS Louis Crishock Kuwait KUWAIT (E) Al-Masjed Al-Aqsa Street, Bayan, Plot 14, (965) 2259- 1001, Fax 965-2538-0282, Workweek: Sun-Thur/0800-1600, Website: http://Kuwait.usembassy.gov Officer Name DCM OMS Margaret M. Gray AMB OMS Donna L. Millet DHS/ICE John Hoy ECO Oliver B. John FCS Nancy K. Charles-Parker FM Michael Okamura HRO Patricia Nuwanyakpa IBB Gaines Johnson MGT Virginia I. Keener MLO/ODC BG Gregory J. Touhill POL/MIL Mark Anderson AMB Deborah K. Jones CON Patrick W. Walsh DCM Thomas E. Williams Jr.., PAO Katharina Gollner-Sweet GSO Omar Ahmed Ali RSO Carol E. Gallo AFSA Gail Johnson CLO Runda Segerstrom DAO LTC Wade A. Foote DEA Amembassy Cairo EEO Arati Shroff FAA/CASLO Faa-Amemb Manama FMO Karen L. McCarthy ICASS Chair Vacant IMO Blanca M. Neve IPO Dante J. Bostic ISO James Doucette ISSO Blanca M. Neve POL Peter A.. O'Donohue State ICASS Vacant Kyrgyz Republic BISHKEK (E) 171 Prospekt Mira, Bishkek Kyrgyz Republic 720016, [996] {312} 551-241, Fax [996] {312} 551-264, Workweek: 8:00 - 1730, Website: http://kyrgyz.usembassy.gov/ Officer Name DCM OMS Jennifer Martin AMB OMS Susan Heckman DHS/ICE Kirk Bradham 5/3/2010 Key Officers of Foreign Posts KO-34 UNCLASSIFIED FM Charles Davis HRO Christopher Hattayer MGT Patrick Fenning NAS/INL James (Larry) Kelley OPDAT Nancy Langston POL/ECO David McCormick AMB Tatiana Gfoeller CON Stephen Kovacsics DCM Larry Memmott PAO Kimberly McDonald GSO Andrew Prater RSO Timothy Pittman AFSA Jennifer Martin AGR Ralph Gifford AID Pat Shapiro CLO Claudia Miles DAO LTC Daniel Green DEA John Dudley (Islamabad) EEO Jennifer Martin EST Michael Latham FAA Brian Staurseth (Moscow) FMO Christopher Hattayer ICASS Chair Nancy Langston IMO Daniel Cook IPO Jason Miles IRS Barbara Franklin (Frankfurt) ISSO Mario Esteves LEGATT Kenneth Jones (Astana State ICASS Kimberly McDonald Laos VIENTIANE (E) Rue Bartolonie, Vientiane, (856) (21) 26-7000, Fax (856) (21) 26-7190, INMARSAT Tel 683-132825/826/827, Workweek: Monday-Friday, 8:00am-5:00pm, Website: http://vientiane.usembassy.gov/ Officer Name AMB OMS Margie J. Douglas CDC Andrew L. Corwin ECO Franc X Shelton MGT Stephen A. Druzak NAS/INL William M Carroll POL/ECO Daley, Thomas E AMB Ravic R. Huso CON John F. Aloia DCM Peter M. Hamond PAO Dorsey, D Shannon GSO Kenneth G. Dupree RSO Robert A. Eckert, Jr.. APHIS Bounheuang Kounnavong CLO Jennifer Eckert DAO LTC James McAden DEA Scott Oringderff EEO Robert A. Eckert, Jr.. IMO Robert M. Truong ISSO Pranee Weller Latvia RIGA (E) 7 Raina Blvd., Riga LV-1510 Latvia, +371-6703-6200, Fax +371-6782-0047, Workweek: M-F/0830-1700, Website: http://riga.usembassy.gov/ Officer Name DCM OMS Mischa L. Brewer AMB OMS Karen S. Speidel FM Keith B. Reling HRO Eric R. Kettner MGT Eric R. Kettner MLO/ODC LTC Thomas M. Butler, Maj, Usa POL/ECO Brian H. Phipps AMB Judith G. Garber CON Timothy P. Buckley DCM Charge Bruce D. Rogers PAO Ryan J. Roberts GSO Leon C. Lowder RSO Jeffrey Lefler CLO Dawn M. Nice DAO LTC Colin D. Smith FMO Eric R. Kettner ICASS Chair Matthew R. Stokes IMO Tad Pollard IPO Tad Pollard IRS Barbara B. Franklin ISO Andrius F. Ciziunas ISSO Tad Pollard LEGATT Kirk Striebich State ICASS Matthew R. Stokes Lebanon BEIRUT (E) P.O.Box70-840 Antelias-Beirut, 961-4-542600/543600, Fax 961-4-544604, INMARSAT Tel Primary:873-683-825 unsecure: 873-683-131-826 secure/alternate 761-258-233, Workweek: Monday- Friday/0800-1630, Website: http://lebanon.usembassy.gov/ Officer Name DCM OMS Anita R. Smith AMB OMS Kam T. Wong DPO/PAO Ryan Gliha ECO Megan McCulloch ECO/COM Amy Tachco FM Lawrence J. Ragan HRO Michael R. Wagoner MGT Christian Charette MLO/ODC LTC Jeffrey E. Pannaman NAS/INL Thaddeus Kontek PO/CON Kirk Smith POL/ECO Jeremy A. Cornforth AMB Michele J. Sison CON Kirk Smith DCM Thomas F. Daughton PAO Ryan Gliha GSO Judy L. Carter RSO Paul A. Bauer AFSA Kenneth Greenblatt AID Denise Herbol CLO Susan Hinton DEA James Grace EEO Kirk Smith 5/3/2010 Key Officers of Foreign Posts KO-35 UNCLASSIFIED FMO Michael R. Wagoner IMO Calvin L. Mcqueen ISO Bryan Martin ISSO Thomas E. Stock LEGATT Khalil Nammour POL Bridgette Walker State ICASS Ryan Gliha Lesotho MASERU (E) 254 Kingsway Avenue, (266) 22-312-666, Fax (266) 22- 310-116, INMARSAT Tel 881631537407 and 881631537408, Workweek: M-TH 0730-1700, F 0730-1330, Website: http://maseru.usembassy.gov Officer Name AMB OMS Janelle Larsen HHS Dr. James Creighton HRO Craig Anderson MGT Craig Anderson POL/ECO Sara Devlin AMB Robert Nolan CON Karla Brown DCM Elizabeth Power PAO Sara Devlin GSO Christian Redmer RSO Kimberly Jones AGR Scott Sindelar CLO Martin R. Larsen DAO Colonel Kelly Langdorf(Pretoria) DEA Larry W. Frye (Pretoria) FAA Edward Jones (Dakar) FMO Craig Anderson IMO Norman Bates IRS Kathy Beck (Paris) ISSO Norman Bates LAB Frederick J. Kaplan (Pretoria) LEGATT Donald C Przybyla(Pretoria) State ICASS Chair: Currently Vacant Liberia MONROVIA (E) 111 United Nations Drive, 011-231-77-054-826, Fax 231-77-010-370, Workweek: M-Th 0800 - 17:30; F 0800-1300, Website: http://monrovia.usembassy.gov/ Officer Name DCM OMS Karen A. Heinrich AMB OMS Irvina Wallace CDC Filiberto Hernandez-Villa ECO Sarah G. Gonzales ECO/COM Rebecca C. Alper FM Winston I Noel HRO Karen E Conole MGT Steve Cowper NAS/INL Allison Henry Plotts OMS Karen A. Heinrich OPDAT Tracy Johnson POL/ECO Steven C. Koutsis AMB Linda Thomas-Greenfield CON Steve Harper DCM Brooks A. Robinson PAO Dehab Ghebreab GSO Michael A. Classick RSO Chris Gillis AFSA Chris McDermott AID Pamela White DAO MAJ Matthew W. Patnom DEA Sam Gaye (Resident In Lagos) EEO Dehab Ghebreab FAA Ronald L. Montgemery (Res. In Dakar) FIN Vacant FMO Jeffrey K. Kee IMO Gaspar Guzman IRS Kathy J. Beck(Resident In Paris) ISSO Gaspar Guzman LEGATT David Brooks(Freetown) POL Robert L. Gonzales State ICASS Steve Harper Libya TRIPOLI (E) off Jaraba St., behind Libyan Swiss Clinic, Ben Ashour, 218-91-220-3239, Fax 218-21-362-1000, Workweek: Sun - Thurs, 08:00 - 16:45, Website: http://libya.usembassy.gov/ Officer Name AMB OMS Laura Craynon ECO/COM Allison Lee FCS Diane Jones MGT Debra C. Tracey POL/ECO Natalie A. Baker AMB Gene A. Cretz CON Yael Lempert DCM Joan A. Polaschik PAO Joshua N. Baker GSO Jeffrey M. Klem RSO Robert B. Kimbrough DAO LTC Brian Linvill ICASS Chair Natalie A. Baker IRS Kathy J Beck ISSO Ricardo Perez Lithuania VILNIUS (E) Akmenu 6, LT-03106 Vilnius, 370 5 266 5500, Fax 370 5 266 5510, Workweek: M-F/8-5, Website: http://vilnius.usembassy.gov/ Officer Name DCM OMS William D. Bobo AMB OMS Laurie L. Bateman DHS/CIS Gilbert L. Jacobs (Copenhagen) DHS/ICE Michael Shevock (Frankfurt) ECO Daniel Gage FCS David McNeill (Warsaw) FM Gary D. Arkwood MGT Andrea S. Baker POL/ECO Rebecca J. Dunham AMB John A. Cloud 5/3/2010 Key Officers of Foreign Posts KO-36 UNCLASSIFIED CON Bradley Norton DCM Damian R. Leader PAO William A. James GSO Jeff T. Ogren RSO Michele Collins AGR Eric A. Wenberg (Warsaw) CLO Elaine Wright DAO LTC David B. Millner DEA Timothy Moran (Copenhagen) EST Erik Hall (Copenhagen) FAA Paul H. Feldman (Brussels) ICASS Chair Bradley Norton IMO Roy D. Wright IPO Neil A. Brans IRS Susan Stanley (Frankfurt) ISO Neil A. Brans ISSO Roy D. Wright LEGATT John T. Sylvester (Tallinn) State ICASS Bradley Norton Luxembourg LUXEMBOURG (E) 22 Blvd. Emmanuel Servais, (352) 460-123, Fax +352-461-401, INMARSAT Tel 881631437351 (Iridium), Workweek: M-F 0830 - 1730, Website: http://luxembourg.usembassy.gov/ Officer Name DCM OMS Carole D Akgun AMB OMS Noel Taylor HRO Paul Salarano MGT Paul Salarano POL/ECO Michael A. Via AMB Cynthia Stroum CON Adam Center DCM Todd Huizinga PAO Jeffrey Lodermeier GSO Jonathan Fischer RSO Kirby Rosenbluth FMO Paul Salarano IRS Kathy Beck (Paris) ISO Dennis Smith ISSO Dennis Smith Macedonia, Republic of SKOPJE (E) ul. Samoilova 21, 1000 Skopje, Republic of Macedonia, 389-2-310-2000, Fax 389-2-310-2499, Workweek: Mon-Fri 0800-1700, Website: http://skopje.usembassy.gov/ Officer Name DCM OMS Sharon Reilly AMB OMS Terri Mays DHS/CIS Gary L. Cote DHS/ICE James Plitt FM Greg Patterson HRO Erin Hamrick ICITAP Timothy Faught MGT Bruce Wilson MLO/ODC Michael Tarquinto OPDAT Jimmye Warren POL/ECO David Burger AMB Philip T. Reeker CON Lauren May DCM Thomas Navratil PAO Ryan Rowlands GSO Kimberly Brown RSO Bart Brown AFSA Charles Hornbostel AGR Brian Goggin AID Michael Fritz CLO Amanda Jenkins DAO COL Todd Brown EEO Ryan Rowlands FMO Erin Hamrick ICASS Chair Timothy Faught IMO Ryan Boera IPO Jonathan Jenkins IRS Garrard, Linda M. ISSO Jeffrey Sansoucie LEGATT Jeffrey Harp Madagascar ANTANANARIVO (E) 14-16 Rue Rainitovo, (261) (20) 22-21257 or 261-33-442-2000, Fax (261) (20) 22-34539 or 261-33-442-2261, INMARSAT Tel 38-31-32673, Workweek: M-T 7:30AM - 5:00PM/ F - 7:30 AM - 1:30 PM, Website: http://antananarivo.state.gov/ Officer Name DCM OMS Vacant AMB OMS Julie A. Harrison FM Michael R. Wilson HRO Stephen Dodson MGT Stephen Dodson POL/ECO Dovie A. Holland AMB R. Niels Marquardt CON Melanie Rubenstein DCM Eric W. Stromayer PAO Rodney D. Ford GSO Otis L. Harrison RSO Rhonda J. (R.J.) Bent AFSA Rodney D. Ford AGR Scott Reynolds (Pretoria) AID Rudolph Thomas CLO Gail Wilson DAO CDR John E. Ries DEA Jeffrey P. Breeden (Pretoria) EEO Otis L. Harrison FAA Edward Jones (Dakar) FMO Matthew J. Miller ICASS Chair Rudolph Thomas IMO Robert Sadousky IRS Aziz Benbrahim (Paris) State ICASS Rodney D. Ford 5/3/2010 Key Officers of Foreign Posts KO-37 UNCLASSIFIED Malawi LILONGWE (E) Area 40, Plot No.24, Kenyatta Road, Lilongwe 3, Malawi, 265-1-773-166, Fax 265-1-772-316, Workweek: 0730-1700 Mon-Thurs.; 0730-1330 Fri/no lunch, Website: http://lilongwe.usembassy.gov/ Officer Name DCM OMS Malenereynee B. Ginete AMB OMS Janet Van Der Zalm CDC Austin H. Demby CM Peter W. Bodde CM OMS Janet Van Der Zalm DCM/CHG Kevin K. Sullivan ECO/COM Daniel N. Daley FM Douglas K. Teague MGT L. Eric Lindberg POL/ECO Daniel N. Daley POL/MIL John T. Ice AMB Peter W. Bodde CON Peter J. Ganser DCM Kevin K. Sullivan PAO John E. Warner GSO Carter W. Wilbur RSO Jeffrey R. Monroe AFSA Alisa Cameron AGR Ltc Patrick S. Anderson AID Curt Reintsma CLO Samara L. Sanders DAO LTC Ltc Ryan McMullen EEO Joseph J. Farina FMO Joseph E. Moone ICASS Chair John T. Ice IMO Joseph J. Farina IRS Kathy J. Beck (Paris) ISSO Katina L. Caldwell POL John T. Ice State ICASS John T. Ice Malaysia KUALA LUMPUR (E) 376 Jalan Tun Razak, [6] (03) 2168-5000, Fax [6] (03) 2142-2207, INMARSAT Tel 8816 4144 7923, Workweek: 7:45am - 4:30pm, Website: http://malaysia.usembassy.gov Officer Name DCM OMS Vicki L. Meredith AMB OMS Allyson J. Cornish DHS/ICE Michael J. Pfeiffer ECO Matthew J. Matthews FCS Nasir A. Abbasi FM Keith B. Ellis HRO Robert R. Kuntz MGT Robert R. Kuntz AMB James R. Keith CON Charles J. Wintheiser DCM Robert G. Rapson PAO Marrie Y. Schaefer GSO Lori J. Antolinez RSO Vacant AFSA Phillip L. Loosli AGR David W. Cottrell CLO Ann Lies-Wintheiser DAO COL Yeong T. Pak DEA John F. Hoke EEO Leslie W. David FMO Fred J. Mauren ICASS Chair David W. Cottrell IMO Michael R. Dugan ISO Marqui Neder ISSO Edward J. Tong LEGATT Gregory J. Gilmartin POL Brian McFeeters Mali BAMAKO (E) ACI 2000, Rue 243, Porte 297, Bamako, Mali, (223) 2070-2300, Fax [223] 2070-2479, INMARSAT Tel 8816-763-11300; 8816-763-11504, Workweek: Mon. - Thur. 7:30 a.m. - 5:00 p.m. , Fri. 7:30 a.m. - 11:30 a.m., Website: http://mali.usembassy.gov/ Officer Name CDC Jacques Mathiew DCM/CHG Peter H. Barlerin FM John Beauchamp HRO Eva Kaleta MGT Chanh T. Nguyen POL/ECO Peter Newman AMB Gillian A. Milovanovic CON Jason J. Chiodi PAO Katherine Sharp GSO Julianna Kim RSO Eleanor Holloway AFSA Peter Newman AID Paul Sabatine CLO Susan Dobbs DAO LTC William M. Mantiply EEO Kathleen Peoples FMO Jennifer Nashashibi ICASS Chair Jason Chiodi IMO Aaron Luffman ISSO James Havice State ICASS Jason Chiodi Malta VALLETTA (E) 3 St. Anne's Street, Floriana, [356] 2561-4000, Fax [356] 2124-3229, Workweek: 8:00-4:30, Website: http://malta.usembassy.gov/ Officer Name DCM OMS Jennifer Johnson AMB OMS Lenese Walls COM/CON Matthew Scott CON/POL/ECO Thomas Yeager FM Michael Duprez HRO Marietta Bartoletti MGT Marietta Bartoletti POL/ECO Thomas Yeager AMB Douglas W Kmiec CON Eric Catalfamo 5/3/2010 Key Officers of Foreign Posts KO-38 UNCLASSIFIED DCM Jason L Davis PAO Elijah Waterman GSO Lolita Jones RSO A.D. Aderinto AFSA A.D. Aderinto CLO Giancarlo Aguilar (Acting) DAO CDR Jane Moraski FMO Marietta Bartoletti ICASS Chair Elijah Waterman IMO Frank Jones IRS Kathy J. Beck ISO John W Miller ISSO Frank Jones LEGATT Martin Martinez State ICASS Marietta Bartoletti Marshall Islands, Republic Of The MAJURO (E) PO BOX 1379, Majuro MH 96960, 692-247-4011, Fax 011 (692) 247-4012/5371, Workweek: 8:00 am to 5:00 pm, Website: http://majuro.usembassy.gov/ Officer Name DCM OMS Darlene K. Korok AMB OMS Darlene Korok DCM/CHG Erik Watnik MLO/ODC Tom Maus OMS Darlene Korok POL/ECO Lawrence Kimmel AMB Martha Campbell CON Erik Watnik DCM Erik Watnik PAO Erik Watnik GSO Carl Lance RSO Paul Kennedy EEO Darlene Korok IMO Carl Lance IPO Carl Lance ISSO Carl Lance POL Lawrence Kimmel Mauritania NOUAKCHOTT (E) 228 Rue Abdallaye Nouakchott Mauritania, 222- 525-2660, Fax 222-525-1592, INMARSAT Tel 8816 214 57838 or 8816 214 57839, Workweek: Sun-Wed 8:00-5:00, Thu 8:00-2:30, Website: http://mauritania.usembassy.gov/ Officer Name AMB OMS Michelle Donnelly HRO Mira Hankins MGT Susan N'Garnim AMB Mark Boulware CON Stephen Kochuba DCM Dennis Hankins PAO Acting, David R. Andresen GSO Cassy Allen RSO Robert Castro CLO Jean Collins DAO MAJ Charles Collins EEO Stephen Kochuba FIN Magida Safaoui ICASS Chair Stephen Kochuba IMO Acting, Eleanor D. Wah IPO Eleanor D. Wah (Ims) IRS Aziz Benbrahim (Resident In Paris) ISSO Eleanor D. Wah POL Nitza Sola-Rotger Mauritius PORT LOUIS (E) 4th Floor Rogers House, John Kennedy St., Port Louis, Mauritius, (230) 202-4400, Fax (230) 208-9534, INMARSAT Tel 881631439038/881631439039, Workweek: M-Th: 0730-1645; F:0730-1230, Website: http://mauritius.usembassy.gov/ Officer Name DCM OMS Karen Miles AMB OMS Vacant DCM/CHG Charge Virginia Blaser DHS/CIS Leslie A. Meeker DHS/ICE Willis Reeves ECO/COM Peter Chisholm FCS Craig Allen HRO Tim Bashor MGT Tim Bashor POL/MIL Alice 'Deanie' Holder AMB Vacant CON Peter Chisholm PAO Craig White RSO Brian Zartman AGR Scott Sindelar CLO Jody Bashor DAO CDR John Ries DEA Jeff Breeden EEO Stephen Cunningham EST Peter Chisholm FAA Moira Keane FMO Tim Bashor IMO Michael Wheeler IRS Aziz Benbrahim ISO Stephen Cunningham ISSO Vacant LAB Randy Fleitman LEGATT Don Przybyla Mexico MEXICO CITY (E) Paseo de la Reforma 305, Col. Cuauhtemoc, 06500, 011-52-55-5080-2000, Fax 011-52-55-5080-2005, INMARSAT Tel 683-142-218-172, Workweek: Monday to Friday, 8:30 a.m. to 5:30 p.m., Website: http://mexico.usembassy.gov/ Officer Name DCM OMS Lourdes Galvan AMB OMS Maria Valdivieso CG OMS Reyna M. Ramirez DHS/CIS Mari-Carmen Jordan DHS/ICE Jere Miles ECO Acting DCM Adam Shub 5/3/2010 Key Officers of Foreign Posts KO-39 UNCLASSIFIED FCS Ann Bacher FM Jerry Pifer HRO Jack Hinden MGT Barbara S Aycock MLO/ODC COL Michael Rhea NAS/INL Keith W. Mines OPDAT Gregory Stevens AMB Carlos Pascual CG Sean Murphy CON Edward McKeon DCM John D. Feeley PAO James H. Williams GSO Michael Cragun RSO Tim Haley AFSA David Haskett AGR Allan P. Mustard AID Rodger Garner APHIS Felipe Cruz ATO Valerie J. Brown CLO Sarah Erline DAO COL Daniel Alabre DEA Jo Evans EEO Michael Rea EST Pedro Erviti FIN John D. Baxter FMO Philip Dubois ICASS Chair Ed McKeon IPO Thomas Robilotta IRS Orlando Silva ISO Michael Rea ISSO Steven Long LAB Kevin Richardson LEGATT Rene Medina POL Gustavo Delgado State ICASS Ed McKeon CIUDAD JUAREZ (CG) Paseo de la Victoria #3650, 011-52-656-227 -3000, Fax 011-52-656-616-9056, Workweek: MON-FRI 8A.M.- 4:45P.M., Website: http://ciudadjuarez.usconsulate.gov/ Officer Name DHS/CIS Warren Janssen DHS/ICE Jaime Corona HRO Judy Gavagan MGT Molly Fayen POL/ECO Ryan Reid CG Raymond McGrath CON Laura Dogu PAO Silvio Gonzales GSO Rudy Lopez CLO Miryam Janssen EEO John Crippen FMO Roy Wurdeman ICASS Chair Karen Zens IPO Allan Richardson ISO Allan Richardson ISSO Allan Richardson State ICASS Molly Fayen GUADALAJARA (CG) 175 Progreso Street, 52 (33) 3268-2100, Fax 52 (33) 3826-6549, INMARSAT Tel 8816-7-631-1222 & 88, 52 (33) 3826-6549, INMARSAT Tel 8816-7-631-1222 & 88, Workweek: Mon-Fri 0800 - 1630, Website: http://www.usembassy- mexico.gov/Guadalajara.htm Officer Name CA Kelly Trainor De O. FCS Lora Baker MGT Patricia Lieberman PO Daniel F. Keller CON Lynne Patricia Skeirik PAO Christopher Teal GSO Robert Loveless RSO David J Nelson APHIS Roberto Pantaleon CLO Twyla Ruta DEA Nelson Vargas IPO Stephen Lavarn ISO Stephen Lavarn LEGATT Stephen Kling HERMOSILLO (CG) Monterrey 141 Pte., Rosales y Galeana, CP83260 Hermosillo, Son., Mexico, (662)289-3500, Fax (662) 217- 1890, INMARSAT Tel 8816 315 61540, Workweek: Mon-Fri, 0800 - 1630, Website: http://hermosillo.usconsulate.gov Officer Name DHS/ICE Paul Dubois DPO Christine Osage MGT George Rivas CG John Breidenstine RSO Roger Vansanford DEA Antonio Silva IPO Elisha Lainhart LEGATT Angel Hernandez MATAMOROS (CG) Calle Primera #2002, Col. Jardin, 011 (52 )(868) 812-4402, Fax 011 (52)(868) 812-2517 (PO)/ 812-2171 (NIV)/ 816- 2127 (Admin)/816-0883 (ACS), Workweek: Monday to Friday / 8 a.m. to 5 p.m., Website: http://matamoros.usconsulate.gov/ Officer Name MGT Gabriel Del Bosque POL/ECO Angela Palazzolo PO Michael Barkin CON Sylvia Hammond RSO Michael D. Flynn DEA Rafael Palacios IPO Bruce A. Waddell ISSO Bruce A. Waddell MONTERREY (CG) Av. Constitucion #411 Pte., Monterrey, N.L., Mexico 64000, (81)8047-3100, Fax (81)8047-3171, Workweek: Monday - Friday/8:00 to 5:00, Website: http://monterrey.usconsulate.gov Officer Name DHS/CIS Pimentel, Fausto DHS/ICE Silva, Jose R. FCS Bogart, Geoffrey MGT Hanson, Chris POL/ECO Hall, Tim CG Williamson, Bruce CON Grandfield, Mary PAO Quigley, Brian 5/3/2010 Key Officers of Foreign Posts KO-40 UNCLASSIFIED GSO Behnke, Richard RSO Murphy, Michael ATF Penate, Harry ATO Battaglia, Richard CLO Silva, Ana DEA Silva, Leonardo IPO Savinon, Jose LEGATT Perez, Bienvenido NUEVO LAREDO (CG) Allende 3330, Col. Jardin, Nuevo Laredo, Tamps, MX 88260, (52) 867-714-0512, Fax (52) 867-714-7984, INMARSAT Tel 881631439782, Workweek: 0800 - 1700, M-F, Website: http://nuevolaredo.usconsulate.gov/ Officer Name MGT Martin Kleinen PO Acting DCM Donald Heflin CON William Shea GSO Martin Kleinen RSO Noah Ross FIN Alejandro Garcia FMO Martin Kleinen IMO Jesus Alejandro ISSO Jesus Alejandro TIJUANA (CG) Tapachula #96, Col. Hipodromo, Tijuana BC Mexico, 52-664-622-7400, Fax 52-664-622-7417, Workweek: M-F 8:00-4:45, Website: http://tijuana.usconsulate.gov/ Officer Name DHS/ICE Ochoa, Salvador MGT Edwards, Joanne CG Kashkett, Steven B. CON Haas, Martha PAO Crook, Joseph L. GSO Zix, James L. RSO Arroliga, Angela AFSA Peterson, Ellen ATF Hernandez, Armando DEA Hall, Guy EEO Knox, Emma EST Radetsky, Amy FMO Edwards, Gary IMO Mcnamara, Timothy IPO Mcnamara, Timothy ISSO Mcnamara, Timothy LEGATT Embassy Mexico MERIDA (C) Calle 60 No. 338 K x 29 y 31 Col. Alcala Martin C.P. 97050, (52) (999) 942-5700, Fax (52) (999) 942-5777, Workweek: Monday Thru Friday 7:30 to 4:30, Website: http://merida.usconsulate.gov/ Officer Name DPO Marcos Cabrera MGT Elizabeth Keene PO Gregory Segas CON Maureen Smith GSO Elizabeth Keene DEA Dan Trempala EEO Patricia Neira IPO David Baloun ISO David Baloun ISSO David Baloun NOGALES (C) Calle San Jose S/N Fracc. Los Alamos, Nogales Sonora 84065, 011-52-631-311-8150, Fax 011-52-631-313-4797, Workweek: M-F, 8:00 a.m. - 5:00 p.m., Website: http://nogales.usconsulate.gov/ Officer Name MGT Sharon E. Gordon PO John W. Dinkelman CON Rees M. Fischer GSO Sharon E. Gordon RSO Anthony Spotti AFSA Marcia House EEO Vacant ISO Elisha Lainhart Res In Hermosillo ISSO Sharon E. Gordon Moldova CHISINAU (E) 103 Str. A. Mateevici, 373-22-40-8300 or 202-558- 7920 (VoIP), Fax 373-22-23-3044, INMARSAT Tel 6-831-32845, Workweek: M-F 9:00 a.m. - 6:00 p.m., Website: http://chisinau.usembassy.gov/ Officer Name DCM OMS Patricia Limeri AMB OMS Frederike Barron ECO/COM John Hardman MGT Brian Anselman OPDAT Sarah Lum PAO/ADV Sharon Ketchum POL/ECO Michael J. Mates AMB Dr. Asif J Chaudhry CON Richard Roesing DCM Marcus Micheli PAO Valerie Colby GSO Michael Longhauser RSO Nick Pietrowicz AFSA Nick Pietrowicz AID Susan Kutor (Acting) CLO Lynn Longhauser And Kristine Birmingham DAO LTC Paul Schmitt EEO Patricia Limeri FMO Brian Anselman IMO Jonathan Kirkpatrick IRS Barbara Franklin ISO Russell Ross ISSO Jonathan Kirkpatrick POL Daria Fane State ICASS Jack Hardman 5/3/2010 Key Officers of Foreign Posts KO-41 UNCLASSIFIED Mongolia ULAANBAATAR (E) US Embassy, Big Ring Road, 11th Microdistrict, Sukhbaatar District, Ulaanbaatar-13 POB 1021, 14171, Mongolia, (976-11) 329-095, Fax (976-11) 320-776, INMARSAT Tel 383130947, Workweek: M-F/0830-1230, 1300-1700, Website: http://mongolia.usembassy.gov/>http://mongolia.usembassy.gov/ Officer Name AMB OMS Peggy Matsuya DHS/CIS (Beijing) DHS/ICE (Beijing) ECO Vincent Spera FM Onder Durmus HRO Charles Bouldin MGT Charles Bouldin MLO/ODC LTC David Tatman OMS Nicole Babb AMB Jonathan Addleton CON Robert Pope DCM Nicholas Hill PAO Marissa Maurer COM Vincent Spera GSO James Rush RSO Tim Feeney AFSA Randy Grover AGR (Beijing) AID Charles Howell APHIS (Beijing) ATF (Beijing) ATO (Bangkok) CLO Michael Vining DAO LTC David Tatman DEA (Beijing) EEO (Seoul) EPA (Beijing) EST (Beijing) FAA (Beijing) FAA/CASLO (Beijing) FMO Charles Bouldin ICASS Chair Charles Howell IMO Randy Grover IRS (Toyko) ISO Ninjin Garid ISSO J T Magellan LAB (Beijing) LEGATT (Beijing) POL Andrew Covington RAMC (Bangkok) State ICASS Vincent Spera Montenegro PODGORICA (E) Ljubljanska bb, 81000 Podgorica, Montenegro, +382-(0)20-410-500, Fax +382-20-241-358, Workweek: Monday to Friday (0830-1700), Website: http://podgorica.usembassy.gov Officer Name AMB OMS Megan E. Gallardo DHS/ICE James Plitt MGT Debra D. Taylor POL/ECO David Muniz POL/MIL Jan Kozubski AMB Roderick W. Moore CON Corey Gonzalez DCM Bennett Y. Lowenthal PAO Alexander J. Titolo GSO Maja Simovic RSO Kevin K. Hamilton AID Ramsey Day CLO Susan M. Kozubski DAO LTC Douglas M. Faherty EEO Megan E. Gallardo ICASS Chair Alexander J. Titolo IMO James T. Fowler ISO Bergen Christina (Resident In Belgrade) ISSO Bergen Christina (Resident In Belgrade) LEGATT John S. Haub State ICASS Debra D. Taylor Morocco RABAT (E) 2 Avenue Mohamed El Fassi, 10 000 Rabat, Morocco, 212 -53-776-2265, Fax 212-53-776-5661, Workweek: Mon-Fri 0800/1700, Website: http://rabat.usembassy.gov/ Officer Name DCM OMS Nancy Strachan DCM/CHG Robert P. Jackson FCS Jane Kitson HRO Ronnie McCall MGT C. Alison Barkley AMB Samuel Kaplan CG Elisabeth Millard DCM Robert P. Jackson PAO Mary Jeffers GSO Marika Zadva RSO George G. Frederick AGR Hassan Ahmed AID Monica Stein-Olson CLO Jennifer Mauldin DAO COL David Pistilli FMO Craig Shaw IMO Stacey Hopkins IPO Chris Gilbertson ISO Charles Vinnedge LEGATT Dan Brady POL Craig Karp CASABLANCA (CG) 8 Moulay Youssef, Casablanca, Morocco 20000, 212-52-226-4550, Fax 212-52-220-8097, INMARSAT Tel 383133250/1, Workweek: Mon-Fri/0800-1700, Website: http://casablanca.usconsulate.gov Officer Name CG OMS Sheila Romine DHS/ICE Keith Perniciaro ECO Luis Mendez FCS Jane Kitson MGT Belgin J. Vanderploeg CG Elisabeth Millard CON Miguel A. Ordonez 5/3/2010 Key Officers of Foreign Posts KO-42 UNCLASSIFIED PAO Elizabeth Gracon RSO David Bright EEO Matthew Lehrfeld IPO William D. Alston IRS Kathy J. Beck - Resident In Paris ISSO William D. Alston LAB Matthew Lehrfeld POL Matthew Lehrfeld Mozambique MAPUTO (E) 193 Kenneth Kaunda Avenue, +258 2149 27 97, Fax +258 2149 01 14, Workweek: 0730-1730 Monday-Thursday - 0730- 1130 Friday, Website: http://Mozambique.usembassy.gov Officer Name DCM OMS Katharyn Havens AMB OMS Vacant CDC Lisa Nelson DCM/CHG Todd C. Chapman ECO/COM Eric Heyden FM James Milletary HRO Sabrina Cook MGT Jeremey Neitzke PAO/ADV Viraj M. Lebailly POL/ECO Matthew P. Roth AMB Vacant CON Sarah Horton DCM Acting DCM Matthew Roth PAO Tobias Bradford GSO James M. Greene RSO Harland Rex AID Todd Amani CLO Jill Belmonti DAO Andrew Olson EEO Sheri-Nouane Johnson FMO Paul Kenul IMO Jeffrey Cook POL Etienne Lebailley Namibia WINDHOEK (E) 14 Lossen Str, 264-61-295-8500, Fax 264-61-295- 8603, INMARSAT Tel 011-871-383-132-065, Workweek: M-Th(7:15- 5:00)F(7:15-12:15), Website: http://windhoek.usembassy.gov/ Officer Name DCM OMS Karyn J. Deparis AMB OMS Eugenia Wray CDC Jeffrey Hanson ECO Frank Deparis FM Curtis Hoyle HRO Richard Atkinson MGT Ned W Arcement AMB G. Dennise Mathieu CON Charles Jarrett DCM Matthew T. Harrington PAO Lisa Heilbronn GSO Brian Buckingham RSO Francis Bowen III AFSA Lisa Heilbronn AGR Scott Sindelar (Resident In Pretoria) AID Gregory Gottlieb CLO Dawn Kessel DAO LTC Christian Ramthun EEO Frank Deparis FMO Richard Atkinson ICASS Chair Brett Kessel IMO Zekarias, Gebeyehou ISSO Zekarias Gebeyehou LAB Jeanine Collins (Resident In Johannesburg) POL Emily A. Plumb State ICASS Frank Deparis Nepal KATHMANDU (E) Maharajgunj, Kathmandu, (977) 1-400-7200, Fax (977) 1-400-7272, INMARSAT Tel 808-559-1213 and 808-659-0920, Workweek: Monday - Friday 0800-1700, Website: http://nepal.usembassy.gov Officer Name DCM OMS Antonette M. Schroeder CDC William Schulter CM Charge Donald A. Camp CM OMS Lynn Bitters FM Walter O'Banion HRO Eric Browning-Larsen ICITAP Denver Fleming MGT L. Lee Hess MLO/ODC MAJ Michael Rembold POL/ECO Timothy P. Trenkle CON Clay Adler PAO Acting DCM Terry White GSO Smith Charles RSO Bryan Scruggs AFSA Cliff Lubitz AID Kevin Rushing CLO Dina Gutierrez DAO LTC Bryan Chapman EEO Dustin Degrande FMO Eric Browning-Larsen IMO Jeff Schroeder ISO Steve Odemis ISSO Jeff Schroeder Netherlands THE HAGUE (E) Lange Voorhout 102, 2514 EJ Den Haag, +31-70- 310-2209, Fax +31-70-361-4688, INMARSAT Tel 8876-3143-7463 (Iridium), Workweek: Mon-Fri 08:15-17:00, Website: http://thehague.usembassy.gov/ Officer Name DCM OMS James P.Bryant AMB OMS Jo Jurkiewicz DEP PERM REP Janet Beik DHS/ICE Susan E. Lane FCS Maria Andrews FM John C. Knapper 5/3/2010 Key Officers of Foreign Posts KO-43 UNCLASSIFIED HRO Jamie Armstrong MGT Slotta, Gregory S. MLO/ODC COL Charles C. Mau POL/ECO Andrew C. Mann US PERM REP Vacant AMB Fay Hartog Levin CG See Amsterdam CON See Amsterdam DCM Edwin R. Nolan PAO James K. Foster GSO Ila Jurisson RSO Anthony McGinley AFSA Jaime Scarpatti AGR Steve Huete APHIS Ken Nagata ATF John Cooper CLO Shannon Kimball DAO CAPT Daniel E. Braswell DEA Joseph H. Moses EEO Sherry Marlowe FMO Gregory S. Slotta ICASS Chair Stephen M. Huete IMO Bruce R. Begnell LEGATT Tim Wallach State ICASS Andrew C. Mann AMSTERDAM (CG) Museumplein 19, 1071 DJ Amsterdam, 31-20- 575-5338, Fax 31-20-575-5310, INMARSAT Tel 8816-7631-0791, Workweek: M-F 0815-1700 Officer Name CG OMS Christa Oudshoorn-Hobo DHS/CIS Carey Davis CG Julie Ruterbories Netherlands Antilles CURACAO (CG) J.B. Gorsiraweg #1, 599-9-461-3066, Fax 599-9-461 -6489, INMARSAT Tel 00-874-383-133-190, Workweek: M-F 8AM - 5 PM AST, Website: http://curacao.usconsulate.gov Officer Name CM Timothy J. Dunn CON/POL/ECO Winifred L. Hofstetter DHS/ICE Dylan J. Defrancisci MGT Donald J. Feeney CG Timothy J. Dunn RSO Wendy A. Bashnan DEA Michael P. Rzepczynski EEO Ricardo Cabrera FMO Naida H. Moore IMO Darrell H. Chapman New Zealand WELLINGTON (E) 29 Fitzherbert Terrace, PO Box 1190, Thorndon, Wellington, (64)(4)462-6000, Fax (64)(4)472-3478, Workweek: 0815 - 1700 Monday to Friday, Website: http://newzealand.usembassy.gov Officer Name DCM OMS John Robertson AMB OMS Renee Cummings DCM/CHG Charge Robert Clarke ECO Michael Layne FM Susan Raymond HRO Edwin Eustaquio MGT Judith H. Semilota POL/ECO Acting DCM Peter Tinsley AMB David Huebner PAO Mark Wenig COM (Resident In Sydney) GSO Andrea Gastaldo RSO Paul Fiffick AGR Laura Scandurra CLO Erin Smith & Sara Genaro DAO CAPT Dawn Driesbach FMO See Mgtoff ICASS Chair Laura Scandurra IMO Tim Simas ISSO Yi E Gao (Eve) POL Adam Smith State ICASS Peter Tinsley AUCKLAND (CG) Level 3 Citibank Building, 23 Customs St East, Private Bag 92022, Auckland, (64)(9)303-2724, Fax (64)(9)366-0870, Workweek: 0730 - 1700 Monday to Friday, Website: http://newzealand.usembassy.gov Officer Name CG OMS Sherry Hare MGT Matthew E. Wall CG Randy W. Berry CON Nicholas Greanias DCM Charge Robert J. Clarke PAO Mark L. Wenig (Resident In Wellington) GSO Andrea Gastaldo(Resident In Wellington) RSO Paul J. Fiffick CLO Ursula Doherty/Stephanie Horry IMO Ronald Rajkovich (Resident In Wellington) ISSO Matthew E. Wall Nicaragua MANAGUA (E) Carretera Sur KM 5.5, 011-505-2252-7100, Fax 001- 505-2252-7260, Workweek: 7:30AM - 4:15 PM, Website: http://managua.usembassy.gov/ Officer Name DCM OMS Vienna K. Baganz AMB OMS Debra L. Grau ECO David A Krzywda FM Philip A. Benjamin HRO Peggy Laurance MGT Jeffrey A. Spence MLO/ODC LTC Michael Regan NAS/INL Vacant AMB Robert J. Callahan CG Robert L. Batchelder DCM Richard M. Sanders PAO Kathleen L. Boyle GSO Scott R. Bowers 5/3/2010 Key Officers of Foreign Posts KO-44 UNCLASSIFIED RSO Christopher R. Rooks AFSA Mark F. Jennings AGR Kevin Smith (San Jose) AID Vacant CLO Marta Marma, A/Clo DAO COL Humberto Rodriguez DEA Brian Conneely EEO Shante J. Moore FAA Ruben Quinones (Miami) FMO Margarita Halle ICASS Chair Michael Regan IMO Donna Chick-Bowers IPO Andrew V. Walsh IRS Frederick Dulas (Mexico City) ISO Edgar J. Leon ISSO Edgar J. Leon POL Christopher T. Robinson State ICASS Kathleen L. Boyle Niger NIAMEY (E) B.P. 11201 Rue Des Ambassades, +227 20-72-26- 61/62/63/64, Fax +227 20-73-31-67, INMARSAT Tel 874 154 1474, Workweek: M-Th 0800-1730; F-0800-1300, Website: http://niamey.usembassy.gov/ Officer Name DCM OMS Denise Bouthillier AMB OMS Vacant CM Charge Whitaker, Eric COM/CON Swaner, Karan ECO Swaner, Karan FM Riojas, Roger HRO Glen, Judith M. MGT Rix, Sonja AMB Vacant PAO Tate, Robert GSO Smith, Veronique RSO Brashich, Nick AFSA Swaner, Karan AID Luneburg, Robert CLO Aitchedji, Sanders DAO Clough, David N. EEO Giles, Roxann FMO Monetta, Alan ICASS Chair Abrams, Mary IMO Thompson, Gene IRS Beck, Kathy J. ISSO Monetta, Maureen POL Thomas, Syga State ICASS Tate, Robert Nigeria ABUJA (E) Plot 1075, Diplomatic Drive, Central District, 011-234-9- 461-4000, Fax 234-9-461-4305, Workweek: Monday-Thursday 7:30am - 4:30pm, Friday 7:30am - 1:30pm Officer Name DCM OMS Victoria Tunba AMB OMS Janis Cordell CDC Nancy Knight CG OMS Cassandra Lewis (Lagos Consulate) ECO Perry Ball FCS Larry R. Farris (Lagos Consulate) FM Timothy Giles HHS Katherine Perry HRO Parvez Khan MGT Floyd Cable MLO/ODC LTC Thomas W. Cook NAS/INL Mike Makalou POL/ECO Jeffrey Salaiz AMB Robin R. Sanders CG Donna Blair (Lagos Consulate) CON Stephen Frahm DCM Charge Dundas McCullough PAO Peter Claussen GSO Monique Austin RSO Jon Myers AFSA Thomas Edwardsen AGR Ali Abdi (Resident In Lagos) AID Sharon L. Cromer CLO Denise Graham DAO COL Peter F. Hoffman DEA Sam Gaye(Lagos Consulate) FMO Kevin Bohne ICASS Chair Peter F. Hoffman IMO Michael Kane IPO Rodney Cordell ISSO Michael Kane LEGATT Ronald N. Nolan( Lagos) POL James McAnulty State ICASS Stephen Frahm LAGOS (CG) 2 Walter Carrington Crescent, 011-234-1-460-3400, Fax 234-1-261-1863, INMARSAT Tel 00-8816-763-10796, Workweek: M- Th/0700-1600 F/0700-1300 Officer Name DCM OMS Victoria Tunba (Abuja) AMB OMS Jan Cordell (Abuja) CG OMS Cassandra Lewis FCS Larry R. Farris FM Tommy Johnson HRO Parvez Khan - Abuja MGT Vicki E. Hutchinson MLO/ODC Thomas W. Cook (Abuja) POL/ECO Jonathan Scott AMB Robin R. Sanders (Abuja) CG Donna M. Blair CON Richard J. Walsh DCM Dundas C. McCullough (Abuja) PAO Jennifer Walsh GSO Joanny P. Yameogo RSO Bryan D. Bachman AGR Ali Abdi CLO Michelle Root And Christine Twining DAO Abuja DEA Sam Gaye EEO Scott Boswell FMO Thea Wargowsky 5/3/2010 Key Officers of Foreign Posts KO-45 UNCLASSIFIED ICASS Chair Abuja IMO Michael Kane IPO Duane Sargus IRS Aziz Benbrahim (Paris) ISO Sherri Epongo ISSO Duane Sargus LEGATT Victor McCollum POL Philip Drouin State ICASS Abuja Norway OSLO (E) Henrik Ibsens gate 48, 0244 OSLO, [47]2130-8540, Fax +47-2243-0777, Workweek: 0830 - 1700, Website: http://oslo.usembassy.gov/ Officer Name DCM OMS Dolores Ogle AMB OMS Anne Marie Witkowski ECO/COM Auden McKernan FCS Vidar Keyn FM Charles Baier MGT Nathan Bluhm POL/ECO Auden McKernan POL/MIL Aldo Sirotic AMB Barry B. White CON Rodger Deuerlein DCM James T. Heg PAO Hilary Olsin-Windecker COM Vidar Keyn GSO Keiji D. Turner RSO Eric Carlson AFSA Deborah Lingwood AGR Resident Stockholm CLO Kelly Hall DAO CAPT Russell Smith EEO Rodger Deuerlein FAA Resident London FMO Nathan Bluhm ICASS Chair Rodger Deuerlein IMO Andrew Hoff IRS Resident London ISO Mike Castillo ISSO Jason Dennis LEGATT Resident Copenhagen POL Cherrie Daniels State ICASS Rodger Deuerlein Oman MUSCAT (E) , [968] 2464-3400, Fax [968] 2464-3770, Workweek: SAT-WED/0800-1630, Website: http://oman.usembassy.gov Officer Name DCM OMS Emily Weston AMB OMS Diane Edge ECO/COM Elizabeth Powers FM Ralph Delarue HRO Betty Frankfather MGT Amy Hart Vrampas MLO/ODC COL Frank Molinari POL/ECO Elizabeth Powers POL/MIL Myca Craven AMB Richard J. Schmierer CON Tracey Thornton DCM L. Victor Hurtado PAO Robert Arbuckle GSO Baber Sultan RSO Wil Makaneole CLO Debbie Sullivan DAO COL David Crockett EEO Diane Edge FMO Vacant ICASS Chair Myca Craven IMO Bill McDonald IPO James Whalen ISO Robert Saunders ISSO James Whalen LEGATT Martin Reardon (Res. Riyadh) POL John Clarkson RAMC Fsc Bangkok Pakistan ISLAMABAD (E) Diplomatic Enclave, Ramna 5, 92-51-208-0000, Fax 92-51-227-6427, INMARSAT Tel 873-383-160-243, Workweek: M-F 0200-1030Zulu, Website: http://islamabad.usembassy.gov/ Officer Name DCM OMS Jan Forman AMB OMS Sharon E. Rogers DHS/ICE Shawn McGraw ECO Martha Patterson FCS Will Center FM Terry Swafford HRO Jill J Copenhaver (Acting) MGT Charles Slater NAS/INL Garace Reynard AMB Anne W. Patterson CON Chris Richard DCM Gerald M. Feierstein PAO Larry Schwartz GSO Dennis McCann RSO Stephen Smith AGR Joe Carroll AID Robert Wilson CLO Terry Lawler-Smith DAO COL Joseph Abbott DEA John Dudley EEO Kathrine Mortensen FMO Manilka N Wijesooriya ICASS Chair Will Center IMO James E. Barclay IPO Katrina Ford ISO Mike Reed ISSO Rickye Webb LEGATT Susan M. Mitchell POL Bryan Hunt State ICASS Charles Slater 5/3/2010 Key Officers of Foreign Posts KO-46 UNCLASSIFIED KARACHI (CG) 8 Abdullah Haroon Rd, Karachi, Pakistan, 92-21- 3520-4200, Fax 92-21-3568-0496, INMARSAT Tel 0088216-898- 00995/008881621457529, Workweek: M-F: 0800 - 1630 officially, Website: http://karachi.usconsulate.gov/ Officer Name ECO Mary Elizabeth Madden FCS Based In Islamabad FM John Hambrick HRO Based In Islamabad MGT Michael Berryman CG Stephen G. Fakan CON Tracy R. Brown PAO Elizabeth O. Colton GSO Riley O. Lynch RSO Clint D. Taylor EEO Based In Islamabad FMO Based In Islamabad ICASS Chair Based In Islamabad IPO William K Hamer ISSO Laura A. Campbell POL Dawn Schrepel LAHORE (CG) 50 Empress Road, Lahore Pakistan 54000, +92 42 3603-4000, Fax +92 42 3603-4200, Workweek: M-F 0800-1630, Website: http://lahore.usconsulate.gov/ Officer Name CA Bryon W. Gilbert CG OMS Timothy D. Waldron ECO Mark S. Palermo MGT Melinda Pavek POL/ECO Richard C. Jao CG Carmela Conroy PAO Jamie A. Dragon GSO Bryon W. Gilbert RSO Bill Wommack ISO Tangela Torain-Myers POL Stephanie M. Hackenburg PESHAWAR (C) 11 Hospital Rd Peshawar Cantt, 92 - 91 - 526-8800, Fax 92 - 91 - 527-6712, Workweek: M - FR, 0800-1630;, Website: http://peshawar.usconsulate.gov/>http://peshawar.usconsulate.gov/ Officer Name CG OMS Patricia Burt MGT Dae B. Kim NAS/INL Robert Traister OMS Vacant POL/ECO James H Flowers PO Candace Putnam CON Khashayar Ghashghai PAO Vacant GSO Charles Hughes RSO Steven M. Miller DEA David Klein IPO Bruce Zacharzuk ISO Bruce Zacharzuk ISSO Bruce Zacharzuk / Kasey Snyder Palau KOROR (E) P.O. Box 6028, Koror, PW 96940, (680)587-2920/2990, Fax (680)587-2911, INMARSAT Tel 383/32623/24, Workweek: 07:30- 11:30 12:30-4:30 Officer Name DCM OMS Psa Francine Ngiraswe DCM/CHG Mark J. Bezner MGT Psa+ Valerie L. Polloi CON Fsn Marjorie Towai GSO Psa Raymond Barao RSO A/Rso Paul Kennedy A (Manila) FIN Psa Lucy Orrukem FMO Psa+ Valerie L. Polloi ISO Psa+ Tulob J Temengil ISSO Psa+ Valerie L. Polloi POL Fsn Mona Carlson State ICASS Non-Icass Post Panama PANAMA (E) Edificio 783, Avenida Demetrio Basilio Lakas, 011-507 -207-7000, Fax (507) 207-7445 - Exec Office, (507)207-7011 - HRO, (507) 317-5568 - Mailroom, Workweek: 8am to 5:30 pm Monday through Thursdays and Fridays from 8am to 12 noon, with flex hours., Website: http://panama.usembassy.gov/panama-esp Officer Name DCM OMS N. Susan Macdonald AMB OMS Daniele A. Schoenauer DHS/CIS Kendra Shyne DHS/ICE Juan Estrada ECO Vacant FCS Daniel Crocker FM Johnny R. Shields HRO Vacant MGT Mark X. Perry MLO/ODC CAPT Glenn Olarte NAS/INL Lance K. Hegerle AMB Barbara J. Stephenson CG Mark Fry DCM David R. Gilmour PAO Thomas E. Mesa GSO Brian Reynolds RSO Edward Fortney AGR Kevin Smith AID Littleton Tazewell APHIS Cheryle Cannady CLO Maria Elena Guerra-Gomez DAO COL Gregory Barrack DEA Frank Orochena EEO Richard Fitzsimmons FAA Daniel Castro FMO Vacant ICASS Chair Littleton Tazewell IMO Nicholas Adams IPO Warren Talley IRS Vacant ISO David Garcia ISSO Warren Talley LEGATT Paris N. Johnson 5/3/2010 Key Officers of Foreign Posts KO-47 UNCLASSIFIED POL Debra Hevia State ICASS Thomas E. Mesa Papua New Guinea PORT MORESBY (E) Douglas Street, P.O. Box 1492, NCD Port Moresby, 675-321-1455, Fax 675-320-0637, Workweek: 7:45am - 4:30pm, Website: http://portmoresby.usembassy.gov/ Officer Name MGT Bill Smith POL/ECO Kim Strollo AMB Teddy B. Taylor CON Sarah Nelson DCM Paul Berg GSO Matt Britton RSO Lee Gitschier CLO Ulrika Joyce IMO Bob Lynn Paraguay ASUNCION (E) 1776 Avda. Mcal. Lopez, 595-21-213715, Fax 595-21 -213728, INMARSAT Tel 8816-76311050, Workweek: Mon- Thur:0730-1730; Fri: 0730-1130, Website: http://paraguay.usembassy.gov Officer Name DCM OMS Dawn D. Leavitt AMB OMS Joan M. Francischelli ECO/COM Luis Hernandez HRO Karin Mac Guire MGT Mona A. Kuntz OPDAT (Desiree Laborde) POL/ECO Joan P. Shaker AMB Liliana Ayalde CON Ernest J. Abisellan DCM Perry L. Holloway PAO James L. Russo GSO Priyadarshi Sen RSO Philippe Furstenberg AFSA Marietta Diaz AID Rosemary T. Rakas CLO Patricia Ubeda & Mario Cano DAO LTC Patrick E. Mathes DEA S. Scott Gonzalez EEO Bruce Chaplin FMO Andres Jaramillo ICASS Chair Philippe Furstenberg IMO Bruce Chaplin ISSO Colin McCannon State ICASS Philippe Furstenberg Peru LIMA (E) Avenida La Encalada Cdra 17- Monterrico, Lima, 511-618- 2000, Fax 618-2397, INMARSAT Tel Iridium# 8816-7631-1064, Workweek: Monday - Friday, from 8a.m. to 5 p.m., except U.S. and some Peruvian holidays. Note Peruvian summer hours: 1/4/10-2/26/10: some Peruvian holidays. Note Peruvian summer hours: 1/4/10-2/26/10: Monday - Thursday 7:30 a.m. to 5:00 p.m. and Friday 7:30 a.m. to 12:30 p.m., Website: http://peru.usembassy.gov Officer Name DCM OMS Marcia Gutierrez AMB OMS Irene Willig CG OMS Zelmi Townsend DHS/CIS Eva Rupp ECO Greg Phillips FCS John Simmons FM Robert Kopchak HRO Kirby Nelson MGT Stephen F. Callahan NAS/INL Abelardo Arias OMS Yamila Tanner AMB P. Michael McKinley CG Charisse Phillips CON Charisse Phillips DCM James D. Nealon PAO Linda Gonzalez GSO Scott Blomquist AFSA Rhonda Slusher AGR Eugene Philhower APHIS Gladys Solano CLO Kathy Djahanbani DAO CAPT Joseph Piontek DEA Patrick Stenkamp EEO Katherine Perez FMO Katherine Meredith ICASS Chair Eugene Philhower IMO Sally Caldwell IPO Sheila Pannell ISO Terrence Boyle POL Alexis Ludwig Philippines, The MANILA (E) 1201 Roxas Boulevard, Ermita 1000, Manila, 63-2-301- 2000, Fax 63-2-301-2399, Workweek: Monday-Friday, 7:30 a.m. - 4:30 p.m., Website: http://philippines.usembassy.gov Officer Name DCM OMS Victoria Q. Spiers AMB OMS Nelia G. Adanza COM/ADB Joel Fischl DHS/CIS David V. Roy DHS/ICE James Ilusorio ECO Brian P. Doherty FCS Patrick Wall FM Paul Schaefer HRO Graham L. Webster IBB David J. Strawman ICITAP Richard W. Miller MGT Robert A. Riley US ALT EXEC DIR Paul W. Curry US EXEC DIR Curtis S. Chin AMB Vacant CG Karen L. Christensen DCM Charge Leslie A. Bassett PAO Richard W. Nelson 5/3/2010 Key Officers of Foreign Posts KO-48 UNCLASSIFIED GSO Beverley Rochester-Johnson RSO Jacob M. Wohlman AFSA Edward C. Burleson AGR Emiko Purdy AID Vacant APHIS Jeffrey G. Willnow CLO Clarissa T. Allen DAO COL Anthony Senci DEA Robert M. Cash EEO Shannon G. Lankford; Joseph W.A. Vasquez FAA Scottie R. Laird FMO Vivian M. Lesh ICASS Chair Karen L. Christensen IMO Richard Hewitt IPO Shannon G. Lankford ISO Karl J. Jarvis, Sr. ISSO Patrick T. Tran LAB David R. Greenberg LEGATT James D. Nixon POL Thomas B. Gibbons RAMC Gabriel F. Cudal Poland WARSAW (E) Aleje Ujazdowskie 29/31, 48-22-504-2000, Fax (48) (22)504-2226, INMARSAT Tel Planet1 voice 761-245-812, fax 761- 245-813, data 761-245-814, Workweek: M-F, 8:30 - 5:00, Website: http://poland.usembassy.gov/ Officer Name DCM OMS Lisa Cuthbertson AMB OMS Cindi Thompson ECO Michael Sessums FM Mike Hampton HRO Vacant MGT Michael S. Tulley TSA Paul Rodgers AMB Lee Feinstein (Eta 10/09) CG Philip A. Min DCM William Heidt PAO Lisa Helling COM Jim Wilson GSO Robert Ruehle RSO John P. Davis AGR Eric Wenberg CLO Jenifer Sessums DAO Richard Runner FMO Juliette Zhang ICASS Chair Dylan Hrncir IMO Howard Copeland IPO Doug Reno ISO Sam Berardi LEGATT John Bienkowski POL Daniel Sainz RAMC Charleston KRAKOW (CG) ul. Stolarska 9, +48-12-424-5100, Fax +48-12-424- 5103, INMARSAT Tel 38-313-2944, Workweek: M-F, 8:00 - 17:00, Website: http://krakow.usconsulate.gov/ Officer Name HRO Linda Fenton MGT Linda Fenton CG Allen S. Greenberg CON Jeffrey C. Vick PAO Benjanim Ousley Naseman GSO Linda Fenton RSO Eric Kriley FMO Linda Fenton IPO Linda Fenton IRS Susan Stanley ISO Linda Fenton ISSO Samuel Berardi Portugal LISBON (E) Av. For?as Armadas, 131, 1649-044 Lisboa, IVG: 884- 0000 comm 351 21 727-3300, Fax 011-351 21 727-2354, Workweek: Mon-Fri 8:00-5:00, Website: http://lisbon.usembassy.gov/ Officer Name DCM OMS Angelica Mendez ECO Gary Applegarth FCS Dillon Banerjee FM Carlos Figueroa HRO Jason Evans MGT Jesse Coronado MLO/ODC CDR Ted Bradfield CG Eugene Sweeney DCM Charge David Ballard PAO Abigail Dressel GSO Carlos Figueroa RSO Robert Holbrook AFSA Laura Chamberlin AGR Steven Hammond (Resident In Madrid) CLO Allison Bradfield DAO Col. Karl Johnson DEA Alfredo Christlieb(Resident In Madrid) FAA Anthony F. Fazio (Resident In Paris) FAA/CASLO Vacant (Resident In Madrid) FMO Jason Evans ICASS Chair Dillon Banerjee IMO Daniel Fern IRS Frederick D. Pablo (Resident In Paris) LEGATT Ed Sanchez (Resident In Madrid) POL Richard Reiter State ICASS Eugene Sweeney Portugal - Azores PONTA DELGADA (C) Av. Principe do Monaco No 6-2 F, (+351) 296-282-216, Fax (+351) 296-287-216, INMARSAT Tel 8816-2145- 8718, Workweek: M-F, 0830-1230; 1330-1730, Website: http://azores.usconsulate.gov/ Officer Name DCM OMS Lisbon AMB OMS Lisbon CG OMS Lisbon DCM/CHG Lisbon DPO Jeanette Rebert 5/3/2010 Key Officers of Foreign Posts KO-49 UNCLASSIFIED FCS Lisbon FM Lisbon MGT Lisbon, Except For Posho Issues Is Jeanette Rebert PO/CON Gavin Sundwall POL/ECO Lisbon POL/MIL Lisbon AMB Lisbon CG Lisbon PO Gavin Sundwall CON Jeanette Rebert DCM Lisbon PAO Lisbon COM Lisbon GSO Lisbon RSO Lisbon AFSA Lisbon AGR Madrid CLO Lisbon DAO Lisbon EEO Lisbon EST Lisbon FMO Lisbon ICASS Chair Lisbon IMO Lisbon IRS Aziz Benbrahim (Embassy Paris) ISSO Lisbon LAB Lisbon LEGATT Lisbon POL Lisbon State ICASS Lisbon Qatar DOHA (E) 22 February Street, (974) 488-4101, Fax (974) 488-4298, INMARSAT Tel 383132075, Workweek: Sunday -Thursday, 8:00 a.m. - 4:30 p.m., Website: http://qatar.usembassy.gov/ Officer Name DCM OMS Cecile Sakla AMB OMS Steve Rogerson ECO Erik Wahlstrom FCS Dao Le FM Alfredo Biteng HRO Jacqueline Fields MGT Mikael McCowan POL/ECO Steve Rice US REP COL John Mcqueen AMB Joseph Lebaron CON Alexander Ave-Lallemant DCM Mirembe Nantongo PAO Joey Hood GSO Christian Lynch RSO Mark Conord CLO Bridget Chase DAO CDR Ken Rasmussen FMO Craig Nagle ICASS Chair Dao Le IMO Barbara Darnielle ISO Kevin Kiah ISSO Kevin Kiah LEGATT Scott Maccracken POL David Caudill State ICASS Joey Hood Romania Officer Name DCM OMS Margaret Baker AMB OMS Georgette Corral ECO Blair Labarge FCS Keith Kirkham FM Vernon Meininger MGT Brian Moran AMB Mark Gitenstein CG James Gray DCM Charge Jeri Guthrie-Corn PAO Patricia Guy GSO John Smith RSO Troy Larson AGR Hoa Van Huynh CLO Brigitte Campbell DAO COL Col Bruce West FMO Michael Aguilera IMO Ross Campbell IPO Douglas Wells ISO Timothy Hinman LEGATT Gary Dickson POL David T. Morris Russia MOSCOW (E) Bolshoy Devyatinskiy Pereulok No. 8 121099 Moscow Russian Federation, +7 (495) 728-5000, Fax +7 (495) 728-5090, INMARSAT Tel 881-621-456-659, Workweek: MON-FRI 9:00 am - 6:00 pm, Website: http://moscow.usembassy.gov/ Officer Name DCM OMS Kathryn Martin AMB OMS Karen Starr DHS/CIS Suzanne Sinclair-Smith DHS/ICE Adam Levine ECO Matthias Mitman FM Toby Kinnett HRO Michael Phillips MGT Elizabeth J. Agnew AMB John R. Beyrle CG Richard Beer DCM Eric Rubin PAO Michael Hurley GSO Thomas Gallo RSO Kurt Rice AFSA Ali Jalili AGR Scott Reynolds AID Vacant ATO Dana Johnson CLO Barbara Vlaisavljevic/Aniesa Brassil DAO BG Daniel Eagle DEA Timothy A. Jones 5/3/2010 Key Officers of Foreign Posts KO-50 UNCLASSIFIED EEO Brian Kressin EST Deborah Klepp FAA Brian Staurseth FMO Matt Simiskey ICASS Chair Courtney Chubb IMO Craig Specht IPO James Williams ISO Art Mendez ISSO Kenneth D. Wolf-Hudson POL Susan Elliott State ICASS Richard Beer ST. PETERSBURG (CG) Furshtatskaya Ulitsa 15, 191028 St. Petersburg, Russian Federation, 7(812) 331-2600, Fax 7(812) 331-2652, Workweek: 9:00 - 17:30 Mon.-Fri., Website: http://stpetersburg.usconsulate.gov/ Officer Name CG OMS Vacant DPO Stephen Hubler FCS Vacant MGT Sue Ostrem POL/ECO Peter Malecha CG Sheila Gwaltney CON Andrew Flashberg PAO Eric Johnson GSO William Crummey RSO Brian Hatheway IMO Craig Specht Imo Moscow IPO Jonathan Daves-Brody IRS Susan Stanley - In Frankfurt VLADIVOSTOK (CG) 32 Pushkinskaya, 7-4232-30-00-70, Fax 7 4232 49-93-72/71, Workweek: Monday-Friday 0900 to 1800, Website: http://vladivostok.usconsulate.gov Officer Name ECO Steven G. Kovacsics MGT Patricia Miller POL/ECO Stephen G. Kovacsics CG Thomas H. Armbruster PO Thomas H. Armbruster CON Jeff Rotering PAO Sylva Etian COM Irina Podsushnaya GSO Vacant RSO Pso/Patrica Miller AGR Oksana Lubentsova AID Irina Lindberg CLO Vacant EEO Bruce Sherry ISO Dan Sweet ISSO Dan Sweet State ICASS Patricia Miller YEKATERINBURG (CG) 15 ul. Gogolya, Yekaterinburg 620151 Russian Federation, 7 (343) 379-3001, Fax 7 (343) 379-4515, INMARSAT Tel 76-322-2891, Workweek: MON-FRI 8:30 am - 5:30 pm, Website: http://yekaterinburg.usconsulate.gov/ Officer Name MGT Andrew Posacki POL/ECO Carol Trimble CG Tim Sandusky CON Christopher Barnes PAO Chris Istrati ISO Marcia Dougherty ISSO Marcia Dougherty Rwanda KIGALI (E) 2657 Ave. de la Gendarmerie, (250) (0) 252 596 400, Fax MAILROOM-(250)(0) 252 596-591, MGT (250)(0) 252 596-652, USAID(250)(0) 252 596-442, CDC(250)(0) 252 596-535, INMARSAT Tel 873-150-7504, Workweek: M-T 0800-1730, Fri 0800-1300, Website: http://kigali.usembassy.gov Officer Name DCM OMS Sanya Hunsucker AMB OMS Melissa Pousette CDC Pratima ECO/COM Alexander Sokoloff FM Steven Morse MGT Kit A. Junge POL/ECO Jennifer Foltz AMB W. Stuart Symington CON Jean T. Woynicki DCM Anne S. Casper PAO Edwina Sagitto GSO Alma Johnson RSO Mareen Wray AFSA Vacant AID Dennis Weller CLO Margaret Sokoloff DAO MAJ Christopher Hurlburt FMO Javier Pareja ICASS Chair Vacant IMO A. Bryan Thibodeau IPO A. Bryan Thibodeau IRS Kathy J. Beck (Resident In Paris) ISSO Alex Peterson POL Edward Bestic State ICASS Vacant Samoa APIA (E) U.S. Embassy, 5th Floor, ACC House, Matafele, Apia, Samoa, (685) 21-631, Fax (685) 22-030, Workweek: Monday to Friday, 0815 - 1700, Website: http://samoa.usembassy.gov/ Officer Name CA Nicholas Greanias (Auckland) DCM/CHG Charge Robin L. Yeager HRO Judith Semilota(Wellington MGT Judith H. Semilota (Wellington) AMB David Huebner PAO Mark Wenig Wellington) GSO Andrea Gastaldo (Wellington) RSO Paul Fiffick DAO CAPT Dawn H. Driesbach (Wellington) FMO Susan Raymond(Wellington) ICASS Chair Non-Icass Post 5/3/2010 Key Officers of Foreign Posts KO-51 UNCLASSIFIED ISSO See Dcm/Charge POL Peter Tinsley(Wellington) State ICASS Non-Icass Post Saudi Arabia RIYADH (E) Diplomatic Quarter, Riyadh, Saudi Arabia, 966-1-488- 3800, Fax 966-1-488-7360, INMARSAT Tel 383-160-337, Workweek: Sat - Wed, 0800-1700, Website: http://riyadh.usembassy.gov/ Officer Name DCM OMS Louise Nash AMB OMS Eunhee Jeong DHS/ICE Ronald R. Kriske ECO Laird Treiber FCS Amer Kayani FM Stephen Tuntland HRO Guillermo (Gil) Soriano MGT Sandra M. Muench POL/MIL Scott McGehee AMB James B Smith CG Daniel Goodspeed CON Daniel Goodspeed DCM Susan Ziadeh PAO John Moran GSO Lois Price Ascroft RSO Thomas McDonough AFSA Louise Johnson CLO Alexis Muller DAO COL Tarek Mekhail EEO William Owen FIN Amanda Edwards (Deputy/Resident) FMO Norma Brown ICASS Chair Amer Kayani IMO David Chinn IPO Gary Ellis IRS Kathy Beck (Resident In Paris) ISO Yan Li ISSO Yan Li LEGATT Jeff Bedford POL Lisa M. Carle State ICASS Scott McGehee DHAHRAN (CG) PO Box 38955, Dhahran, Saudi Arabia, 31942, 966 3 330-3200, Fax 966 3 330-2123, INMARSAT Tel 683-142-955, Workweek: Sat - Wed 08:00-17:00; Weekend is Thurs & Fri, Website: http://dhahran.usconsulate.gov/ Officer Name CA Valerie Martin CG OMS Adele Zwigaitis DHS/ICE Brad Dillahunty MGT Lourdes Lamela PO/CON Kevin Kreutner POL/ECO Anthony Diaz CG Joseph Kenny PO Joseph Kenny CON Kevin Kreutner PAO Cynthia Cook COM Kenneth Reidbord GSO Barbara Irwin RSO David Noonan CLO Norma Shaheen IPO William Broughton ISO William Broughton ISSO William Broughton JEDDAH (CG) PALESTINE ST/UNIT 62112, +966-2-667-0080, Fax +966-2-669-3074, INMARSAT Tel 011-871-683-135-935, Workweek: SAT-WED 0800-1700, Website: http://jeddah.usconsulate.gov Officer Name DCM OMS Louise Nash AMB OMS Eunhee Jeong CA Dina Badawy CG OMS Enid Anglero CON/POL/ECO Ralph Ahlers DCM/CHG Jared S. Caplan FCS Artina Davis FM Michael Donnelly HRO Guillermo M. Soriano MGT Cb Toney POL/ECO Veronica Scarborough AMB James B Smith CG Martin R. Quinn PO Martin R. Quinn CON Cecelia Elkhatib DCM Susan Ziadeh PAO Jeffrey Hill GSO Shirley White RSO Stephen Sekellick CLO Cb Toney EEO Cecelia Elkhatib FMO Norma E. Brown IPO Scott Branks ISSO Rodney Burney POL Munir Madyun Senegal DAKAR (E) Ave. Jean XXIII, P.O. Box 49, 221-33-829-2100, Fax 221 -33-822-2991, INMARSAT Tel 761-359-425, Workweek: M-Th, 0800- 1730 F 0800-1300, Website: http://dakar.usembassy.gov/ Officer Name DCM OMS Anita Beamon-Freeman AMB OMS Niceta L. Redd ECO Osman Tat FCS Steven Morrison FM Paul Bottse HRO Thomas Zeitler MGT Salvatore Piazza MLO/ODC LTC Matthew Sousa AMB Marcia S. Bernicat CON James Loveland DCM Jay T. Smith PAO Robin Diallo GSO Carla Mudgett RSO John Beaudry AFSA Mehari Tesfamicael AGR Robert Hanson AID Kevin Mullally 5/3/2010 Key Officers of Foreign Posts KO-52 UNCLASSIFIED APHIS Dr. Linda Logan CLO Stephanie Beaudry DAO LTC Sean Madden EEO John Yeager FAA Moira Keane FMO Brian Bishop ICASS Chair Robin Diallo IMO John Yeager IPO Mehari Tesfamicael IRS Kathy J. Beck ISO Mehari Tesfamicael ISSO Mehari Tesfamicael LEGATT Thomas Relford POL David Mosby State ICASS Robin Diallo Serbia BELGRADE (E) Kneza Milosa 50, 381-11-361-9344, Fax 381-11-361 -8230, Workweek: 8:30 to 5:00 GMT+1, Website: http://belgrade.usembassy.gov Officer Name DCM OMS Deborah Cramer AMB OMS Jeanne Kincaid DHS/ICE James Plitt ECO Troy Pederson FCS Cameron Werker FM Mark Schroeppel HRO Robert Collins ICITAP Robert Norris MGT Jeffrey R Cellars OPDAT Eli Richardson AMB Mary Burce Warlick CG Peter Marigliano DCM Jennifer Brush PAO Conrad Turner GSO Jonathan Mennuti RSO Tim Riley AFSA N. Jeff Gaskill AGR Hoa Huynh (Resident In Sofia) AID Michael Harvey CLO Susan McSweeney-Cappello DAO LTC John Cappello EEO Jeanne Kincaid FMO Robert Collins IMO David Rowles IPO James Bayer IRS Aziz Benbrahim (Resident In Paris) ISO Christina Bergen ISSO David Rowles POL Deborah Mennuti Sierra Leone FREETOWN (E) Leicester, Freetown, 232-22-515-000 or 232-76-515- 000, Fax 232-22-515-225, Workweek: M-T 0800-1715, F 0800-1300, Website: http://freetown.usembassy.gov Officer Name DCM OMS Becky Cheney AMB OMS Vacant FM Jeffery L. Lucas HRO Judy Marcouiller MGT Ola Criss POL/ECO Heyward Rankin (Tdy -- Arriving 1/10)Amy Lemar AMB Vacant CON William H. Douglass DCM Glenn E. Fedzer PAO Danna Van Brandt GSO Bryan Harrison RSO Kevin C. Mann AID Vacant CLO Lisa D. Baker DAO LTC Leslie M. Bryant DEA Sam Gaye-Res Lagos EEO Danna J. Van Brandt FMO Ola Criss IMO Josh Hromatka IRS Kathy Beck ISSO Josh Hromatka LEGATT David L. Brooks, Arriving 3/29/09 State ICASS Danna Van Brandt Singapore SINGAPORE (E) 27 Napier Road, Singapore 258508, [65] 6476-9100, Fax [65] 6476-9340, Workweek: 8:30 am - 5:15 p.m. (Mondays to Fridays), Website: http://singapore.usembassy.gov/ Officer Name DCM OMS Aline J. Noble DCM/CHG Charge Daniel L. Shields III DHS/ICE James Ink FCS Daniel L. Thompson FM W. Douglas Barnes HRO David A. Osgood MGT Acting DCM Raymond Kengott POL/ECO Joel Ehrendreich AMB (Vacant) CON Mary R. Avery PAO Aruna Amirthanayagam GSO Charles W. Davis RSO Greg A. Sherman AFSA Charles W. Davis AGR David W. Cottrell CLO Kathryn S. Ramirez DAO CAPT Alan Oshirak DEA Russell Holske EEO Mari J. Womack FAA Mary T. Walsh FMO Eric Hernandez ICASS Chair Mary T. Walsh IMO Mari J. Womack IPO Josef J. Schmidt ISO William B. Jamerson ISSO Mari J. Womack LEGATT Julio Quinones Jr.. 5/3/2010 Key Officers of Foreign Posts KO-53 UNCLASSIFIED Slovak Republic BRATISLAVA (E) Hviezdoslavovo Sq. 5, +421-2-5443-3338, Fax +421-2-5441-5148, INMARSAT Tel Unclass 683-142-116; Stu III, 683 -142-117, Workweek: M-F 8:00-16:30, Website: http://slovakia.usembassy.gov Officer Name DCM OMS Paula Monaghan AMB OMS Vacant ECO William Taliaferro FCS David Ponsar MGT Tess Moore MLO/ODC MAJ John Dumond AMB Vacant CON Simon Hankinson DCM Charge Keith Eddins PAO Christopher Scharf GSO Andrew Hogenboom RSO Richard Loeffert AFSA Simon Hankinson CLO Jill Hankinson DAO Terry Anderson EEO Simon Hankinson ICASS Chair William Taliaferro IMO Tim Demerse LEGATT Johannes Vandehoogen(In Prague) POL Susan Ball State ICASS William Taliaferro Slovenia LJUBLJANA (E) Presernova 31, +386-(0)1-200 5500, Fax +386-(0)1- 200 5555, Workweek: Mon.-Fri. / 08:00-17:00, Website: http://ljubljana.usembassy.gov/ Officer Name DCM OMS Ramsay, Kathryn L. DCM/CHG Freden, Bradley A. DHS/ICE Plitt, James ECO Chen, Hunter B. HRO Gaush, Daniel C. MGT Gaush, Daniel C. MLO/ODC COL Addington, Dale POL/ECO Fedkiw, Yuriy R. CON Luster, Aaron L. DCM Shultz, Sue M. PAO Shultz, Sue M. GSO Fundahn, Michael J. RSO Freeman, Vanessa C. AFSA Michaud, Matthew M. CLO Mandic, Vedrana DAO LTC Ltc. Weathersby, George B. EEO Shultz, Sue M. FMO Gaush, Daniel C. ICASS Chair Shultz, Sue M. IMO Michaud, Matthew M. IRS Beck, Kathy J. ISO Remus, Peter J. ISSO Michaud, Mathew P. South Africa PRETORIA (E) 877 Pretorius Street, Arcadia, (27) (12) 431-4000, Fax (27) (12) 342-2299, Workweek: Flex with 8-5 standard., Website: http://pretoria.usembassy.gov/ Officer Name DCM OMS Renya Font AMB OMS Ann Rehme CDC Thurma Goldman DHS/ICE Tba ECO Acting DCM Terri L. Robl FM Eric Millson HHS Mary Fanning HRO Gilda Weech-House IBB Paula Caffey MGT John D. Lavelle AMB Donald H. Gips CON Doron Bard DCM Helen La Lime PAO Mary Deane Conners GSO John Kowalski RSO Vida Gecas AFSA James McRea AGR Scott Sindelar AID Carleene Dei CLO Joy Salpini & Beth Underkoffler DAO COL Kelly Langdorf DEA Arthur Staples EEO Bruce Neuling EST Nikki Brajevich FMO Maureen Danzot ICASS Chair Craig Allen IMO Mark Butchart IPO Holly McRea IRS Garrard, Linda (Resident In London) ISO William J. Johnson LEGATT Donald Przybyla POL Terry Pflaumer CAPE TOWN (CG) 2 Reddam Ave, Tokai 7945, 27-21-702-7300, Fax 27-21-702-7429, Workweek: M-F 8am to 5pm, Website: http://pretoria.usembassy.gov/ Officer Name CG OMS Victoria Crebbin DPO/PAO Nathan V Holt FCS Vacant FM Michael Dzingleski MGT Marcia Oshinaike POL/ECO Stephanie Eshelman SPSH Anne Griffin AMB Ambassador Gibbs CG Alberta Mayberry CON Brian McInerney DCM Helen Lalime PAO Nathan V Holt GSO Vacant RSO Thomas Murray CLO Sung Mi Shrader IPO Jeff Shrader 5/3/2010 Key Officers of Foreign Posts KO-54 UNCLASSIFIED ISO Phil Brown LEGATT Anthony Velazquez POL Brooke De Montluzin DURBAN (CG) 303 West Street, 31st floor., Durban 4001, (27)(31) 305-7600, Fax (27)(31) 305-7650, Workweek: M-F 0800-1700, Website: http://southafrica.usembassy.gov/index.html Officer Name CG OMS Judith Dudu Nzuza DHS/ICE Fuad Hafidh MGT Marguerite Macy POL/ECO F. Jabu Salazar AMB Donald Gips CG Jill Derderian CON Leslie Livingood PAO Megan Ellis RSO Edward Allen CLO S. Nikki Allen IPO James Matthews ISSO James Matthews JOHANNESBURG (CG) 1 Sandton Drive, 2196, Johannesburg, South Africa, 27-11-290-3000, Fax 27-11-884-0194, Workweek: M - F / 0800 - 1700 Officer Name CG OMS Lola Appel DHS/CIS Brett Lassen DHS/ICE Tarance Drafts DPO Doron D. Bard DPO/PAO Todd Haskell FCS Craig Allen IBB Paula Caffey MGT William Steuer CG Andrew A. Passen CON Doron D. Bard PAO Todd P. Haskell GSO Miguel Danzot RSO Jeffrey Dee AFSA Todd P. Haskell CLO Yerko Rojas IPO Marv Adams IRS Linda M. Garrard (Resident In London) ISO John Jackson LAB Y. Robert Ewing POL (Vacant) Spain MADRID (E) C/ Serrano 75, (34) 91-587-2200, Fax (34) 91-587-2303, INMARSAT Tel 8816-763-10973, Workweek: 08:30 to 17:30, Website: http://madrid.usembassy.gov/ Officer Name DCM OMS Mary Metzger AMB OMS Sharon Amis CG OMS Tanya McKinley DHS/ICE Luis Alvarez ECO James Dudley FCS Ellen Lenny-Pessagno FM Jeffrey A. Brock HRO Harold Zappia MGT Gary Bagley TSA Tere Franceschi AMB Alan D. Solomont CG Peggy Genatiempo DCM Arnold A. Chac?n PAO Thomas R. Genton GSO Omar Bsaies RSO Janet Sabo AFSA Valerie O'Brien AGR Peg Thursland CLO Sarah S. Genton DAO Capt Stuart Bailey DEA Richard Bendekovic EEO Tara Gould EST Ari Nathan FAA/CASLO Vacant FMO Elaine Samson IMO Susan Lee IPO Ronald Yonashiro ISO Steven Engert ISSO Glen Jardine/Steven Engert LEGATT Marc L. Varri POL William Duncan BARCELONA (CG) Reina Elisenda de Montcada 23, 34 93 280 2227, Fax (34) (93) 205 7764, Workweek: Mon to Fri, 08:30 - 17:30, Website: http://barcelona.usconsulate.gov/ Officer Name DHS/ICE Humberto Sarmiento MGT Darby A. Parliament POL/ECO Darby A. Parliament CG Greggory D.Crouch CON Gary L. Dewey CLO Embassy Madrid IMO Embassy Madrid ISSO Darby A. Parliament POL Bruce Bourbeau Sri Lanka COLOMBO (E) 210, Galle Road, Colombo 3,, 94-11-249-8500, Fax 94-11-243-7345, INMARSAT Tel 383132989, Workweek: M-Th:0800- 1730, F:0800-12:00, Website: http://colombo.usembassy.gov/ Officer Name DCM OMS Vacant AMB OMS Robert J. Durham ECO Edward P. Heartney FM Bernard R. Gresham HRO Roy Srinivasan IBB William S. Martin MGT Kevin A. Weishar AMB Patricia A. Butenis CON William R. Dowers DCM Valerie C. Fowler PAO Jeffrey J. Anderson COM Edward P. Heartney GSO Vacant 5/3/2010 Key Officers of Foreign Posts KO-55 UNCLASSIFIED RSO Michael V. Perkins AID Rebecca W. Cohn CLO Lisa Directo-Davis & Sandra Malik DAO LTC Lawrence A. Smith EEO Shawn White FMO Rajiv Malik ICASS Chair Rebecca W. Cohn IMO Clinton E. Frith ISSO Clinton E. Frith POL Paul M. Carter State ICASS Edward P. Heartnery Sudan KHARTOUM (E) Ali Abdel Latif St, (249)(187)016000, Fax (249) (183)774137 / 775680, Workweek: Sun-Thur 0800-1630, Website: http://khartoum.usembassy.gov/ Officer Name AMB OMS Nelda G. Villines CDC Dr. Khan Fazle FM Paul Davenport HRO Maura Pellet MGT Susan Walsh AMB Robert Whitehead DCM Mark Asquino PAO Judith Ravin GSO Frank White RSO Chuck Lisenbee AID William Hammink CLO Emily Reed DAO Christopher Grieg EEO Vella Mbenna FMO Valerie Reynolds ICASS Chair Brooke Isham IMO Vella Mbenna IPO Richard Alex ISO Joanne Davenport POL Helen C. Hudson State ICASS Valerie Reynolds Suriname PARAMARIBO (E) Dr. Sophie Redmondstraat 129, (597) 472900, Fax (597) 410972, INMARSAT Tel 011-871-1531423, Workweek: Mon-Fri, 0730-1600, Website: http://paramaribo.usembassy.gov/ Officer Name AMB OMS Hart, Beatrice HRO Duffy, Patricia (Ft Lauderdale) MGT Jennifer Christenson MLO/ODC H. Scott Johnson POL/ECO Geneve Menscher AMB Nay John CON Liza Ybarra DCM Susan Bell GSO Thomas Debor RSO Douglas C. Marvin AGR Jeffrey Willnow(Res. Caracas) CLO Ingrid Combs DAO MAJ Rindone, Frank (Res. Brasilia) DEA Susan Nave EEO Liza Ybarra FAA Mayte Ashby (Res. Miami) FMO Richard Shields (Ft Lauderdale) IMO John E. Combs IRS Frederick Dulas (Res. Mexico City) ISSO Vacant LEGATT Connally Brown (Trinidad) POL Erik Anderson Eta Nov 23, 2008 Swaziland MBABANE (E) 2350 Mbabane Place, Dulles, VA 20189-2350, 268- 404-6441/2/3/3/4/5, Fax 268-404-5959, Workweek: M-Th, 7:30-5:00; F, 7:30-1:30, Website: http://mbabane.usembassy.gov/ Officer Name AMB OMS Carol Weakley CA Kimberly Murphy CDC George Bicego POL/ECO Craig Pike AMB Earl Irving DCM Sarah Morrison PAO Tanya Ward GSO James Grounds RSO Kevin Murphy AID Jennifer Albertini CLO Emma Bicego EEO Craig Pike ICASS Chair Kimberly Murphy IMO Louis Fleitz ISSO Louis Fleitz State ICASS Kimberly Murphy Sweden STOCKHOLM (E) Dag Hammarskjolds Vag 31, 46-8-783-5300, Fax +46-8-661-1964, Workweek: 0800-1630, Website: http://stockholm.usembassy.gov/ Officer Name AMB OMS Kelley Etchieson DHS/ICE Alberto Farias ECO Laura Kirkconnell FCS Frank Carrico FM B. Keith Adkins MGT Mary Teirlynck AMB Matthew W. Barzun CON Martin Tatuch DCM Robert Silverman PAO Chris Dunnett GSO Mary Davis RSO Michael Reimer AGR Steve Huete CLO Denise Lynch DAO COL Bruce Acker EEO Dan Mangis FMO Mary Teirlynck ICASS Chair Frank Carrico 5/3/2010 Key Officers of Foreign Posts KO-56 UNCLASSIFIED IMO Joel Wisner IPO Richard Livingston ISO Joel Wisner POL Marc Koehler Switzerland BERN (E) Sulgeneckstrasse 19, CH-3007, Bern, 41-31-357-7011, Fax 41 - 31 - 357-7344, Workweek: Mon. - Fri., 8:30 - 5:30, Website: http://bern.usembassy.gov Officer Name DCM OMS Vacant AMB OMS Rebecca Eggert DHS/ICE Mike McCool ECO Leslie Freriksen FCS Donald Businger FM Rodney Schellack MGT Jonathan Schools POL/ECO Richard Rorvig AMB Donald S. Beyer CG Ed Birsner DCM Charge Leigh Carter PAO Lisbeth Keefe GSO Jon Larsen RSO Brian Murphy AFSA Christopher Buck CLO Stefan Goldfaden DAO COL Phillip Thieler DEA Joe Kipp IMO Will Lanzet IRS Kathy Beck (Paris) ISSO Will Lanzet LEGATT Daniel Boyd POL Christopher Buck State ICASS Lisbeth Keefe GENEVA (M) 11 Rte de Pregny, 1292 Chambesy, Geneva, Switzerland, 41-22-749-4111, Fax 41-22-749-4892, INMARSAT Tel 764114496/9, Workweek: M-F 8:30-5:30, Website: http://geneva.usmission.gov/ Officer Name DCM OMS Sally Cate AMB OMS Vacant CA James Catto CDC David Hohman DCM/CHG Douglas M. Griffiths ECO Otto Van Maerssen ECO/COM Elise White HHS David E. Hohman HRO Ellen Flanagan MGT Lawrence Richter AMB Pending Confirmation PO Lawrence Richter DCM Charge Douglas M. Griffiths PAO Michael Parmly GSO Wendy Barton RSO Robert Hanni AFSA Alan Carlson AGR Claudine Brenner AID Nance Kyloh CLO Lisa Myers EEO Catherine White EST Otto Van Maerssen FMO Susana Ramirez ICASS Chair Mark Cassayre IMO Thom Proctor IPO Ritchie Miller IRS Aziz Benbrahim ISO Freddy Mendez ISSO Melinda Isachsen LAB Ann Chick LEGATT Melanie Khanna POL Mark Cassayre State ICASS Mark Cassayre Syria DAMASCUS (E) 2, Al-Mansour Street, PO Box 29, (963)-11-3391- 4444, Fax (963-11) 3391-3999, Workweek: Sunday-Thursday, 8:00- 5:00, Website: http://damascus.usembassy.gov/ Officer Name DCM OMS Erlinda Ramos DCM/CHG Charles Hunter ECO Victoria King FM Philip Steinhauser HRO Karem Ortuzar MGT George Novinger POL/ECO Timothy Pounds CON Andre Goodfriend PAO Tracy Roberts-Pounds GSO Michelle Ward RSO Assiya Ashraf-Miller CLO Melinda Cressotti DAO COL Robert Friedenberg FMO Vincent Wing IMO Tom Murray IPO Dwayne Taylor ISO Catherine Gaupo State ICASS Timothy Pounds Taiwan KAOHSIUNG (BO) 5F, #2 Chung Cheng 3rd Road, 886-7-238-7744, Fax 886-7-238-5237, Workweek: 8:00 am to 5:00 pm Officer Name ECO Mason Yu MGT Eddie Chou PO Christian M. Castro CON Mason Yu COM Stephen Green POL Christian M. Castro TAIPEI 7, Lane 134, Xinyi Road, Sec 3, Taipei 106, Taiwan, [886] (2) 2162-2000, Fax [886] (2) 2162-2251, Workweek: 8:00 a.m. until 5:00 p.m., Website: http://www.ait.org.tw/en/ Officer Name 5/3/2010 Key Officers of Foreign Posts KO-57 UNCLASSIFIED DCM OMS Ddir Oms- Gloria R. Mangum CM OMS Dir Oms - Jane Y. Lopez DEP DIR Eric H. Madison DIR William A. Stanton ECO M Hanscom Smith FM Steven G. Kisling HRO Derek S. Worman MGT Matthew S. Cook MLO/ODC Tech Chief- John P. Anderson AMB Director William A. Stanton CON Julie L. Kavanagh DCM Dep. Dir. Eric H. Madison PAO Thomas M. Hodges COM Gregory Wong GSO Perry A. Gresham RSO David R. Eberhardt AFSA Richard V. Whitten AGR Mark A. Dries APHIS Vacant ATO Keith Schneller CLO Denise D. Shepherd DAO Las Chief- Antonio S. Chow EEO Kerry M. Wald & Tor Petersen FMO Tor Petersen ICASS Chair Idc Chairperson-Scott A. Riswold IMO James A. Harrison IPO David N. Gilmore ISSO Ronald F. Dugger POL David H. Rank State ICASS Matthew S. Cook Tajikistan DUSHANBE (E) 109-A Ismoili Somoni Ave, Dushanbe, (992)37-229- 2000, Fax (992)37-229-2050, Workweek: M-F, 8 am - 5 pm, Website: http://dushanbe.usembassy.gov/ Officer Name DCM OMS Vacant AMB OMS Ginny Phillips FM Anthony Tee HRO Jeff Austin MGT Robert L. Hensley NAS/INL Anne Carson POL/ECO D. Matthew Purl AMB Ken Gross CON Elisabeth Wilson DCM Necia L. Quast PAO Rachel Cooke GSO Nick Barnett RSO Erik L. Olerud AID Jeffrey Lehrer CLO Gulya Evans DAO LTC Larry Harrison DEA Aaron Caldwell ICASS Chair D. Matthew Purl IMO George Lacy IPO Anthony Carbone IRS Susan Stanley LEGATT Ken Jones Tanzania DAR ES SALAAM (E) 686 Old Bagamoyo Road, (255) 22 2668001, Fax (255) 22 2668373, Workweek: 7:30 a.m. - 5:00 p.m, Monday to Thursday and 7:30 a.m. to 11:30 a.m., Friday, Website: http://tanzania.usembassy.gov/ Officer Name DCM OMS Regina Clymans AMB OMS Pearl Drew CDC John Vertefeuille FM Richard McManaway HHS Tracy Carson MGT Charles Werderman POL/ECO Carl Fox AMB Alfonso Lenhardt CON Cedra Eaton DCM Larry Andre COM Carl Fox GSO Michael Davids RSO Paul Avallone AFSA Maggie Johnson AGR Kevin Smith (Nrb) AID Robert Cunnane CLO Crystal Garcia DAO LTC Tim Mitchell FAA Moira Keane (Dakar) ICASS Chair John Vertefeuille LAB Randolf Fleitman (Nbo) Thailand BANGKOK (E) 120/122 Wireless Road, Bangkok, 66-2-205-4000, Fax 66-2-205-4306, Workweek: 7:00 a.m. to 4:00 p.m., Website: http://bangkok.usembassy.gov/ Officer Name DCM OMS Jamuna D. Harris AMB OMS Holly Wazelle DHS/CIS Robert Looney DHS/ICE (Vacant) ECO Robert Griffiths FM Steven A. Montgomery HRO Stewart T. Devine IBB Dennis G. Brewer MGT Greg Stanford MLO/ODC COL Edward A. Swanda NAS/INL Scott L. Rolston TSA Anjum K. Agarwala AMB Eric John CG Ronald S. Robinson CON Ronald S. Robinson DCM James Entwistle PAO Kenneth L. Foster COM Cynthia Griffin-Greene GSO Peter W. Drew RSO Randall D. Bennett AFSA David J. Aliprandi AGR Gary Meyer AID Olivier Carduner 5/3/2010 Key Officers of Foreign Posts KO-58 UNCLASSIFIED ATO Charles L. Dickens CLO Sabine Mau DAO COL Joseph P. Corso DEA Thomas P. Pasquarello EEO Gillian Apfel FMO James G. Martin IMO Jeffrey Hill IPO Michael N. Kuligowski ISO Jeffrey R. Hill ISSO David J. Aliprandi LEGATT Daniel P. Kelly POL George P. Kent RAMC Ismail Asmal State ICASS Christopher P. Sonderby CHIANG MAI (CG) 387 Wichayanond Road, Muang, Chiang Mai, Thailand 50300, 66-53-107-700, Fax 66 53 252 633, Workweek: M-F, 07:30 - 16:30, Website: http://chiangmai.usconsulate.gov/ Officer Name CON/POL/ECO Thomas M Schmidt MGT Gary D. Anderson POL/ECO Alex L. Barrasso CG Michael K. Morrow CON Andrew M. Veprek RSO Corey A. Ford CLO Amber Ferry DEA Leonard Figueroa Togo LOME (E) 4332 Boulevard Gnassingbe Eyadema, BP 852, Cite-OUA Lome, Togo, (228) 261-5470, Fax (228) 261-5501, INMARSAT Tel 00 874 683 134 145, Workweek: 0730-1700 (M-TH), 0730-1230 (F), Website: http:\\togo.usembassy.gov Officer Name AMB OMS Carolyn D. Wachter FM Scott McFadden MGT Ruth D. Wagoner POL/ECO Natalya I. Grokh AMB Patricia M. Hawkins CON Mary Eileen Earl DCM Ellen B. Thorburn PAO Belinda Jackson Farrier GSO Philip Wilson RSO Adrew J. Loftus CLO Nicole Depew DAO LTC Benjamin W. Moody (Accra) ICASS Chair Kim A. Sanoussy IMO David J. Ifversen IRS Kathy J. Beck Trinidad And Tobago PORT OF SPAIN (E) 15 Queen's Park West, (868) 622-6371-6, Fax (868) 822-5905, INMARSAT Tel (8816) 3143 9021, Workweek: Mon- Fri, 7:30 am-4:30 pm, Website: http://trinidad.usembassy.gov/ Officer Name DCM OMS Michele Bolin AMB OMS Vacant DHS/ICE Karl Brown FCS Michael L. McGee (Res. In Santo Domingo) FM John Bronte-Tinkew HRO Gary N. Heinrich MGT Christopher P. Szymanski MLO/ODC LCDR Clinton Prindle POL/ECO Jeffrey W. Mazur AMB Vacant CON Cynthia A. Ebeid DCM Charge Leonard Kusnitz PAO Matthew V. Cassetta GSO Wayne Reed RSO Darryl Waller AGR Paul Hoffman (Res. Miami) CLO Frances Waller DAO COL Robert R. Davis (Res. In Caracas) DEA Dave Joseph EEO Rebekah Drame FAA Mayte Ashby (Res. Miami) FMO Richard J. Shields ICASS Chair Matthew V. Cassetta IMO Vacant ISSO Roger W. Powe LAB Vacant LEGATT Connally B. Brown State ICASS Matthew V. Cassetta Tunisia TUNIS (E) Les Berges du Lac - 1053 Tunis, 216-71-107-000, Fax 216- 71-107-090, Workweek: M-F 0800-1645, Website: http://tunis.usembassy.gov/ Officer Name DCM OMS Debra Bolling AMB OMS Suzanne Swanson ECO/COM Isabel Rioja-Scott FM James Sisson HRO Barbara Jensen MGT Christopher Dye MLO/ODC LTC Lt. Col. Robert Paddock AMB Gordon Gray CON Stephen Ashby DCM Marc Desjardins PAO John Berry GSO Neill Krost RSO Mark Drobot AFSA Jed Dornburg AGR Ahmed, Hassan(Res. In Rabat) CLO Juliet Gomez-Khile DAO COL Col. Warren Gunderman EEO Mballe Nkembe FAA Lirio Liu (Res. Paris) FMO Michael Rentz ICASS Chair David Smeigh IMO Rob Jennings IPO Steve Lewis IRS Kathy Beck (Res. Paris) 5/3/2010 Key Officers of Foreign Posts KO-59 UNCLASSIFIED ISO James Madril ISSO Jack Carollo LAB Laura Byergo LEGATT Daniel Brady (Res. In Rabat) POL Ian McCary Turkey ANKARA (E) Ataturk Bulvari 110, Kavaklidere, 90 312 455-5555, Fax AMB: 467-2532, MGT: 457-7048, INMARSAT Tel 870-683142226, Workweek: Mon-Fri 0830 to 1730, Website: http://ankara.usembassy.gov Officer Name DCM OMS Elizabeth Hamilton AMB OMS Judith Brooks ECO Dale Eppler FCS James Fluker FM Sergio Tristan HRO Angelika M.Chin MGT Kim Deblauw OPDAT Michael Lang POL/MIL Anthony Godfrey AMB James F. Jeffrey CON Richard Appleton DCM Douglas Silliman PAO Thomas Leary GSO Chris Laycock RSO James Combs AFSA Anthony Godfrey AGR Ralph Gifford CLO Claire Halphen DAO COL Charles Schneider DEA Tom Senecal EEO Bonnie York FMO Peggy D. Guttierrez ICASS Chair Tom Senecal IMO Barry Peterson IPO John C. Adams IRS Kathy J. Beck (Paris) ISO Kevin N. Bradshaw ISSO Leonel Ruiz LAB Laura De Otalvaro LEGATT Raymond Duda POL Daniel O' Grady State ICASS Richard Appleton ISTANBUL (CG) Kaplicalar Mevkii Sokak No. 2, Istinye Istanbul, 34460, TURKEY, (90) 212-335-9000, Fax 90-212-335-9107 (MGT Office), Workweek: M-F, 7:45 a.m. - 4:30 p.m., Website: http://istanbul.usconsulate.gov Officer Name CG OMS Judith C. Schwartz DPO Win Dayton FM John Harvey MGT Marco A. Sims CG Sharon A. Wiener CON Susan Abeyta PAO Karen Morrissey GSO Brinille E. Ellis RSO Seth Lindenfeld AGR James Higgiston-Ankara CLO Tiffany L. David DEA Mark A. Snyder IPO Christopher C. Lawson ISO Jeff Yacobucci ISSO Jeff Yacobucci LEGATT Michael Hicock POL Sal Amodeo Officer Name DCM/CHG Charge Jennifer L. Brush DPO Leyla Ones HRO Robin Solomon MGT Robin Solomon POL/ECO Leyla Ones PO Daria Darnell CON Robin Solomon PAO Debra Lo GSO Robin Solomon Turkmenistan ASHGABAT (E) No. 9 Pushkin Street, Ashgabat, 99312-350045, Fax 99312-392614, Workweek: Monday thru Friday, 9:00-18:00, Website: http://turkmenistan.usembassy.gov/ Officer Name DCM OMS Maria Fotheringham HRO Magdalena Galus MGT Jonathan Bayat POL/ECO Peter Eckstrom POL/MIL Douglas Monk AMB Charge Sylvia Curran CON Joseph Chamberlain DCM Acting DCM Peter Eckstrom PAO William Stevens GSO Samuel Dykema RSO Robert Rochowiak AID Ashley Moretz CLO Amy Jennette And Lola Rochowiak DAO LTC Jeffrey Jennette FMO Magdalena Galus IMO Michael Fotheringham ISSO Scott Cullum Uganda KAMPALA (M) 1577 Ggaba Road, Kampala, Uganda, 256-414- 259791/2/3/5, 423-4142, Fax 256-414-259794, Workweek: 7:30-4:45 M-Th; 7:30-12:30 Friday, Website: http://kampala.usembassy.gov/ Officer Name DCM OMS Amanda T. Prytherch AMB OMS Karie Ennis CDC Kevin M. McNeill ECO Aaron B. Sampson FM Dennis Anderson HRO Sandra Acevedo-Koosha MGT Ronald D. Acuff 5/3/2010 Key Officers of Foreign Posts KO-60 UNCLASSIFIED POL/ECO Aaron B. Sampson AMB Jerry P. Lanier PO Post One CON Bridgette S. Anderson DCM John F. Hoover PAO Joann Lockard GSO William R. Brown III RSO Daniel Cronin AFSA William B. Hagan AID David Eckerson CLO Robyn Cronin DAO LTC Gregory Joachim EEO Megan Larson-Kone FMO Terry Thompson ICASS Chair Dave Eckerson IMO Aaron W.Lockard IPO Aaron W. Lockard ISO William B. Hagan ISSO Aaron W. Lockard State ICASS Tbd Ukraine KYIV (E) 4 Hlybochtska, +(380) (44) 490-4000, Fax + (380) (44) 490- 4085, Workweek: M-F 0830-1730, Website: http://kyiv.usembassy.gov/ Officer Name DCM OMS Marsha Philipak-Chambers AMB OMS Llywelyn Graeme DHS/ICE Robert Olson ECO Edward Kaska FCS Richard Steffens FM Marrs Richard HRO John Madden MGT Robert Needham MLO/ODC LTC Shannon McCoy AMB John F Tefft CG Kathleen Hennessey DCM Charge James Pettit PAO Christopher Fitzgerald GSO Nancy Vanhorn RSO Ron Catipon AGR Ann Murphy AID Janina Jaruzelski FMO Darcy Mercadante IMO Francois Blais IPO William Manuel ISO Greg S Lee ISSO Nathan McDaniel POL Colin Cleary United Arab Emirates ABU DHABI (E) P.O. Box 4009, +971-2-414-2200, Fax + 971-2-414- 2575, Workweek: Sunday-Thursday 0830 - 1700, Website: http://uae.usembassy.gov Officer Name DCM OMS Marilyn Manning AMB OMS Mariam Abdulle ECO Susannah Cooper FCS Laurie Farris FM Roy Arriolla - Acting HRO Carolyn Richardson MGT Kristi Hogan-Lahmar MLO/ODC MG Henry Morrow AMB Richard Olson CG Justin Siberell CON Sean Cooper DCM Douglas Greene PAO Steven Pike GSO Claudia Coleman RSO Chance Rowe AFSA Ralph Falzone ATO David Williams CLO Michele Graham DAO COL Bret Rider DEA Eric Caron EEO Christy Stoner FAA Roy Barnett FMO Robert Hommowun ICASS Chair Roy Barnett IMO James Davidson IPO Josetito Nakpil IRS Kathy J. Beck ISO Manuel Dipre ISSO Manuel Dipre LEGATT Gary Price POL Aaron Nuutinen State ICASS Steven Pike DUBAI (CG) , 971-4-311-6000, Fax 971-4-311-6166, Workweek: Sun- Thurs, 0830-1700, Website: http://dubai.usconsulate.gov/ Officer Name DPO Gavito, Jennifer D FCS Dunn, Robert W MGT Burns, Brendan R POL/ECO Gavito, Jennifer D CG Siberell, Justin H CON Denison Offutt PAO Bernadette Meehan GSO Rose, Christopher S RSO Sean A. Sirker AFSA Janet Stevenson ATO David J Williams CLO Sirker, Djuana C DEA Zivcovic, Michael D IPO Janet Stevenson IRS Kathy J. Beck POL Bower , Derek A United Kingdom LONDON (E) 24 Grosvenor Square, London, W1A 1AE United Kingdom, [44] (20) 7499-9000, Fax +44-20-7629-9124 (ADMIN), INMARSAT Tel 881631438965 (Iridium), Workweek: 8:30 AM- 5:30 PM, M-F, Website: http://london.usembassy.gov/ Officer Name DCM OMS Clark, Mary 5/3/2010 Key Officers of Foreign Posts KO-61 UNCLASSIFIED AMB OMS Adams, Kelli CG OMS Rice, Helen J DHS/ICE Ostrovsky, Peter S ECO Albright, Richard A FCS Lutter, Dorothy HRO Kay Crawford MGT Melville, James D TSA Restrovich, Michael J AMB Susman, Louis B CG Staeben, Derwood K DCM Lebaron, Richard PAO Kaiser, Sandra GSO Graves, Earl J RSO Hipp, Mark J AFSA Bronson, Karen AGR Mcsherry, Roderick CLO Holt, Thania D DAO RADM Henderson, Ronald DEA Travers, Bruce EEO Whittlesey, Jock EST Whittlesey, Jock FMO Einhorn, N. Scott ICASS Chair RADM Henderson, Ronald H IMO Bricker, Michael IPO Rinker, Michael J IRS Winegardner, Kelli D ISO O'Malley, Charles ISSO Conners, Joseph LAB Mcnamara, John LEGATT Bullock, Mark POL Berry, Gregory L State ICASS Lord, Peter W BELFAST (CG) Danesfort House, 223 Stranmillis Road, Belfast, NI BT95GR, +44 (0) 28 9038 6100, Fax +44 (0) 28 9038 6150, Workweek: M-F, 8:30-17:00, Website: http://www.usembassy.org.uk/nireland/index.html Officer Name MGT Prasenjit Gupta POL/ECO Kevin Roland CG Kamala Lakhdhir CON Michael Troje ISSO Gordon M. Cuthbert EDINBURGH (CG) 3 Regent Terrace, Edinburgh EH7 5BW, United Kingdom, +44-131-556-8315, Fax +44-131-557-6023, Workweek: M-F 0830-1700, Website: http://london.usembassy.gov/scotland Officer Name PO Dana M Linnet United States USUN (NEW YORK) (M) 140 East 45th St., New York, NY 10017, 212-415-4000, Fax 212-415-4443, Workweek: M-F 8:30-5:30, Website: http://www.usunnewyork.usmission.gov/index.php Officer Name ALT US REP Amb. Rosemary Dicarlo AMB OMS Charge Amb. Alejandro D. Wolff MGT Raymond A. Boneski MLO/ODC Col David Allwine POL/ECO Frederick Barton US PERM REP Amb. Susan E. Rice AMB BG Amb. Susan Rice CON Russell Graham PAO Mark Kornblau GSO Jennifer Johnson RSO Tanya Sears FMO John E. Singler IMO David Cooper IPO Fred Murriel ISO Warren A. Forrest ISSO Warren A. Forrest LEGATT Mary Mcleod POL Jeffrey Delaurentis FLORIDA REGIONAL CENTER 4000 N. Andrews Avenue, Ft Lauderdale, FL 33309, 954 630 1100, Fax 954 630 1111, Workweek: M -F 8:00-17:00 Officer Name IMO Patricia L Pawlowicz Uruguay MONTEVIDEO (E) Lauro Muller 1776, (598-2) 418-7777 or (598-2) 1770 + ext., Fax (598-2) 418 8611, Workweek: 8:45 a.m. - 5:30 p.m., Website: http://uruguay.usembassy.gov/ Officer Name DCM OMS Carla L. Calhoun AMB OMS Pauline E. Maurantonio ECO Jack T. Doutrich FM Kevin R. Sessink HRO Dave Thomas MGT Dave Thomas MLO/ODC COL Derek R. Dickey POL/ECO Alfred Schandlbauer AMB David D. Nelson CON Mary F. Fisk-Telchi DCM Robin H. Matthewman PAO Robert A. Zimmerman GSO Allen L. Powell RSO Dominic D'Ambrosi AFSA Mireya Henao CLO Lori J. Doutrich DAO MAJ Scott B. Roberts EEO Allen L. Powell/Kevin R. Sessink FMO Dave Thomas ICASS Chair Douglas H. Georgian IMO Gregory W. Liddle IPO Keith H. Calhoun ISSO Keith H. Calhoun POL Alfred Schandlbauer 5/3/2010 Key Officers of Foreign Posts KO-62 UNCLASSIFIED Uzbekistan TASHKENT (E) , 998-71-120-5450, Fax 998-71-120-6335, Workweek: M-F, 0900-1800, Website: http://www.usembassy.uz/ Officer Name DCM OMS Karen Nickel AMB OMS Patti Hagopian CDC George Schmid (Almaty) FM Jeffrey Walker HRO Terry Pitner MGT Robert Pitre MLO/ODC Mary Bigmountain POL/ECO Nicholas Berliner AMB Richard B. Norland CON David Mico DCM Duane Butcher PAO Molly Stephenson GSO Aaron Olsa RSO Shane Ronish AFSA Molly Stephenson AGR Ralph Gifford (Ankara) AID James Bonner DAO Michael Yuschak DEA Chris Melink EEO David Mico FMO Jennifer Crow ICASS Chair Melissa Cutler IMO Mahmood Khattak IRS Susan Stanley (Frankfurt) ISSO Steve Labocki LEGATT Howard Ledbetter (Astana) State ICASS Molly Stephenson Venezuela CARACAS (E) Calle F con Calle Suapure, Colinas de Valle Arriba, [58](212)975-6411, Fax [58](212)907-8106, INMARSAT Tel 683-133- 645, Workweek: Monday-Friday 8 a.m - 5 p.m., Website: http://venezuela.usembassy.gov Officer Name DCM OMS Katherine Ramirez AMB OMS Sarah G. Columbus DHS/ICE John W. Masalski ECO Darnall C. Steuart FM Natale Marchiano HRO Eric Anderson MGT Cecilia B. Elizondo-Herrera AMB Patrick D. Duddy CON Ronald Kramer DCM John P. Caulfield PAO John Connerley COM James Koloditch GSO Agso John McDonald RSO Wendy A. Bashnan AFSA Richard T. Yoneoka AGR Randall Hager AID Vacant CLO Karlene A. Abrams / Veronica Hall DAO COL Robert R. Davis DEA Thomas F. Adler EEO Marcus A. McChristian FMO Marcus A. McChristian ICASS Chair James Koloditch IMO David M.Mueller IPO Jorge Viscal ISO Stephen O. Abrams ISSO Michael E. Brown LEGATT David Olshack POL Robin D. Meyer Vietnam HANOI (E) 7 Lang Ha, Ba DinhDistrict, (84) (4) 3850-5000, Fax (84) (4) 3850-5010, INMARSAT Tel Located off-site - contact IPC to coordinate call, Workweek: M-F, 0800 - 1700, Website: http://vietnam.usembassy.gov/ Officer Name DCM OMS Shelby J. Martin AMB OMS Monica M. Lam CDC Bruce B. Struminger DHS/CIS Vacant DHS/ICE Susan Baker ECO Michael J. Honnold FCS Donald G. Nay FM Mark D. Mishler HHS Michael F. Iademarco HRO Williette D. Gooding MGT Robert A. Frazier OMS Anh T. Zvinakis AMB Michael W. Michalak CON William J. Weissman DCM Virginia E. Palmer PAO James A. Warren GSO Mark Matthews RSO Keith J. Byrne AFSA William Demmarr AGR Jeanne Bailey AID Francis Donovan APHIS Kevin Latner CLO Joann Donovan DAO COL Patrick D. Reardon DEA Scott F. Sutherland EEO Jane E. Bocklage EST Andrew R. Herrup FAA Elizabeth Erickons FMO Jeffrey B. Scearce ICASS Chair Donald Nay IMO Thomas L. Martin ISO Michael A. Herring ISSO Larry D. Helmich POL Harry Kamian HO CHI MINH CITY (CG) 4 Le Duan Street, District 1, Ho Chi Minh City, Vietnam, (84-8) 3520-4200, Fax (84-8) 3520-4244, Workweek: M-F, 8 am - 5 pm, Website: http://hochiminh.usconsulate.gov/ Officer Name CDC Jeanine Ambrosio 5/3/2010 Key Officers of Foreign Posts KO-63 UNCLASSIFIED CG OMS Koji Kanazawa DHS/CIS Mary Anne Russell DHS/ICE Sene Tchen DPO Angela Dickey ECO Douglas Sonnek FCS James Mayfield MGT Eric Milstead CG Kenneth Fairfax CON Charles Bennett PAO Patricia Norland COM James Mayfield GSO Andrew McClearn RSO Michael Swanberry AFSA James Duvernay AGR Michael Riedel AID Vacant CLO Sara Swanberry And Huong Nguyen EEO Jane Bocklage (In Hanoi) IPO Robert Hong ISSO Patrick Kennedy POL Katia Bennett Yemen SANAA (E) Sa'awan Street, (967) (1) 755-2000, Fax (967) (1) 303-182, Workweek: Sat - Wed 0800-1630, Website: http://yemen.usembassy.gov/ Officer Name DCM OMS Barbara R. Accordino AMB OMS Deborah M. Burns FM Nelson Rodriguez MGT Robert S. Haynie MLO/ODC COL Gil N. Villahermosa POL/MIL Jim Forcier AMB Stephen A. Seche CON Kim Shaw DCM Angie Bryan PAO Deborah B. Smith GSO Ginger M. Campblell RSO John C. Taylor AGR Frederick Giles (Riyadh) AID Jeffrey W. Ashley CLO Carla C. Hyatt DAO LTC Ltc Koz Kotlow DEA (Res. Cairo) EEO Nelson Rodriguez FAA (Res. Brussels) FMO Mark Herrup ICASS Chair Gil N. Villahermosa IMO Herman A. Llorin IRS (Res. Berlin) ISO Cem B. Asci ISSO Cem B. Asci LEGATT Vincent B. Lisi State ICASS Herman A. Llorin Zambia LUSAKA (E) Crn of Independence and United Nations Ave, 260-211- 250-955, after hours follow instructions, Fax 260-211-252- 225/Management Office - 253-951, Executive Office - 251 865, INMARSAT Tel Inbound - XXX-870-762637588 (use code req. fm USA or Outside USA), Workweek: Mon - Thu - 07:30 - 17:30, Fri - 08:00 - 12:00, Website: http://zambia.usembassy.gov Officer Name DCM OMS Mark Friedbauer AMB OMS Ellen Bremenstul ECO Phil Nervig FM Thomas Bauer MGT Jason Kalbfleisch POL/ECO Pam Tremont SPSH Brandy Herren AMB Donald E. Booth CON Kate McGeary DCM Michael Koplovsky PAO Priscilla Hernandez GSO Jeff Smith RSO Dan Wutrich AFSA Ellen Bremenstul AID Melissa Williams CLO Deborah Jordan DAO LTC Derek West EEO Michael Ac Jordan FMO Jing Edwards ICASS Chair Pam Tremont IMO Michael Ac Jordan ISSO Douglas Ferguson State ICASS Dan Wutrich Zimbabwe HARARE (E) 172 Herbert Chitepo Ave., Harare, Zimbabwe, 263-4- 250-593/4/5, Fax 263-4-796-488, INMARSAT Tel 00-873-683-142- 869, Workweek: Mo-Th:7:30:-5:00; Fri:7:30-12:30, Website: Officer Name DCM OMS James Velez AMB OMS Lori Enders CDC Ruth Walkup ECO Amanda Porter FM Steve Gavazza HRO Siza Ntshakala MGT Don Curtis POL/ECO James Garry AMB Charles A. Ray CON James Jimenez DCM Charge Kathy Dhanani PAO Tim Gerhardson GSO Pete Wessel RSO Jeffrey Roberts AFSA George Westfall AID Karen Freeman DAO LTC Patrick Anderson EEO Amy Diaz FMO Kevin Morgan ICASS Chair James Jimenez IMO Tim I. McCann IPO Sean Gilligan 5/3/2010 Key Officers of Foreign Posts KO-64 UNCLASSIFIED ISO George Westfall ISSO Sean Gilligan POL Glenn Warren State ICASS Glenn Warren 5/3/2010 Key Officers of Foreign Posts KO-65 UNCLASSIFIED

  3. DOMESTIC
    1. Our Introduction 27 January 2012 We made this list from January 2012 PDF file 0063.pdf, which we downloaded from cryptome.org.
    2. DoS Introduction Organizational Directory Diplomats in Residence This customized report includes the following section(s): United States Department of State Telephone Directory Provided by The Office of Global Publishing Solutions, A/ISS/GPS1/17/2012 Cover UNCLASSIFIED Organizational Directory United States Department of State 2201 C Street NW, Washington, DC 20520
    3. List Office of the Secretary (S) Secretary Secretary Hillary Clinton 7th Floor 202-647-5291 Office Manager Claire Coleman 7226 202-647-7098 Counselor and Chief of Staff Cheryl Mills 7226 202-647-5548 Deputy Chief of Staff for Operations Huma Abedin (Heba Mahmood Abedin, Anthony David Weiner's wife) 7226 202-647-5601 Deputy Chief of Staff for Policy Jacob Sullivan 7226 202-647-2972 Scheduling Lona Valmoro 7226 202-647-9071 Scheduling Linda Dewan 7226 202-647-5733 Executive Assistant Alice Wells 7226 202-647-9572 Special Assistant Nima Abbaszadeh 7226 202-647-9573 Special Assistant Bernadette Meehan 7226 202-647-6822 Staff Assistant Rob Russo 7226 202-647-5298 Staff Assistant Dan Fogarty 7226 202-647-9572 Executive Secretariat (S/ES) Special Assistant to the Secretary and the Executive Secretary of the Department Stephen D. Mull 7224 202-647-5301 Deputy Executive Secretary Julieta Valls Noyes 7224 202-647-8448 Deputy Executive Secretary Theodore Allegra 7224 202-647-5302 Deputy Executive Secretary Pamela Quanrud 7224 202-647-5302 Secretariat Staff (S/ES-S) Director Mark W. Libby 7241 202-647-9935 Deputy Director Joan C. Perkins 7241 202-647-9936 Interagency Coordinator Saadia E. Sarkis 7241 202-647-6590 Secretariat Staff 7241 202-647-8879 Office of Correspondence and Records (S/ES-CR) Director Clarence N. Finney, Jr. 7512 202-647-3574 Senior Correspondence Review Officer Barbara Hambrick 7512 202-647-8046 Senior Correspondence Review Officer Natalie Chagnon 7512 202-647-8461 Quality Control Supervisor Corey Nightengale 7512 202-647-0053 Operations Supervisor Debra Keene 7512 202-647-3889 Records Research Unit 7512 202-647-0140 Correspondence Unit 7512 202-647-8046 Management Analyst Jonathon D. Wasser 7512 202-647-2439 Operations Center (S/ES-O) Director Rena Bitter 7516 202-647-2522 Deputy Director for the Watch Douglass Benning 7516 202-647-2522 Deputy Director for Crisis Management Support Maria Olson 7516 202-647-7640 Senior Watch Officer (24 Hours Per Day) 7516 202-647-1512 Editor (24 Hours Per Day) Editor 7516 202-647-1512 The Watch (24 Hours Per Day) The Watch (24 Hours Per Day) 7516 202-647-1512 Crisis Management Staff 7516 202-647-7640 Emergency and Evacuations Planning 7516 202-647-7640 Emergency Relocation 7516 202-647-7640 Military Representative Lt. Col. Paul Matier 7516 202-647-6097 Office of the Executive Director (S/ES-EX) Executive Director, Deputy Executive Secretary Tulinabo S. Mushingi 7507 202-647-7457 Deputy Executive Director Mark R. Brandt 7507 202-647-5467 Personnel Officer Cynthia J. Motley 7515 202-647-5638 Budget Officer Reginald J. Green 7515 202-647-9794 General Services Officer T. Clifford Reed 7519 202-647-8647 Ombudsman for Civil Service Employees (S/CSO) Ombudsman Shireen Dodson 7428 202-647-9387 Executive Secretary of the Foreign Services Grievance Board (S/FSG) Chairman Ira F. Jaffe 3100 S SA15 703-875-5175 Executive Secretary E. Charles Ash 3100 S SA15 703-875-5175 Special Envoy for Climate Change (S/SECC) Special Envoy Todd Stern 1427 202-647-9884 Deputy Envoy Jonathan Pershing 1427 202-647-9816 Chief of Staff Peter Ogden 1427 202-647-9807 Special Assistant Daniel Rochberg 1427 202-647-9874 Executive Assistant Marjorie Jackson 1427 202-647-9884 Office of Information Resource Management (S/ES-IRM) Director John A. Bentel 7528 202-647-2977 Deputy Director Vacant 7528 202-647-2977 Deputy Director Yvette R. Jacks 7528 202-647-2977 ISSO (For S/ES Only) Mark B. Horowitz 9th Floor 202-647-8676 POEMS System Administrator Cindy Trodden Almodovar 7528 202-647-8328 IMO Mobile Communications William K. Broughton 7528 202-647-0214 User Services Branch Chief Patrick W. Muth 7528 202-647-8183 Office of the Deputy Secretary (D(B)) Deputy Secretary of State Organizational Directory OD-11/17/2012 UNCLASSIFIED Deputy Secretary of State William J. Burns 7220 202-647-8636 Chief of Staff Uzra Zeya 7220 202-647-8931 Personal Assistant Mary L. Dubose 7220 202-647-8636 Special Assistant Julie Sawyer 7220 202-647-8690 Special Assistant Janine Ellison 7220 202-647-8198 Special Assistant Marcos Mandojana 7220 202-647-5889 Special Assistant Colin Crosby 7220 202-647-5290 Special Assistant Anthony Renzulli 7220 202-647-5256 Staff Assistant Patricia Kidd 7220 202-647-8931 Special Assistant Colleen Neville 7220 202-647-5888 Staff Assistant Anne Schroeder 7220 202-647-9640 Office of the Deputy Secretary (D(N)) Deputy Secretary of State for Management and Resources Deputy Secretary of State for Management and Resources Thomas Nides 7240 202-647-5073 Chief of Staff Stephanie S. Sullivan 7240 202-647-5173 Personal Assistant Nadia Shepherd 7240 202-647-5073 Senior Advisor Krishanti Vignarajah 7240 202-647-1128 Senior Advisor Maya Seiden 7240 202-647-8630 Special Assistant Samantha Carl-Yoder 7240 202-647-5094 Staff Assistant Joyce D. Cook 7240 202-647-5084 Staff Assistant Stephanie R. Newman 7240 202-647-5079 Special Assistant Andrew O'Connell 7240 202-647-5089 Special Assistant Ronita Macklin 7240 202-647-8384 Special Assistant Raphael Carland 7240 202-647-5632 Senior Advisor Richard Weston 7240 202-647-0313 Special Assistant Liza Petrush 7240 202-647-5092 Special Assistant Andy O'Connell 7240 202-647-4009 Office of the Director of U.S. Foreign Assistance (F) Director Deputy Director of U.S. Foreign Assistance Robert H. Goldberg 5923 202-647-2608 Special Assistant Inez Hughes 5923 202-647-2608 Executive Assistant Jennifer Wicks 5927 202-647-2627 Special Assistant Emily Waechter 5923 202-647-2699 Director, Regional and Global Issues Khushali Shah 5480 202-647-2877 Director, RG/Functional Bureaus and Initiatives Lesley Ziman 5480 202-647-2666 Director, Resources & Appropriations James Painter, Acting 3871 202-647-2734 Regional Director; Africa Region Roberta Cavitt 3871 202-647-2734 Regional Director; South Central Asia Region David Goldberg, Acting 5480 202-647-2646 Regional Director, Europe & Eurasia Region David Goldberg 5480 202-647-2646 Regional Director; East Asia & Pacific Region Ernesto Uribe, Acting 1916 202-647-2660 Regional Director; Near East Asia Region Laura Hall, Acting 5480 202-736-4902 Regional Director, Western Hemisphere Region Khushali Shah, Acting 5480 202-647-2877 Managing Director, Policy Analysis Paula Reed Lynch 3953 202-647-2758 Coordinator for Resources and Appropriations Pat Sommers 3871 202-647-2605 Coordinator for Program Integration Peter Davis, Acting 3871 202-647-2798 Director, PM/PPM Melissa Schild, Acting 5472 202-647-2683 Team Lead, PM/IT Michael Austin SA-15 200 703-875-5471 Staff Assistant Avon Bowe 5927 202-647-1086 Staff Assistant Frances Rogers 5927 202-647-1086 Counselor of the Department (C) Counselor Counselor Cheryl Mills 7234A 202-647-5548 Personal Assistant Joanne Lasczcych 7234A 202-647-5548 Special Assistant Nora Toiv 7234A 202-647-8633 Senior Adviser Caitlin Klevorick 7249A 202-647-6115 Senior Adviser Meghann Curtis 7253 202-647-4654 Senior Adviser Cindy Huang 1511 202-647-2911 Office of the Chief of Protocol (S/CPR) Chief Of Protocol Reception Desk - General Information 1238 202-647-2663 Chief of Protocol Capricia Penavic Marshall 1232 202-647-4543 Special Assisant Carl C. Gray 1232 202-647-4121 Deputy Chief of Protocol Mark E. Walsh 1232 202-647-4120 Deputy Chief of Protocol Natalie R. Jones 1232 202-647-1144 Senior Advisor Grace Ann Garcia 1238 202 647-2299 Assistant Chief of Protocol for Diplomatic Affairs Gladys Boluda 1238 202-647-1985 Assistant Chief of Protocol for Management Rosemarie Pauli 1238 202-647-1700 Assistant Chief of Protocol for Visits Paul R. Hegarty 1238 202-647-1277 Assistant Chief of Protocol for Ceremonials Jessica D. Zielke 1237 202-647-3064 Assistant Chief /General Manager of Blair House Randell D. Bumgardner Blair House 202-566-8003 Assistant Chief of Protocol for Diplomatic Partnerships Ali Rubin 1232 202 647-9439 Coordinator for Counterterrorism (S/CT) Coordinator for Counterterrorism Ambassador-at-Large & Coordinator Daniel S. Benjamin 1004 202-647-9892 Principal Deputy Coordinator Robert F. Godec 1004 202-647-8949 Special Assistant Michael Sellitto, Acting 1004 202-647-8827 Personal Assistant to Coordinator Gloria Hubbard 1004 202-647-9892 Staff Assistant Molly Hayes 1004 202-647-3774 Deputy Coordinator for Homeland Security Anne A. Witkowsky 1004 202-647-7223 Deputy Coordinator for Operations Mark I. Thompson 2250 202-647-7856 Deputy Coordinator for Programs and Policy Gina K. Abercrombie-Winstanley 1004 202-647-2183 Deputy Coordinator for Regional and Regional Strategic Initiative Affairs Shari Villarosa 202-647-5810 1004 Organizational Directory OD-21/17/2012 UNCLASSIFIED Strategic Initiative Affairs Shari Villarosa 202-647-5810 Office Director for Regional Affairs Maggie Nardi 2256 202-647-2184 Press and Public Affairs Advisor Rhonda Shore 1004 202-647-1845 Legislative Affairs Advisor Jamal Jones 1004 202-647-1515 Personal Assistant to Principal Coordinator Audrey Pruitt 1004 202-647-8024 Office Director for Programs and Policy Daniel Rosen 1004 202-647-8033 Executive Director Carmen Cantor 1004 202-647-8033 Coordinator for Reconstruction and Stabilization (S/CRS) Coordinator for Reconstruction and Stabilization Coordinator Ambassador Robert G Loftis 7100 SA3 202-663-0307 Principal Deputy Coordinator John McNamara 7100 SA3 202-663-0803 Deputy Coordinator Gary Russell 7100 SA3 202-663-0815 Deputy Coordinator (USAID) William Jeffers 7100 SA3 703-452-8780 Director, Planning Todd Wilson 202 SA18 703-452-8708 Director, Resource Management Wilna Ray 1150 SA15 703-875-6743 Director, Strategic Communications Michael Greenwald 7100 SA3 202-663-0185 Director, Conflict Prevention Melinda Tabler-Stone 1150 SA15 703-875-6741 Director, KMIT James Stansell 1150 SA15 703-875-6815 Office of the U.S. Global Aids Coordinator (S/GAC) Coordinator U.S. Global AIDS Coordinator Ambassador Eric Goosby, M.D. Suite 200 SA-29 202-663-2462 Principal Deputy Coordinator Deborah J. von Zinkernagel Suite 200 SA-29 202-663-2802 Chief Operations Officer Julia C. Martin Suite 200 SA-29 202-663-2339 Deputy Coordinator for Strategic Information Paul D. Bouey Suite 200 SA-29 202-663-2417 Deputy Coordinator for Private Sector Engagement British A. Robinson Suite 200 SA-29 202-663-2577 Deputy Coordinator for External Relations Thomas J. Walsh Suite 200 SA-29 202-663-2639 Director of Management and Budget Mark N. Brown Suite 200, SA-29 202-663-2464 Senior Advisor for Policy Tracy L. Carson Suite 200 SA-29 202-663-2954 Executive Director William E. Dilday Suite 200 SA-29 202-663-2571 Director of Interdepartmental Cooperation Michael A. Feldman Suite 200 SA-29 202-663-2593 Director of Congressional Relations Emily K. Gibbons Suite 200 SA-29 202-663-1977 Chief Medical Officer Charles B. Holmes Suite 200 SA-29 202-663-2706 Legal Advisor Stephen D. McCreary Suite 6420 HST 202-647-4731 Director of Country Support Marie F. McLeod Suite 200 SA-29 202-663-2589 200 SA-29 Special Advisor for Global Health Partnerships John T. Monahan Suite 200 SA-29 202-663-2310 Director of Multilateral Diplomacy Guinnevere E. Roberts Suite 200 SA-29 202-663-2448 Director of Technical Leadership Caroline A. Ryan Suite 200 SA-29 202-663-2684 Director of Sustainability and Integration Mamadi Yilla Suite 200 SA-29 202-663-2727 Main Number/Reception Suite 200 SA-29 202-663-2440 Unclassified Fax Suite 200 SA29 202-663-2979 Office of Global Food Security (S/GFS) Office Staff: office main number 202-647-4027 Acting Special Representative Jonathan Shrier 1509 202-647-2908 Chief of Staff Kate Russell 1509 202-647-7618 Senior Advisor Cindy Huang 1509 202-647-2911 FtF Program Officer Caitlin Welsh 1509 202-647-4021 Nutrition, Public Diplomacy Kate Franko 1509 202-647-7604 Senior Advisor Alan Tomkins 1509 202-647-4137 Office Management Specialist Steven Johnson 1509 202-647-4027 Office of the Haiti Special Coordinator (S/HSC) Office Staff: Haiti Special Coordinator Thomas ADAMS 12B63 HST 7-9510 OMS, Coordinator Antoinette WILSON 12B63 HST 7-9510 Deputy Coordinator and Office Director Joel DANIES 12B63 HST 7-9510 Deputy Coordinator for Assistance Eileen SMITH 12B63 HST 7-9510 OMS, Deputy Coordinator Nicola TUCKER-BEY 12B63 HST 7-9471 Executive Secretary Stacy WILLIAMS 12B63 HST 7-1338 Haiti Desk, Political Affairs Joelle BASTIEN 12B63 HST 7-9375 Haiti Desk, Multilateral Affairs Victor MARSH 12B63 HST 7-9465 Economics Officer Vacant 12B63 HST 7-9467 Health, Food and Economic Officer Astrid DORELIEN 12B63 HST 7-9461 Haiti Desk, Consular Affairs Rebecca ALVARADO 12B63 HST 7-9338 Public Affairs Officer Preeti SHAH 12B63 HST 7-9468 Public Affairs Officer Lisa HIBBERT-SIMPSON 12B63 HST 7-9662 Congressional Affairs Officer John BORIS 12B63 HST 7-9477 Program and Budget Officer Holli BAKER 12B63 HST 7-9318 Governance Officer Sarah FARNSWORTH 12B63 HST 7-8798 Senior Infrastructure Officer Nancy CONVARD 12B63 HST 7-9318 Senior Industrial Parks Advisor Mark D'SA 12B63 HST 7-9510 Organizational Directory OD-31/17/2012 UNCLASSIFIED HST Energy Officer Ganapathisubramanian KRISHNAN 12B63 HST 7-0739 Justice Officer Martha SAVAGE 12B63 HST 7-2429 Office of Civil Rights (S/OCR) Director Director and Chief Diversity Officer John M. Robinson 7428 202-647-9294 Deputy Director Gregory B. Smith 7428 202-647-9294 Senior Attorney-Advisor (Acting) Jenniffer De Heer 7428 202-647-9295 Chief Intake and Resolution Jacqueline A. Canton 7428 202-647-9295 Senior Attorney-Advisor (Acting) David J. King 7428 202-647-9295 OMS Ardis Ward-Stott 7428 202-647-9294 Ombudsman (S/O) Ombudsman Ombudsman (vacant) Deputy Associate Ombudsman Greg Smith 7430 202-647-5658 Office of Policy Planning (S/P) Director Director Jacob J. Sullivan 7311 202-647-2972 Principal Deputy Director Sheba N. Crocker 7311 202-647-2372 Deputy Director Edward J. Lacey 7311 202-647-3580 Chief of Staff Marisa S. McAuliffe 7311 202-647-1985 Personal Assistant to the Director Amira Valliani 7311 202-647-2972 Assistant to Principal Deputy Director Samantha Raddatz 7311 202-647-2372 Secretary Linda A. Mura 7311 202-647-3536 Members of the Policy Planning Staff Member Raymond V. Arnaudo 7311 202-647-3490 Member Dafna Rand 7312 202-647-2236 Member Thomas Jung 7312 202-647-8657 Member Daniel Kurtz-Phelan 7312 202-647-7361 Member Jillian Burns 7312 202-647-0724 Member Jennifer Harris 7312 202-647-0531 Member Matt Walsh 7312 202-647-4487 Member Peter Mandaville 7312 202-647-4039 Member Dick Sokolsky 7312 202-647-2457 Member Tom Navratil 7311 202-647-4293 Member Al Cho 7312 202-647-8662 Member Joan Wadelton 7312 202-647-4702 Member Rob Pyott 7310 202-647-4697 Member Nazanin Ash 7311 202-647-3541 Member Janey Wright 7312 202-647-2289 Member Lauren Baer 7311 202-736-7308 Special Assistant Michael Fuchs 7311 202-647-1709 Member Jeremy Shapiro 7312 202-647-4967 Special Assistant Mira Patel 7310 202-647-1178 Speechwriters: Chief Speechwriter Josh Daniel 7311 202-647-9841 Speechwriter Desson Thomson 7312 202-647-2706 Speechwriter Megan Rooney 7311 202-647-7203 Speechwriter Lauren Baer 7310 202-647-8656 Speechwriter Daniel Benaim 7312 202-647-2706 Speechwriter Tomicah Tillemann 7311 202-647-9842 Speechwriter Carlyn Reichel 7312 202-647-8656 Special Assistant Case Button 7311 202-647-9943 Speechwriter Dan Schwerin 2318 202-647-5734 Open Forum Ambassador at Large for War Crimes Issues (S/WCI) Ambassador-At-Large Ambassador-At-Large Stephen Rapp 7419A 202-647-6051 Staff Assistant to Ambassador Anne Luehrs 7419A 202-647-8218 Acting Deputy/Special Advisor Dean Kaplan 7419A 202-647-5093 Attorney Advisor Anna Cave 7419A 202-647-5201 Special Advisor Victoria Donovan 7419A 202-647-9620 Special Advisor Rachel Goldbrenner 7419A 202-647-8172 Special Advisor Jennifer Harkin 7419A 202-647-5533 Special Assistant Carole Jackson 7419A 202-647-8219 Military Advisor Natalie Kolb 7419A 202-647-6751 Deputy Vacant 7419A 202-647-9880 Franklin Fellow Vacant 7419A 202-647-5234 FSN-Zagreb, Croatia Dubravko Bolsec VIA IVG 8-444-2413 Office of U.S. Special Envoy to the Sudans Office of U.S. Special Envoy to the Sudans Presidential Special Envoy to Sudan Princeton Lyman 5819 202-647-4531 Senior Advisor - Darfur Dane Smith 5819 202-647-4248 Special Advisor Colin Thomas Jensen 5819 202-647-4317 Office Director Larry Andre 5819 202-647-5066 Director of Program Coordination/Deputy Director David Young 5819 202-647-4345 OMS Wanda Curry (contractor) 5819 202-647-4083 Finance Assistant Leslie Robinson (contractor) 3817 202-647-7494 Darfur Team Sean Brooks (contractor) 5819 202-647-3958 Darfur Team Julian Hadas 3817 202-647-9854 Darfur Team Steve Kameny 3817 202-647-3958 Darfur Team Paul Turner 3817 202-647-7491 North/South Team Joseph Tucker 3817 202-647-7494 North/South Team Cecily Brewer 3817 202-647-2618 Outreach Zack Harkenrider 3817 202-647-9854 Peace/Security Karim Smither (contractor) 5819 202-647-9777 Program Officer Crystal Faggart 3817 202-647-6479 Sudan Desk Officer Daniel Newman 3817 202-647-9777 South Sudan Desk Officer G. Bart Stokes 3817 202-647-4771 Organizational Directory OD-41/17/2012 UNCLASSIFIED Office of the Under Secretary for Political Affairs (P) Under Secretary Under Secretary for Political Affairs Wendy R. Sherman 7250 202-647-2471 Personal Assistant Margo Morris 7250 202-647-2471 Executive Assistant Kamala Lakhdhir 7250 202-647-1598 Special Assistant [NEA | S/CT | DS| S/SRMC| S/GPI| S/SRGIA| INR] Chris W. Grantham 7250 202-647-4314 Special Assistant [IO | G8 | S/P | FSI] Dan Cintron 7246e 202-647-1973 Special Assistant [EAP | START| E| EB| H] Peter R. Barte 7246f 202-647-4315 Special Assistant [EUR | L | S/GC | S/WCI / T| VCI| ISN| PM] Joseph C. Kowalski 7246e 202-647-5269 Special Assistant [SCA | S/SRAP| INL| S/CRS] Basant S. Sanghera 7250 202-647-0994 Special Assistant [AF | G | G/TIP| DRL | S/GWI| PRM | AID| F| S/GAC] Maria B. Elliott 7246g 202-647-5944 Special Assistant [WHA | CA | S/EEE | S/CIEA| OES| PA| R| IIP| ECA] Mordica M. Simpson 7244b 202-647-1033 Personal Assistant Mary Jo Fuhrer 7250 202-647-1598 Personal Assistant Solveig Reeker 7250 202-647-1598 Staff Assistant Mavis Davis 7246 202-647-0995 Staff Assistant Maggie Robinson 7246 202-647-1574 Staff Assistant Cynthia Dial 7246 202-647-0192 Office of the Under Secretary for Economic Growth, Energy, and the Environment (E) Under Secretary Under Secretary Robert D. Hormats 7256 202-647-7575 Personal Assistant Ellen Y. Bero 7256 202-647-7575 Executive Assistant Thomas D. Smitham 7256 202-647-7674 Senior Advisor John D. Duncan, Jr. 7256 202-647-3393 Special Assistant Daniela A. Ballard 7256 202-647-4092 Special Assistant Matthew P. Goodman 7256 202-647-9038 Special Assistant Nathan P. Lane 7256 202-647-8141 Special Assistant Vishal P. Patel 7256 202-647-7327 Special Assistant Matthew D. Murray 7256 202-647-7190 Public Affairs Ariel M. Ratner 7256 202-647-7449 Staff Assistant Yvette Y. Jenkins 7256 202-647-8854 Staff Assistant Hanna Tezera 7256 202-647-7688 Special Assistant Michael F. Cavanaugh 7256 202-647-9333 Special Assistant Joel R. Wiegert 7256 202-647-7448 Office of the Under Secretary for Arms Control and International Security (T) Under Secretary Under Secretary of State Ellen O. Tauscher 7208 202-647-1049 Staff Assistant/Scheduler Madeline Paniagua 7208 202-647-1522 Senior Advisor James Timbie 7208 202-647-4404 Executive Assistant Wade Boese 7208 202-647-6634 Senior Advisor Maureen Tucker 7208 202-647-0302 Special Assistant Kevin Lawson 7208 202-647-4226 Special Assistant Jonathan Kaplan 7208 202-736-7960 Special Assistant T Duty 7208 202-647-4397 Special Assistant Joshua Kirshner 7208 202-647-0071 Secretary Louise Archer 7208 (202) 647-4226 International Security Advisory Board (ISAB) Executive Director Chip Hartman 5443 202-736-4290 Special Assistant to the ISAB Director Thelma Jenkins-Anthony 5443 202-647-8958 Office of the Under Secretary for Management (M) Under Secretary Under Secretary Patrick F. Kennedy 7207 202-647-1500 Executive Assistant Kathleen Austin-Ferguson 7207 202-647-1501 Personal Assistant Kathleen Helton-Floyd 7207 202-647-1500 Special Assistant Suzanne McPartland 7207 202-647-0188 Special Assistant Peggy Petrovich 7207 202-647-0728 Special Assistant Erfana Dar 7207 202-647-1787 Staff Assistant Sheila Dyson 7207 202-647-1501 Program Analyst Jessica Wallace 7207 202-647-0166 Staff Assistant Brenda P. Harris 7207 202-647-0167 Office of Management Policy, Rightsizing and Policy. (M/PRI) Director William Haugh 5214 202-647-2177 Acting Managing Director Susan Curley 5214 202-647-0550 Staff Director Innovation Leon Galanos 5310 202-647-7997 Staff Director Rightsizing Steven Callahan 3822a 202-647-6492 Office of White House Liason (M/WHL) Senior Advisor for Appointments Heather Samuelson 7245 202-647-0646 White House Liaison Steven Diminuco 7245 202-647-0314 Special Assistant De'Ara Balenger 7245 202-647-2553 Deputy White House Liaison Ethan Gelber 7245 202-647-4820 Diplomatic Reception Rooms (M/FA) Director and Curator Marcee F. Craighill 8th Fl. 202-647-1990 Registrar, Collections Manager Lynn M. Turner 8th Fl. 202-647-1990 Museum Specialist Virginia B. Hart 8th Fl. 202-647-1990 Project Coordinator Brianne E. Brophy 8th Fl. 202-647-1990 Curator, Blair House Candace S. Shireman 202-566-8009 Office of the Under Secretary for Democracy and Global Affairs and Coordinator (G) Under Secretary Under Secretary Maria Otero 7261 202-647-1189 Personal Assistant Caroline P. Mauldin 7261 202-647-7512 Executive Assistant Mark Asquino 7261 202-647-7609 Senior Adviser Sharon Waxman 7261 202-647-7818 Special Assistant Charlotte Oldham-Moore B-864 202-647-9804 Special Assistant Eric Richardson 7261 202-647-1190 Special Assistant Laura Pena 7261 202-647-7556 Special Assistant Douglas Grob B-864 202-647-9795 Staff Assistant Laurie Mitchell 7261 202-647-8877 Organizational Directory OD-51/17/2012 UNCLASSIFIED Staff Assistant Agnes Liptak 7261 202-647-6205 Special Assistant Lamyaa El-Fadaly 7261 202-647-1189 Special Assistant Lawrence Petroni 7261 202-647-2990 Special Assistant Kathy Giles-Diaz 7261 202-647-8703 Special Assistant Brendan Doherty 7261 202-647-7196 Special Assistant Amy Kirkpatrick B-864 202-647-9810 Office of the Science and Technology Adviser to the Secretary (G/STAS) Science and Technology Adviser E. William Colglazier 3240 202-647-9352 Deputy S&T Adviser Vacant 3240 Staff Assistant Joyce Brown 3240 202-647-8725 Senior Scientist and Policy Adviser Eric Bone 3240 202-647-8694 Foreign Affairs Officer Lawrence Lin 3240/410 - SA23 202-647-8939 Senior Adviser, Innovation & Entrepreneurship IEEE Engineering & Diplomacy Fellow Rebecca Taylor 202-647-8621 AAAS Science and Diplomacy Fellow Sandra Laney 410 SA23 202-663-3244 AAAS Science and Diplomacy Fellow L. Alex Kahl 410 SA23 202-663-3240 STEP Daniel Oates 3240 202-647-0153 Office to Monitor and Combat Trafficking (G/TIP) Ambassador/Office Director Luis CdeBaca 2201 SA22 202-312-9644 Principal Deputy Office Director Nan E. Kennelly 2201 SA22 202-312-9827 Senior Coordinator for Reports and Political Affairs Mark B. Taylor 2201 SA22 202-312-9643 Senior Coordinator for International Programs Jane N. Sigmon 2201 SA22 202-312-9887 Deputy Director Alison Friedman 2201 SA22 202-312-9645 Senior Coordinator for Resource Management and Planning Paula R. Goode 2201 SA-22 202-312-9882 Senior Coordinator for Public Engagement Laura Rundlet 2201 SA22 202-312-9647 International Women's Issues (G/IWI) Senior Coordinator (vacant) SA22 Suite 2135 202-312-9664 Deputy Director (vacant) SA22 Suite 2135 202-312-9786 Special Advisor Saundra Lineberry SA22 Suite 2135 202-312-9633 Staff Assistant David McMillian SA22 Suite 2135 202-312-9664 Foreign Affairs Officer/PA Officer Ruth Bennett SA22 Suite 2135 202-312-9865 Senior Advisor for BMENA (vacant) SA22 Suite 2135 202-312-9867 Senior Advisor for Afghanistan (vacant) SA22 Suite 2135 202-312-9669 Foreign Affairs Officer (Vacant) SA22 Suite 2135 202-312-9675 AAAS Fellow Penny Rechkemmer SA22 Suite 2135 202-312-9879 Office Manager/Events Coordinator Valerie Keitt SA22 Suite 2135 202-312-9678 Program Assistant for Iraq Lida Noory SA22 Suite 2135 202-312-9743 Avian Influenza Action Group (G/AIAG) Special Representative on Avian & Pandemic Influenza Robert G. Loftis 3880 202-647-1169 Special Projects, IPAPI Susie Boggess 2734 202-647-6837 ECON, Exercises, Borders Bill Brooks 2734 202-647-3649 USDA Liaison Helen Reed-Rowe 2734 202-647-4689 Office Management Talia Holston 2734 202-647-1805 IO, G8, AF Peggy Jones 2734 202-736-7112 Programs & International Budget Jeff Lutz Telework 919-967-9335 Public Diplomacy Caroline Meirs Telework 970-277-3662 EAP Charles "Pat" Patterson 2734 202-647-3058 HHS Liaison Craig Shapiro 2734 202-647-3625 Office Management Maureen Longus 2734 202-647-4909 NEA, Reporting David Winn 2734 202-647-4542 Office of the Under Secretary for Public Diplomacy and Public Affairs (R) Undersecretary Under Secretary Ann Stock 5932 202-647-9199 OMS to Under Secretary L. Kim Fitzgerald 5932 202-647-9199 Senior Advisor Elizabeth Whitaker 5932 202-647-7062 Executive Assistant Nicholas Giaccobe 5932 202-647-7017 Special Advisor Chelsea Maughan 5932 202-647-1038 Special Assistant Karen Schinnerer 5931 202-647-9901 Special Assistant Karen Grissette 5931 202-647-9905 Special Assistant Ryan Gliha 5931 202-647-9130 Specail Assistant Lawrence Randolph 5932 202-647-3533 Staff Assistant Sara Sorensen 5931 202-647-9145 Staff Assistant Ashley Garrigus 5932 202-647-7442 OMS Ashley Eisenman 5931 202-647-9148 Office of Policy, Planning and Resources (R/PPR) Director Thomas Genton SA-5 BB09 202-632-6013 Staff Director, Resources Jean Manes SA-5 5-Z03 202-632-9930 Staff Director, Policy & Strategic Planning Vacant SA-5 5-BB09 Senior Advisor Lynn Weil SA-5 5-BB08 202-632-2990 Senior Advisor for Management Robert J. "Jim" Bigart SA-5 5-T06 202-632-6063 Senior Advisor Andrew N. Cedar SA-5 5-W03 202-632-6344 Senior Advisor Bill James SA-5 202-632-6164 Senior Advisor Elizabeth Whitaker SA-5 5-W02 202-632-6309 Senior Business Intelligence Consultant Ketaki Cheema SA-5 5-R02 202-632-3254 Senior Military Advisor Vacant SA-5 5-U04 202-632-9915 Social Science Analyst Juliet Dulles SA-5 5-U01 202-632-3344 PD Officer Vacant SA-5 5-V04 202-632-6359 Strategic Planning Officer Graham J. Lampa SA-5 5-X05 202-632-6432 PMF Deena Shakir SA 5 5-V03 202-632-2938 Social Science Analyst Josh Miller SA-5 5-R01 202-632-3251 Business Intelligence Program Manager Joy L. Motheral SA-5 5-R02 202-632-3254 Strategic Planning Officer Vacant SA-5 5-W04 202-632-6357 Staff Assistant Vacant SA-5 5-X05 202-632-6027 Social Science Analyst Dean Olsen SA-5 5-S01 202-632-3335 Program Officer Vacant SA-5 5-X06 202-632-6457 Financial Management Officer Rodney Reynolds SA-5 5-S06 202-632-2740 Organizational Directory OD-61/17/2012 UNCLASSIFIED Strategic Communications Officer Vacant SA-5 5-V01 202-632-6193 Budget Analyst Carol Keith SA=5 S02 202-632-3341 Business Intelligence Consultant Matthew Thorsen SA-5 5-R02 202-632-3254 Senior Evaluation Officer Christopher M. Toppe, Ph.D SA-5 5-S03 202-632-3315 Project Coordinator Subrena R. Tumblin SA-5 5-R03 202-632-3269 Budget Analyst Lora Prall SA-5 5-U03 202-632-2983 Strategic Communications Officer Elizabeth Whitaker SA-5 5-W02 202-632-6309 Senior Military Advisor Vacant SA-5 5-U04 202-632-9915 Intern Alexandra Nemeth SA-5 5-X03 202-632-6027 Center for Strategic Counterterrorism Communications (R/CSCC) Coordinator Richard B. LeBaron HST, Rm 2429 202-736-7548 Program Officer Omar Amach SA-05/05X11 202-632-9927 Digital Outreach Team Director Brent Blaschke SA-05, 2V12 202-632-2869 Strategic Planner Kirsten Fontenrose SA-05, 05Y09 202-632-3224 Junior Analyst Nejla Grabowski HST, Rm 2429 202-736-7649 IC Communications Planner Glen Hartless HST, Rm 2429 202-736-7761 Special Advisor Lisbeth Keefe HST, Rm 2429 202-736-7536 Group Director, Digital Outreach Daniel Kimmage HST, Rm 2429 202-736-7537 Strategic Planner Sean Kunzler HST, Rm 2429 202-736-7547 Management Specialist Jim Lane SA-5, 5X08 202-632-2989 Lead for Academic and NGO Information and Europe Todd Leventhal SA-5, 05Zll 202-632-3300 CSCC Fellow Kimberly McVey SA-5, 05U04 202-632-3229 Liaison for Intelligence Anatasia Norton HST, Rm 2429 202-736-7546 Deputy Coordinaqtor for Integrated Analysis Diane Parsont HST, Rm 2429 202-632-3329 Strategic Planner Robert Petersen SA-5, 2X16 202-632-9401 OSC Liaison John Pritchett HST, Rm 2429 202-736-7842 DOT Deputy Director Daniel Schuman SA-05, 2X16 202-736-7950 Deputy Coordinator for Plans and Operations Daniel Sreebny HST, Rm 2429 202-736-7950 Junior Analyst Luwam Tesfaye HST, Rm 2429 202-736-7535 IO/PO Liaison Erin Whitney HST, RM 2429 202-736-7598 Office of Inspector General (OIG) Inspector General Deputy Inspector General Harold W. Geisel 8100, SA-3 202-663-0361 Executive Assistant Siobhan Hulihan 8100, SA3 202-663-0366 Personal Assistant Sandra K. Jacobs 8100, SA3 202-663-0339 Office of Inspector General Main Number 8100, SA3 202-663-0340 Staff Assistant Marsha Taylor 8100, SA3 202-663-0387 Director, Congressional & Public Affairs Thomas F. Burgess 8100, SA3 202-663-0382 Public Affairs Liaison Douglas P. Welty 8100, SA-3 202-663-0377 Inspector General Vacant Office of Audits (OIG/AUD) Assistant Inspector General Evelyn R. Klemstine 8100, SA3 202-663-0372 Deputy Asst IG - Audit Directorate Norman P. Brown 720, SA39 703-284-2692 Deputy AIG - Middle East Regional Operations Directorate Carol N. Gorman 720, SA39 703-284-2690 MERO Director, Wash DC Office Sam Bernet 720,SA39 703-284-1868 Financial Management Director Gayle L. Voshell 720, SA39 703-284-2681 Information Technology Director Jerry W. Rainwaters 720, SA39 703-284-1841 Contracts and Grants Director Richard A. Astor 720, SA39 703-284-2601 International Programs Director Naomi A. Snell 720, SA39 703-284-2685 Security and Intelligence Director Regina Meade 720, SA39 703-284-1840 Human Capital and Infrastructure Director Peggy Wolf 720, SA39 703-284-2708 Audit Operations Director Kevin Hrynkow 720, SA39 703-284-2713 MERO Director, Cairo Regional Office Jim Pollard Cairo 8-870-0000 Office of Inspections (OIG/ISP) Assistant Inspector General Robert B. Peterson 8100, SA3 202-663-0373 Deputy Assistant Inspector General Chat Blakeman 930, SA39 703-284-1736 Consular Evaluations James R. Pritchett 930, SA39 703-284-2752 Special Projects/Compliance Analysis and Support Sandra J. Lewis 930, SA39 703-284-2717 Security and Intelligence Division William P. Urbanski 930, SA39 703-284-1893 International Broadcasting Vacant Information Technology Evaluations Matthew J. Ragnetti 930,SA39 703-284-2644 Thematic and Special Reviews Kristene M. McMinn 930,SA39 703-284-2768 Office of Investigations (OIG/INV) Assistant Inspector General Anna S. Gershman 800, SA39 703-284-1952 Deputy Assistant Inspector General Vacant SAC Operations and Administration Brian D. Rubendall 800, SA39 703-284-1916 SAC Special/General Investigations Ronald J. Koch 800, SA39 703-284-1942 SAC Fraud Division Karin M. Pacheco 800, SA39 703-284-1927 Hotline 1800-409-9926 Office of Administration (OIG/EX) Assistant Inspector General/Executive Director David M. Yeutter 8100, SA3 202-663-0364 DAIG for Policy, Planning, and Reports Cynthia Saboe 8100, SA3 202-663-0367 DAIG for Management Services Vacant Administrative Operations Terry R. Price-Poindexter 840, SA39 703-284-1806 Budget and Fiscal Ovanda D. Rice 840, SA39 703-284-1937 Organizational Directory OD-71/17/2012 UNCLASSIFIED Human Resources Vonda L. Richardson 840, SA39 703-284-1816 Information Technology Willie J. Thomas 840 SA-39 703-284-1825 Reports and Publications Elaine C. John 810, SA39 703-284-1826 Security Officer Theodore Aposporos 840, SA39 703-284-1743 Office of General Counsel (OIG/OGC) General Counsel Erich O. Hart 8100, SA3 202-663-0386 Deputy General Counsel Karen J. Ouzts 8100, SA3 202-663-0382 Bureau of Administration (A) Assistant Secretary Assistant Secretary Joyce Barr 6330 202-647-1492 OMS Patricia Quinn 6330 202-647-1492 Special Assistant Melinda Pavek 6330 202-647-4470 Special Assistant Peter Schroeder 6330 202-647-3196 Special Assistant Renee C. Bemish 6330 202-647-4461 Interagency Liaison James Flynn 6330 202-647-0520 Staff Assistant Yvonne Ingram 6330 202-647-1492 Staff Assistant Angela Phillips-Tucker 6330 202-647-1436 Intern seasonal 6330 202-647-4438 DOS Interagency Liaison Dorothy Sarro 6330 202-482-7731 Executive Assistant Vacant 6330 TBD Office of the Executive Director (A/EX) Receptionist Receptionist Receptionist Desk 703-875-7000 Executive Director Matthew S. Klimow 1219 SA27 703-875-6000 Deputy Executive Director Judes E. DeBaere 1217 SA27 703-875-7398 Deputy Executive Director Janice deGarmo 1212 SA27 703-812-2325 Personal Assistant/Office Manager Christine Donley 1221 SA27 703-875-6001 Financial Management Division Chief Amelia Sligh 1215 SA27 703-812-2391 Working Capital Fund Manager Michael Capozzi 1213 SA27 703-812-2280 Procurement and Administrative Services Jacqueline Jones 1238 SA27 703-875-7357 Human Resources Division Chief Eve Anderson (A) 929 SA27 703-812-2222 Informational Resource Management Division Chief Duke Kelly 1121 SA27 703-875-5564 Management and Planning Division Chief Jean Hartung 1113 SA27 703-812-2369 Office of Emergency Management (A/OEM) Director - Acting Art Mock 2nd Fl SA4 East 202-776-8600 Diplomatic Continuity Programs Division Director - Acting Kathy Shippe 2nd Fl SA4 East 202-776-8606 Planning and Preparedness Division Director Lynda Kasonde 1st Fl SA4 East 202-776-8956 Deputy Assistant Secretary for Logistics Management (A/LM) Deputy Assistant Secretary Catherine I. Ebert-Gray 525 SA6 703-875-6956 Senior Advisor Scott MacDonald 525 SA6 703-875-6034 Executive Assistant Robert Lower 6th floor SA6 703-875-5822 Special Assistant Cliff Mauton 525 SA6 703-875-5847 Special Assistant Phong Ngo 5th floor SA-6 703-875-6399 Office of Acquisitions Management (A/LM/AQM) Director Cathy J. Read 526 SA6 703-875-6639 RPSO - Frankfurt Michele Hartigan 49-69-7535-3300/3304 RPSO - Miami Rob Lloyd 954-630-1146 Worldwide Operations Division Chief Vince Chaverini, Jr. 206 SA6 703-875-6645 Security Branch (vacant) 208 SA6 703-875-6645 Domestic Branch JoAnn Carroll 200 SA6 703-875-6038 International Narcotics and Law Enforcement Raymond Bouford 200 SA6 703-875-5429 WWD/Local Guard Branch Sharon James 237 SA6 703-875-7320 Information Technology Division Chief John Stever 214 SA6 703-875-6845 Telecommunications Branch Reaver Clements 242 SA6 703-875-5077 Information Systems Bob Wissman 212 SA6 703-875-6064 Information Technology Commerce Branch Gary Clark 246 SA6 703-875-6748 NEA/IRAQ Support Branch Bob Wissman 211 SA-6 703-875-6064 Facilities Design and Construction Division Chief Robert Powell L-600 SA6 703-875-5164 Architect and Engineering Branch Chief David Vivan L-600 SA6 703-875-6991 Construction Branch Chief Howard Williams L600 SA6 703-875-6020 Major Support Contracting Branch Tandra Jones L-623 SA6 703-875-4230 Business Operations Division Chief Benita Williams 228 SA6 703-875-5230 Special Projects Support Team Jennifer Bantel 522, SA6 703-875-6671 Quality Assurance Branch Patricia Cake 502 SA6 703-875-4676 Contract Management Branch Martha Loverde 530 SA6 703-875-5113 International Programs Division Chief Ann Truitt 512 SA6 703-875-6040 International Affairs Branch Ed Baren 515 SA6 703-516-1708 Grants Team Donald Hunter 517 SA6 703-875-4655 Global Programs Branch Anthony MacIntosh 511 SA6 703-875-6643 Office of Logistics Operations (A/LM/OPS) Director Steve Hartman 527 SA6 703-875-6936 Regional Logistics Center Division Chief Robert Browning 508 SA6 703-875-4585 Despatch Agency - Miami Betsy Pratt 305-640-4574 Despatch Agency - New York Scott Tiedt 732-855-8880 Despatch Agency - Seattle Ray Schoenberg 206-764-3805 Despatch Agency - Brownsville (Vacant) 956-982-6899 Despatch Agency - Baltimore Sara McInnis 410-631-0045 European Logistical Support Office Timothy P. Farrell 32-3-540-2015 European Logistical Support Office Charles Olden 32-3-540-2016 Transportation and Travel Management Division Chief Ed Brennan 5100 SA3 202-663-0901 Transportation Operations Luis Roque 5100 SA3 202-663-0903 Transportation Management Branch Ann Gibson 5100 SA3 202-663-0902 Organizational Directory OD-81/17/2012 UNCLASSIFIED 5100 SA3 Transportation Analysis and Travel Larry Pickerign 5100 SA3 202-663-0909 Transportation Management Claims Donna Williams 5100 SA3 202-663-0936 Secure Logistics Division Chief Charley Lyons 226 SA21 703-923-6262 Motor Vehicle Branch Chief Russ Baum SA-7B 703-644-3295 Warehouse Branch Chief Michael Carney 752 SA7B 703-912-8527 Management Operations Branch Chief Stephanie Beal 228 SA21 703-912-8527 Office of Program Management and Policy (A/LM/PMP) Director Cecilia Coates 250 SA15 703-875-5194 Diplomatic Pouch and Mail Division Chief Jeff Meyer L120 SA1 202-663-1810 Operation Branch Vacant L120 SA1 202-663-1809 Unclassified Pouch and Mail Branch Mark J. DeDomenic SA32 703-302-7751 Classified Pouch and Mail Branch Brian Bennett LOC SA8 703-922-3023 Mail Management Branch (DPO) Mike Francis L120 SA1 202-663-1806 Policy Branch Ana Baide 250 SA15 703-875-6287 Professional Development Branch Barry Thomas (Acting) 250 SA-15 703-875-5838 Professional Development Branch (Vacant) 250 SA15 703-875-5838 Logistics Policy and Professional Development Division Chief Dorothy Jones 250 SA 15 703-875-6656 Business Analysis Division Chief Wesley Green 250 SA15 703-875-4993 Performance Measure and Improvement Branch Barry Thomas 250 SA15 703-875-4354 Property Management Branch Ron Tate/Charles Chavez 250 SA15 703-875-6121 Logistics Systems Division Chief Dee Woodard 3150 SA15 703-875-7084 System Planning and Analysis Branch Aimee Kobelka SA-15 703-875-4346 Systems Integration and Support Branch Ngon Tran 3150 SA-15 703-875-4342 Deputy Assistant Secretary for Operations (A/OPR) Deputy Assistant Secretary Keith D. Miller, Acting 1417 202-647-3427 Special Assistant Birgitta Drewes 1417 202-647-4801 Deputy Director Thomas J. Sgroi 1417 202-647-2852 Office of Allowances (A/OPR/ALS) Director George Indyke L314 SA1 202-261-8700 Team Supervisor for East Asia and Pacific, Near East Asia, South Asia and Western Europe Sam Bebee L314 SA1 202-261-8717 Team Supervisor for Africa, Central Asia, Europe and Western Hemisphere Cassie Washington L314 SA1 202-261-8720 Regulations Specialist Marco Cuniberti L314 SA1 202-261-8715 Office of Commissary and Recreation Staff (A/OPR/CR) Director Annette Cocchiaro L304 SA1 202-663-1330 Office of Facilities Management Services (A/OPR/FMS) Director Harry Mahar B2A61 202-647-2082 Facilities Maintenance Services Division Chief Charles Mays B2A61 202-736-4705 Administrative Officer Vacant B2A61 Domestic Environmental and Safety Division Chief Harry Mahar, Acting B2A61 202-647-2082 Office of General Services Management (A/OPR/GSM) Director Barry K. Shpil B258 202-647-3695 Art Bank Program Director Lisa Kuhn B258 202-647-1435 Audiovisual Services Branch Chief Fredrick S. Edelkamp B258 202-736-7959 Authentications Chief Denitra Thorne Hawkins SA1 202-663-1848 Diplomatic Reception Rooms Manager Essandra Collins 8th Floor 202-647-2275 Employee Service Center Chief Jacqueline Pridgen 1252 202-647-3432 Fleet Management Operations Chief James Goodwin, Jr. B258 202-647-3159 Operations Support Branch Chief Lisa Y. Brown B258 202-647-1666 Scheduling of Diplomatic Reception Rooms Lisa Sellman 8th Floor 202-647-4183 Special Services Division Chief Vacant B258 Video Production Unit Chief Meg Ravnholt-Hankin B258 202-647-1426 Office of Language Services (A/OPR/LS) Director(Acting) Thomas Hufford H1400 SA1 202-261-8766 Deputy Director Thomas Hufford H1400 SA1 202-261-8766 Translating Division Chief Joseph Mazza H1400 SA1 202-261-8758 Translation Coordinator - All Languages Jason Kopp H1400 SA1 202-261-8785 Intake of Translations - Non-Romance Languages Rachel Polakoff H1400 SA1 202-663-1980 Status of Translations Jackie Peterson H1400 SA1 202-261-8823 Interpreting Division Chief Patricia Arizu H1400 SA1 202-261-8815 Intake of Interpreting - European Languages Binh Akers H1400 SA1 202-261-8752 Intake of Interpreting - Other Languages Julie Donat H1400 SA1 202-261-8820 Assigning Unit - Int'l Visitors/ATA Program Marc Fallow H1400 SA1 202-663-3992 Intake Program Support Zbigniew Ostrega H1400 SA1 202-261-8774 Office of Overseas Schools (A/OPR/OS) Director Dr. Keith D. Miller H328 SA1 202-261-8201 Africa Dr. Pamela A. Ward H328 SA1 202-261-8213 East Asia and Pacific Dr. Connie W. Buford H328 SA1 202-261-8226 Near East, South Asia, Canada and the Mediterranean Rim Countries Dr. Beatrice H. Cameron H328 SA1 202-261-8209 American Republics Dr. William H. Scotti H328 SA1 202-261-8221 Western Europe Robert L. Gross H328 SA1 202-261-8210 Organizational Directory OD-91/17/2012 UNCLASSIFIED Eastern Europe David Cramer H328 SA-1 202-261-8218 Administrative Support Division Anna M. Schuhart H328 SA1 202-261-8207 Special Assistant Wanda M. Lyles H328 SA1 202-261-82-3 Information Coordinator Carol T. Sutherland H328 SA1 202-261-8223 Office of Real Property Management (A/OPR/RPM) Director Adam Bodner 1264 202-647-0618 Design and Construction Division Chief Orlando Miguel 1264 202-647-3860 Assignment and Utilization Division Chief Howard Aldag 1264 202-647-3477 Special Projects Division Chief Robert H. Sanders 1420 202-736-7827 Project Management Support, Acting Chief Laura Eppers 1264 202-736-7171 Office of the Procurement Executive (A/OPE) Procurement Executive Corey Rindner 900 SA-27 703-516-1689 Policy Division Director Eric N. Moore 900 SA-27 703-875-4079 Evaluation and Assistance Division Director Paulette V. Donnelly 900 SA-27 703-516-1697 Federal Assistance Program Director Georgia K. Hubert 900 SA-27 703-812-2526 Competition Advocate/Ombudsman Jan Visintainer 900 SA-27 703-516-1693 Deputy Assistant Secretary for Global Information Services (A/GIS) Deputy Assistant Secretary Margaret P. Grafeld SA2 8000 202-261-8300 Senior Advisor for Privacy Policy (CIPP/G) Charlene Thomas 8016 202-6631460 Administrative Assistant Vicki L. Dotson SA2 8000 202-261-8049 Staff Director Vacant Senior Program Analyst Eric Stein 8024 202-663-2190 Quality Control Auditing Specialist Angelico E. Jiongco SA2 8016 202-663-2197 Financial Auditing Specialist Camilla Palmer SA2 8024 202-663-2221 Office of Directives Management (A/GIS/DIR) Office Director T. J. Furlong 2400 SA22 202-312-9604 Deputy Office Director Janet Freer 2400 SA22 202-312-9607 Document Program Manager Maureen Whitsett 2400 SA22 202-312-9605 Office of Information Programs and Services (A/GIS/IPS) Director Sheryl Walter 5073 SA-2 202-632-2071 Deputy Director Alex Galovich 5021 SA-2 202-261-8328 Staff Assistant Chris Chang 5081 SA-2 202-261-8553 Agency Records Officer, Records and Archives Management Division Tasha Thian 5009 SA-2 202-261-8424 eRecords Bill Fischer 5139 SA-2 202-261-8369 Records Service Center, Newington, VA Blane Kauthen 5117 SA-2 703-261-8394 Chief Privacy Officer, Privacy Division Christina Jones 5037 SA-2 202-261-8407 Chief, Requester Liaison Division Rosemary Reid 5029 SA-2 202-261-1517 Requester Communications Branch Mary Casto 1101 SA-2 202-261-8345 Advocacy and Oversight Branch Eva Tyler 1139 SA-2 202-261-8159 Chief, Programs and Policies Division Alex Galovich 5021 SA-2 202-261-8328 Information Program Access Branch Darlyce M. Eley 6073 SA-2 202-261-8334 Information Life Cycle Management Branch Brandi Garrett 4073 SA-2 202-261-8302 Chief, Statutory Compliance and Research Division Patrick Scholl 5001 SA-2 202-261-8322 European, Africa, and Near Eastern Affairs Branch Terry Gordon 7004 SA-2 202-261-8470 Western Hemisphere and East Asia & Pacific Affairs Geoffrey Hermesman 2073 SA-2 202-663-2634 Management and Public Diplomacy Branch Melody Adams 8101 SA-2 202-261-8312 Chief, Archiving and Access Systems Management Division Andrew N. Blumenthal 5025 SA-2 (202) 261 8853 State Archiving Systems Branch Lisa Haralampus 3073 SA-2 202-261-8037 FREEDOMS Branch Daniel L. Kiser 3077 SA-2 202-261-8405 Chief Librarian, Ralphe J. Bunche Library Hugh Howard 3239 HST 202-647-3002 Information Resources Branch Ned Kraft 3239 HST 202-647-2196 Information Services Branch, Acting Hugh Howard 3239 HST 202-647-0451 Chief, Resource Management Staff Crystal Abrams 5033 SA-2 202-261-8348 Chief, Systematic Review Programs Marvin Russell 5049 SA-2 202-261-8483 Paper Review Branch Jeffery Charlston 202 SA-13 703-923-6400 Electronic Review Branch Marvin Russell, Acting 5049 SA-2 202-261-8483 FRUS, Mandatory Review Branch Susan Weetman 4139 SA-2 202-261-8420 Office of Global Publishing Solutions Managing Director, GPS Steve Johnston B926 202-647-1632 Director, GPS Cairo Glen J. Carter American Embassy Cairo +20 2 Customer Service Manager, Vienna Maria Stephen American Embassy Vienna +431-339-2974 Director, GPS Manila Theodore J. Vickers American Embassy Manila +63-1-301-2000 Printing Officer, GPS Raymond Poole B934 202-647-3835 Program Analyst Pamela G. Holton B934 202-647-2512 Printing Specialist, Supervisor Arthur Hampton B934 202-647-1107 Chief of Graphic Services Regina T. Cross B934 202-647-1082 Director of Marketing Roberta Mather-Brown B926 TTY Operations/Process Director Frances Mari B931 202-647-3842 Office of Small and Disadvantaged Business Utilization (A/SDBU) Operations Director Shapleigh C. Drisko L500 SA6 703-875-6823 Procurement Analyst Keisha S. McCormick L500 SA6 703-875-6824 Senior Procurement Analyst Vacant L500 SA6 703-875-4240 Senior Procurement Analyst Patricia (Trish) B. Culbreth L500 SA6 703-875-6881 Organizational Directory OD-101/17/2012 UNCLASSIFIED Culbreth L500 SA6 Procurement Analyst Judith (Judy) E. Thomas L500 SA6 703-516-1953 Construction Business Advocate/Contractor Thelma D. Edmunds L500 SA6 703-875-6586 Admin.Support Specialist Omnia Franckiewicz L500 SA6 703-875-6822 Commercial Services Management Office (A/CSM) Director Jason Passaro 540 SA15 703-875-5114 Management Analyst Carla Linder 540 SA15 703-875-5116 Management Analyst Michael Ishmael 540 SA15 703-875-4463 Bureau of African Affairs (AF) Assistant Secretary Assistant Secretary Johnnie Carson 6234A 202-647-4440 Executive Secretary Joann Rice (contractor) 6234A 202-647-2530 Principal Deputy Assistant Secretary (AF/EX, AF/RSA-regional, S/USSES) Donald Yamamoto 6234A 202-647-4485 Office Management Specialist Natasha Greer 6234A 202-647-2447 Deputy Assistant Secretary (AF/S, AF/RSA-security, Kimberly Process)) Reuben Brigety 3519 202-736-7023 Deputy Assistant Secretary (AF/EPS, AF/W) William Fitzgerald 1843 202-647-2535 Office Management Specialist Althena Aikens 1843 202-647-2446 Deputy Assistant Secretary (AF/C & AF/E) Karl Wycoff 1843 202-647-1819 Deputy Assistant Secretary (AF/PDPA) D. Bruce Wharton 1843 202-736-7023 Executive Secretary Sybil Johnson 1843 202-647-1818 Congressional Affairs Officer Kathleen Moody 5238 202-647-5788 Senior Advisor Richard Roth 6234A 202-647-3356 Special Assistant Russell Brooks 6234A 202-647-6485 Staff Assistant Janice Gross 6234A 202-647-4424 Staff Assistant Justin Tull 6234A 202-647-3201 Office of Executive Director (AF/EX) Executive Director Mike Raynor 3519 202-647-1298 Deputy Executive Director Maria Brewer 3519 202-647-4417 Bureau Security Officer Donna-Marie Spann 3519 202-647-3429 Budget and Finance Division Chief Brian LaJuett 3519 202-647-1969 Deputy Division Chief Fonda Taliaferro 3519 202-647-1941 Budget Analyst (Rep, PD, ESF) Valerie Reynolds 3519 202-647-3040 Budget Analyst (ICASS) Aekyung Ripley 3519 202-647-1931 Budget Analyst (Program) Hamza Girnary 3519 202-647-1203 Budget Analyst (Domestic Travel Accounts) Lillie Patterson 3519 202-647-4089 Budget Program Support Assistant Bernard Clair 3519 202-647-2104 Financial Mgt Officer (Regional Support) Manilka Wijesooriya 3519 202-647-2306 Human Resources Division Chief Katherine McGowen 3519 202-647-1467 FS Assignments Officer (domestic AF, AF/E & AF/S) Li Gong (Gongli) 3519 202-736-7527 FS Assignments Officer (AF/C & AF/W) Elizabeth Siletzky 3519 202-736-7584 HR Specialist (CS issues) Robin Avery-Barnard 3519 202-647-0522 HR Specialist (CS issues) Marie Pyle 3519 202-647-0980 HR Specialist (EFM/FMA) Njeri Moore 3519 202-647-1790 Program Specialist (Awards) Theresa Crawford 3519 202-647-2775 WAE/Rover Coordinator Kristin Orth 3519 202-647-1446 Management Support Division Chief Sylvie Martinez 3519 647-1842 General Services Officer Terri L. Smith 3519 202-647-1840 General Services Officer Sonja Wray-Brewer 3519 202-647-2118 E2 Travel Orders Parish Mitchell (contractor) 3519 202-647-3993 Receptionist Crystal Campbell (contractor) 3519 202-736-4200 Supervisory Post Management Officer (Somalia) Kay Crawford 3519 202-647-1351 Management Support Division Chief Sylvie Martinez 3519 202-647-1842 Post Management Officer (East AF) Sue Ostrem 3519 202-647-1409 Post Management Officer (Southern AF) Richard O'Shea 3519 202-647-1711 Post Management Officer (West AF-Anglo/Lusophone) Lewis Clark 3519 202-736-7490 Post Management Officer (West AF-Francophone) Erin Hamrick 3519 202-647-0605 Systems Support Division Chief Steven Deutsch (contractor) 3519 202-647-2774 Systems Analyst Jason Holden (contractor) 3519 202-647-2774 Systems Analyst Thomas Scott (contractor) 3519 202-647-2774 Systems Analyst Kenneth Whipple (contractor) 3519 202-647-0630 Office of Economic Policy Staff (AF/EPS) Director Amy Holman 4248 202-647-4066 Deputy Director Shannon Cazeau 4248 202-647-4067 Secretary Verlene Brown 4248 202-647-3503 Commercial and Business Affairs Officer Sarah Scarcelli SA-3, 8200 202-663-0539 Economic Officer Peter Lossau 4248 202-647-3468 Foreign Affairs Officer Gabrielle Mallory 4248 202-647-4033 Foreign Affairs Officer John Emery 4248 202-647-4098 Foreign Affairs Officer Lauren Ziegler 4248 202-647-3502 International Economist Jonathan Nellis 4248 202-647-4099 International Economist Jim Wilson SA-3, 8200 202-663-0521 Life Science Specialist Catherine Picard 4248 202-647-4076 Program Analyst Camille Jackson 4248 202-647-6724 Program Specialist Tawanna Davidson 4248 202-647-5774 Office of Regional and Security Affairs (AF/RSA) Director John Hoover 5238 202-647-6476 Deputy Director, Regional Affairs Arlen Ferrill 5238 202-647-5772 Congressional Affairs Officer Kathleen Moody 5238 202-647-5788 African Union Desk Officer Elaine French 5238 202-647-7373 Democracy & Human Rights Officer Learned Dees 5238 202-647-5803 Strategic Planning Officer Lisbeth Thompson 5238 202-736-4094 Foreign Affairs Officer Daniel Epstein 5238 202-736-4435 Foreign Affairs Officer Drew Harton 5238 202-647-5781 Organizational Directory OD-111/17/2012 UNCLASSIFIED Foreign Affairs Officer Danielle Bayar 5238 202-647-1431 Deputy Director, Security Affairs Michael Bittrick 5238 202-736-4097 Military Advisor LTC Dan Moll 5238 202-647-7371 Foreign Affairs Officer Susan McCarty 5238 202-736-4096 Foreign Affairs Officer Julie Chalfin 5238 202-647-7191 Financial Analyst Gary Simpson 5238 202-647-0558 Special Assistant-LRA Issues Peter Quaranto 5238 202-647-1431 Foreign Affairs Officer Chris Pommerer 5238 202-647-7158 Contract & Program Assistant Chris Tringale 5238 202-647-1681 Leahy Vetter Ronald Shirley 3519 202-647-1359 AQM Contract Support Greg Pryor (contractor) 3519 202-647-2206 Regional Affairs Officer Julia Apgar 5238 202-647-0553 Contracts Specialist Corey Dawson 5238 202-647-0553 Contract & Program Assistant Jenel A. Williams (contractor) 5238 202-647-6480 ACOTA Program Director Tim Rainey SA23 202-663-3657 ACOTA Regional Manager Scott Fisher (contractor) SA-23 202-663-3653 ACOTA Regional Manager Lars Hudnall (contractor) SA23 202-663-3655 ACOTA General Operations Samantha Kronschnabel (contractor) SA23 202-663-3659 ACOTA Logistics Coordinator Charles Colden (contractor) SA-23 202-663-3549 ACOTA Regional Manager Chuck Vuckovic (contractor) SA-23 202-663-3654 ACOTA Regional Manager Richard Roan (contractor) SA-23 202-663-3628 ACOTA General Office Manager Kevin Gentry (contractor) SA-23 202-663-3617 ACOTA IT Specialist Thomas Pattison (contractor) SA23 202-663-3457 Office of Central African Affairs (AF/C) Director C. Pat Alsup 4244 202-647-6491 Deputy Director Steven Koutsis 4244 202-647-4977 Secretary Margaret Decquir 4244 202-647-2080 Desk Officer (Burundi and Rwanda) Kelly Tucker 4244 202-647-4965 Desk Officer (Cameroon and Equatorial Guinea) Nico Van Dijck 4244 202-647-4514 Desk Officer (Central African Republic and Chad) Madeeha Ashraf 4244 202-647-2973 Senior Desk Officer (Democratic Republic of Congo) Richard Swart 4244 202-647-2216 Desk Officer (Democratic Republic of Congo) Kareen Thorpe 4244 202-647-3139 Desk Officer (Gabon, Republic of Congo, Sao Tome & Principe) Chinwe Obianwu 4244 202-647-3138 Great Lakes Desk Officer (Burundi, DRC, Rwanda, Uganda) Adam Keith 4244 202-647-4966 Office of East African Affairs (AF/E) Director Deborah Malac 5238 202-647-5242 Deputy Director Steven C. Walker 5238 202-647-5520 OMS For Director and Deputy Sabiha Stephens 5238 202-647-9742 OMS for the Officers Connie Collins 5238 202-647-8852 Desk Officer (Djibouti and Eritrea) Julie McClanahan 5238 202-647-6453 McClanahan 5238 Desk Officer (Ethiopia) Laura Hruby 5238 202-647-6473 Desk Officer (Comoros, Madagascar, Mauritius, Seychelles) Marisa Cohrs 5238 202-647-5922 Desk Officer (Kenya) Susan Driano 5238 202-647-8913 Senior Desk Officer (Somalia) John Wilcox 5238 202-647-5082 Desk Officer (Somalia) J. Rob Satrom 5238 202-647-8284 Desk Officer (Somalia) Matthew Petit 5238 202-647-5652 Desk Officer (Tanzania) Ellen Peterson 5238 202-647-8295 Desk Officer (Uganda) Laura Anderson 5238 202-647-5924 Office of Southern African Affairs (AF/S) Director Stephen Nolan 4236 202-647-9834 Deputy Director Madeline Seidenstricker 4236 202-647-9849 OMS Thomascine Douglas 4236 202-647-9836 PDPA Southern Africa Country Affairs Officer Denise Jobin-Welch 4236 202-647-8252 Desk Officer (Lesotho, Mozambique) Kary Hintz-Tate 4236 202-647-9857 Desk Officer (South Africia -Economic Officer) Eileen Higgins 4236 202-647-9850 Desk Officer(Angola) Omar Ahmen 4236 202-647-9858 Desk Officer (Botswana, Malawi, & Namibia) Jennifer Goldstein 4236 202-647-9856 Desk Officer (Zimbabwe) Rachael Doherty 4236 202-647-9852 Desk Officer (Swaziland & Zambia) Jared M. Yancey 4236 202-647-9838 Desk Officer (South Africa OIC) Bruce Neulig 4236 202-647-9862 OMS for South Africa, Botswana, Malawi, Lesotho, Mozambique Raschelle Scheppman 4236 202-647-8434 Office of West African Affairs (AF/W) Director Eunice Reddick 4246 202-647-3395 Deputy Director Jason Small 4246 202-647-2214 Deputy Director Martina Boustani 4246 202-647-1597 OMS Adele Zwigaitis 4246 202-647-3395 Desk Officer (Guinea & Ghana) Tiffany McGriff 4246 202-647-1658 Desk Officer ( Senegal, Sierra Leone, Guinea-Bissau & Cape Verde) Andrew Silski 4246 202-647-0252 Desk Officer (Cote d'Ivoire & Togo) Andrea Cameron 4246 202-647-1540 Desk Officer (Nigeria, (ECOWAS) & The Gambia) Emily Narkis 4246 202-647-2791 Desk Officer (Nigeria) Augustine Fahey 4246 202-647-1755 Desk Officer (Niger & Burkina Faso) Luis Mendez 4246 202-647-3469 Desk Officer (Liberia & Benin) Ashley Stewart 4246 202-647-1596 Desk Officer (Mali & Mauritania) Manoela Borges 4246 202-647-2637 PDPA West Africa Country Affairs Officer Kimberly Gillen 4246 202-647-3407 PDPA West Africa Country Affairs Officer Jaclyn Adkins 4246 202-647-3468 Receptionist Stacy Edmund 4246 202-647-2865 Office of Public Diplomacy and Public Affairs (AF/PDPA) Director David Gilmour SA3 8200 202-663-0501 Deputy Director Joe Mellott SA3 8200 202-663-0502 Planning and Coordination Officer (PACO) Lynn Roche SA3 8219 202-663-0507 Organizational Directory OD-121/17/2012 UNCLASSIFIED Roche SA3 8219 Public Affairs Officer Hillary Renner SA3 8206 202-663-0529 Press and Public Affairs Officer Marissa Rollens HST 3519 202-647-0759 Public Affairs Specialist Nicole Peacock SA3 8205 202-663-0519 Program & Project Specialists, BN Terri Rookard SA3 8208 202-663-0517 Administrative Officer Karen Coates SA3 8200 202-663-0505 Office Management Specialist Michele Reamey SA3 8200 202-663-0515 Cultural Coordinator Patricia Ehrman SA3 8207 202-663-0523 Assistant Cultural Coordinator Elizabeth Chan SA3 8221 202-663-0509 Country Affairs Officer (Central Africa) Tijen Aybar HST 4244 202-647-1637 Country Affairs Officer (Southern Africa) Denise Jobin Welch HST 4208 202-647-9855 Senior Country Affairs Officer (West Africa) Kim Gillen HST 4246 202-647-3407 Country Affairs Officer for East Africa Shirley Lisenby SA3 8200 202-663-8535 Public Affairs Specialist Jennifer Harris SA3 8219 202-663-0525 Science and Technology Fellow Jeff Fox SA3 8200 202-663-0527 Country Affairs Officer (West Africa) Jaclyn Cole Adkins HST 4246 202-647-3468 Cultural Coordinator Patricia Ehrnman SA3, 8200 202-663-0523 Assistant Cultural Coordinator Elizabeth Chan SA3, 8200 202-663-0509 Planning & Coordination Officer (PACO) Lynn Roche SA3, 8200 202-663-0507 Press and Public Affairs Officer Marissa Rollens HST 3519 202-647-0759 Program and Project Specialists, BNs Terri Rookard SA3, 8200 202-663-0517 Public Affairs Officer Hilary Renner SA3, 8200 202-663-0529 Public Affairs Specialist Nicole Peacock SA3, 8200 202-663-0519 Public Affairs Specialist Jennifer Harris SA3, 8200 202-663-0525 Science and Technology Fellow Jeff Fox SA3, 8200 202-663-0527 Office of the Special Envoy for the Sudans (S/USSES) Presidential Special Envoy to the Sudans Princeton Lyman 5819 202-647-4531 Senior Advisor - Darfur Dane Smith 5819 202-647-4248 Office Director Larry Andre 5819 202-647-5066 Director of Program Coordination/Dep. Office Director David Young 5819 202-647-4355 No/So Team Leader Marti Flacks 5819 202-647-5796 North Sudan Desk Officer Daniel Newman 3817 202-647-9777 Peace and Security Karin Smither 3817 202-647-9777 Public Affairs Officer Jacquline Burns 3817 202-647-1158 International Outreach Coordination Zack Harkenrider 3817 202-647-9854 Media Relations Marie Nelson 5819 202-647-7043 Peace and Security Karin Smither 3817 202-647-9777 No/So Team Joseph Tucker 3817 202-647-7494 No/So Team Cecily Brewer 3817 202-647-2618 Special Advisor Colin Thomas-Jensen 5819 202-647-9854 Program Officer Chris Runyan 5819 202-647-2348 Program Officer Crystal Faggart 3817 202-647-7494 Darfur Team Julian Hadas 3817 202-647-9854 Darfur Team Steve Kameny 3817 202-647-3958 Darfur Team Paul Turner 3817 202-647-7491 Darfur Team Sean Brooks 5819 202-647-3958 Finance Asst. Leslie Robinson 5819 202-643-7494 Planning Team John Zavales 3817 202-647-7484 South Sudan Desk Officer G. Bart Stokes 3817 202-647-4771 Bureau of Consular Affairs (CA) Assistant Secretary Assistant Secretary Janice L. Jacobs 6811 202-647-9576 Principal Deputy Assistant Secretary Michael D. Kirby 6811 202-647-9577 Deputy Assistant Secretary for Overseas Citizens Services Jim D. Pettit 6811 202-647-6541 Deputy Assistant Secretary for Passport Services Brenda Sprague 6811 202-647-5366 Deputy Assistant Secretary for Visa Services David T. Donahue 6811 202-647-9584 Personal Assistant to A/S Jacobs Phuong Handler 6811 202-647-9576 Office Management Specialist/PDAS Barbara Brawner 6811 202-647-9577 Office Management Specialist/OCS DAS LaToya Jones 6811 202-647-6541 Special Assistant Robert W. Thomas 6811 202-647-7408 Staff Assistant Jean Woynicki 6811 202-647-7948 Special Assistant Staff Assistant vacant 6811 202-647-7948 Staff Assistant Cameron McGlothlin 6811 202-647-7948 Unclassified Fax 202-647-0791 Office of Executive Director (CA/EX) Executive Director Geraldine Kam H1004 SA1 202-663-2500 Deputy Executive Director Laura Dogu H1004 SA1 202-663-1356 Senior Management Advisor Richard Hermann H1004 SA1 202-663-2511 Special Assistant JT Kennedy H1004 SA1 202-663-3923 Post Analysis Division Timothy Roche H901 SA1 202-663-2560 General Services Division Terry Mobley H1007 SA1 202-663-2600 Human Resources Division Sonia Crisp H1010 SA1 202-663-2534 Consular Systems and Technology (CA/CST) Managing Director & CIO Kirit M. Amin SA-1 H901 202-663-1101 Deputy Managing Director Haar Sandhu SA-1 H901 202-663-1109 Liaison Division Director James Strudwick SA-1 H901 202-663-3851 Program Management Officer John Atkins, Acting SA-1 H901 202-663-3220 Division Chief, Enterprise Ops Support Michael Doctor SA-1 H901 202-663-1505 Division Chief, Independent Operations Donald Lyles SA-1 H901 202-663-1115 Division Chief, Enterprise Systems vacant SA-1 H901 202-663-1702 Division Chief, Enterprise Systems Devlopment Gene Shuman SA-1 H901 202-663-2406 Division Chief, Enterprise, Technology, Architecture and Process John Atkins SA-1 H907 202-663-3220 Special Assistant Kim Milner SA-1 H901 202-663-1137 Organizational Directory OD-131/17/2012 UNCLASSIFIED Office of Public Affairs and Policy Coordination (CA/P) Director Stuart M. Hatcher 4800 202-647-1489 Deputy Director Robert F. Hannan, Jr. 4800 202-647-2114 Special Assistant Kevin Kreutner 202-647-4744 4800 Office Management Specialist Tamica Reaves 4800 202-647-1488 Office Management Specialist Annabelle O. Nelson 4800 202-647-4110 Outreach Unit Chief Ellen B. Thorburn 4800 202-647-2868 Media Unit Chief Rebecca E. Dodds 4800 202-647-0257 Legislative Affairs Advisor Tanya Mazin 4800 202-647-6436 Senate Liaison Officer Timothy F. Ponce Rm 189 Russell Senate Office B 202-228-4641 House Liaison Officer Paul F. Schultz Rm B330 Rayburn House Office B 202-228-1605 Office of Fraud Prevention Programs (CA/FPP) Director Daniel Goodspeed 4805 202-647-4280 Deputy Director Max Aguilar 4805 202-647-6151 Team Leader Kurt Vicha 4805 202-647-0732 Team Leader Paula Ferguson 4805 202 647-6401 Team Leader Sonya Tsiros 4805 202 647-7053 OMS Nicki King 4805 202 647-2826 Special Assistant Susan Randolph 4805 202-647-6368 Deputy Assistant Secretary for Passport Services (CA/PPT) Deputy Assistant Secretary Brenda Sprague 6811 202-647-5366 Managing Director Florence Fultz 3rd Fl SA29 202-663-2444 Special Assistant Judy Penn 3rd Floor SA29 202-663-2443 Office of Field Operations (CA/PPT/FO) Managing Director Issuance Operations Florence Fultz 3rd Floor SA29 202-663-2446 Senior Regional Director of Passport Services Gary Roach 3rd Floor SA29 202-663-2495 Division Chief for Customer Services Nancy Pace 3rd Floor SA29 202-261-8054 Director for Office of Strategic Planning and Cost Analysis Anne McDonagh 3rd Floor SA29 202-663-2467 Director of Office of Passport Legal Affairs and Law Enforcement Liaison Jonathan Rolbin 3rd Floor SA-29 202-663-2491 Managing Director Support Operations Barry Conway 3rd Floor SA-29 202-663-2430 Senior Advisor for International Affairs International Affairs Michael R. Holly 3rd Floor SA29 202-663-2472 Office of Passport Policy Planning and Advisory Services (CA/PPT/PAS) Director Gail Neelon, Acting 3rd Floor SA29 202-663-2427 Office of Information Management & Liaison (CA/PPT/IML) Director (Vacant) 3rd Floor SA29 202-663-2409 System Liaison & Training Division Sherman Portell H907C SA1 202-663-2408 Record Services Division Gale McCoy 500 SA17 202-955-0257 System Liaison & Training Division Amamda E. Jones 3rd Floor SA29 202-663-2643 Deputy Assistant Secretary for Visa Services (CA/VO) Deputy Assistant Secretary David Donahue 6811 202-647-9584 Managing Director Edward J. Ramotowski L703H SA1 202-663-1153 Special Assistant Berenice Mariscal L703 SA1 202-663-1152 Policy Advisor/Domestic Operations Sandra J. Shipshock L703G SA-1 202-663-1155 Senior Coordinator Interagency Timothy W. Smith L703A 202-663-1160 National Visa Center Director Lisa Barker 603-334-0927 NVC Public Inquiries 603-334-0700 Kentucky Consular Center Director John Coe 603-526-7690 KCC Public Inquiries 606-526-7500 Office of Field Support Liaison (CA/VO/F) Director Ellen Conway L703E SA1 202-663-1173 Post Liaison Division Chief David Franz L703A SA1 202-663-1120 IV Control and Reports Division Charles Oppenheim L415 SA1 202-663-1087 Office of Information Management and Liaison (CA/VO/I) Director Martha Sardinas L415 SA1 202-663-1249 Deputy Stephanie Kronenburg L415 SA1 202-663-1616 Office of Legislation, Regulations and Advisory Assistance (CA/VO/L) Director, Acting Vincent Beirne L603C SA1 202-663-2826 Deputy Director Vacant L603D 202-663-2826 Legislation and Regulations Division Nancy J. Altman L603D SA1 202-261-8040 Advisory Opinions Division Jeff Gorsky L603 SA1 202-663-1187 Coordination Division Eric Cohan L603H SA1 202-663-1246 Waiver Review Division Marcia Pryce L603A SA1 202-663-2866 Office of Diplomatic and Public Liaison (CA/VO/P) Director Gary Sheaffer L703O SA1 202-663-3579 Public Inquiries Division Chief Harold Woodley L703M SA1 202-663-1144 Diplomatic Liaison Division Chief Doni Phillips L703P SA1 202-663-3211 Visa and Information Microlog 202-663-1225 Visa Priority Data Microlog 202-663-1541 Congressional Inquiries 202-663-1516 Web Content & Customer Svc Manager Karla Gentile L703 SA1 202-663-3889 Deputy Assistant Secretary for Overseas Citizens Services (CA/OCS) Deputy Assistant Secretary James D. Pettit 6811 202-647-6541 Call Center 1-888-407-4747 Managing Director Michelle Bernier-Toth 4th Floor SA29 202-647-9018 Special Assistant Laura Hruby 4th Floor SA29 202-647-4863 Special Assistant for Children's Issues Shalan Obando 4th Floor SA-29 202-647-2692 Office Management Specialist Claudette Richardson 4th Floor SA29 202-647-5300 Organizational Directory OD-141/17/2012 UNCLASSIFIED Office of American Citizens Services (CA/OCS/ACS) Director Hugo Rodriguez, Acting 4th Floor SA-29 202-736-4996 Division Chief (AF) Jack D. Markey 4th Floor SA-29 202-736-4937 Division Chief (WHA) Robert (Drew) Haldane, Acting 4th Floor SA-29 202-647-4853 Division Chief (EUR) Andy T. Miller 4th Floor SA-29 202-663-2452 Division Chief (NESCA) Viktoria Lopatkiewicz SA29 202-736-4999 Division Chief (EAP) Tim Ponce 4th Floor SA-29 202-736-7443 Crisis Coordinator Elizabeth Cherry 4th Floor SA-29 202-736-4987 Office of Policy Review and Interagency Liaison (CA/OCS/PRI) Director Edward Betancourt SA29 4th Floor 202-736-9104 Office Of Children's Issues (CA/OCS/CI) Director Julie Furuta-Toy 4th Floors SA-29 202-736-9083 Deputy Director Kathleen Ruckman 4th Floor SA-29 202-736-9123 Sr. Specialist LaKeesha Stewart 4th Floor SA-29 202-736-9130 Public Outreach Coordinator Ryan Palsrok 4th Floor SA-29 202-736-9134 Abduction Unit Chief Martha Pacheco 4th Floor SA-29 202-736-9131 Program Analyst Clifton Oliphant 4th Floor SA-29 202-647-4917 Team Leader Children Ann McGahuey 4th Floor SA-29 202-736-9137 Administrative Assistant Phillip Crews 4th Floor SA-29 202-736-9144 Citizens Services Specialist Elizabeth Cherry 4th Floor SA-29 202-736-9122 Citizens Services Specialist Shalan Obando 4th Floor SA-29 202-736-9165 Citizens Services Specialist Bonita Harris 4th Floor SA-29 202-736-9138 Citizens Services Specialist Stephanie Robinson 4th Floor SA-29 202-736-9094 Citizens Services Specialist Micah Mills Grant 4th Floor SA-29 202-736-9135 Team Leader Children Barbara Greig 4th Floor SA-29 202-736-9142 Administrative Specialist Dwayne Cross 4th Floor SA-29 202-736-9141 Citizens Services Specialist Kathie Baker 4th Floor SA-29 202-736-9168 Citizens Services Specialist Bill Herzog 4th Floor SA-29 202-736-9147 Citizens Servies Specialist Marc Derks 4th Floor SA-29 202-736-9145 Citizens Services Specialist Natalie Wazir 4th Floor SA-29 202-736-9169 Prevention Unit Chief Dale Rumbarger 4th Floor SA-29 202-736-9127 Administrative Assistant Sylvia Claridy 4th Floor SA-29 202-736-9157 Citizens Services Specialist Saynora Pittman 4th Floor SA-29 202-736-9162 CO-Op Childrens Issues Jewel Brown 4th Floor SA-29 202-736-9154 Adoption Unit Chief Gerry Fuller 4th Floor SA-29 202-663-2928 Correspondence Specialist Tamika Garrett 4th Floor SA-29 202-736-9099 Citizens Services Specialist Marc Saint Victor 4th Floor SA-29 202-736-9097 Floor SA-29 Citizens Services Specialist Brykyta Shelton 4th Floor SA-29 202-736-9159 Citizens Services Specialist Ruth Lincoln 4th Floor SA-29 292-736-9096 Citizens Services Specialist Patricia Hickey 4th Floor SA-29 202-736-9085 Adoption Hague Unit Chief Katherine Monahan 4th Floor SA-29 202-736-9098 Accrediting Entity Liaison Mikkio Stebbing 4th Floor SA-29 202-736-9086 Central Authority Liaison Paul Mezzaferro 4th Floor SA-29 202-736-9118 Hague Systems Liaison Stephanie Kronenburg 4th Floor SA-29 202-736-9182 Hague Implementation Jean Louis, WAE 4th Floor SA-29 202-736-9178 Hague Systems Anti-Fraud Christina Leone 4th Floor SA-29 202-736-9095 Hague Implementation-Contract Consultant John Ballif, WAE 801-796-1137 Hague Implementation-Contract Consultant Alisa Rulnick 301-762-1963 Hague Implementation co-op Kevin Hill 202-663-3748 Hague Adoption Outreach Liaison Sarah Shaffer 202-663-2808 CA/OCS/P, the Office of Planning, Programs, and Systems Liaison Bureau of Democracy, Human Rights and Labor (DRL) Assistant Secretary Assistant Secretary Michael H. Posner 7802 202-647-1337 Principal Deputy Assistant Secretary Deborah E. Graze 7802 202-647-3273 Deputy Assistant Secretary Daniel Baer 7802 202-647-1577 Deputy Assistant Secretary Kathleen Fitzpatrick 7802 202-647-2570 Deputy Assistant Secretary Tom Melia 7802 202-647-2570 Ambassador at Large for International Religious Freedom Suzan Johnson Cook 7802 202-647-0798 Special Advisor on International Disabilities Rights Judith Heumann 7802 202-647-4398 Special Envoy to Monitor and Combat Anti-Semitism Hannah Rosenthal 7802 202-647-1783 Special Representative for International Labor Affairs Barbara Shailor 7802 202-647-9723 Senior Advisor for Strategic Communication Sonni Efron 7802 202-647-7435 Senior Advisor Lynne Davidson 7802 202-647-2551 Senior Advisor Michael Kozak 7802 202-647-3904 Senior Advisor/ Franklin Fellow Stephen Rickard 7802 202-647-4339 Senior Advisor Lynne Davidson 7802 202-647-2551 Human Rights Reports Coordinator Stephen Eisenbraun 2428 202-647-0407 Coordinator for Wikileaks Persons at Risk Jennifer King 7802 202-647-3892 Special Assistant Greg Pflegar 7802 Special Assistant Julie Short 7802 202-647-4648 Executive Assistant to Assistant Secretary Michael Posner 7802 202-647-1337 Organizational Directory OD-151/17/2012 UNCLASSIFIED Posner 7802 Assistant to PDAS Graze Deniece Yeboah 7802 202-647-3273 OMS to DAS Fitzpatrick Eca Reeves 7802 202-647-2570 OMS to DAS Baer Robin Delotch 7802 202-647-1577 OMS to DAS Melia Claudette LaPrise 7802 202-647-2570 OMS to Ambassador Johnson Cook Esther Zaiback 7802 202-647- 0798 Executive Assistant to Advisor on Disabilities Katherine Guernsey 7802 202-647-1677 OMS to Special Advisor Heumann Shelia Milam 7802 202-647-1716 OMS to Special Advisor Heumann Sarah Crosskey 7802 202-647-4508 Staff Assistant Charmaine Coleman 7802 202-647-1731 Staff Assistant Lynda Walker-Johnson 7802 202-647-1024 Senior Policy Advisor Sarah Labowitz Senior Advisor Marc Susser Assistant to Envoy Rosenthal Adella Levis 7802 202-647-4308 Assistant to Envoy Rosenthal Elena Green 2426 202-647 3817 Office of International Religious Freedom (DRL/IRF) Director Victoria Alvarado 2428 202-647-0463 Deputy Director Kari Johnstone 2428 202-647-0348 Office of the Executive Director (OES-DRL/EX) Executive Director Mary F. Martinez 2880 202-647-4068 Deputy Director Ernestine M. Pierce 2880 202-647-4539 Deputy Director Natalie Howard 2880 202-736-7376 Information Management Division Chief Anthony D. Bell 2452 202-647-0751 ASD and Human Resources Chief (Acting) Eboni Edwards 2880 202-647-6856 Financial Division Chief Sharon Colbert 2880 202-647-3623 Central Programming Division Chief Maria Urbina 2880 202-647-4347 Bureau Security Officer McConnell Coleman 3916 202-736-7835 Office of Multilateral and Global Affairs (DRL/MLGA) Director Scott Busby 7822 202-647-4380 Deputy Director Lynn Sicade 7822 202-647-2362 Senior Advisor for Multilateral Affairs Christopher Camponova 7822 202-647-4311 OMS Sylvia Thomas 7822 202-647-2264 OMS Robin Smith 7822 202-647-1385 Program Analyst, Internet Freedom Sarah Labowitz L308 202-632-2049 Program Analyst, Internet Freedom Katharine Kendrick L308 202-632-2046 Program Analyst, Internet Freedom Stephen Morris L308 202-632-2042 Foreign Affairs Officer Lea Rivera L308 202-632-2041 Corporate Social Responsibility Justin Underwood L308 202-632-2045 Foreign Affairs Officer Vivienne Wildes L308 202-632-2037 Office of International Labor Affairs (DRL/ILA) Special Representative for International Labor Affairs Barbara Shailor 7802 202-647-9723 OMS Robin Deloatch 7802 202-647-1577 Director Mark Mittelhauser 2422 202-216-5886 OMS Wendy Mazon 2422 202-216-5882 Deputy Director Perlita Muiruri 2422 202-216-5894 International Labor Officer Delaram Cavey 2422 202-216-5885 Foreign Affairs Officer Tu Dang 2422 202-216-5887 Foreign Affairs Officer Mancharee Junk 2422 202-216-5883 WAE Foreign Affairs Officer Alden Irons 2422 202-312-9763 Program Analyst Sarah Morgan 7818 202-647-8283 Program Analyst Carrie George 2422 202-549-8515 Office of Policy, Planning and Public Diplomacy (DRL/PPD) Director Anthony Pahigian 7802 202-647-1495 Deputy Director (Acting) Sundaa Bridgett-Jones 7802 202-647-4311 Congressional Liaison Carol Finerty 7802 202-647-1472 Human Rights.gov Adm Scott Jones 7802 202-647-1573 Media Strategist Matthew Miller 7802 202-647-4127 Press Officer Evan Owens 7802 202-647-4747 Press Officer/FSO Rebecca Weidner 7802 202-647-8307 OMS Eunice Johnson 7802 202-647-1783 Office of European Affairs (DRL/EUR) Director Eric Falls H-430 202-261-8025 Deputy Director Jaroslaw Anders H-430 202-663-2652 EUR OMS Linda C. Hayes H-430 202-261-8000 EUR Officer Patrick J. Harvey H-430 202-261-8023 EUR Officer Orly Keiner H-430 202-663-2900 EUR Officer Peter P. Sawchyn SA-1, H-430 202-261-8007 EUR Officer Wendy B. Silverman SA-1, H-430 202-261-8019 Vetting Officer Yelipza Gutierrez SA-1 H-430 202-261-8010 EUR Officer Albana Karakushi SA-1 H-430 202-261-8005 EUR Officer Jennifer Purl SA-1 H-430 202-261-8022 Program Unit (DRL/P) Director Patricia Davis H-430 202-663-2689 Deputy Director Katrina Fotovat H-438 202-632-2105 Program Officer Kara Cumberland H-430 202-663-2907 Program Officer Jennifer Mitchell H-430 202-663-2907 Western Hemisphere Affairs (DRL/WHA) Director Robert W. Boehme 7818 202-647-8237 Deputy Director Catherine Newling 7817 202-647-8257 Foreign Affairs Officer Cory Andrews 7817 202-647-1238 Foreign Affairs Officer Kimberly Holbrook 7817 202-647-8242 Office of Near East Affairs (DRL/NEA) Foreign Affairs Analyst Leslie Taylor H-430 202-663-2697 Office of South Central Asia (DRL/SCA) Director Jeffrey Hawkins Deputy Director Laura Carey Foreign Affairs Officer Yelda Kazimi H-430 202-663-2889 Foreign Affairs Analyst Leslie Taylor H-430 202-663-2697 Leahy Vetting Analyst/Desk Officer Alexandra Hoey H-430 202-663-1470 Intern Robby Uppal Organizational Directory OD-161/17/2012 UNCLASSIFIED (STEP/OMS) Kevin Martin Office of East Asian and Pacific Affairs (DRL/EAP) Leahy Vetting Sarah Beringer 7817 202-647-8258 Office Director Susan O'Sullivan 7817 202-647-8271 Deputy Director Michael Sessums 7817 202-647-8298 Foreign Affairs Officer Sarah Buckley-Moore 7817 202-647-8254 Foreign Affairs Officer Julie Turner 7817 202-647-8239 Foreign Service Officer David Moo 7817 202-647-8234 Franklin Fellow Randall Doyle 7817 202-647-8305 Office of African Affairs (DRL/AF) Africa Director Randy Fleitman SA-1, H-430 202-261-8015 AF OMS Tanika N. Willis SA-1, H-430 202-261-8001 Intern Chase Ballinger SA-1, H-430 202-261-8024 AF Officer Stuart M. Crampton SA-1, H-430 202-261-8106 AF Officer Mollie X. Davis SA-1, H-430 202-663-2707 AF Officer Karen M. Gilbride SA-1, H-430 202-261-8017 AF Officer Simone O. Joseph SA-1, H-430 202-261-8009 AF Officer Rachel E. Spring SA-1, H-430 202-261-8196 AF Officer Lisa Sherman SA-1 H-430 202-261-8017 AF Leahy Vetting Officer Janie Pacheco SA-1 H-430 202-261-8010 Bureau of Diplomatic Security (DS) Assistant Secretary Assistant Secretary and Director of the Office of Foreign Missions Ambassador Eric J. Boswell 6316 202-647-6290 Executive Assistant Tanya Sears 6316 202-647-1496 Staff Assistant/Scheduler Pat Mackall 6316 202-647-1493 Special Assistant Kendall Beel 6316 202-647-1479 Special Assistant Joanne Reams 6316 202-647-1224 Staff Assistant Meredith Fox 6316 202-647-2714 Sr. Legislative Affairs Advisor Stephen Greene 6316 202-647-1497 Office Assistant Tiffany Taylor 6316 (202) 647-1728 Legislative Affairs Advisor Katherine Harris 6316 202-647-0147 Legislative Affairs Advisor Nathan al-Khazraji 6316 202 647-1223 Principal Deputy Assistant Secretary for Diplomatic Security and Director, Diplomatic Security Service (DS/DSS) Principal Deputy Assistant Secretary for Diplomatic Security and Director, Diplomatic Security Service (DS/DSS)S/DSS)815 Scott P. Bultrowicz 23rd Fl SA20 571-345-3815 Office Management Specialist Pat Greeson 23rd Fl SA20 571-345-3815 Special Assistant Matt Perlman 23rd Fl SA20 571-345-3811 Special Assistant Paul Benvie 23rd Fl SA20 571-345-3812 Attorney Adviser Kevin Gleeson 22nd Fl SA20 571-345-3006 Public Affairs Grace Moe 21st Fl SA20 571-345-2506 Diplomatic Security/Countermeasures (DS/C) Deputy Asst. Secretary Gentry O. Smith 23L04- SA-20 571-345-3836 Special Assistant Gina A. Humberstad 23J04- SA 20 571-345-3834 Office Manager Regina "Genie" Hebron 23J06-SA 20 571-345-3835 Sr. Mngt/Program Analyst Joseph M. Anthony 23I04 571-345-7756 Office of Physical Security Programs (DS/C/PSP) Director Nancy Rolph 10th Fl SA14 703-312-3089 Facilities Security Division Joe Zaranka 10th Fl SA14 703-312-3104 Physical Security Division Richard J. Ingram 10th Fl SA14 703-312-3113 Weapons of Mass Destruction Countermeasures Division James W. Lannon 11th Fl SA14 703-312-3936 Defensive Equipment & Armored Vehicles Division Julie S. Cabus SA7 703-644-3465 Office of Security Technology (DS/C/ST) Director Wayne Ashbery 1st Fl SA14 703-312-3667 Assistant Bert Blakeman 1st Fl SA14 703-312-3665 Countermeasures Protection Division Karl Covington, Acting 4th Fl SA14 703-312-3482 Office Manager Specialist Stephanie Latigona 4th Fl SA14 703-312-3460 Security Technology Operations Division Mark Steakley 2nd Fl SA14 703-312-3607 Office Manager Specialist Kendra Fletcher 2nd Fl SA14 703-312-3605 Facility Security Engineering Division Michael Barela 145 SA24 703-323-6651 Management Analyst Marvine Panning SA24 703-923-6813 Office of Diplomatic Couriers (DS/C/DC) Director Daniel J. Power 21L27 (571)345-9894 Deputy Director Dale P. Cazier 21J28 (571) 345-3884 Assistant Director For Domestic Operations (DS/DSS/DO) Assistant Director Barry Moore 23rd Fl SA20 571-345-3785 Special Assistant Kevin Tehan 23rd Fl SA20 571-345-3786 Policy Advisor Elizabeth Twerdahl 23rd Fl SA20 571-345-2187 Personal Assistant Patricia Hemphill 23rd Fl SA20 571-345-3787 Senior Resource Manager Aileen "Lee" Smith 9th Fl SA-20 571-345-3002 Management Analyst Assistant Vacant 12Fl SA-20 571-345-3733 Resources Assistant Kimberly Batchellor 9th Fl SA-20 571-345-2959 Office of Investigations and Counterintelligence (DS/DO/ICI) Director Douglas Quiram 12th Fl SA20 571-345-2945 Counterintelligence Division Chief Russell Humberstad 19th Fl SA20 571-345-7654 Professional Responsibility Division Kimber Davidson 17th Fl SA20 571-345-2277 Criminal Investigations Division David Whitehead 12th Fl SA20 571-345-2994 Field Office Manager Edward Fortney 12B06 SA20 571-345-2904 Management Analyst Kevin Anderson 12C06 SA20 571-345-2918 Boston Field Office Special Agent in Charge Todd Ziccarelli Suite 1001 617-565-8200 Chicago Field Office Special Agent in Charge Scott Collins (Acting) Suite 2318 321-353-6163 Organizational Directory OD-171/17/2012 UNCLASSIFIED Houston Field Office Special Agent in Charge George Nutwell Suite 870 713-209-3483 Los Angeles Field Office Special Agent in Charge Wesley Weller Suite 1273 213-894-3290 Miami Field Office Special Agent in Charge Chris Culver Suite 404 305-810-5850 New York Field Office Special Agent in Charge Robert Goodrich Suite 500 201-346-8100 San Francisco Special Agent in Charge Dean Shear Suite 900 415-705-1176 Washington Field Office Special Agent in Charge John Schilling Suite 300 571-226-9300 Computer Investigations and Forensics Division David E. Trosch 12th Fl SA14 703-312-3660 Counterintelligence Division Office for Protection (DS/DO/P) Director Martin F. Kraus 5th Fl SA14 703-312-3322 Chief, Dignitary Protection Paul Bauer 5th Fl SA-14 703-312-3352 Special Agent in Charge, Secretary's Detail Kurt Olsson HST 2248 202-647-8627 Special Agent in Charge, Protective Liaison Michael VanBuskirk SA-33 202-895-3644 Special Agent in Charge, Major Event Coordination Unit Michael Bishop SA-14 703-312-3874 Office of Domestic Facilities Protection (DS/DO/DFP) Director Jan D. Abbott HST 1214 202-647-0032 Special Assistant Sandra Gust HST 1214 202-647-9738 Office Management Secretary Doris Weaver HST 1214 202-647-0003 Security Support Division (DS/DO/DFP/SSD) Division Chief George Bailey L309 SA1 202-663-1676 Executive Assistant Louise Jefferson L309 SA1 202-663-1345 Program Manager Frederick Chaney SA-1 L309 202-663-3993 Policy and Planning Specialist Melanie Dugdale SA-1 L309 202-663-1385 Operations and Special Access Program Manager Robert Serth HST B237 202-647-0511 Access Control Supervisor Kenya Hairston HST B237 202-647-3854 DS ID Media (Credentials) Edward Land SA-20 9G04 571-345-3745 Identification Services (DSIS) Program Manager Carolyn Jackson SA-1 202-663-1348 DSIS Gov James Makle HST B266 202-647-0078 Resources and Budget Project Manager Sara Tesso SA-1 L309 202-663-3382 Uniformed Protective Division (DS/DO/DFP/UPD) Division Chief Bill Evans HST B235 202-647-0613 Administrative Assistant Betsy Cosgrove HST B235 202-647-0777 Special Events Program Manager Liz Wood HST 1214 202-647-5925 DSO Program Manager Kenneth Perry HST B235 202-647-0776 DSO Program Manager Roger Mencl SA-14 3020 703-312-3427 Uniform Operations Russell Brigham HST B235 202-647-0772 Assistant Director for Training (DS/DSS/T) Acting Assistant Director for Training Jeffrey C. Breed SA11B 571-226-9761 Special Assistant Julia Hill SA11B 571-226-9762 Senior Legal Advisor William Clancy SA11B 571-226-9727 Office Administrator Lydia Hickey SA11B 571-226-9760 FASTC Operations & Program Manager Charlie Sparks SA11B 571-226-9729 Office of Antiterrorism Assistance Program (DS/T/ATA) Director - Acting Jeff Thomas SA11B 571-226-9630 Executive Assistant Ann Marie Schubert SA11B 571-226-9630 Deputy Director - Acting Steve Rice SA11B 571-226-9630 Special Assistant Siobian Leonard SA11B 571-226-9632 Office of Mobile Security Deployment (DS/T/MSD) Director Scott Moretti 3rd Fl SA11 703-204-6246 Deputy Director William Inman 3rd FL SA11 703-204-6245 OMS Tara Houser 3rd FL SA11 703-204-6243 Admin Support Specialist Allison Williams 3rd Fl SA11 703-204-6212 Office of Training and Performance Support (DS/T/TPS) Director Kevin Bauer 3rd Fl SA11 703-204-6205 Senior Training Advisor Nancy Stout 3rd Fl SA11 703-204-6182 Exec. Asst. Joyce Dixon 3rd Fl SA11 703-204-6203 Security Engineering & Computer Security Training Division Rob Hollingsworth SA11 703-204-6221 Security & Law Enforcement Training Division Dan Cronin 3rd Fl SA11 703-204-6188 Assistant Director for International Programs (DS/DSS/IP) Deputy Assistant Secretary Charlene Lamb 23rd Fl SA20 571-345-3841 Deputy Assistant Director John Eustace 22nd Fl SA20 571-345-3458 Special Assistant Dennis LeBow 23rd Fl SA20 571-345-3826 Office Manager Rita Jones 23rd Fl SA20 571-345-3842 Office of Regional Directors (DS/IP/RD) African Affairs Regional Director of Operations Michael Ross 22nd Fl SA20 571-345-3455 East Asian and Pacific Affairs Regional Director of Operations David Lyons 22nd Fl SA20 571-345-3459 European Affairs Regional Director of Operations Robert Whigham 22nd Fl SA20 571-345-3435 Near Eastern Affairs Regional Director of Operations Richard Soler 22nd Fl SA20 571-345-3005 South Central Asian Affairs Regional Director of Operations Niall Meehan 22nd Fl SA20 571-345-3467 Western Hemisphere and Canada Affairs Regional Director of Operations Thomas Barnard 22nd Fl SA20 571-345-3479 Contingency Operations Regional Director of Operations Bill Miller 22nd Fl SA20 571-345-3492 Office of Overseas Protective Operations (DS/IP/OPO) Director Douglas Allison 16th Fl SA20 571-345-2395 Organizational Directory OD-181/17/2012 UNCLASSIFIED Office of Special Programs & Coordination (DS/IP/SPC) Director John M. Davis 21st Fl SA20 571-345-2495 Executive Director for Diplomatic Security (DS/EX) Executive Director Tracy Hitt Mahaffey 23rd Fl SA20 571-345-3816 Office Management Specialist Khaliah Sharif 23rd Fl SA20 571-345-3816 Special Assistant Clint C. Boushell 23rd Fl SA20 571-345-3820 Special Assistant Clifton W. Flowers 23rd Fl SA20 571-345-3821 Deputy Executive Director William R. Terrini 23rd Fl SA20 571-345-2726 Office Management Specialist Hannah L. Devey 23rd Fl SA20 571-345-2727 Special Assistant Louis C. Ganem 23rd Fl SA20 571-345-3803 Human Resources Management T.J Shelton 9th FL SA20 571-345-3768 Office of Management Services (DS/EX/MGT) Director Linda Watts 14th FL SA20 571-345-3830 Special Assistant Dan Pappas 14th FL SA20 571-345-2744 Administrative Assistant Anne Amussen 14th FL SA20 571-345-3833 Management Analyst Deborah E.W. Patterson 14th FL SA20 571-345-2747 Technical Management Analyst Melton Roper 14th FL SA20 571-345-2730 Contracting and Procurement Division Chief Bill Black 8th Fl SA20 571-345-2172 Logistics Services Division Chief Patrick Hasiak 8th Fl SA20 571-345-2151 Space Management Chief Marilyn Natoli 8th Fl SA20 571-345-3755 Administrative Operations Chief Yolanda Atkins 8th Fl SA20 571-345-2143 Policy and Planning Division Chief James Weston 14th Fl SA20 571-345-2694 Policy Analysis Chief Julie Stewart 14th Fl SA20 571-345-2738 Strategic Planning Chief Carly Smith 14th Fl SA20 571-345-2729 Freedom of Information and Privacy Act Division Chief Kathleen Siljegovic 14th Fl SA20 571-345-2712 Chief Technology Office (DS/EX/CTO) Chief Technology Officer Bryce Bhatnagar 17th Fl SA20 571-345-2243 Systems Management Division Chief John Clynch 18th Fl SA20 571-345-2098 Capital Planning and Architecture Division Chief Vacant 17th Fl SA20 571-345-2326 Office of Chief Financial Officer (DS/EX/CFO) Chief Financial Officer Robert J. Baldre 8th Fl SA-20 571-345-2197 Office Manager Ansley LaBarre 8th Fl SA-20 571-345-2199 Financial Planning Division Chief Gloria J. Williams 8th SA20 571-345-2208 Financial Execution Division Chief Vacant 10th Flr SA-15 703-875-5492 Deputy Assistant Secretary for Foreign Missions (DS/OFM) Deputy Assistant Secretary and Deputy Director Justine M. Sincavage HST 2236 202-647-3417 Justine M. Sincavage HST 2236 Managing Director Bruce R. Matthews SA33 202-895-3504 Office of Property, Tax, Services and Benefits (DS/OFM/PTSB) Acting Office Director Cliff Seagroves 2236 202-647-1395 Senior Program Officer (Property) Melissa Morgante 2236 202-736-7173 Senior Program Officer (Customs) Terry V. Davis SA-33 202-895-3540 Senior Program Officer (Tax) Irina Kolb 2236 202-736-7182 Program Specialist Christine Miller 2236 202-647-0530 Program Specialist Jessica Bryant 2236 202-647-0325 Program Specialist Dan DiLeo SA-33 202-895-3570 Office of Diplomatic Vehicles,Tax, and Customs (DS/OFM/VTC) Diplomatic Motor Vehicles Director Joan Morningstar 246 SA33 202-895-3528 Regional Offices Chicago Director Denise Duclon 312-353-5762 Houston Director Sarah Drew 713-272-2865 Los Angeles Director George Novinger 310-235-6292 Miami Director Catherine Rodriquez 305-442-4943 New York Director Thomas Gallo 646-282-2825 San Francisco Director Patricia Hayes 415-744-2910 Senior Coordinator for Security Infastructure (DS/SI) Senior Coordinator Donald Reid 23rd Fl SA20 571-345-3788 Special Assistant Jacqueline Atiles 23rd Fl SA20 571-345-3790 Office Manager Specialist Kimberly Battistone 23rd FL SA-20 571-345-3791 Office of Computer Security Director Mary Stone Holland 15th Fl SA20 571-345-2589 Office of Information Security Programs Director Dan Simpson 13th Fl SA20 571-345-3080 Office of Personnel Security and Suitability Director James Onusko 11th FL SA20 571-345-3219 Assistant Director for Threat Investigations and Analysis (DS/DSS/TIA) Assistant Director Robert A. Hartung SA-20, 23rd Floor 571 345- 3809 Special Assistant Peter Dinoia 571-345-3813 SA-20, 23rd Resource Manager Elizabeth H. Miller SA-20, 23rd Floor 571-345- 3804 Office Management Specialist Kristen Adams SA-20, 23rd Floor 571-345-3807 Management and Program Analyst vacant SA-20 23rd Floor 23A23 571-345-3805 Overseas Security Advisory Council (DS/TIA/OSAC) Executive Director David Schnorbus SA20, 24th Floor 571-345-2216 Organizational Directory OD-191/17/2012 UNCLASSIFIED Deputy Executive Director Peter Ford SA20, 24th Floor 571-345-2218 Diplomatic Security Command Center (DS/TIA/DSCC) Director Glen A. Gershman SA20, 19th Floor 571-345-3132 Deputy Director Paul A. Houston SA20, 19th Floor 571-345-3134 Office of Intelligence and Threat Analysis (DS/TIA/ITA) Director Kurt Rice SA20, 20th Floor 571-345-3936 EUR/WHA Division Chief Larry Daniele SA20, 20th Floor 571-345-3939 NEA Division Chief Katherine Parkin SA20, 20th Floor 571-345-3934 AF/SA/EAP Division Chief Stephen Capelli SA20, 20th Floor 571-345-3932 Office of Protective Intelligence Investigations (DS/TIA/PII) Director Carlos Matus SA20, 20th Floor 571-345-3863 Rewards for Justice Program Rachel Schindel-Gombis SA20, 20th Floor 571-345-2952 Division Chief Matthew Dooley SA-20, 20th Floor 571-345-3866 Bureau of East Asian and Pacific Affairs (EAP) Assistant Secretary Assistant Secretary Kurt Campbell 6205 202-647-9596 Personal Assistant Daryl Hegendorfer 6205 202-647-9596 Acting Principal Deputy Assistant Secretary Joseph Yun 6205 202-647-6904 Office Management Specialist Gina Miller 6205 202-647-6904 Deputy Assistant Secretary James Zumwalt 6205 202-736-4393 Office Management Specialist Andrea Barkley 6205 202-736-4393 Deputy Assistant Secretary Kin W. Moy 6205 202-647-6910 Deputy Assistant Secretary James. L Loi 6205 202-647-8929 Office Management Specialist Anthony J. Franco 6205 202-647-8929 Office Management Specialist Twana Robinson 6205 202-647-6910 U.S. Ambassador to APEC and Economic Coordinator Vacant 6205 202-647-7266 Office Management Specialist Vacant 6205 202-647-7266 Special Assistant Shawn Duncan 6205 202-736-4161 Receptionist Dominiece Reynolds 6205 202-647-6600 Staff Assistant Roniece Briscoe 6205 202-647-6916 Staff Assistant Vacant 6205 202-647-6921 Staff Assistant Alys Spensley 6205 202-647-6921 NSC Director Danny Russel EEOB 312 202-456-9245 Office of the Executive Director (EAP/EX) Executive Director Karen Stanton 4313A 202-647-9054 OMS for Executive Director Jennie Bono 4313A 202-647-9054 Deputy Executive Director Dan Christenson 4313A 202-647-9054 Administrative Officer vacant 4313A 202-647-6220 Special Advisor Larry Baer 4313A 202-647-6220 Supervisory Post Management Officer (Korea, Japan, AIT) Andrew Hogenboom 4313A 202-647-6223 Post Management Officer (Indonesia, Malaysia, Singapore, Brunei, Timor Leste) Yuen Huang 4313A 202-647-7654 4313A Post Management Officer (Australia, New Zealand, Samoa, Solomon Islands, Fiji, Marshall Islands, Micronesia, Palau, Papua New Guinea) John Moppert 4313A 202-647-6894 Post Management Officer (China, Hong Kong, Mongolia ) Grace Choi 4313A 202-647-6280 Program Specialist Helga Lumpkin 4313A 202-647-6893 Post Management Officer (Burma, Cambodia, Laos, Thailand, Vietnam) Rebecca Edwards 4313A 202-647-6219 Program Assistant Vacant 4313A 202-647-5581 Assignments Officer Jonathon Floss 4313A 202-736-4634 Assistant Assignments Officer Cindy Richards 4313A 202-647-6457 Awards Coordinator Kuniko Yasuda 4313A 202-647-6206 Chief Financial Management Officer C.T. Forrester III 4313A 202-647-6217 Financial Management Officer Phyllis Mead 4313A 202-647-7502 Financial Management Officer Vickie Hart 4313A 202-647-6200 Financial Management Officer Danielle Wood 4313A 202-647-5579 Travel/Budget Ondine Hassan 4313A 202-647-9052 Budget Assistant Adaisha Garrison 4313A 202-647-8610 IT Assignments and Systems Officer John Nave 6310 202-647-8592 Information Technology Specialist William Carter 6310 202-647-5534 Web Developer Liliana Freedman 6310 202-647-8553 Information Technology Assistant James Gant 6310 202-647-7681 General Services Officer Miguel Danzot 4313A 202-647-6222 General Services Officer Veronique Drilling 4313A 202-647-8617 Customer Service Liaison Kim Gooden 4313A 202-647-8643 General Services Assistant Dee Brabham 4313A 202-647-8616 Supervisory HR Officer Lisa Johnson 4313A 202-647-8611 Human Resources Specialist Cynthia Coriell 4313A 202-647-4734 Human Resources Specialist Gail Lawrence 4313A 202-647-7320 Human Resources Specialist John Stanley 4313A 202-647-6139 Human Resources Assistant Nicole Babb 4313A 202-647-8146 General Services Officer Scott McDow 4313A 202-647-6141 Office of Australia, New Zealand, and Pacific Island Affairs (EAP/ANP) Director Christopher J. Marut L505 202-736-4659 Deputy Director Kit Traub L505 202-647-9990 Senior Country Officer (Australia) S. Tovan McDaniel L505 202-663-3390 Country Officer (New Zealand, Samoa) Michele L. Petersen L505 202-736-4745 Country Officer (Micronesia, Palau, Marshall Islands) Anusha E. Seneviratne L505 202-647-5156 Kirbati, Papua New Guinea, Solomon Is., Vanuatu) Mollie J. Jackson L505 202-663-3386 Country Officer (Port Moresby, Solomon Islands) Mollie J. Jackson L505 202-663-3386 Country Officer (Australia) Laurie M. Williford L505 202-736-4712 Intern Matthew Hellman L505 202-647-7828 Military Advisor LtCol James R. Kendall, USMC L505 202-663-3385 Senior Advisor Richard K. Pruett L505 202-663-3391 Intern Meghan Kleinsteiber L505 202-736-4683 Office Manager Margaret S. Benson L505 202-736-4741 Organizational Directory OD-201/17/2012 UNCLASSIFIED Office Manager Carolyn M. Pollard-Ford L505 202-647-9690 Intern Donald Alderman L505 202-663-3388 Coordinator for Pacific Initiatives Ike Reed L505 202-736-4675 Office of Chinese and Mongolian Affairs (EAP/CM) Director Daniel Kritenbrink 4318 202-647-6787 Deputy Director William Klein 4318 202-647-6789 Senior Coordinator, U.S.-China S&ED Pamela Park 4318 202-647-6813 Coordinator, U.S.-China S&ED; Officer for Finance Julie Petruzzi 4318 202-647-8839 Assistant Coordinator, U.S.-China S&ED Andrew Scheineson 4318 202-647-6803 Officer for Public Diplomacy Thomas Hamm 4318 202-647-8775 Office Management Asst. to the Director Taryn Jackson 4318 202-647-6796 Office Management Specialist Domenica Williams 4318 202-647-9141 Bilateral Political Affairs Unit Chief Laura Rosenberger 4318 202-647-6802 Officer for Human Rights and Consular Affairs Sung Choi 4318 202-647-6772 Officer for Human Rights Seth Patch 4318 202-647-6819 Foreign Affairs Officer Pei Tsai 4318 202-647-6813 Presidential Management Fellow Caitlin Costello 4318 202-647-8997 Officer for Mutlilateral Affairs Brian Andrews 4318 202-647-6774 Officer for Hong Kong Peter Barte 4318 202-647-8880 Officer for Pol-Mil Affairs Federick Brust 4318 202-647-6782 Officer for Mongolia John Gorkowski 4318 202-647-7628 Officer for Non-Proliferation Christopher Mohrman 4318 202-647-4829 Economic Unit Chief John Wecker 4318 202-647-6959 Economic Officer Steven Sinha 4318 202-647-4832 Officer for Trade Peter Dycaico 4318 202-647-6798 Officer for ESTH and Energy Andrea Finnegan 4318 202-647-9956 Office of Economic Policy (EAP/EP) Director Louis L. Bono 5317 202-647-2001 Deputy Director Robert Koepcke 5317 202-647-2011 Foreign Exchange Officer Masaaki Saito 5317 202-647-4806 Foreign Affairs Officer Deanne de Lima 5317 202-647-1937 Foreign Affairs Officer Ryan MacFarlane 5317 202-647-2025 Foreign Affairs Officer Medora Brown 5317 202-647-2023 Special Advisor Marlene Sakaue 5317 202-647-4836 APEC Program Director Natalie Nii Singapore 65-67322503 AAAS Fellow Kyle Hathaway 5317 202-647-2020 Office of Japanese Affairs (EAP/J) Director Marc Knapper 4206 202-647-1311 Deputy Director Karin Lang 4206 202-647-3154 OMS Gladys Williams 4206 202-647-2913 Economic Affairs Chief Michael Pignatello 4206 202-647-4741 Economic Officer Jenae Johnson 4206 202-736-7050 Political Security Officer JoEllen Gorg 4206 202-647-2914 Political Officer Geneve Menscher 4206 202-647-5239 Political Officer Margaret MacLeod 4206 202-647-3155 Trade Affairs Officer Stephanie Eshelman 4206 202-736-7233 Global Issues Officer Jordan Heiber 4206 202-647-4459 Stay-in-School Kimberly Coniam 4206 202-647-4428 Office of Korean Affairs Director Edgard Kagan 4206 202-647-7717 Deputy Director Mary Kay Carlson 4206 202-647-7868 ROK Unit Chief Joshua Huck 4206 202-647-4316 DPRK Unit Chief Dan Tikvart 4206 202-647-5727 ROK Political Officer Gary Childs 4206 202-647-6706 ROK Economic Officer Deena Magnall 4206 202-647-1039 ROK POL-MIL Affairs Officer Donny Yoo 4206 202-647-7718 Intl Relations Officer General Jacob Choi 4206 202-647-1039 DPRK Human Rights/Refugees Officer Jamie Oberlander 4206 202-647-0081 DPRK Desk Officer Mary Elizabeth Polley 4206 202-647-5961 DPRK Non-Proliferation Ed Shin 4206 202-647-4599 Six-Party Implementation Julie Kim 4206 202-647-0333 KEDO, FOIA Al O'Neill (WAE) 4206 202-647-7869 Office Management Specialist Roberta T. Cooper 4206 202-647-7717 Office Management Specialist LaKeia Vanzego 4206 202-647-7700 Office of Public Affairs (EAP/P) Director Darragh Paradiso 5312 202-647-2149 Deputy Director Kelly McKellogg 5312 202-647-1028 Public Affairs Assistant Lauren Bradfield 5312 202-736-4537 Information Officer Katina Adams 5312 202-647-2539 Office Management Specialist Crystal Long 5312 202-647-2538 Office of Regional and Security Policy Affairs (EAP/RSP) Director Henry V. Jardine 5313 202-647-2278 Deputy Director Tanya C. Anderson 5313 202-647-4406 Congressional Advisor Melissa Sweeney 5313 202-647-2313 Strategic Planning/Foreign Assistance Kim Archea 5313 202-736-7707 Global Affairs Officer Jason Vorderstrasse 5313 202-647-2031 EAP Military Advisor Tuan Ton 5313 202-647-2399 Assistant Military Advisor Constantine Panayiotou 5313 202-647-8815 Science & Technology Advisor Elizabeth Prescott 5313 202-647-2722 Counterterrorism Coordinator Stuart Allan 5313 202-647-1217 Program Analyst/Grants Officer Ariel Wyckoff 5313 202-647-9446 ARF, Multilateral Security Affairs Officer Kevin Sheives 5313 202-647-1217 ASEAN Affairs Coordinator Jack Andre 5313 202-647-6094 Leahy Vetting Coordinator David Rodiquez 5313 202-647-2989 5313 202-647-2389 Leahy Vetting Coordinator (trainee) Nile Johnson 5313 202-647-8883 Office Manager for the Director Geneva R. Hart 5313 202-647-1260 Office Manager Marasha Williams 5313 202-647-2343 ASEAN Affairs Officer Kimberly Radford 5313 202-647-7029 Strategic Planning/Foreign Assistance Hana Sarsour 5313 ext. 6.7707 Foreign Assistance Tamara Rivera-Wilson 5313 202-647-8894 Foreign Affairs Intern Markus Brazill 5313 202-647-8883 Organizational Directory OD-211/17/2012 UNCLASSIFIED Transatlantic Diplomatic Fellow Dana Rudaka 5313 202-647-6192 Environment and Energy Advisor (AAAS) Mari-Vaughn Johnson 5313 202-647-2389 Office of Taiwan Coordination (EAP/TC) Director W. Brent Christensen SA1 L505 202 647-7712 Office Manager Cynthia Miles SA1 L505 202-647-7711 Deputy Director David Atkinson SA1 L505 202-647-7713 Political Military Officer Russell Westergard SA1 L505 202-647-7706 International Relations Officer Jaz Azari SA1 L505 202-663-3395 Intern Anthony Yuen SA1 L505 202-736-4420 Intern Shelly Su SA1 L505 202-663-3392 Office of Public Diplomacy (EAP/PD) Director Thomas Hodges 5318 202-736-4598 Deputy Director Kathy Schalow 5318 202-647-7263 Policy & Coordination Officer Jane Carpenter-Rock 5318 202-647-7122 Cultural Coordinator R. Laneice Brooker 5318 202-736-4524 Country Officer (Burma, Cambodia, Laos, Thailand, Vietnam) Ariturk Selim 5318 202-647-7080 Country Officer (Australia, New Zealand, Indonesia, Philippines, Brunei, Timor-Leste, Malaysai, Singapore, Pacific Islands, and Papua New Guines) Drake Weisert 5318 202-647-7292 Country Officer (China, Hong Kong, AIT Taipei, Mongolia) Nancy Talbot 4318 202-647-8775 Deputy Assistant Secretary Jennifer Park Stout 5318 202-647-7234 Country Officer ( Japan and Korea) Peter Velasco 4206 202-647-4743 Senior Advisor Carola McGiffert 5318 202-647-1029 Dep. Dir. 100,000 Strong Initiative Kimberly McClure 5318 202-647-7059 Expo Coordinator Nini Forino 5318 202-647-7234 Public Diplomacy Advisor for PACOM Marrie Schaefer HI 808-477-0111 OMS Renee Carson 5318 202-647-7234 Office of the Foreign Policy Advisor (USPACOM) Foreign Policy Advisor Amb. Gene Christy 808-477-7602 Deputy Foreign Policy Advisor LTC Philip DuPont, USA 808-477-7617 Assistant Foreign Policy Advisor Capt. Skye Nakayama 808-477-7601 Secretary to the FPA Terri Yamamoto 808-477-7602 USPACOM Joint Operations Center USPACOM Joint Operations Center 808-477-7227 Office of Maritime Southeast Asia (EAP/MTS) Office Director Mark Tesone 5210 202-647-2143 Deputy Director Mark Clark 5210 202-647-0097 Office Manager Ruby Thomas 5210 202-647-1221 Office Manager Lisa Marcel 5210 202-647-4700 Senior Country Officer Indonesia Andrew Herrup 5210 202-647-2543 Country Officer Indonesia Brooke Spelman 5210 202-647-4393 Country Officer Indonesia Vacant 5210 202-736-7056 Country Officer Malaysia Jim Bangert 5210 202-647-4932 Senior Country Officer Philippines Sue Niblock 5210 202-647-2301 Country Officer Singapore and Brunei Nathaniel Turner "Nat" 5210 202-647-2769 Country Officer Timor-Leste Doug O'Neill 5210 202-647-1823 Country Officer Philippines Vacant 5210 202-647-2927 Office of Mainland Southeast Asia (EAP/MLS) Director W. Patrick Murphy 5206 202-647-4495 Office Manager Carolyn Hodges 5206 202-647-4988 Deputy Director Eric Barboriak 5206 202-647-3065 Country Officer Burma Kate Nanavatty 5206 202-647-0056 Country Officer Cambodia Adam Davis 5206 202-647-3095 Country Officer Laos Jennifer Handog 5206 202-647-2036 Country Officer Thailand Leslie Moeller 5206 202-647-0036 Country Officer Vietnam (POL/MIL) Gregory May 5206 202-647-4023 Country Officer Vietnam (Econ/Comm) Sara Litke 5206 202-647-1699 Office Manager Alice Greene 5206 202-647-0064 Office for North Korea Affairs (S/NKP) Special Representative for North Korea Policy Amb. Stephen W. Bosworth Room 5209 202-647-4611 Special Envoy for the Six Party Talks Clifford A. Hart Room 5209 202-647-4611 Special Envoy for North Korea Human Rights Issues Amb. Robert R. King Room 5209 202-646-4568 Special Assistant Ms. Johna Ohtagaki Room 5209 202-647-4599 Executive Assistant & Scheduler Ms. Evelyn Polidoro Room 5209 202-647-4611 Bureau of Educational and Cultural Affairs (ECA) Assistant Secretary Assistant Secretary Ann Stock 5-B05/SA-5 202-632-6445 Secretary Paulette Jordan 5-R14/SA-5 202-632-6440 Chief of Staff, Acting Rick Ruth 5-Z17/SA-5 202-632-6442 Secretary Lorraine Taylor 5-Z15/SA-5 202-632-6448 Staff Assistant Mary Gant 5-X15/SA-5 202-632-6453 Special Advisor/Secretariat Director Michele Peters 5-R17/ SA-5 202-632-3345 Special Assistant Ashley Eisenman 5-S14/SA-5 202-632-6445 Special Assistant Chelsea Maughan 5-AA15/SA-5 202-632-9325 Branch Chief, Academic Exchanges for the Western Hemisphere 4-MO6/SA-5 Deputy Assistant Secretary for Academic Programs (ECA/A) Deputy Assistant Secretary Meghann Curtis 5-U17/SA-5 202-632-9331 Managing Director Marianne Craven 5-X17/SA-5 202-632-9331 Special Assistant for Policy Lisa Blonder 5-P14/SA-5 202-632-3294 Special Project Officer Lana Muck 5-Q15/SA-5 202-632-9330 Senior Policy Advisor David Plack 5-Q14/SA-5 202-632-9331 Staff Assistant Sarah Thompson 5-S15/SA-5 202-632-9331 Special Assistant for Policy Lisa Kraus 5-K15/SA-5 202-632-2906 Organizational Directory OD-221/17/2012 UNCLASSIFIED Office of the Academic Exchange Programs (ECA/A/E) Office Director Rosalind Swenson 4-B06 / SA-5 202-632-3234 Deputy Director Michelle Johnson 4-B07 / SA-5 202-632-3233 African Programs Branch Chief Robin Bradley 4-B11 / SA-5 202-632-3223 European Programs Branch Chief Mary Ellen Koenig 4-B08 / SA-5 202-632-9443 East Asian Programs Branch Chief Matt McMahon 4-K06 / SA-5 202-632-9432 Western Hemisphere Programs Branch Chief Jenny Verdaguer 4-M06 / SA-5 202-632-6047 Near Eastern Programs Branch Chief Donna Ives 4-B09 / SA-5 202-632-6050 Study of the US Branch Chief Britta Bjornlund 4-N06 / SA-5 202-632-3342 South Asian Programs Branch Chief Sue Borja 4-B12 / SA-5 202-632-3264 Office of the English Language Programs (ECA/A/L) Office Director Lawrence Corwin 4-B16 / SA-5 202-632-9281 Office Deputy Director Caryn Danz 4-B14/SA-5 202-632-9412 Materials Development and Review Branch Chief Rick Rosenberg 4-B13 / SA-5 202-632-9279 Programs Branch Chief Craig Dicker 4-B15 / SA-5 202-632-9277 Office of Global Educational Programs (ECA/A/S) Office Director Paul A. Hiemstra 4-CC17 / SA-5 202-632-6345 Educational Information and Resources Branch Chief Caryn Danz 4-CC16 / SA-5 202-632-6353 Humphrey Fellowships and Institutional Linkages Branch Chief John Sedlins 4-CC13 / SA-5 202-632-6328 Teacher Exchange Branch Chief Jennifer M. Gibson 4-CC14 / SA-5 202-632-6343 Deputy Assistant Secretary for Private Sector Exchange (ECA/EC) Deputy Assistant Secretary Rick Ruth, Acting 5-BB11/SA-5 202-632-6442 Senior Advisor Nicole Deaner 5-CC14/SA-5 202-632-9290 Director, Office of Exchange Coordination and Compliance Susan Geary C2-BB02/SA-5 202-632-9297 Director, Office of Designation Ida Abell, Acting 5-M17/SA-5 202-632-9318 Academic/Government Programs Designation Division Chief Constance Harley 5-K17/SA-5 202-632-9313 Special Assistant Daniel McCartney 5-CC13/SA-5 202-632-9292 Deputy Assistant Secretary for Professional and Cultural Exchanges (ECA/PE) Deputy Assistant Secretary Lee Satterfield 5-W17/SA-5 202-632-3346 Managing Director Chris Miner 5-R17/SA-5 202-632-6446 Office of Citizen Exchanges (ECA/PE/C) Director, Office of Citizen Exchanges Mary Deane Conners 3-B16 / SA-5 202-632-6062 Deputy Director Sheila Casey 3-B15 / SA-5 202-632-6070 Professional Fellows Division Michael Stanton 3-B14 / SA-5 202-632-9370 SportsUnited Division Chief Cynthia Gire 3-B10 / SA-5 202-632-6438 SA-5 Cultural Programs Division Chief Marjorie Ames B11 / SA-5 202-632-6415 Youth Programs Division Chief Carolyn Lantz (Acting) 3-B13 / SA-5 202-632-6421 Strategic Outreach and Planning Officer Nicole Callahan 3-D16 / SA-5 202-632-9372 Office of International Visitors (ECA/PE/V) Director Alma R. Candelaria 3-B06/SA-5 202-632-6383 Deputy Director Carol Grabauskas 3-B07 / SA-5 202-632- 6382 Community Relations Division Chief Vacant SA-5 New York Program Branch Director Donna Shirreffs 601 USUN Building 646-282-2850 Community Resources Division Chief Aisha Tyus SA-5 202-632-9381 Voluntary Visitors Division Chief (vacant) SA-5 Western Hemisphere Affairs, East Asia, Near East/South Asia Branch Chief Michael Cain C2-E20/SA-5 202-632-6150 Africa/Europe Branch Chief Robin Neilson C2-G20/SA-5 202-632-6091 Africa Branch Chief Chris McShane 03-K06/ SA-5 202-632-9338 East Asia and Pacific Branch Chief Terry Blatt 3-Q06 / SA-5 202-632-3319 North Africa, Near East/South and Central Asia Branch Chief Colleen Fleming 3-N06/SA-5 202-632-9357 Europe and Eurasia Branch Chief Charlotte Titus 3-T06 / SA-5 202-632-9390 Western Hemisphere Branch Chief Arlene Ferrill 3-R06 / SA-5 202-632-3303 Regional Programs Division Chief Sana Abed-Kotab 3B-B05/SA-5 202-632-9380 Multi-Regional Programs Division Chief Alison Plank Moylan 3-B08 / SA-5 202-632-6166 Special Assistant Michelle A. Lee 03S06 202-632-9448 Office of the Executive Director (ECA-IIP/EX) Executive Director Mannie Tantawy 4-BB06/SA-5 202-632-6376 Deputy Executive Director Aubrey Whitehead 4-BB07/SA-5 202-632-6378 Deputy Executive Director Brian Merrick 4-T06/SA-5 202-632-6380 Human Resources Division Chief Felicia Gibson C2--P19/SA-5 202-632-6025 HR Operations Branch Leader (ECA) Joyce Mondy C2-S11/SA-5 202-632-3259 HR Operations Branch Leader (IIP) Lucy Evans C2-R11/SA-5 202-632-6022 Training Officer Andrea Ikenson C2-U15/SA-5 202-632-3215 Support Services Division Chief Donna M. Briscoe 4-BB08/SA-5 202-632-6393 Resource Management Division (ECA) Chief, Acting Yolanda Robinson 4-Q06/SA-5 202-632-3358 Resource Management Division (IIP) Chief Loretta Gentry Milburn 4-BB10/SA-5 202-632-6014 Grants Division Chief Jeffrey D. Johnson C2-CC17/SA-5 202-632-6360 Program Management Staff Chief Michael E. Weider 4-BB11/SA-5 202-632-6375 Office of Policy and Evaluation (ECA/P) Organizational Directory OD-231/17/2012 UNCLASSIFIED Director of Policy and Evaluation Matthew Lussenhop 5-B05 / SA-5 202-632-6311 Director of Alumni Affairs Lisa Heilbronn C2-A19/SA-5 202-632-6177 Chief of Evaluation Staff Robin Silver 5-J06 / SA-5 202-632-6319 Cultural Property Staff Executive Director Maria Kouroupas 5-E02 /A-5 202-632-6197 Senior Policy Officer Julianne Paunescu 5-B06 / SA-5 202-632-6326 J. William Fulbright Foreign Scholarship Board (ECA/FFSB) Chairman Anita B. McBride Washington, DC Jean Becker Houston, TX Jan D. O'Neill Midland, TX John Sibley Butler Austin, TX Dina H. Powell New York, NY John W. Johnson Houston, TX Shirley M. Green Austin, TX Kathryn F. Hubbard Indianapolis, IN Gary R. Edson Washington, DC Robert D. McCallum, Jr. Washington, DC Staff Executive Director, acting Benedict Duffy C2-E07/SA-5 202-632-6190 Deputy Director Mary Wong C2-F13/SA-5 202-632-6190 Cultural Property Advisory Committee (ECA/P/C) Chairman Patty Gerstenblith IL 202 632 6301 Nina M. Archabal MN 202 632 6301 Barbara Bluhm-Kaul IL 202 632 6301 Rosemary Joyce CA 202 632 6301 Jane A. Levine NY 202 632 6301 Katherine L. Reid NC 202 632 6301 Marta de la Torre FL 202 632 6301 Nancy Wilkie MN 202 632 6301 James Willis CA 202 632 6301 Executive Director Maria P. Kouroupas 5-E02 / SA-5 202-632-6197 vacant na 000 000 0000 vacant na 000 000 0000 Bureau of Economic, Energy, and Business Affairs (EEB) Assistant Secretary Assistant Secretary Jose W. Fernandez 4932 202-647-7971 Personal Assistant Karen Starr 4932 202-647-7971 Executive Assistant Laurent Charbonnet 4932 202-647-6985 Senior Advisor Michael L. Szymanski 4934 202-647-5881 Special Envoy for Eurasian Energy Richard L. Morningstar 4334A 202-647-4166 Office Management Specialist Marsha Thomas 4334A 202-647-4166 Special Envoy and Coordinator Carlos Pascual 4426 202-647-8543 Personal Assistant Marjorie Jackson 4426 202-647-8543 Office of Commercial and Business Affairs (EEB/CBA) Special Representative Lorraine Hariton 5820 202-647-1625 Deputy Special Representative Christopher Beede 5820 202-647-2615 5820 Program Specialist Emily Soroko 5820 202-647-2680 International Communications and Information Policy (EEB/CIP) Deputy Assistant Secretary Philip Verveer 6820 202-647-5212 Secretary Avis Alston 6820 202-647-5212 Office of Bilateral and Regional Affairs (EEB/CIP/BA) Deputy US Coordinator John Spilsbury 5806 202-647-6842 Secretary Delores Justice 5806 202-647-8345 Office of Multilateral Affairs (EEB/CIP/MA) Senior Deputy US Coordinator Richard Beaird 6820 202-647-5832 Secretary Evelyn Cook 6820 202-647-5832 Office of Strategic Planning/Satellites (EEB/CIP/TS) Deputy US Coodinator (Vacant) 3843 202-647-5832 Secretary Lynnette Jackson 3843 202-647-8344 Office of Economic Policy Analysis and Public Diplomacy (EEB/EPPD) Director Maryruth Coleman 3844 202-647-1936 Secretary Ronelle Jackson 3741 202-647-9204 Senior Coordinator Nancy Smith-Nissley 3741 202-647-1682 Deputy Director/Policy Analysis Team Ruth Hall 3844 202-647-1808 Deputy Director/PA Advisor Public Diplomacy Team Emily Bruno 3741 202-647-4864 Secretary Sherry Booth 3741 202-647-0847 Congressional Coordinator (Vacant) 4934 202-647-2679 Executive Staff (EEB/EX) Executive Director Suneta Halliburton 4480 202-647-2720 Deputy Executive Director Diane Castiglione 4480 202-647-3248 Office Administrator Sharon Miles Bell 4480 202-647-1949 International Finance and Development (EEB/IFD) Deputy Assistant Secretary Deborah McCarthy 4950 202-647-9496 Personal Assistant Samia McDermott 4950 202-647-9496 Office of Development Finance (EEB/IFD/ODF) Director Robin Matthewman 4871 202-647-9426 Deputy Director Roland DeMarcellus 4953 202-647-9154 Office of Investment Affairs (EEB/IFD/OIA) Director Wesley Scholz 4669 202-736-4762 Secretary Kimberly Butler 4669 202-736-4907 Deputy Director Kushner Todd 4669 202-736-4365 Office of Monetary Affairs (EEB/IFD/OMA) Director Thomas Engle 4880 202-647-5935 Secretary JoAnn Hinton 4880 202-647-9497 Deputy Director Robert Garverick 4880 202-647-9792 Organizational Directory OD-241/17/2012 UNCLASSIFIED Trade Policy and Programs (EEB/TPP) Deputy Assistant Secretary William Craft 4652 202-647-5991 Secretary Sheila Johnson 4652 202-647-5968 Office of Agricultural, Biotechnology and Textile Trade Affairs (EEB/TPP/ABT) Director Edward Kaska 4470 202-647-0133 Office Management Specialist Harold Slaughter 4470 202-647-3090 Senior Advisor for Biotechnology Jack Bobo 4470 202-647-1647 Office of Bilateral Trade Affairs (EEB/TPP/BTA) Director Robert Manogue 4658 202-647-4017 Secretary Yvonne Jamison 4658 202-647-3784 Deputy Director Patrick Chow 4725 202-647-1983 Office of International Intellectual Property Enforcement (EEB/TPP/IPE) Director Jean Bonilla 4931 202-647-3985 Secretary Juan Leos 4931 202-647-3251 Deputy Director Janet Speck 4452 202-647-2324 Office of Multilateral Trade Affairs (EEB/TPP/MTA) Director Whitney Baird 4452 202-647-6324 Secretary Sarah Boyke 4452 202-647-6956 Deputy Director Carol Henniger 4452 202-647-4108 OMS-Share Point Site Administrator VACANT 4686 202-647-4321 Transportation Affairs (EEB/TRA) Deputy Assistant Secretary Kris R. Urs 3425 202-647-4045 Secretary Tucker Richmond Stewart 3425 202-647-4045 Office of Aviation Negotiations (EEB/TRA/AN) Director Wendell Albright 3425 202-647-5843 Secretary Linda Sweikhart 3425 202-647-5865 Deputy Director Fiona Evans 3425 202-647-9797 Office of Transportation Policy (EEB/TRA/OTP) Director Jerrold L. Mallory 3425 202-647-5844 Secretary Donna V. White 3425 202-647-8001 Energy, Sanctions and Commodities (EEB/ESC) Deputy Assistant Secretary Robert Cekuta 4843 202-647-1498 Secretary Syeda Chowdhury 4843 202-647-1498 Office of Terrorism Finance and Economics Sanctions Policy (EEB/ESC/TFS) Director Linda Specht 4657 202-647-7677 Deputy Director Andrew Weinschenk 4657 202-647-6203 Iran and Libya Sanctions Act Unit Chief (vacant) 4843 202-647-2856 Secretary Jeanie Anklewich 4657 202-647-7489 Office of International Energy and Commodity Policy (EEB/ESC/IEC) Stephen Gallogly 4880 202-647-4633 Secretary Janice Dawkins 4754 202-647-2230 Energy Producer-Country Affairs Division Chief Matthew McManus 4843 202-647-3423 Secretary Cindy Prince 4843 202-647-2879 Bureau of European and Eurasian Affairs (EUR) Office of the Assistant Secretary Assistant Secretary Philip H. Gordon 6226 202-647-9626 Principal Deputy Assistant Secretary Tina S. Kaidanow 6226 202-647-5146 Deputy Assistant Secretary Philip T. Reeker 6226 202-647-6415 Deputy Assistant Secretary Eric S. Ruben 6227 202-647-5447 Deputy Assistant Secretary Marie L. Yovanovitch 6226 202-647-6233 Deputy Assistant Secretary Spencer P. Boyer 6227 202-647-6402 Deputy Assistant Secretary Daniel A. Russell 6226 202-647-5174 Deputy Assistant Secretary Kathleen A. Doherty 6227 202-647-9373 Senior Advisor Amanda Sloat 5424 202-647-3206 Special Assistant Rebecca Kimbrell 6226 202-647-6285 Office for US Assistance to Europe and Eurasia (EUR/ACE) Coordinator for US Assistance to Europe and Eurasia Daniel Rosenblum HST 4227 202-647-5102 Deputy Coordinator for US Assistance to Europe and Eurasia Sandra E. Clark HST 4227 202-647-5222 Division Chief for Europe Programs Henry Kelley HST 4227 202-776-8262 Division Chief for Eurasia Programs Maria A. Longi HST 4227 202-647-7707 Division Chief for Program and Planning Mary E. Stewart HST 4227 202-647-6344 Division Chief for Budget David B. Goldberg HST 4227 202-647-5103 Office of Caucasus Affairs and Regional Conflicts (EUR/CARC) Director Justin Friedman 4220 202-647-9116 Deputy Director Alan Purcell 4220 202-736-6795 Conflict Advisor Mark A. Tervakoski 4220 202-647-6758 Azerbaijan Desk Officer Peter Kaufman 4220 202-647-9677 Armenia Desk Officer Trina Saha 4220 202-647-6576 Senior Georgia Desk Officer K.G. Moore 4220 202-647-6048 OMS Abigail Unger 4220 202-647-8741 Minsk Group Co-Chair Robert A. Bradtke 4220 202-647-0713 Georgia Desk Officer Laura Hammond 4220 202-647-0346 Public Diplomacy Officer Molly Stephenson 5511 202-647-6976 Intern James Marshall 4220 202-647-9381 Office of Central European Affairs (EUR/CE) Director Michael K. Morrow 4422 202-647-1484 Deputy Director Kim Krhounek 4422 202-647-4577 Austria Desk Officer Elizabeth Sweet 4422 202-647-4782 Bulgaria Desk Officer Dara Yin 4422 202-736-7152 Organizational Directory OD-251/17/2012 UNCLASSIFIED Czech Republic Desk Officer Lillian Wahl-Tuco 4422 202-647-3191 Hungary Desk Officer Matthew Singer 4422 202-647-3238 Slovakia Desk Officer Matthew Singer 4422 202-647-3238 Slovenia Desk Officer Elizabeth Sweet 4422 202-647-4782 Poland Desk Officer Bianca Menendez 4422 202-647-4139 Romania Desk Officer Lyn Debevoise 4422 202-647-1457 Unit Chief, Switzerland Desk Officer Yvette Saint-Andre 4422 202-647-0425 PPD Officer Ronald Hawkins 4422 202-647-0127 PPD Officer J.B. Leedy 4422 202-647-4272 Office of European Union and Regional Affairs (EUR/ERA) Director, Acting Tara Feret Erath 5424 202-647-3474 Deputy Director (POL) Matt Boyse 5424 202-647-3246 Deputy Director (ECON) Matt Boyse 5424 202-647-3246 USEU Desk Officer Scott Summers 5424 202-647-7540 Political Officer James Tira 5424 202-647-3913 Political Officer Chris Friefeld 5424 202-647-1708 Political/Military Officer Joe Wanf 5424 202-647-2839 Political Officer Rick McDaniel 5424 202-647-3843 Economic Officer Anne Coleman-Honn 5424 202-647-3843 Economic Officer Lena Gerber 5424 202-647-1606 Economic Officer Dan Froats 5424 202-647-1605 Economic Officer Rebecca Grutz 5424 202-647-3082 Economic Officer Roksana Houge 5424 202-647-4174 TEC Coordiator Kim Tuminaro 5424 202-647-1688 OMS Shonta Diggs 5424 202-647-2469 Office of the Executive Director (EUR-IO/EX) Executive Director James D. Melville, Jr. 12A35 202-647-7519 Deputy Director Dolores M. Brown 12A35 202-647-5979 Deputy Director Francisca Thomas Helmer 12A35 202-647-7519 Human Resources Chief Margaret Kurtz-Randall 12A35 202-647-8404 Information Management Division Chief Jon Arbin 12A35 202-647-5831 Supervisory Administrative Officer Tiye Ray 1517 202-647-9744 Financial Management Chief Jody Buckneberg 12A44 202-647-3437 Bureau Security Officer Cristobal Romero 5219 202-647-5716 Office of Nordic and Baltic Affairs (EUR/NB) Director Dereck Hogan 5428 202-647-6556 Deputy Director Catherine Westley 5428 202-647-8908 Iceland/Denmark Desk Officer Karen Gustafson de Andrade 5428 202-647-8431 Norway/Sweden Desk Officer Peter D'Amico 5428 202-647-8178 Lithuania Desk Officer Carol Werner 5428 202-647-8378 Finland/Estonia Desk Officer Rodney Hunter 5428 202-647-6582 PPD Officer Brian Beckmann 5428 202-647-8606 Latvia Desk Officer Julie-Anne Peterson 5428 202-647-8446 OMS Chantel Holston 5428 202-647-5669 Norway/Sweden Desk Officer Christopher Dostal 5428 202-647-8179 Office of the Special Envoy for Holocaust Issues (EUR/OHI) Special Envoy Douglas Davidson 5228 202-647-8047 Deputy Director Elizabeth Nakian 5228 202-647-8287 Fax 202-647-1960 Foreign Affairs Officer Susan Sandler 5228 202-647-8597 Travel Coordinator/OMS Qiana Pratt-Barnes 5228 202-647-8047 Office of Policy and Global Issues (EUR/PGI) Director Marc Ostfield 6219 202-647-6984 Deputy Director and Senior Advisor for Congressional Relations Steve Adams-Smith 6219 202-647-7334 Congressional (CODELs, Correspondence, LRMs, Reports), Conference Logistics Johnnetta Abbey 6219 202-647-8720 Democracy, Labor Issues, Trafficking in Persons, Human Rights, International Religious Freedom, Internet Freedom Rebecca Buchanan 6219 202-647-7117 Rule of Law, Crime, Corruption, Narcotics, Women's Issues, Leahy Vetting Mary Stickles 6219 202-647-8826 Food Security, UN/Multilateral Issues, COM Conference, Congressional CODELs, Correspondence, LRMs, Reports Sarah Pierson 6219 202-647-8820 Environment, Climate Change, Health Issues (HIV/AIDS/Influenza/ TB/ Polio), LGBT Issues, S&T Ken Kero-Mentz 6219 202-647-5965 Wikileaks/WPAR, Strategic Planning, JSB, War Crimes, ICC, Black Sea Region Vacant 6219 202-647-7465 Counterterrorism, Countering Violent Extremism, Radicalization, Cyber Issues, Refugees, Office Security Lonni Reasor 6219 202-647-6736 OMS, Travel, TATEL, Floor Warden James Tate 6219 202-647-7111 Muslim Engagement, NGOs/Diaspora, Consular Affairs, Homeland Security Ivan Weinstein 6219 202-647-7321 Office of Press and Public Diplomacy (EUR/PPD) Director Maria Elizabeth McKay 3249 202-647-6380 Deputy Director Jeffrey Jamison 3249 202-647-6933 Senior Deputy Director Stephanie Syptak 3249 202-647-7308 Director/Press Office Robert Hilton 4517 202-647-6291 Office of Policy and Regional Affairs (EUR/PRA) Director Anita E. Friedt 6519 202-647-9903 Deputy Director Matthew X. Hardiman 6519 202-647-5994 Office of European Security and Political Affairs (EUR/RPM) Director Brent Hartley 6511 202-647-1626 OMS Cornelia Johnson 6511 202-647-1626 Principal Deputy Director Karen Decker 6511 202-647-1358 NATO Documents, Clearances Jennifer Tate 6511 202-736-7229 Deputy Director, OSCE Susan Ball 6229 202-736-7290 Program Assistant Pam Pope-Montgomery 6229 202-736-7445 Deputy OSCE Coordinator Joseph Farrelly 6229 202-647-2128 OSCE Desk Officer Charles Hornbostel 6229 202-736-7291 Foreign Affairs Officer (NATO/OSCE) Richard Prosen 6229 202-647-0282 Deputy Director, NATO Defense Policy Jennifer Laurendeau 6511 202-647-1308 NATO/Russia Foreign Service Elizabeth Webster 6513 202-647-0797 NATO Defense Policy Officer Adam Trull 6513 202-647-1328 Organizational Directory OD-261/17/2012 UNCLASSIFIED Political Military Officer 6511 202-647-1328 Intern Joshua Lapidus 6511 202-647-1135 Fax 6511 202-647-1369 Deputy Director for NATO Policy Pamela Tremont 6513 202-736-7297 Intern Anna Vasylytsa 6513 202-647-1003 Political Military Officer Erik Holmgren 6513 202-647-3405 IROG Lynette Behnke 6513 202-647-7296 NATO Policy Officer Dmitry Vovchuk 6513 202-647-2097 Fax 6513 202-647-0985 Deputy Director for NATO Operations Nancy Cooper 6513 202-736-7292 NATO Ops Officer Robert Thompson 6511 202-647-2078 Intern Benjamin Mishkin 6511 202-736-7293 NATO Ops Officer Sarah Debbink 6511 202-647-2128 NATO Ops Officer Carlisle (Charlie) Davis 6511 202-647-1691 EUR Senior Military Advisor Col. Darlene Roquemore 6513 202-647-3374 Military Advisor Lt Col John Boyarski 6513 202-736-7298 NATO Defense Policy Officer Mark Melamed 6511 202-647-1602 Political Military Officer Stephanie Holmes 6513 202-736-7013 NATO Defense Policy Officer Elizabeth Webster 6511 202-647-0797 Office of Russian Affairs (EUR/RUS) Director Kent Logsdon 4417 202-647-9806 Deputy Director Michael Carpenter 4417 202-647-6743 OMS Robert D. Hill 4417 202-647-9806 OMS/Visa Specialist Calvin Chase 4417 202-647-6150 Pol Chief Peter Andreoli 4417 7-6763 Bilat Chief Jennifer Showell 4417 6-4262 Bilat-TIP, ACS issues Mica Pilz-Harbin 4417 7-6749 Econ Chief Baron Lobstein 4417 6-4441 Econ, bank, invest David Swalley 4417 76747 Econ, energy, EST Laura Hochla 4417 7-6770 Pol, External, Pol-Mil Silvana Rodriguez 4417 7-6734 Pol, Int, Human Rights Paul Hinshaw 4417 7-6756 Pol, External, Pol-Mil Shawn Cameron 4417 7-6050 BPC Senior Advisor Jon Benton 4427A 7-1304 BPC Jeffrey Ellis 4427A 7-7757 BPC James Carden 4427A 7-4464 Office of South Central European Affairs (EUR/SCE) Director Jennifer Brush 5221 202-647-0608 Deputy Director David Burger 5221 202-736-1072 Deputy Director Raffi Gregorian 5221 202-647-8755 OMS/Director Natalie Corneille 5221 202 647-0608 Lead Bosnia Michael Fooks 5227 202-647-4775 Desk Officer, Croatia Susan McFee 5227 202-647-4987 Lead Kosovo Paul Pfeuffer 5227 202-647-2452 Desk Officer, Serbia Luka Zahner 5221 202-647-0310 Desk Officer, Montenegro Kellee Farmer 5221 202-647-4781 Desk Officer, Macedonia Sammie Smith 5227 202 736-7012 Desk Officer, Kosovo Marianne Toussaint 5227 202 647-9173 Desk Officer, Kosovo Wendy Brafman 5227 202 736-7012 Desk Officer, Regional Coordinator Peter Zirnite 5227 202-647-7660 Desk Officer, Regional Economic Officer Shannon Runyon 5227 202 647-2276 Desk Officer, Albania Sarah Hutchison 5227 202-647-3747 Program Support Assistant Lisa Marshall 5227 202 647-1829 OMS Monika Colon 5227 202 647-1880 OMS Roscoe Jackson 5221 202 736-7478 Desk Officer, Bosnia Kallie Knutson 5227 202 647-4277 Public Diplomacy Officer Tonia Weik 5221 202-647-9173 Desk Officer Serbia Katherine Garry 5221 202 736-7729 Office of Southern European Affairs (EUR/SE) Director Kathleen Allegrone 5511 202 647-6994 OMS Heather Pishko 5511 202-647-6112 Deputy Director James Merz 5511 202-647-5120 Sr. Greece Desk Officer Christopher Snipes 5511 202-647-6760 Turkey Desk Officer Theresa Matthews 5511 202-647-7581 Cyprus Desk Officer Lindsay Coffey 5511 202 647-6948 Sr. Turkey Desk Officer Meghan Gregonis 5511 202-647-9749 Turkey Desk Officer Daniel Langenkamp 5511 202 736-4051 Turkey Desk Officer Stephanie Hutchison 5511 202-647-6934 Public Diplomacy Officer Molly Stephenson 5511 202-647-6976 Fax 202-647-5087 Office of Ukraine, Moldova and Belarus Affairs (EUR/UMB) Director Baxter Hunt 4427 202-647-6750 Deputy Director Craig Conway 4427 202-647-9049 Moldova Desk Officer Wendy Stancer 4427 202-647-6733 Ukraine Desk Officer Ernest Abisellan 4427 202-647-5998 Ukraine Desk Officer Anthony Pirnot 4427 202-647-6799 Belarus Desk Officer Liam O'Flanagan 4427 202-736-4443 Manager Specialist Florence Allen 4427 202-647-8761 Program Assistant Wilma Horton 4427 202-647-8303 Office of Western European Affairs (EUR/WE) Director Jane Zimmerman 5218 202-647-3072 Deputy Director Jane Messenger 5218 202-647-3063 Italy/Portugal/San Marino Peter Maritn 5218 202-647-4361 Spain/Andorra/Portugal Matt Gillen 5218 202-647-3151 Belgium/Netherlands/Luxembourg Ray Sudweeks 5218 202-647-5674 Ireland Shenoa Simpson 5218 202-647-6585 Belgium/Luxembourg/Netherlands Peter Neisuler 5218 202-647-6555 PPD Officer for EUR/WE David S. Feldmann 5218 202-647-2456 Deputy Director William Gill 5218 202-647-6587 PPD Officer for EUR/WE Matthew Boland 5218 202-647-1100 Portugal/Italy Doreen Maroney 5218 202-647-2632 France/Vatican/Malta Mariju Bofill 5218 202-647-4361 Vatican/San Marino/Italy Bridget Davis 5218 202-647-1419 United Kingdom/ Van Reidhead 5218 202-647-6557 OMS Wilma Brayshaw 5218 202-647-3072 OMS Bentley T. Bottrell 5218 202-647-3746 Deputy Director Betty Bernstein 202-647-2441 5223 Germany Kara Aylward 5223 202-647-2584 Germany Jason Grubb 5223 202-647-2448 PPD Officer for Germany Ronald Hawkins 4422 202-647-0127 Sr. Country Officer for France/Malta/Monaco David McCawley 5218 202-647-4372 Organizational Directory OD-271/17/2012 UNCLASSIFIED Foreign Service Institute (FSI) Director Director Ruth A. Whiteside F2102 SA42 703-302-6703 Secretary to Director Deborah Mejia F2102 SA42 703-302-6703 Deputy Director Tracey A. Jacobson F2102 SA42 703-302-6707 Secretary to Deputy Director Regina Wiener F2102 SA42 703-302-6707 Special Assistant Mary L. Bothwell F2102 SA42 703-302-6704 Staff Assistant Lori A. Renner F2102 SA42 703-302-6708 Executive Director for Management (FSI/EX) Executive Director Catherine J. Russell F2205 SA42 703-302-6729 Deputy Executive Director Gelinda M. Giacomin F2205 SA42 703-302-6835 Management Analyst Wayne Oshima F2205.1 SA42 703-302-6730 Management Analyst Coreen Brown F2205.1 SA-42 703-302-6731Management Analyst Arline Hetland F2205 SA-42 703-302-3012 Acquisitions Martin T. Regan F2131 SA42 703-302-7233 General Services Keith Williamson F2131 SA42 703-302-7411 Audio-Visual Dennis L. Raulin F1320 SA42 703-302-6786 Budget Victor Munoz F2130 SA42 703-302-7283 Information Resources Manager Hassan Gharekhanloo F2208 SA42 703-302-6732 Information Management Systems Linda Coble F1304 SA42 703-302-7201 Information Systems Analyst Douglas Arterburn F2206 SA42 703-302-6732 Instructional Support Division Karen Audant F1415 SA42 703-302-7154 Human Resources Deborah A. Duckett F2210 SA42 703-302-6813 Registrar Laura D. Bravery F1245 SA42 703-302-7144 Student Messages FSI Registrar F1245 SA42 703-302-7144 School of Language Studies (FSI/SLS) Dean Marianne Myles F4415 SA42 703-302-7242 Associate Dean for Instruction James North F4416 SA42 703-302-7242 Associate Dean for Management Debra Smoker-Ali F4417 SA42 703-302-7242 Research Evaluation and Development Douglas Gilzow F4514 SA42 703-302-6959 Continuing Training and Testing Christina Hoffman F4236 SA42 703-302-7125 External Programs Candice Hunt F4418 SA42 703-302-7244 Near East, Central and South Asian Languages James E. Bernhardt F2277 SA42 703-302-7291 Slavic, Persian and Pashto Languages David Red F4628 SA42 703-302-7061 European and African Languages Debra Blake F3628 SA42 703-302-7013 Romance Languages Marsha Kaplan F3628 SA42 703-302-7066 East Asian and Pacific Languages W. Charles Miracle F3261SA42 703-302-7297 Leadership and Management School (FSI/LMS) DEAN Carol Rodley E4114 SA42 703-302-6743 Associate Dean Gail Neelon E4114 SA42 703-302-6743 Policy Leadership Division Elise Kleinwaks E4124 SA42 703-302-7190 SA42 Executive Development Division Gene Kendall E4124 SA42 703-302-7190 Leadership Training Division Duane Karlen E3128 SA42 703-302-7016 Crisis Management Training James Huskey E4116.1 SA42 703-302-7369 School of Professional and Area Studies (FSI/SPAS) Dean David Newell F4101 SA42 703-302-6940 Associate Dean Nazih Y. Daher F4101 SA42 703-302-6937 Associate Dean Katherine Hadda F4101 SA42 703-302-6940 Area Studies Anne Imamura F4316 SA42 703-302-6940 Consular Training Jill Esposito F3116 703-302-7161 Curriculum and Staff Development Richard Welebir F3327 SA42 703-302-7256 Economic/Commercial Training Nicolas Noyes F3327 703-302-7256 Management Tradecraft Training Gary D. Anderson F4144 SA42 703-302-6973 Office Management Training Dara Dozier F3108 SA42 703-302-6920 Orientation Division Joe Bedessem F2315 SA42 703-302-6993 Political Training David Henifin F4312 703-302-7182 Public Diplomacy Amy Bliss F3104 SA42 703-302-7454 Stability Operations Barbara Yoder F4106 SA-42 703-302-6954 School of Applied Information Technology (FSI/SAIT) Dean Frontis Wiggins K3101 SA42 703-302-6957 Associate Dean Tin Cao K3103 SA42 703-302-7381 Business Applications William Walls K3119 SA-42 703-302-6750 Research Learning and Development James Barclay K3115 SA-42 703-302-6757 Enterprise Technology Peter Butler K3106 SA-42 703-302-9001 Transition Center (FSI/TC) Director Ray Leki E2122 SA42 703-302-7266 Deputy Director Susan Browning E2115 SA-42 703-302-7270 Career Transition Center Catherine McCormick E2101 SA42 703-302-7409 Overseas Briefing Information Center Sarah Genton E2123 SA42 703-302-7275 Training Division Archana Dheer E2116 SA42 703-302-7267 Association for Diplomatic Studies and Training (M/FSI/ADST) President Kenneth L. Brown I Building SA42 703-302-6992 Administrative Officer Marilyn Bentley I Building SA42 703-302-6990 Bureau of Human Resources (DGHR) Director General of the Foreign Service and Director of Human Resouces Director General of the Foreign Service Nancy J. Powell 6218 202-647-9898 Principal Deputy Assistant Secretary for Human Resources Steven A. Browning 6218 202-647-5942 Deputy Assistant Secretary for Human Resources Linda S. Taglialatela 6218 202-647-5152 Organizational Directory OD-281/17/2012 UNCLASSIFIED Deputy Assistant Secretary for Human Resources J. Robert Manzanares 6218 202-647-9438 Deputy Assistant Secretary for Human Resources Philippe A. Lussier 6218 202-647-5152 Special Assistant Adrienne Washington 6218 202-647-9280 Special Assistant Frederica Eatmon 6218 202-647-5275 Chief of Staff Nicole A. Chulick 6218 202-647-5112 Policy Coordination Staff (M/DGHR/PC) Director Karen Krueger 6217 202-647-2609 Chief, Labor Management Relations Steven Polson 6217 202-647-4285 Public Affairs Officer Brenda Greenberg 6217 202-647-4282 Policy Analysis Officer Jeannette Juricic 6217 202-647-4889 Program Analyst Bert Curtis 6217 202-647-2655 Staff Assistant Caroline Kohan 6217 202-647-2675 PMF-Program Analyst Emily Fischer 6217 202-647-6343 PMF-Program Analyst Shannon Small 6217 202-647-6302 Family Liaison Office (M/DGHR/FLO) Director Leslie Brant Teixeira 1239 202-647-1077 Deputy Director Susan Frost 1239 202-647-1784 CLO Program Officer Lycia Coble Sibilla 1239 202-647-1067 Education and Youth Officer Leah Wallace 1248 202-647-1076 Employment Program Coordinator Marti Doggett 1248 202-647-1076 Employment Program Officer (Outside the Mission) Suzanne Jessop 1239 202-647-2334 Naturalization Program Specialist Anna Lane 1239 202-647-2315 Communications and Outreach Coordinator Gabrielle Hampson 1239 202-647-2356 Crisis Management and Support Services Officer Charles Roe 1239 202-647-4626 Unaccompanied Tours Support Officer Sherri Rhoades 1239 202-647-1786 CLO Program Specialist Kathy Loken 1239 202-736-4781 Communications & Outreach/Data Management Specialist Mikkela Thompson 1248 202-647-1076 Executive Assistant Snezhina Sandlin 1239 202-647-4625 Crisis Management Program Specialist Dianna Rooney 1239 202-647-2987 Database Manager Louis Wells 1239 202-647-1065 Employment Program Officer (Inside the Mission) Melissa Sagun 1239 202-647-1066 Office of Casualty Assistance (M/DGHR/OCA) Director Kirk A. Leach 1241 202-736-4302 Deputy Director Virginia Boncy 1241 202-736-4302 Program Assistant Tonyia Warren 1241 202-736-4302 Executive Office for the Bureau of Human Resources (HR/EX) Executive Director Ruben Torres H1103 SA1 202-663-2375 Deputy Executive Director William E. Schaal H1103SA1 202-663-2375 Records Information Management Staff Chief Pamela Bundy H804 SA1 202-663-1870 Systems Development Division Chief Douglas Townsend H808 SA1 202-261-8266 Systems Oversight Division Chief Barbara Dauphin H800 SA1 202-261-8286 H800 SA1 Enterprise Systems Division Chief Lisa M. Chichester H722 SA-1 202-663-2024 Personnel, Human Resources Officer Sharyn Jordan H1103 SA1 202-663-2379 Lead General Services Officer, Acting Ryszard Olewnik H726SA1 202-663-2367 Assignment Support Division Chief Angela E. White SA3 202-663-0405 Post Assignment Travel Cynthia Davis H515 SA1 202-632-2079 Budget Officer Ben Lam H515 SA1 202-632-2073 Grievance Staff (HR/G) Director Melinda Chandler H523 SA1 202-261-8110 Office of Civil Service Human Resources Management (HR/CSRM) Director Jacqueline D. Hill H1104 SA1 202-663-2128 Senior Advisor Marcia A. Savoie H1104 SA-1 202-663-2129 Accountability, Oversight, & Evaluation Division Chief Kim R. Bruner H1104 SA1 202-663-2147 Career Development Division Chief Paul N. Lawrence H1104 SA1 202-663-2134 Career Development Resource Center Alejandra Ferreira-Sachero L321 SA1 202-663-3035 Executive Resources & Performance Management Division Chief Patricia Wai H1104 SA1 202-663-2164 Policy, Planning, & Program Development Division Chief Colette M. Magwood H1104 SA1 202-663-2173 Office of Shared Services HR/SS Director Melissa D. Lytell 4100 202-663-0043 Deputy Director Lisa Burridge 4100 202-663-0043 Office of Retirement (HR/RET) Director John K. Naland H620 SA1 202-261-8964 Deputy Director Edward Capers, Jr. H620 SA1 202-261-8960 Chief, Retirement Operations Rhonda M. Cummings H620 SA1 202-261-8967 Senior Policy Analyst Jacqueline Long H620 SA1 202-261-8965 Office of Employee Relations (HR/ER) Director Mary Ellen Hickey H236 SA1 202-261-8175 Work/Life Division Chief Judy Goodman Ikels H236 SA1 202-261-8161 3 FAM Regulations Coordinator Elizabeth Royal H236 SA1 202-261-8181 Workers Compensation/OWCP Debora Ellis H236 SA1 202-261-8176 Student Loan Repayment Program (SLRP) Heather Stokes H236 SA1 202-261-8178 Disability/Reasonable Accommodation Division Director Patricia Pittarelli H236 SA1 202-261-8174 Sign Language Interpreter Jeffrey Bowden/Chari Tamashiro H236 SA1 202-261-8145 Child Care/Subsidy Programs Tammy Simms H236 SA1 202-261-8180 Conduct, Suitability and Discipline Program Manager Ronald Cruz H236 SA1 202-261-8169 Organizational Directory OD-291/17/2012 UNCLASSIFIED Employee Relations Specialist (CS & FS) Joanne Armor H236 SA1 202-261-8181 Employee Relations Specialist (CS & FS) Marquita Randolph H236 SA1 202-261-8170 Employee Relations Specialist (CS & FS) Sheri Parker H236 SA1 202-663-2224 E-transit Coordinator Jamila Gantenbein H236 SA1 202-663-1686 State Magazine Editor-In-Chief Isaac Pacheco SA44 202-203-7118 Eldercare/EVT Mary Jean Dixon H236 SA1 202-261-8177 Leave, Travel Regulations, Alternative Work Schedule (AWS) Specialist Martha Netherton H236 SA1 202-261-8171 Reasonable Accommodations and Disability Services Program Coordinator Eliza Bethune-King H236 SA1 202-261-8173 Disability Resource Analyst Carlynn Marsh H236 SA1 202-663-1714 Health, Life and Long Term Care Insurances/Flexible Spending Account/Campaigns (CFC/Savings Bonds) Coordinator Shelly Kornegay H236 SA1 202-261-8166 Employee Relations Officer (FS) Donna Visocan H236 SA1 202-261-8179 Writer/Editor Ed Warner SA44 202-203-7115 Art Director David Johnston SA44 202-203-7120 Writer/Editor Officer Bill Palmer SA44 202-203-7114 Telework Coordinator Heather Stokes H236 SA1 202-261-8178 TTY Telephone Unit 202-663-3509 Office of Career Development and Assignments (HR/CDA) Director Mary D. Draper 2328 202-647-1692 Deputy Director Stephen J. Blake 2328 202-647-1692 Continuity Counselor Staff Division Chief Bernadette Cole-Byrd 2328 202-647-4049 Senior Level Division Director Suzanne Lawrence 2332A 202-647-3334 Presidential Appointments Staff Section Chief Sharon Hardy 2423 202-647-9731 Title and Rank Officer Joann Alba 2423 202-647-9732 Career Development and Training Section Chief Maryanne Thomas 2419 202-647-3822 Mid-Level Division Director Patricia "Tri" McCarthy 3100 SA3 202-663-0630 Deputy Division Director/Section Chief (Specialist) Steve Montgomery 3100 SA3 202-663-0627 Deputy Division Director/Section Chief (Generalist) Katherine Ingmanson 3100 SA3 202-663-0612 Entry Level Division Director Mark Pekala 3200 SA3 202-663-0656 Deputy Division Director/Section Chief (Specialist) Constance Deirman 3200 SA3 202-663-0490 Deputy Division Director/Section Chief (Generalist) Virginia Murray 3200 SA3 202-663-0657 Assignments Division Director Richard Nelson 4200 SA3 202-663-0420 Career Development Assistant Danae V. Green 3135 SA3 202-663-0622 Career Development Officer Teril W. Morton 3142 SA3 202-663-0603 Career Development Officer Harry R. Smith 3126 SA3 202-663-0639 Office of Overseas Employment (HR/OE) Director John M. Kuschner SA-44 Rm 368 202-203-7433 Deputy Director Corinne Thornton SA-44 Rm 368 202-203-7408 Human Resources Management Division Chief Michelle S. Long 202-203-7444 SA-44 Rm 368 Policy Coordination Division Chief Deborah A. Hunsley SA-44 Rm 368 202-203-7379 Compensation Management Division Chief Kumiah N. Harrison SA-44 Rm 368 202-203-7424 Office of Perfomance Evaluation (HR/PE) Director Lawrence C. Mandel H720 SA1 202-663-2060 Deputy Director Calli Fuller H720 SA1 202-663-2060 Program Development and Guidance Division Chief Bruce L. Cole H720 SA1 202-663-2060 Program Operations Division Chief Jacqueline R. Smith H720 SA1 202-663-2060 Office of Resource Management and Organization Analysis (HR/RMA) Director Robert B. Nolan H1301 SA1 202-663-2309 Deputy Director Jeffrey D. Miller H1301 SA1 202-663-3032 Classification and Compensation Policy Division Chief Jeffrey D. Miller H1301 SA1 202-663-3032 Resource Planning and Allocation Division Chief Eugene Batt H1301 SA1 202-663-2309 Workforce Planning and Analysis Division Chief Chet Phillips H1301 SA1 202-663-2321 Office of Recruitment, Examination and Employment (HR/REE) Director Jeffrey Levine H518 SA1 202-261-8849 Deputy Director Vacant H518 SA1 202-261-8902 Examination Division Staff Director Derwood Staeben RM 324 SA44 202-203-5117 FS & CS Recruitment Outreach Branch Chief Linda Cheatham H518 SA1 202-261-8898 Student Programs Branch Chief Daniel Stewart H518 SA1 202-261-8924 Application Evaluation Branch Chief Darlene Whitlock RM 314 SA44 202-203-5173 Office of Human Resources Shared Services Provider (HR/SP) Director Paul A Gilmore H615 (202) 261-8133 Chief, Staffing Division Barbara Moy H615 (202) 261-8134 Chief, Position Classification Division Jasmine Westfield H615 (202) 261-8135 Bureau of Information Resource Management (IRM) Chief Information Officer Chief Information Officer Susan Swart 6311 202-647-2889 Personal Assistant Shari Wagner 6311 202-647-2889 Executive Assistant Jeffrey Schroeder 6311 202-647-2933 Special Assistant Joseph Yanci 6311 202-647-5730 Staff Assistant Nichelle Thomas 6311 202-647-2144 Office Assistant (vacant) 6311 202-647-2947 Business Management and Planning (IRM/BMP) Organizational Directory OD-301/17/2012 UNCLASSIFIED Deputy Chief Information Officer Janice Fedak NW6096 202-634-3081 Special Assistant Margaret A. Pfister NW6088 202-634-3685 Personal Assistant Lynette G Skipwith NW6095 202-634-3083 Office of eDiplomacy (IRM/BMP/EDIP) Director Richard C. Boly NE 6069, SA-9 202-634-3097 Staff Assistant Lorrell Doughty NE-6154, SA-9 202-634-3621 Executive Office (IRM/EX) Executive Director Matthew Klimow SA27 202-875-6000 Customer Service Office (IRM/BMP/EDIP/CLD) Liaison Division Chief Diane B. Peterson NW6-135 202-634-3718 Information Resource Management Business Management and Planning Strategic Planning Office ( IRM/BMP/SPO) Office Director Kenneth Rogers NW5127 202 634-0405 Division Chief Dean Ergenbright NW5111 202 634-0421 Division Chief Clara Boykin NW5096 202 634-0414 Division Chief Robert Glunt NW5099 202 634-0416 Branch Chief Peter Bergstrom NW5115 202 634-0422 Branch Chief Calvin Speight NW5093 202 634-0425 Goverance, Resource, and Performance Management Office (IRM/BMP/GRP) Director Michael F. Ingram SA-9, Floor 5, NE 5067 202-634-3053 Performance Management Division Chief Joe W. Cole SA-9 NW6115 202-453-9089 Process Management Division Chief Carey L. Moore SA-9 NW6111 202-634-3642 Sourcing Mnaagement Division Chief Anne Marie Sheppard SA-9 NE5069 202-634-3055 Goverance and Policy Division Chief Tanya M. Williams SA-9 NE4029 202-634-3056 Deputy Chief Information Officer for Operations (IRM/OPS) Deputy Chief Information Officer Steven C. Taylor NW 6094 202-634-3084 Administrative Assistant Vacant NW 6095 202-634-3084 Special Assistant Ryan M. Boera NW 6089 202-634-3683 Special Assistant Charles "Chuck" O'Malley NW 6089 202-634-3684 Special Advisor Michael S. Poliachik NW 6089 202-634-3071 Enterprise Network Management Office (IRM/OPS/ENM) Director Danny Toler SA34 703-912-8029 Network Engineering and Design Division Chief (Vacant) Enterprise Operations Division Chief Maurice Crossland SA34 703-912-8087 Network Lifecycle Management Division Chief (Vacant) Global Telecom Services Division Chief Al Bowden SA26 301-985-8711 Telecom, Wireless, & Data Services Division Chief Terri Staub SA1 202-663-3400 Information Technology Infrastructure (IRM/OPS/ITI) Director Craig Specht SA-9 NE 6063 202 634-3630 LAN and WAN Service Division Chief Christopher Gustavus SA-21 212 703-912-8599 Systems Integrity Division Chief Al Herto SA44 202-203-5000 Technical Security and Safeguards Division Chief Gary Rosiecki SA-9 NE 6038 202-634-3752 GITM Kathleen Lively SA-34 703-912-8649 Division Chief (Lan/Wan)(Acting) Christopher Gustavus SA-12 212 703 912-8599 Deputy Director Leigh Ann Kidd SA-9 NE 6064 202 634-3631 Messaging Systems (IRM/OPS/MSO) Director Glen Johnson SA-9 NE6075 202 634-0212 Management Analysis Staff Chief Patsy Butler SA-9 NW4127 202-634-0190 Messaging Systems Products Division Chief(Acting) Danny Quick SA-34 1290C 703-912-8147 Special Messaging Operation Division Chief Danny Branch SA-9 NE6074 202-634-0208 E-Mail Division Chief Larry McElroy SA-9 NW 4089 202-634-0255 Main State Messaging Center Division Chief Margaret A. Johnson SA-9 NW 6076 202-634-0204 Beltsville Messaging Center Division Chief John Cabral SA-26 Beltsville 301-985-8005 Messaging Design Division Kevin A. Gatlin SA-28 1290C 703-746-2113 Messaging Test Division Chief Ernest R. Milner SA-28 104 703-746-2115 Deployment, Technical Support & Communications Division Chief Glenn W. Miller SA-28 703-746-2110 Systems and Integration (IRM/OPS/SIO) Director Cindy A. Cassil SA9 NW7068 202-634-3877 Applications Programming Division Chief Michelle Sparrow-Walker SA9 NE7038 202-634-3802 Applications Programming Division Chief Penny Duncan SA9 NW7098 202-634-3913 Business Engagement Center Division Chief Catherine Walker SA9 NW7123 202-634-3951 Data Center Consolidation Chief Raymond A. Brow SA9 NW7081 202-634-3976 Enterprise Server Operations Center Division Chief C.Melonie Parker-Hill SA9 NW7080 202-634-3975 Information Assurance Office (IRM/IA) Director Chief Information Security Officer John Streufert 1426 703-812-2500 Deputy Director Mark Mitchell (Acting) 1403 703-812-2251 Systems Authorization Division Chief Dr. George Moore 1425 703-812-2203 Global Oversight Division Chief Mark Mitchell 1403 703-812-2251 Policy, Liaison, Reporting Chief John Feldmann 1402 703-516-1539 Office of Information Resource Mangement(S/ES-IRM) Director John A. Bentel 7528 202-647-2977 Deputy Director Andrew Scott 7528 202-647-2977 Deputy Director Kevin L. Wagganer 8th fl. 202-647-8676 POEMS Systems Administrator Cindy Trodden Almodovar 7528 202-647-8328 Organizational Directory OD-311/17/2012 UNCLASSIFIED Almodovar 7528 IMO Mobile Communications I. Maribel Pulido 7528 202-647-4151 Goverance and Policy Division (IRM/BMP/GRP/GP) Division Chief Tanya M. Williams SA-9, Floor 4, NE4029 202-634-3056 Performance Management Division (IRM/BMP/GRP/PFM) Division Chief Joe Cole SA-9, Foor 6, NW6115 202-453-9089 Process Management Division (IRM/BMP/GRP/PMD) Division Chief Carey Moore 202-634-3642 Floor 6, Sourcing Management Division (IRM/BMP/GRP/SM) Division Chief Anne Marie Sheppard Floor 5, Room NE 5069 202-634-3055 Project Services Office (IRM/BMP/PSO) Office Director Claire Votaw SA27,1479 703-812-2216 Division Chief (Acting) Blair Townsend SA27,1493 703-812-2451 Bureau of Intelligence and Research (INR) Assistant Secretary Assistant Secretary Philip S. Goldberg 6468 202-647-9177 Principal Deputy Assistant Secretary John R. Dinger 6468 202-647-7826 Deputy Assistant Secretary for Analysis and Production James Buchanan 6468 202-647-9633 Deputy Assistant Secretary for Intelligence Policy and Coordination Catherine Brown 6468 202-647-7825 Special Assistant Ryan Russell 6468 202-647-8933 Special Assistant Paul Guertin 6468 202-647-7346 Senior Advisor for Security Darrell McDaniel 6953 202-647-9613 Training and Professional Development Julie Johnson 6468 202-647-6936 INR Watch (INR/WATCH) Chief Paul Mayer 6510 202-647-6955 Watch Officer on Duty 6510 202-647-2728 Office of the Executive Director (INR/EX) Director Leona Coulombe 6880 202-647-1080 Deputy Director Alberta Mayberry 6880 202-647-2084 Budget and Fiscal Unit Chief Patricia Sweet 6880 202-647-4558 Information Systems Division Chief Juan Conde 6510 202-647-6481 Human Resources Unit Chief Eric Johansen 6880 202-647-7333 Office of Administrative Liaison (INR/AL) Director Lawanda Maxwell 2247 202-647-9012 Deputy Director vacant 2247 202-647-6912 Office of Analysis for Africa (INR/AF) Director Robert Whitehead 6725 202-647-7339 Central and East Africa Division Chief Frederick Ehrenreich 6725 202-647-7675 West and Southern Africa Division Chief Judy Buelow 6725 202-647-6130 Office of Counter-Intelligence and Consular Support (INR/CCS) Director Raymond McGrath 6931 202-647-7679 Deputy Director Daniel Wilhelm 6931 202-647-8357 Foreign Disclosure and Demarche Rhonda Blair 6931 202-647-7418 Consular Intelligence Coordinator Marilyn Rowdybush 6931 202-647-6416 Office of Cyber Affairs (INR/CYBER) Director Judith Strotz 8722 202-647-5574 Office of Analysis for East Asia and the Pacific (INR/EAP) Director Victor Raphael 2912 202-647-4650 China Division Chief Gregory Knight 2912 202-647-3999 NE Asia Division Chief John Merrill 2912 202-647-4767 SE Asia/Pacific Division Chief Andrew Vincent 2912 202-647-4671 Office of Economic Analysis (INR/EC) Director David R. Konkel 8682 202-647-3317 Economic Security and Trade Division Chief William Miller 8682 202-647-3317 Economies in Transition Division Chief Priscilla Hoffman-Stowe 8682 202-736-7917 Office of Analysis for Europe (INR/EUR) Acting Director Robert Nash 2908 202-647-8052 Northern Europe and Regional Analysis Division Chief Steve Burant 2908 202-647-8457 Southern Europe Division Chief Robert Nash 2908 202-647-9222 Office of The Geographer and Global Issues (INR/GGI) Director Lee R. Schwartz 6722 202-647-1988 Multilateral and Transnational Issues Division Chief Paul Birdsall 6722 202-647-1935 War Crimes, Democracy, and Human Rights Division Chief Juan Alsace 6722 202-647-5887 Geographic Information and Imagery Staff Chief Leo Dillon 6741 202-647-2156 Humanitarian Information Unit Acting Chief Lisa Gregory SA-44 202-634-0340 Office of Analysis for Near East and South Asia (INR/NESA) Director Nabeel Khoury 8731 202-647-8660 Arab-Israel States Division Chief (Acting) Ruth Citrin 8731 202-647-5336 North Africa and Arabian Peninsula Division Chief Tom King 8731 202-647-8413 South Asia Division Chief Steve Ghitelman 8741 202-647-78660 Office of Opinion Research (INR/OPN) Acting Director Regina Faranda 2911 202 -736-4286 Deputy Director Regina Faranda 2911 Organizational Directory OD-321/17/2012 UNCLASSIFIED East Asia, Pacific, Africa and American Republics Division Chief Shawn Bird 2916 202-736-4638 Europe - Eurasia Acting Division Chief Alexandra Shema 2911 202-736-4289 Near East and South Asia Division Chief Timothy Gembicki 2916 202-736-4645 Media Reaction Division Chief Vonda Nichols 2911 202-736-4303 Office of Intelligence Operations (INR/OPS) Director Elissa Pitterle 8860 202-647-1463 Deputy Director Lisa Wenger 8860 202-647-1505 Biographic Requests Jessica Jeffcoat 8860 202-647-3827 Foreign Maps Procurement Program Staff Coordinator Jane Kuhar SA19 703-746-2400 Office of Outreach (INR/OTR) Director Susan Nelson 2251 202-736-4610 Office of Publications (INR/PUB) Director John Harms 6844 202-647-5923 Office of Analysis for Russia and Eurasia (INR/REA) Director Wayne Limberg 2254 202-647-5642 Regional Analysis and Eastern Republics Division Chief John P. Williams 2254 202-647-9186 Russia Domestic Affairs Division Chief (Acting) Robert Otto 2254 202-647-0497 Foreign Policy and Western Republics Division Chief Eugene Fishel 2254 202-647-9213 Office of Analysis for Strategic, Proliferation, and Military Issues (INR/SPM) Director David Keegan 6675 202-647-8550 Proliferation Division Chief Beth Frisa 6675 202-647-8230 Military Forces and Technologies Division Chief Stewart Eales 6675 202-647-9760 Strategic and Proliferation Issues Division Chief Joshua Handler 6675 202-647-7103 Office of Technical Collection Affairs (INR/TCA) Director Judson Barnes 8722 202-647-4318 Administrative Assistant Elsa Carkanji-Silos 8722 202-647-1344 Imagery Center (INR/TCA/IMC) Chief Lisa Dyer 6510 202-647-9030 Office of Analysis for Terrorism, Narcotics and Crime (INR/TNC) Director Suzanne McCormick 6510 202-647-9035 Deputy Director and Chief Near East and South Asian Terrorism Division David Schwartz 6510 202-647-7539 Radicalization and Region Terrorism Division Chief Heidi Panetta 6510 202-647-6860 Narcotics and Crime Division Chief Jennifer McElveen 6510 202-647-9879 Office of Analysis for Western Hemisphere Affairs (INR/WHA) Director Howard Davis 6781 202-647-3555 Middle American-Caribbean Division Chief Catherine Salcedo 6932 202-647-2367 Catherine Salcedo 6932 South American Division Chief James McElveen 6940 202-647-2242 Bureau of International Information Programs (IIP) International Information Programs Coordinator Coordinator Dawn L. McCall 5B17 / SA-5 202-632-9942 Secretary Deborah Jackson 5E15 / SA-5 202-632-9942 Principal Deputy Assistant Secretary Maureen Cormack 5E17 / SA-5 202-632-9942 Secretary Renita Johnson 5F14 / SA-5 202-632-9942 Senior Advisor Nicholas Namba 5G17/SA-5 202-632-9932 Management Analyst Laura Hesselton 5B12 / SA-5 202-632-9933 Staff Assistant April Gascon 5E14 / SA-5 202-632-6585 Deputy Assistant Secretary for Global Programs SA-5 202-632-9942 Deputy Assistant Secretary for Regional Programs Michelle Logsdon 5J17 / SA-5 202-632-9934 Outreach Coordinator Lori B. Brutten SA-5 202-632-9935 Staff Assistant Alicia van der Veen 5D14/SA-5 202-632-6171 Director of Audience Research Dina Suggs 5B10/SA-5 202-632-9957 Office of Policy, Planning and Evaluation (IIP/P) Director John A. Matel 5B09 / SA-5 202-632-9954 Staff Assistant Jacqueline Ball-Gull Jee 5F15 / SA-5 202-632-9937 Deputy Director Joel Anthony Fischman 5B08 / SA-5 202-632-9955 Senior Policy and Planning Officer Todd Leventhal 5Z11/ SA-5 202-632-3300 Policy and Planning Officer Molly Kress 5E07 / SA-5 202-632-9959 Policy and Planning Officer Shannon Swanson 5F10/ SA-5 202-632-9960 Program Analyst Christina Hedges 3Y11 / SA-5 202-632-9405 Program Analyst Katie Ron C1R02 / SA-5 202-632-2907 Program Analyst Erin Hart Managing Editor (INFOCENTRAL) Sophie Folly 3BB08 / SA-5 202-632-9257 Program Analyst Nichole Allem 5E10/SA-5 202-632-9963 Office of Regional Programs (IIP/R) Deputy Assistant Secretary for Regional Programs Catherine Jarvis (Acting) 5G17 / SA-5 202-632-9932 Secretary Martha Alston 2CC14 SA5 202-632-2814 Senior Advisor Marcia Bosshardt (Acting) 2CC13 / SA-5 202-632-6596 Global Programs (IIP/G) Deputy Assistant Secretary for Global Programs Jonathan Margolis 5J17 / SA-5 202-632-9934 Program Coordinator Tracey Newman 2-G04 / SA-5 202-632-2716 Senior Advisor Berta Gomez 2-B05 / SA-5 202-632-2813 Office of Information Technology Services (IIP-ECA/IT) Managing Director of InformationTechnology Services Victor Riche C1-C11/SA-5 202-632-2889 Secretary Michelle Alami C1-D11/ SA-5 202-632-2891 Organizational Directory OD-331/17/2012 UNCLASSIFIED Chief of Staff Laura Shane C1-C08 / SA-5 202-632-2890 Officer Director, Network & User Support Craig Stewart C1-O5/SA-5 202-632-2958 Officer Director, Application Development Shawn Hopson C1-O13/SA-5 202-632-2908 Bureau of International Narcotics and Law Enforcement Affairs (INL) Assistant Secretary Assistant Secretary William R. Brownfield 7333 HST 202-647-8464 Personal Assistant Joel Burger 7333 HST 202-647-8464 Principal Deputy Assistant Secretary Brian A. Nichols 7333 HST 202-647-6642 Secretary Sharayah Gant 7333 HST 202-647-6642 Deputy Assistant Secretary Carol Z. Perez 7333 HST 202-647-6054 Secretary Eileen Biernacki 7333HST 202-647-6054 Deputy Assistant Secretary Todd D. Robinson 7333 HST 202-647-9822 Deputy Assistant Secretary M. Brooke Darby 7333 HST 202-647-9822 Secretary Christine Samuels 7333 HST 202-647-9822 Staff Assistant Ardenia "Dee" Nash 7334 HST 202-647-9635 Staff Assistant Bonita James 7334 HST 202-647-7399 Special Assistant Todd A. Levett 7334 HST 202-647-0198 Special Assistant (FO) Barry Fullerton 7333 HST 202-736-4143 Office of the Controller/Executive Director (INL/RM) Controller/Executive Director Robert S. Byrnes 115 SA-4S 202-776-8750 Office Administrator Brenda Johnson 115 SA-4S 202-776-8750 Deputy Executive Director James Walsh 103 SA-4S 202-776-8505 Office Administrator Rachel Russo 113 SA-4S 202-776-8738 Deputy Executive Director Jeffrey C. Lee 102 SA-4 202-776-8702 Program Assistance and Evaluation Mark Giroux 2300 SA-22 202-776-8338 Administrative Officer Barbara Stevenson B-5 SA-4S 202-776-8735 Human Resource Specialist Felicia Wells Bahati B-2 SA-4S 202-776-8784 Human Resource Specialist Jean Pigford B-2 SA-4S 202-776-8504 Support Services Specialist Comilia C. Quander 125 SA-4S 202-776-8865 Management Analyst - Training Yvonne Schneider B-3 SA-4S 202-776-8552 Management Systems Division Chief Mary Pat Hayes-Crow 106 SA-4S 202-776-8373 Information Management (IM) Robert Fuentes 2321A SA-22 202-216-5813 Afghan, Iraq, Jordan Support Michael Perez 604 SA 44 202-203-7311 Budget Planning, Formulation and Presentation Tony Mazzoccoli 129 SA-4S 202-776-8519 Budget Execution Cheryl Williams 138SA-4S 202-776-8756 Human Resources Assistant Lieu Diaz B-1 SA-4S 202-776-8925 Caribbean (CNSI) Team Lead Kevin Brown SA-1 H334 202-663-2942 USCG Datailee - Eastern Caribbean Dan Deptula SA-1 H334 202-663-1066 SA-1 H334 Costa Rica & Nicaragua Noah Kanter SA-1 H334 202-663-2937 Dominican Republic, Jamaica & Cuba Gwendolyn Llewellyn SA-1 H334 202-663-2925 Bahamas, Caribbean, Guyanna, Suriname, Trinidad & Tobago Georgeanna Murgatroyd SA-1 H334 202-663-1409 Guatemala Diane Simmons SA-1 H334 202-663-2926 Office of Aviation (INL/A) Director Sharon Nell PAFB Fl 321-783-9821 Secretary Cecille Washington PAFB Fl 321-783-9821 Deputy Director Paul O'Sullivan PAFB Fl 321-783-9821 Contracting Officer Representative Mark Cooper PAFB Fl 321-783-9821 Logistics/Maintenance/Administrative Division Chief Robert Etheridge SA-1, H334 202-663-1094 Air Wing Logistics Manager Rogers Woolfolk SA-1, H334 202-663-1224 Chief, Maintenance Division Doug Aslett PAFB FI 321-783-9821 Chief, Operations Division Dave Campbell PAFB FI 321-494-5282 Chief, Safety Don Campbell PAFB FI 321-494-5282 Fixed Wing Maint Test Flight Eva Rob Carlson PAFB FI 321-783-9860 Western Hemisphere Programs (INL/WHP) Director Mark Wells SA-1 H334 202-663-2944 OMS Frances Goodfriend SA-1 H334 202-663-1452 Deputy Director Susan Snyder SA-1 H334 202-663-1410 Security Assistance Advisor - AirBridge, Colombia Support, OSC/CN Joe Furloni SA-1 H334 202-663-1412 Liaison Officer - Drug Enforcement Administration Joseph Denehy SA-1 H334 202-663-2938 Team Leader - South America Tim Hanway SA-1 H334 202-663-1222 Program Officer - Colombia, Venezuela, Bolivia Michael Brennan SA-1 H334 202 663-1248 Program Officer - Peru, Ecuador Elisa Turover SA-1 H334 202-663-1421 Program Officer - Southern Cone: Argentina, Brazil, Chile, Paraguay, and Uruguay Ian Moss SA-1 H334 202-663-1655 Team Leader Mexico - Policy Coordination, Rule of Law, Congressional, NSS, DOJ, USAID Liaison Amy LeMar SA-1 H334 202-663-1146 Program Officer - Mexico - Policy Coordination, Rule of Law, Congressional, NSS, DOJ, USAID liaison Stewart Beitz SA-1 H334 202-663-1242 Program Officer - Mexico - Major Reports, Funding Instruments, Grants Oversight, Monitoring and Evaluation Sun Cho SA-1 H334 202-663-3839 Program Officer - Mexico - Police training and equipment, Anti-Corruption, FBI Liaison Mark Hove SA-1 H334 202-663-1408 Program Officer - Mexico - Budget Formulation/Tracking, Deliveries/Procurement Tracking, Prisons, Arms Trafficking Manuel Leon SA-1 H334 202-663-1653 Program Officer - Mexico - Border Security/Coordination, CBP Liaison, Southwest Border Interagency Representative, Grupos Betas, Vetted Units Vienna Munro SA-1 H334 202-663-2938 Program Officer - Mexico - Human Rights/Culture of Lawfulness, Aviation, Money Laundering, IT, Public Affairs/Media Coverages Tom Perkowski SA-1 H334 202-663-1439 Organizational Directory OD-341/17/2012 UNCLASSIFIED H334 Acting Haiti Coordinator Arthur Muirhead SA-1 H334 202-663-1415 Program Officer - Haiti Amy Rustan SA-1 H334 202-663-1423 Team Leader CARSI/Central America Matt Steinhelfer SA-1 H334 202-663-1252 Program Officer - CARSI/Central America Carla Bachechi SA-1 H334 202-663-2927 Program Officer - CARSI/Central America: Honduras; Guatemala Mike Bagrosky SA-1 H334 202-663-1451 Program Officer - CARSI/Central America: Costa Rica; Nicaragua William Durkurno SA-1 H334 202-663-2937 Program Officer - CARSI/Central America: Belize; Panama Kaleb Kroger SA-1 H334 202-663-2940 Program Officer - El Salvador Meagan McBride SA-1 H334 202-663-1322 Monitoring & Evaluation Advisor - CARSI/Central America Katie Mclain SA-1 H334 202-679-1679 Program Officer - Columbia Theresa Drake SA-1 H334 202-663-1411 OMS Lisa Baker SA-1 H334 202-663-1060 Office of Criminal Justice Assistance and Partnership (INL/CIVPOL/RoL) Director, Office of Criminal Justice Assistance and Partnership Erin Barclay 5811 202-647-0454 Office Management Specialist Lisa Hillman 5811 202-647-6108 Deputy Director Michele Greenstein 5811 202-647-0918 Senior Police Advisor Dick Mayer 207-563-6299 Senior Police Advisor Walter Redman 5811 202-736-4910 Training Officer (Offsite) Chuck Ala Cell Deputy Training Coordinator Jen Fiorello 5811 202-736-4030 Special Assistant to EULEX Head of Mission Jahn Jeffrey Kosovo +386(49) 78 33 Program Officer Hae Jung Moon 5811 202-647-4946 Training Officer (offsite) Dave Purdy Cell Chief Corrections Advisor Don Stolworthy 5811 202-647-0439 Special Assistant-Sch C. De'Ara Balenger 5811 202-647-0408 Foreign Affairs Officer Andrew Buhler 5811 202-647-9966 Senior Rule of Law Advisor Scott Carlson 5811 202-647-6108 Senior Advisor Michael Carrasco 5811 202-736-4147 Outreach Specialist Dennis Carter 5811 202-647-1438 Program Analyst Tracie Davis 5811 202-736-4375 Senior Police Advisor Stephen Fields 5811 202-647-7830 Deputy Training Coordinator Jennifer Fiorello 5811 202-736-4030 Police Advisor Melody Jackson 5811 202-736-4376 Criminal Justice Advisor Grace Kang 5811 202-736-4742 Corrections Advisor Terry Kidwell 5811 202-647-7814 Senior Corrections Advisor Andrea King-Wessels 5811 202-647-8984 Senior Police Advisor Linda Mayberry 5811 202-647-9421 CRC Porgram Assistant Zachery McKinney 5811 202-647-7843 Criminal Justice Division Chief Roger Moran 5811 202-736-4375 Senior Corrections Advisor Cindy Smith 5811 202-647-7173 Training Coordinator Jay Smith 5811 202-647-7842 Senior Advisor Charles Snyder 5811 202-647-0454 Rule of Law Team Leader Shawna Wilson 5811 202-647-9008 Office of Iraq Programs (INL/I) Office Director Dan Sainz 7811 202-647-0401 Deputy Director Amy Coletta Kirshner 7811 202-647-6046 Office Management Specialist Daphne McCants 7811 202-736-4950 Police Team Leader Jennifer Doumitt 7811 202-647-4921 Police Team Officer - Foreign Affairs Officer John Koogler 7811 202-647-7811 Police Team Officer - Senior Police Advisor Ronald Dervish 7811 202-736-4936 Police Team Officer - Foreign Affairs Officer Robert McElhinney 7811 202-647-0437 Police Team Officer - Foreign Affairs Officer Vacant 7811 202-647-7812 Oversight and Special Projects Team Leader Kevin Schwartz 7811 202-647-0456 Management Officer (Contracts) Gary Alexander 7811 202-736-4949 Management Officer (Budgets) Ela Koniuszkow 7811 202-647-7671 Management Program Analyst Gary Alexander 7811 202-736-4949 Program Officer Ian Catlett 7811 202-647-9189 Police Development Program Noami Fellows 7811 202-647-7812 Senior Corrections Advisor Eduardo Ontiveros 7811 202-736-4909 Outreach Officer Laura Peterson 7811 202-647-9190 Senior Advisor Boots Poliquin 7811 202-647-6046 Human Resource Advisor Debbie Strom 7811 202-647-8726 Foreign Affairs Officer Lillian Wasvary 7811 202-647-7271 Foreign Affairs Officer Yuanxing (Esther) Wu 7811 202-647-7827 Office of Policy, Planning and Coordination (INL/PC) Director Nancy Pettit 7334 202-647-0396 Office Management Specialist Brenda Clark 7334 202-647-0457 Deputy Director John Bargeron 7334 202-647--2827 Press and Publlic Affairs Officer Susan Pittman 7334 202-647-2842 Congressional Affairs Jamie Guinn 7334 202-647-0198 Congressional Affairs Christine Leming 7334 202-647-3140 UNODC, OAS/CICAD, EU Cassandra Clark 7334 202-736-4141 Senior IO/UN/EU Officer Christine Cline 7334 202-647-0438 CICAD Expert Groups - S.P. Gina Costante 7334 202-736-8762 CICAD/MEM, Jauors Lis Candis Cunningam 7334 202-647-4764 Program Analyst Thomas Cunningham 7334 647-0458 Public Affairs Specialist Martha Duckett 7334 202-647-0453 Public Affairs Officer Recardo Gibson 7334 202-647-0675 INSCR Special Projects John Lyle 7334 202-736-8773 Security Affairs Advisor - S.P. Robert McGarity 7334 202-647-7831 UN/EU, Chemical Officer Kathleen Pala 7334 202-647-4749 Foreign Affairs Officer Michael Scharding 7334 202-647-5568 Congressional Affairs, Special Projects Theadora Shihadeh 7334 202-647-0117 Public Affairs Officer Barbara Silberstein 7334 202-736-4144 Office of Crime Programs (INL/C) Director Robert Gifford SA22 202-312-9703 Office Management Specialist Catherine Jones SA22 202-312-9711 Crime Programs Division Chief David Luna SA22 202-312-9712 Criminal Justice Program Division Chief Thomas Browne SA22 202-312-9692 Organizational Directory OD-351/17/2012 UNCLASSIFIED Administrative Assistant Vanessa Trader SA22 202-312-9691 Foreign Affaris Officer, Global Demand Reduction Programs Brian A. Morales SA22 202-312-9694 Analyst for Demand Reduction Javier M Cordova SA22 202-312-9696 Administrative Assistant Edward Knowlin SA22 202-312-9702 Foreign Affairs Officer, Multilateral Programs John Brandolino SA22 202-312-9633 Foreign Affairs Officer, Anti-Money Laundering Advisor Valerie Silensky SA22 202-312-9710 Advisor, Anti-Money Laundering Carol Mesheske SA22 202-312-9714 Foreign Affairs Officer, IPR/Cybercrime James Vigil SA22 202-312-9705 Foreign Affairs Officer, Border Security Marc Gorelick SA22 202-312-9713 Advisor (DHS detailee), Border Security Kimberly Sellers SA22 202-312-9708 Foreign Affairs Officer, Anti-Money Laundering/Anti-Corruption David Mikosz SA22 202-312-9868 Senior Advisor Jane Becker SA22 202-312-9717 Foreign Affairs Officer, Anticorruption & Governance Initiatives Robert Leventhal SA22 202-312-9723 Presidential Management Fellow, Anti-Corruption Alyce Ahn SA22 202-216-5853 Program Officer, ILEA Bangkok, ILEA Budapest Jessica Graham SA22 202-312-9720 Foreign Affairs Officer, ILEA Team Leader Fred Kennedy SA22 202-312-9699 Program Officer, ILEA Roswell Bill Kuhn SA22 202-312-9704 Foreign Service Officer, Anti-Money Laundering Jill Nystrom SA22 202-312-9867 Program Analyst, Drug Demand Reduction Greg Stanton SA22 202-312-9693 Transnational Organized Crime Kristen Larson SA22 202-216-5867 Anti-Corruption Kay Fillingham SA22 202-312-9626 Office of Africa and Middle East (INL/AME) Director Helene Kessler 137 SA4-S 202-776-8404 Middle East Team Leader Adam Bloomquist 150 SA4-S 202-776-8559 Acting Africa Team Leader, Liberia, SGBV Policy Development Keira Goldstein 154B SA4-S 202-776-8769 Office Management Specialist Rachel Busenitz 144 SA4-S 202-776-8746 Africa Program Officer: Botswana, Eritrea, Ethiopia, Kenya, Madagascar, Malawi, Namibia, Somalia, Swaziland, WJEI Reagan Beauchamp 144 SA-4S 202-776-8644 Africa Program Officer: Angola, Burundi, Comoros, Congo, Democratic Republic of Congo, Djibouti, Great Lakes Regional, Lesotho, Mauritius, Mozambique, Rwanda, Seychelles, South Africa, Tanzania, Zambi Leonard Payne 144 SA4-S 202-776-8554 Africa Program Officer: Sudan Dianna English 149 SA4-S 202-776-8340 Africa Program Officer: Central African Republic, Chad, Mali, Mauritania, Niger, Nigeria, TSCTP Tom Cunningham 148 SA4-S 202-776-8797 Prisons Advisor VaNessa Adams 152A SA4-S 202-776-8729 Former Ambassador, Special Projects, Nigeria Carl Cundiff Vermont 802-496-5663 Africa Program Officer: Benin, Burkina Faso, Cape Verde, Cameroon, Cote d'Ivoire, Equatorial Guinea, Gabon, Gambia, Ghana, Guinea, Guinea-Bissau, Sao Tome & Principe, Senegal, Sierra Leone, Togo, Majo Brandon Neukam 154A SA4-S 202-776-8517 Gabon, Gambia, Ghana, Guinea, Guinea-Bissau, Sao Tome & Principe, Senegal, Sierra Leone, Togo, Majo Brandon Neukam 154A SA4-S Middle East Program Officer: Lebanon, Syria Allison Henry-Plotts 151 SA4-S 202-776-8559 Middle East Program Officer: West Bank, Gaza Steve Peterson 143D SA4-S 202-776-8751 Middle East Program Officer: Morocco, Tunisia, Libya, Egypt, Algeria, NEA Regional Tom Opstal 144 SA4-S 202-776-8562 Middle East Program Officer: West Bank, Gaza, Jordan Nate Price 143A SA4-S 202-776-8527 Middle East Program Officer: Yemen, UAE, Qatar, Oman, Kuwait, Bahrain Laurie Freeman 152B SA4-S 202-776-8586 Office of Afghanistan & Pakistan (INL/AP) Director INL/AP Steven Kraft B-16 SA-4S 202-776-8877 Deputy Director INL/AP Al Matano B-6 SA-4S 202-776-8499 Office Management Specialist, Administrative Office Management, Travel Arrangements, Record Keeping Lisa Simon B-14 SA-4S 202-776-8790 Foreign Affairs Officer - Pakistan Police and Interdiction Eli Krall B-432 SA-4S 202-776-8995 Program Officer - Senior Afghanistan Justice Manager, JSSP Karen Hall B-2 SA-4S 202-776-8565 Foreign Affairs Officer - Multilateral Organizations, Donor Coordination, CN Strategic Policy Michael Overby B-8 SA-4S 202-776-8791 Foreign Affairs Officer - Afghanistan Interdiction (DEA and DOC/CN), Counternarcotics Advisors Christopher Tatum B-432 SA-4S 202-776-8696 Program Officer - Afghanistan Gender Issues, Pakistan Police Erica Miller B-8 SA-4S 202-776-8565 Foreign Affairs Officer - CNAT, Colombo Plan, Public Information Programs Jennie Kim B-2 SA-4S 202-776-8724 Counternarcotics Capacity Building, Reporting Officer, USAID, USDA liaison Officer, GAO/IG Sabrina Bahir B432 SA-4S 202-776-8523 Foreign Affairs Officer - Afghanistan Corrections, Afghan NSDD-38 issues, JTF-435 Amy Schmisseur B-2 SA-4S 202-776-8705 Foreign Affairs Officer - Aghanistan James O'Gara B-401 SA-4S 202-7767890 Foreign Affairs Officer - Pakistan CN & Budget, SRAP Liaison Krystin Borgognone B-401 SA-4S 202-776-8857 Management Analyst Brendan Barcelo SA-4S 202-776-8829 Foreign Affairs Officer Sarah Bealer SA-4S 202-776-8787 Cor5rections Advisor Rachel Beitler SA-4S 202-776-8752 Foreign Affairs Officer Joseph Bertini SA-4S 202-776-8804 Foreign Affairs Officer Rebecca Billings SA-4S 202-776-8805 Foreign Affairs Officer Brendan Boundy SA-4S 202-776-8555 Program Manager Sara Brewer SA-4S 202-776-8664 Police Team Lead Melanie Brock SA-4S 202-776-8859 Pakistan RoL, Corrections & Women's Issues Tracie Davis SA-4S 202-776-8855 Program Assistant Stephanie Greene SA-4S 202-776-8560 Foreign Affairs Officer Ryan Greer SA-4S 202-776-8553 Management Officer Lawerence Lane SA-4S 202-776-8730 Justice Advisor Nicholas Moscow SA-4S 202-776-8371 Foreign Affairs Officer Jocelyn Rafferty SA-4S 202-776-8971 Budget and Technical Issues Rajesh Rajadhyaksha SA-4S 202-776-8754 Organizational Directory OD-361/17/2012 UNCLASSIFIED Program Analyst Heather Rehm SA-4S 202-776-8752 OMS Tracey Swan SA-4S 202-776-8949 Office of Europe and Asia (INL/EA) Director David Kostelancik 139 SA4-S 202-776-8704 Europe and Eurasia Team Leader Judith Campbell 143C SA4-S 202-776-8786 Program Officer, Eurasia: Russia, Kazakhstan, Kyrgyzstan Eric Hamrin 152 SA4-S 202-776-8777 Program Officer, Europe: Albania, Kosovo Sarah Logan 149 SA4-S 202-776-8882 Foreign Affairs Officer, Europe: Ukraine Lacy Wright 152 SA4-S 202-776-8329 Program Officer, Europe: Serbia, Bosnia-Herzegovina Andrea Simic 144 SA4-S 202-776-8661 Program Officer, Europe & Africa: Romania, Bulgaria, Croatia, Macedonia, Montenegro, Uganda Alexandra Pomeroy 144 SA4-S 202-776-8734 Program Officer, Europe: Azerbaijan, Turkey, Black Sea Regional Sani Sadaghiani 143B SA4-S 202-776-8512 Asia Team Leader Sarah Groen 147 SA4-S 202-776-8737 Central Asia James Callahan SA-4S 202-776-8729 Southeast Asia Lucy Gillers SA-4S 202-776-8779 Caucasus Rachel Holtzman SA-4S 202-776-8882 Kazakhstan Yanti Kapoyos SA-4S 202-776-8768 OMS Nobue King SA-4S 202-776-8581 South Asia Vivita Rozenbergs SA-4S 202-776-8339 Asia Maria Sisk SA-4S 202-776-8844 Program Analyst Dujuan Vass SA-4S 202-776-8703 Bureau of International Organization Affairs (IO) Assistant Secretary Assistant Secretary Esther D. Brimmer 6323 202-647-9600 Executive Assistant Colleen Greer 6323 202-647-9600 Special Assistant and Senior Advisor Christopher J. Le Mon 6323 202-736-4348 Principal Deputy Assistant Secretary H. Dean Pittman 6323 202-647-9602 Deputy Assistant Secretary Victoria K. Holt 6323 202-647-9604 Deputy Assistant Secretary Suzanne F. Nossel 6323 202-647-9431 Deputy Assistant Secretary Nerissa J. Cook 6323 202-647-5798 Speechwriter and Senior Advisor Jonathan D. Katz 6323 202-647-9906 Effectiveness Advisor Lauren D. Platukis 6323 202-647-7919 Senior Staff Assistant Nicholas A. Sadoski 6319 202-647-5153 Senior Corrections Advisor Eduardo Ontiveros 7811 202-736-4909 Outreach Officer Laura Peterson 7811 202-647-9190 Office of UN Political Affairs (IO/UNP) Director Marc L. Desjardins 6334 202-647-2393 Deputy Director Reece Smyth 6334 202-647-0043 Office of Peacekeeping, Sanctions and Counter-Terrorism (IO/PSC) Director Annie Pforzheimer 5323 202-736-7733 Deputy Director Williams S. Martin 5323 202-736-7739 Senior Military Advisor COL Howard Gray 5323 202-736-7788 Deputy Director Erin C. Flaherty 5323 202-736-7847 Office of the Executive Director (EUR-IO/EX) Executive Director James D. Melville, Jr. 12A35 202-647-7519 Deputy Director Dolores M. Brown 12A35 202-647-5979 Deputy Director Francisca Thomas Helmer 12A35 202-647-7519 Human Resources Chief Margaret Kurtz-Randall 12A35 202-647-8404 Information Management Division Chief Jon Arbin 12A35 202-647-5831 Supervisory Administrative Officer Tiye Ray 1517 202-647-9744 Financial Management Chief Jody Buckneberg 12A44 202-647-3437 Lead, Customer Support Center Danny McClough 12A35 202-647-5694 Bureau Security Officer Cristobal Romero 5219 202-647-5716 Office of Human Rights, Humanitarian, and Social Affairs (IO/RHS) Director Atul Keshap 5336 202-736-7791 Deputy Director Cari Enav 5336 202-647-5070 Office of Specialized Agencies (IO/GS) Director Julie Connor 5333 202-647-3049 Deputy Director Norman Thatcher Scharpf 5333 202-647-1045 Office of Human Security (IO/HS) Director Eric V. Gaudiosi 5328 202-647-1280 Deputy Director John Q. Adams 5328 202-647-1545 Office of Public Affairs and Outreach (IO/PAO) Director Donna Roginski 1318 202-647-7857 Deputy Director and Planning Chief Susan Poulin 1318 202-647-6888 Press and Public Diplomacy Chief Mark Schlachter 1318 202-647-6393 Office of Management, Policy, and Resources (IO/MPR) Director George M. Abrahams 4808 202-647-6424 Deputy Director Vacant 4808 202-647-8270 UN Employment Information and Assistance Lynette M. Podolsky 4808 202-736-6396 UN System Coordination/Policy Lynette M. Podolsky 4808 202-647-6396 Office of International Conferences (IO/C) Director Denise A. Urs SA-1, Rm H436 202-203-7233 Deputy Director Olivette M. Hooks SA-1, Rm H436 202-663-1026 Chief, Conference Administration Anthony J. Kleiber SA-1, Rm H436 202-663-1014 Chief, Program and Budget Charles C. Childers SA-1, Rm H436 202-663-1894 Office of UN Educational, Scientific and Cultural Organization (IO/UNESCO) Office Director Kelly O. Siekman SA3, 6200 202-663-0034 Deputy Office Director Jennifer Eldridge SA3,6200 202-663-0033 Organizational Directory OD-371/17/2012 UNCLASSIFIED Organization of Islamic Conference (IO/OIC) Office of Policy and Regional and Functional Organizations (IO/PRF) Director Andrew F. Morrison 4524 202-736-4819 OMS Lontria A. Beale 4524 202-736-4820 Deputy Maria L. Germano 4524 202-736-4815 Foreign Relations Officer Matthew G. Goldstein 4524 202-736-4814 International Relations Officer Timothy F. Haynes 4524 202-736-4829 International Relations Officer Heather Joy Thompson 4524 202-736-4832 International Relations Officer Marquex D. Faulkner 4524 202-736-4839 Office of Specialized Agencies (IO/T) Director Patricia Lacina 5333 202-647-3049 Deputy Director John Q. Adams 5333 202-647-1045 Bureau of International Security and Nonproliferation (ISN) Assistant Secretary Assistant Secretary Thomas M. Countryman 3932 202-647-5122 Deputy Assistant Secretary for Nuclear Nonproliferation Policy and Negotiations C.S. Eliot Kang 3932 202-647-5999 Acting Deputy Assistant Secretary for Non-Nuclear and Counter-Proliferation, Acting Simon Limage 3932 202-647-5122 Deputy Assistant Secretary for Counterproliferation C.S. Eliot Kang 3932 202-647-5122 Special Representative of the President for Nuclear Nonproliferation Amb. Susan Burk 3310 202-647-6643 Secretary Eleanor Eickman 3310 202-647-6643 Coordinator for Threat Reductions Programs Amb. Bonnie Jenkins 3310 202-647-6643 Special Assistant Steve Lynagh 3310 202-736-4821 Secretary Cheryl Williams 3932 202-647-5122 Secretary Patrick Fogarty 3932 202-647-5999 Secretary Pamela Stewart 3932 202-647-6977 Staff Assistant Angela Barber-Wilson 3931 202-647-9868 Staff Assistant Alesia Thompson 3931 202-647-9868 Staff Assistant Patrice Watford 3931 202-647-9868 Secretary Pamela Stewart 3932 202-647-6977 Secretary Pamela Stewart 3932 202-647-6977 Special Assistant Steve Lynagh 3310 202-736-4100 Office of the Executive Director (ISN-PM-AVC/EX) Executive Director Cathleen E. Lawrence 1803 202-647-3442 Deputy Executive Director--Human Resources Sheila T. Bruce 1819 202-736-7006 Deputy Executive Director--Resource Management Rosetta Goode 1805 202-647-1921 Deputy Executive Director--Budget Formulation & Support Services William S.S. Amoroso 1813 202-736-7366 U.S. Alternate Rep. to the Comprehensive Test Ban Treaty U.S. Alternative Representative to the Conference on Disarmament and Special Representative for Nonproliferation Treaty US Representative to the Conference on Disarmament Amb. Laura Kennedy (Geneva) 9-0-11-41-22- Special Negotiator for Chemical and Biological Weapons U.S. Rep. to the Organization for the Prohibition of Chemical Weapons Special Negotiator for Fissile Material and Senior Cutoff Coordinator Office of Chemical and Biological Weapons Threat Reduction (ISN/CB) Director Robert Mikulak 2803 202-647-5477 Deputy Director Jennie P. Gromoll 2803 202-647-8778 Deputy Director David E. Weekman 2803 (202) 647 647 Deputy Director Jennie P. Gromoll 2803 202 647 8778 Deputy Director David E. Weekman 2803 202 647 5628 Multilateral Nuclear and Security Affairs (ISN/MNSA) Director J. Christopher Stevens 2139 202-647-9644 Deputy Director M. Scott Davis 2139 202-647-1141 Office of Regional Affairs (ISN/RA) Director, Acting Robert Gromoll 1336 202-647-9318 Deputy Director Terry Godby 1336 202-647-8366 Office of Counterproliferation Initiatives (ISN/CPI) Office Director Tony Foley, Acting 3331 202-647-6140 Deputy Office Director Caroline Russell 3470 647-1296 Office of Weapons of Mass Destruction Terrorism (ISN/WMDT) Office Director Mary H. Witt 3733 202-647-4170 Deputy Office Director, Acting Michael R. Curry 3332 736-4098 Deputy Office Direcor (Vacant) 3733 647-2950 Executive Officer Shaun W. Donaldson 3733 (202) 647-8132 U.S. Negotiator for Nuclear Security and Dismantlement Michael F. Stafford 3336 (202) 647-0258 ISN/WMDT/FCMP Team Leader Thomas J. Lowe SA-27 Room 1500 (703) 875-4900 ISN/WMDT/NSR Team Leader Michael R. Curry 3332 (202) 736-4098 Global Initiative Team Leader Renee P. Sonderman 3733 (202) 647-7515 Office Management Specialist Dana C. Wilson 3733 (202) 647-8699 Office of Strategic Planning and Outreach (ISN/SPO) Office Director Brandon Buttrick 3209 202-647-9336 Deputy Office Director (vacant) 3209 202-647-9501 Organizational Directory OD-381/17/2012 UNCLASSIFIED Office of Missile Threat Reduction (ISN/MTR) Office Director, Acting Pam Durham 3214 202-647-4931 Deputy Office Director Ralph Palmiero 3758 647-3737 Office of Conventional Arms Threat Reduction (CATR) Office Director, Acting Brian D. Bachman 3328 202-647-3937 Deputy Director, Acting William Malzahn 3328 202-647-0397 Office of Export Control Cooperation (ISN/ECC) Office Director Yvette Wong 3317 202-647-1966 Deputy Office Director Andrew Church 3317 647-2870 Office of Nuclear Energy, Safety, and Security (NESS) Office Director Richard K. Stratford 3320 202-647-4061 Office of Cooperative Threat Reduction (ISN/CTR) Office Director Andrew Goodman 3327 202-736-7077 Deputy Office Director Phillip Dolliff 3327 647-6990 Office of Nonproliferation and Disarmament Fund (ISN/NDF) Office Director Steven Saboe 3208 202-647-0094 Deputy Robert Paulson 3208 202-647-0919 Comptroller Linda F. Morgan 3208 202-647-3938 Office of Missile Defense and Space Policy (MDSP) Office Director David E. Hoppler 5725 647-9325 Deputy Office Director William R. Shobert 5725 736-4344 Deputy Office Director Richard H. Buenneke 5725 647-3731 Office of the Legal Adviser (L) Legal Adviser Legal Adviser Harold Hongju Koh 6421 202-647-9598 Principal Deputy Legal Adviser Mary McLeod 6421 202-647-5036 Deputy Legal Adviser Richard Visek 6421 202-647-5036 Deputy Legal Adviser Susan N. Biniaz 6421 202-647-7942 Deputy Legal Adviser Jonathan B. Schwartz 6421 202-647-5036 Counselor on International Law William S. Dodge 6421 202-647-9077 Senior Adviser for Treaty Practice Robert E. Dalton SA-4 336 202-776-8446 Special Assistant Kimberly Gahan 6421 202-647-7970 Special Advisor David Pozen 5519 202-647-7302 Senior Advisor Phillip M. Spector 6420 202-736-4760 Special Advisor David M. Zionts 4219 202-647-8332 Staff Assistant Veronica Williams 6419 202-647-9417 Personal Assistant Naveed J. Khan 6421 202-647-9598 Personal Assistant Elizabeth B. Wright 6421 202-647-5036 Personal Assistant Marianne J. Hata 6421 202-647-7942 Office of the Executive Director (L/EX) Executive Director Alicia A. Frechette 5519 202-647-7591 Deputy Executive Director Lisa B. Greene 5519 202-647-9628 Information Resources Manager Ronald D. Corbin 6428 202-647-6273 Attorney Recruitment Coordinator Mary T. Reddy 5519 202-647-9638 Bureau Liaison/HR Specialist Barbara Barrett-Spencer 5519 202-647-8050 Budget Officer John C. Rinaldi 5519 202-647-8442 Administrative Officer Alvin K. Fink 5519 202-647-6814 Assistant Legal Advisers (L/*) African and Near Eastern Affairs (L/AN) Linda Jacobson 1336 202-647-9791 Building and Acquisitions (L/BA) Dennis J. Gallagher 610 SA6 703-516-1543 Consular Affairs (L/CA) Kathleen H. Hooke 4325 202-647-0899 Diplomatic Law and Litigation (L/DL) Mary Catherine Malin 5420 202-647-1440 Economic and Business Affairs (L/EB) Wynne M. Teel 6429 202-647-0486 Assistant Legal Adviser L/EMP Anne Joyce 5425 202-647-3203 Senior Ethics Counsel (L/EMP/Ethics) Katheryn Youel Page SA-1, H228 202-663-3191 Chief Financial Disclosure Division (L/EMP/FD) Sarah E. Taylor SA-1, H228 202-663-3122 Legislation and Foreign Assistance (L/LFA) Katherine D. McManus 6420 202-647-5613 Human Rights and Refugees (L/HRR) Evelyn M. Aswad 3422 202-736-7082 International Claims and Investment Disputes (L/CID) Jeffery D. Kovar SA-4, 205 202-776-8365 Deputy Assistant Legal Adviser (L/CID) Lisa Grosh SA-4, 207 202-776-8325 Law Enforcement and Intelligence (L/LEI) Vacant 5419 202-647-5654 Oceans, International Environmental and Scientific Affairs (L/OES) Clifton M. Johnson 6420 202-647-1660 Private International Law (L/PIL) Keith Loken SA-4, 356 202-776-8342 Public Diplomacy & Public Affairs (L/PD) Michael T. Peay SA5 202-632-6472 United Nations Affairs (L/UNA) Todd F. Buchwald 3422 202-647-2732 Western Hemispheric Affairs (L/WHA) Timothy E. Ramish 4325 202-647-7423 Afghanistan (L/ASCA) Mary T. Mitchell 4219 202-647-1121 European Affairs (L/EUR) David J. Sullivan 4219 202-647-1270 East Asian and Pacific Affairs (L/EAP) Robert K. Harris 4219 202-647-4035 MManagement (L/M) Josh Dorosin 3422 202-647-2193 Non-Proliferation & Verification (L/NPV) Newell L. Highsmith 4330 202-647-3582 Political-Military Affairs (L/PM) Maegan L. Conklin 6420 202-647-7178 Treaty Affairs (L/T) Paul B. Dean 5420 202-647-1092 Bureau of Legislative Affairs (H) Assistant Secretary Assistant Secretary David S. Adams 7325 202-647-4204 Principal Deputy Assistant Secretary Joseph E. Macmanus 7325 202-647-1050 Organizational Directory OD-391/17/2012 UNCLASSIFIED Macmanus 7325 Principal Administrative Assistant Ruth Walker 7325 202-647-4204 OMS Nomsa Gonzales 7325 202-647-1050 Special Assistant Connie Braxton 7325 202-647-1712 Staff Assistant Yvonne Wells 7325 202-647-1807 Executive Assistant Andrew Vaden 7325 202-647-1890 Administrative Assitant vacant 7325 202-647-1040 Office of the Exective Director Executive Director Wayne McDuffy 7330 202-647-1714 Administrative Support Specialist Sandra Penoyar 7330 202-647-2589 Administrative Specialist Debbie Ferguson 7330 202-647-2253 Budget Analyst Kathy Quirk 7330 202-647-2899 Human Resources Liaison Linda Barnett 7330 202-647-2642 Information Management Officer Roy Williams 7330 202-647-1794 Support Services Specialist Jerome Jackson 7330 202-647-9290 Congressional Correspondence Unit, Chief Cynthia Andrews 7418 202-647-1882 Congressional Relations Specialist Roxanne Reed 7418 202-647-2163 Congressional Relations Analyst Amanda Harris 7418 202-647-1882 Congressional Travel Office, Director Barbara Fleck, Acting SA-44 202-203-8506 Legislative Management Officers Barbara Fleck SA-44 202- 453-8506 Legislative Management Officers Vacant SA-44 202-453-8790 Congresional Travel Unit, Chief Pat Diggs SA-44 202-203-7703 Budget Analyst John Carter SA-44 202-453-8788 Congressional Travel Specialist Constance Austin SA-44 202-203-7701 Congressional Travel Specialist Cela Williams SA-44 202-203-7704 Congressional Travel Specialist Tyrea Lonon SA-44 202-203-7797 Congressional Travel Specialist Hazel Thomas SA-44 202-203-7705 Congressional Travel Specialist Kira Roach SA-44 202-647-8789 Legislative Management Officer Fahima Danishgar SA44 202-453-8790 House Liaison Office, Director Brian Anselman RHOB-B330 202-226-4644 House Liaison Office, Legislative Management Specialist Stephanie Hoostal RHOB-B330 202-226-4642 Senate Liaison Office Director Lynnea Shane 189 RSOB 202-228-1602 Senate Liaison Office, Legislative Management Specialist Vacant 189 RSOB 202-228-1603 Senate Affairs Deputy Assistant for Senate Affairs Miguel Rodriguez 7325 202-647-2645 Director of Senate Affairs Joshua Blumenfeld 7325 202-647-2233 Legislative Management Officer Kristin Devine 7325 202-647-1903 Senate Nominations, etc. Robert Fallon 7325 202-647-4243 Nominations Assistant Vacant 7418 202-647-8068 House Affairs Deputy Assistant Secretary of House Affairs Joy E. Drucker 7325 202-647-1656 Director of House Affairs Patrick Alwine 7325 202-647-9379 Legislative Management Officer Yekyu C. Kim 7325 202-647-9379 Regional Affairs Director of Regional Affairs Ed Sagurton 7418 202-647-8134 African Affairs (except Sudan) Steve Harper 7418 202-647-8142 Consular Affairs Adam Center 7418 202-647-8632 East Asian and Pacific Affairs Karen Gatz 7418 202-647-8439 European & Eurasian Affairs Maria Trejo 7418 202-647-9705 Near East Asia Affairs - General Julie Bulgrin 7418 202-647-8129 South & Central Asian Affairs, INR, S/CCI Janet Potash 7418 202-647-8759 Western Hemisphere Affairs Leigh Anne DeWine 7418 202-647-8763 Near East Asia Affairs -Israael, Palestine, Jordan Ioanna Paraskevopoulos 7418 202-647-0609 Near East Asia Affairs -North Africa Kristen Devine 7325 202-647-1903 Near East Asia Affairs -Iran Iraq Amy Christianson 7418 202-647-8943 S/SRAP Lauren Frese 7418 202-647-3047 S/SRAP Vito Su 7418 202-647-9702 Global and Functional Affairs Deputy Assistant Secretary Vacant 7325 Director, Global & Functional Affairs Betsy Fitzgerald, Acting 7418 202-647-9037 Arms Control and International Security / ISN Steven Knight 7418 202-647-8708 Intelligence & Research Janet Potash 7418 202-647-8759 S/GAC, S/GWI, G/TIP Shelia Menz 7418 202-647-0752 Economics and Trade Betsy Fitzgerald 7418 202-647-8118 International Narcotics & Law Enforcement LeighAnne DeWine 7418 202-647-8763 International Organizations/Legal Advisor Les DeGraffenried 7418 202-647-8129 Office of War Crimes Les DeGraffenried 7418 202-647-8129 Management (CA, RM, A, M, DS, IRM, OBO, HR) Kimberly Smith 7418 202-647-8744 Management (RM, IRM, S/OCR, S/CPR) Kimberly Smith 7418 202-647-8744 Ocean, Environment & Science (Special Envoy Stern) Betsy Fitzgerald 7418 202-647-8118 Intelligence Operations Stephen Knight 7418 202-647-8708 Political Military Affairs, (S/CT, ITAR) Stephen Knight 7418 202-647-8708 Public Diplomacy and Public Affairs (R, PA, ECA, IIP) Jennifer Schaming-Ronan 7418 202-647-8065 Sudan, S/GAC, G/TIP Jennifer Schaming-Ronan 7418 202-647-8065 Population, Refugees & Migration, Women Sharyn Magarian 7418 202-647-8855 CSO / RM / OBO Dottie Rayburn 7418 202-647-0384 International Narcotics & Law Enforcement Steven Harper 7418 202-647-8142 Afghanistan & Pakistan Lauren Frese 7418 202-647-3047 Political Military Affairs Mark Smith 7418 202-647-8043 Appropriations Affairs Senior Congressional Advisor Jennifer Chartrand 7325 202-647-1902 Organizational Directory OD-401/17/2012 UNCLASSIFIED 7325 Senior Congressional Advisor Dorothy J. Rayburn 7325 202-647-0384 Senior Congressional Advisor Paul Rademacher 7325 202-647-1963 Legislative Reference Legislative Director Erik Pederson 7418 202-647-2233 Legislative Reference Unit, Chief Kaye Littlejohn 7418 202-647-2137 Legislative Reference Analyst (QRFs) Kem Carter-Anderson 7418 202-647-5420 Legislative Reference Analyst (Reports) Toby Croll 7418 202-647-8025 Legislative Reference Analyst (LRMs) Joseph Detellis 7418 202-647-2137 Office of Medical Services (MED) Office of Medical Services Medical Director Gary D. Penner, M.D. L218 SA1 202-663-1649 Deputy Medical Director Charles H. Rosenfarb, M.D. L218 SA-1 202-663-1649 Director, Designated Agency Safety and Health Official Peter J. Molberg, M.D L209 SA1 202-663-1518 Clinical Director Michael Nesemann, M.D. H209 SA1 202-663-1682 Medical Officer, Travel Medicine Monte P. Makous, M.D. L-209 202-663-2976 Office of the Executive Director (MED/EX) Executive Director Joseph A. Kenny L209 SA1 202-663-3092 Deputy Executive Director Assefa Kidane L209 SA1 202-663-1751 Chief, Medical Informatics Ermingarda D. Herring L213 SA1 202-663-1229 Budget Officer Harold Hodges L217 SA1 202-663-1744 Chief, Claims Division Michael B. Gonzalez L217 SA1 202-663-3868 Human Resources Specialist Sandra L. Waters L217 SA1 202-663-1746 Logistics Management Officer Vacant L213 SA1 202-663-1936 Medical Records Division Supervisor Cecil A. Grandy SA15A 703-875-4837 Examination Clinic Chief, Examination Clinic John J. keyes M.D. L201 SA-1 202-663-1680 Supervisor, Examination Clinic Mary G. Brennan L201 SA-1 202-663-1692 Chief, Laboratory Services Marilyn A. Kennedy L219 SA-1 202-663-1724 Foreign Service Health Practioners Program Director, Foreign Service Health Practitioner Anne M. Saloom L209 SA-1 202-663-1647 Deputy Foreign Service Health Practitioner Catherine Kazmin L209 SA-1 202-663-1646 Occupational Health Program Chief, Office of Occupational Health Diane Ballerino-Regan, M.D. H230 SA-1 202-663-2517 Occupational Health Program Manager Andrea Anderson H230 SA-1 202-663-1114 Health Unit HST B-846 HST 202-647-2546 Health Unit NFATC E1114 SA-42 703-302-8122 Health Unit SA-1 L201 SA-1 202-663-3974 Foreign Programs Chief, Foreign Programs Larry Padgett, M.D. L209 SA-1 202-663-1662 Deputy Foreign Programs Shane Pierce L209 SA-1 202-663-1662 Domestic Programs Medical Officer Edward J. Miron, M.D. H230 SA-1 202-663-1687 Health Education Coordinator Health Practitioner Susan J. Houck H230 SA-1 202-663-2508 Medical Clearance Chief, Medical Clearances Barbara Mahoney SA-15A 703-875-5413 Deputy Medical Clearances Ty Flewelling SA-15A 703-875-5412 Tropical Medicine Medical Officer Vacant L-209 SA-1 202-261-8084 Mental Health Programs Director, Mental Health Services Paul S. Beighley, M.D. L223 SA-1 202-663-1903 Alcohol and Drug Awareness Program Manager Lorie Morris 202-663-1904 H-246 SA-1 Chief, Employee Consultation Services Stanley S. Piotroski H246 SA-1 202-663-1816 Chief, Deployment Stress Management Program Christopher . J. Kowalsky, M.D 3rd Floor-SA-15A 703-875-4836 Deputy, Mental Health Services Susan M. Welsby, M.D. L223 SA-1 202-663-1903 Office of Emergency Medical Response Chief, Emergency Medical Response Peter J. Molberg, M.D. H230 SA-1 202-663-1687 Medical Liaison Officer Kathleen A. McCray H230 SA-1 202-663-1366 Bureau of Near Eastern Affairs (NEA) Assistant Secretary Assistant Secretary Jeffrey D. Feltman 6242 202-647-7209 Personal Assistant Sandy Grigola 6242 202-647-7209 Principal Deputy Assistant Secretary Elizabeth L. Dibble 6242 202-647-7207 Deputy Assistant Secretary (ARP/MAG) Stephen A. Seche 6242 202-647-7166 Deputy Assistant Secretary (IPA/ELA) Jake Walles 6242 202-647-7170 Deputy Assistant Secretary (MEPI) Tamara Wittes 6242 202-647-7168 Organizational Directory OD-411/17/2012 UNCLASSIFIED 6242 Deputy Assistant Secretary (Iraq) Barbara A. Leaf 6242 202-647-0554 Deputy Assistant Secretary (Iran) Philo Dibble 6250 202-647-9562 Deputy Assistant Secretary (PPD) Greta Holtz 6250 202-647-4447 Yemen Coordinator James McVerry 6250 202-647-8864 Staff Assistant Rachel Smith-Levy 6242 202-647-7215 Staff Assistant Jeffrey A. Hulse 6242 202-647-7215 OMS DAS Walles Patricia Weaver 6242 202-647-7170 OMS DAS Seche Virginia Burns 6242 202-647-7166 OMS PDAS Dibble Lisa Langevin 6242 202-647-7207 OMS DAS Leaf Gina Amos 6242 202-647-0554 OMS DAS Wittes Cornelia Garner 6242 202-647-7168 Senior Advisor Roopa Rangaswamy 6250 202-647-9547 Senior Advisor Vacant 6250 202-647-9533 Deputy Assistant Secretary (MAG) Raymond Maxwell 6250 202-647-9547 Office of Egypt and Levant Affairs (NEA/ELA) Director Nicole Shampaine 5250 202-647-2670 Deputy Director Richard Riley 5250 202-647-6352 Office of Arabian Peninsula Affairs (NEA/ARP) Director Steve Bondy 4224 202-647-6184 Deputy Director Linda Specht 4224 202-647-6563 Office of Israel and Palestinian Affairs (NEA/IPA) Director Paul R. Sutphin 6251 202-647-3672 Deputy Director John Buzbee 6251 202-647-4580 Senior Political Officer Jack Doutrich 6251 202-647-14132 Office of Press and Public Diplomacy (NEA/PPD) Director James Dickmeyer 6250 202-647-4199 Deputy Director and Press Spokesperson Michael Ratney 6250 202-647-7864 Office of Regional Affairs (NEA/RA) Director Raymond Maxwell 5256 202-647-1427 Deputy Director Brian Grimm 5256 202-647-4505 Policy/Military Adviser Col. Dave Huggins 5256 202-647-4506 Officer-in-Charge Multinational Force and Observers Affairs Michelle Cloud 5256 202-647-3083 Global Affairs Officer Rina Chatterji 5256 202-647-3691 Regional Affairs Officer Vacant 5256 202-647-3945 Regional Economics Officer Vacant 5256 202-647-3083 Office Management Specialist Melissa Mangold 5256 202-647-4589 Program Assistant Carey Ignaczak 5256 202-647-3945 Science and Techonology Policy Advisor Jill Shaunfield 5256 202-736-7370 Strategic Analyst Peter Howard 5256 202-647-3658 Strategic Planning Officer Alice Shukla 5256 202-647-4761 Congressional Affiars Vacant 5256 202-647-3083 National Defense Fellow Derek France 5256 202-647-5504 Leahy Vetter Adnan Hurreh 5256 202-647-3014 Global Affairs Assistant Sarah Arkin 5256 202-647-1552 Program Assistant Serena Wilson 5256 202-647-3041 Office of the Executive Director (NEA/SCA/EX) Executive Director Lee Lohman 4253 202-647-3268 Deputy Executive Director Lawrence Richter 4253 202-647-4882 Deputy Executive Director for NEA Kathleen Hanson 4253 202-647-2904 Supervisory Post Management Officer G. Kathleen Hill 4253 202-647-1411 Chief Budget Officer Vickie Lawrence 4440A 202-647-2897 Deputy FMO Huma Desjardins 4440A 202-736-7649 Administrative Officer-Domestic Support Anita Turnipseed 4253 202-647-4746 Administrative Officer-Overseas Assignments Karen Rodriguez 4253 202-647-2821 Domestic Personnel Officer Jae Chung 4253 202-647-4858 Information Management (Domestic) David Amini 4241B 202-647-1756 Information Management (Overseas) Peter Auger 4241B 202-647-2290 Office of Maghreb Affairs (NEA/MAG) Director Margaret Nardi 1853 202-647-4679 Deputy Director Matthew Keene 1853 202-647-4675 Office of Iraq Affairs (NEA/I) Director D. Purnell Delly 2808 202-647-9405 NEA/I/POL George N. Sibley 2808 202-647-8125 NEA/I/EAA Dan Cooke 2331 202-647-4228 Office of The Middle East Partnership Initiative (NEA/MEPI) Director Timothy Andrews SA4 202-776-8570 Deputy Director Karen Volker SA4 202-776-8367 Office of Iranian Affairs (NEA/IR) Director Henry Wooster 1058 202-647-5544 Deputy Director Joey Hood 1058 202-647-0114 OMS Shekena Wheeler 1058 202-647-2520 Pol-Mil Officer Gottlieb Duwan 1058 202-647-2943 Political Internal Officer Stephanie Hallett 1058 202-647-2498 Economic Officer VACANT 1058 Counterterrorism Officer Steve Epstein 1058 202-647-2569 Consular Affairs Officer VACANT 1058 647-2516 Public Diplomacy Officer E. William "Bill" Murad 1058 202-647-1425 IDP Program Officer Shervin Hadjilou 1245 202-647-2942 IDP Program Officer Nate Swanson 1245 202-647-3366 Program Director Danika Walters 1245 202-647-1347 Bureau of Overseas Buildings Operations (OBO) OBO Front Office (OBO) Director Adam Namm 1308 SA6 703-875-4114 Acting Director Lydia Muniz 1306 SA6 703-875-7493 Executive Assistant Janine Young 1303 SA6 703-875-5036 Special Assistant Susan Tully 1302 SA6 703-875-7465 Special Assistant Phyllis Patten-Breeding 1302 SA6 703-875-4053 Organizational Directory OD-421/17/2012 UNCLASSIFIED Staff Assistant Nancy Lora 1309A SA6 703-875-5102 External Affairs Christy Foushee 1301 SA6 703-875-4131 Deputy Director Heather Townsend 1308 SA6 703-875-6361 Program Development, Coordination and Support (OBO/PDCS) Managing Director for Program Development, Coordination, and Support (PDCS) Joseph W. Toussaint 1311 SA6 703-875-6585 Office of Project Development and Coordination (PDCS/PDC) Marcus Hebert 920 SA6 703-875-4097 Office of Design and Engineering (PDCS/DE) William Miner 318 SA6 703-875-6119 Office of Special Project Coordination (PDCS/SPC) Jaime Salcedo 1112 SA6 703-516-1994 Office of Cost Management (PDCS/COST) Katherine Bethany 1001 SA6 703-875-6369 Construction, Facility and Security Management (OBO/CFSM) Managing Director for Construction, Facility and Security Management (CFSM) Rodney Evans 1301 SA6 703-875-6304 Office of Construction Management (CFSM/CM) Daniel B. Hogan 834 SA6 703-875-6268 Office of Facility Management (CFSM/FM) Kenneth Schroeder 917A SA6 703-516-1578 Office of Security Management (CFSM/SM) Donald Schenck 738B SA6 703-516-1635 Operations (OBO/OPS) Managing Director for Operations (OPS) Leo Hession 918 SA6 703-875-5242 Office of Area Management (OPS/AM) Hallie Hahn 930 SA6 703-875-5756 Office of Art in Embassies (OPS/ART) Beth Dozoretz 663 SA6 703-875-4198 Office of Fire Protection (OPS/FIR) Bruce Sincox L307 SA6 703-875-6983 Office of Residential Design and Cultural Heritage (OPS/RDCH) Randolph Bennett 1201 SA6 703-875-6264 Office of Safety, Health, and Environmental Management (OPS/SHEM) David Needham L318 SA6 703-516-1934 Planning and Real Estate (OBO/PRE) Director for Planning and Real Estate (PRE) Jay Hicks 1310 SA6 703-875-6357 Office of Building Acquisitions and Sales (PRE/BAS) Robert Doubek 911C SA6 703-875-4647 Office of Master Planning and Evaluations (PRE/MPE) Jason Dallara 10W25 SA6 703-875-7483 Office of Real Property Management (PRE/RPM) Jack Lipinski 910 SA6 703-875-7031 Office of Strategic Planning (PRE/OSP) Alexander Kurien 1004 SA6 703-875-6976 Office of Site Acquisitions (PRE/OSA) Patrick McNamara 912 SA6 703-875-7198 Resource Management Office (OBO/RM) Deputy Director for Resource Management (RM) Jurg Hochuli 1304 SA6 703-875-6352 Office of the Executive Director (RM/EX) Ramsay Stallman 1346 SA6 703-875-6470 Stallman 1346 SA6 Office of Financial Management (RM/FM) Jeffrey Reba 1330 SA6 703-875-5723 Office of Policy and Program Analysis (RM/P) Isaias (Cy) Alba III 1138 SA6 703-875-5748 Human Resources Division (RM/EX/HR) Jeannette Gray L200 SA6 703-875-4150 Information Resource Management Division (RM/EX/IRM) Robert Clarke L100-8 SA6 703-875-6170 Management Support Division (RM/EX/MSD) Connie Hines, Acting 1346 SA6 703-875-5093 Bureau of Oceans and International Environmental Scientific Affairs (OES) Assistant Secretary Assistant Secretary Kerri-Ann Jones, PhD 3880 202-647-1554 Executive Assistant Shirlett Thornton 3880 202-647-1554 Principal Deputy Assistant Secretary Daniel A. Clune 3880 202-647-3004 Deputy Assistant Secretary (OES/O) David A. Balton 3880 202-647-2396 Deputy Assistant Secretary, (OES/S) Lawrence J. Gumbiner 3880 202-647-8309 Acting Deputy Assistant Secretary (OES/E) Daniel A. Reifsnyder 3880 202-647-2232 OES Special Assistant Tim Lattimer 3880 202-647-3966 OES/Congressional Teresa Hobgood 3880 202-647-3550 OES Congressional Margaux Herring 3880 202-647-6958 Staff Assistant Sandra Pitts-Malone 3880 202-647-0978 Staff Assistant Margarita Caraballo 3880 202-647-3004 Director E. James Steele 2726 202-647-4658 Deputy Director Susan Ware Harris 2727 202-647-1247 Kira Vuille-Kowing 2727 202-647-1511 Officer SCA Aaron Alton 2727 202-647-4333 Staff Assistant Marcus Johnson 2726 202-647-2958 Officer (AF) Daniel Balzer 2727 202-647-2061 Officer (EUR) Patrick Hudak 2727 202-647-3253 Officer (Social Media) Adrian Schulte 2726 202-736-7120 AAAS Fellow (WHA) Christopher Hofmann 2726 202-647-4347 Officer (NEA) Wendy Nassmacher 2726 202-647-6664 Executive Director (OES-DRL/EX) Executive Director Mary F. Martinez 2880 202-647-4068 Deputy Director Ernestine M. Pierce 2880 202-647-4539 Deputy Director Natalie Howard 2880 202-736-7376 Information Management Division Chief Anthony D. Bell 2452 202-647-0751 ASD and Human Resources Chief (Acting) Eboni Edwards 2880 202-647-6856 Financial Division Chief Sharon Colbert 2880 202-647-3623 Central Programming Division Chief Maria Urbina 2880 202-647-4347 Bureau Security Officer McConnell Coleman 3916 202-736-7835 International Health and Science (OES/S) Deputy Assistant Secretary Lawrence Gumbiner 3950 202-647-1561 Senior Health Advisor Nancy Carter-Foster 3880 202-647-2435 Organizational Directory OD-431/17/2012 UNCLASSIFIED Executive Assistant Gladys Brown 3950 202-647-1561 Office of International Health Affairs (OES/IHA) Director Catherine Hill-Herndon 2734 202-647-1318 Deputy Director Edwin Brown 2734 202-647-3649 Office of Science and Technology Cooperation (OES/STC) Director Daniel Darrach 410 SA23 202-663-2623 Deputy Director Susan Gardner 410 SA23 202-663-3217 Program Analyst Selina Jenkins 410 SA23 202-663-3219 Division Director Samuel Howerton, Ph.D. 410 SA23 202-663-3233 Office of Policy and Public Outreach (OES/PPO). Director Michael Koplovsky 2726 202-647-4658 Officer(SCA) Barbara Cates, Acting 2726 202-647-1410 STEP Olimar Maisonet 2726 202-647-1511 Officer (NEA) Aaron Alton 2726 202-647-4333 Staff Assistant 2726 202-647-1511 Officer (AF) Daniel Balzer 2726 202-647-2061 Officer (EUR) Patrick Hudak 2726 202-647-3253 Officer (EAP) Sumreen Mirza 2726 202-647-6902 Deputy Director(PA) Susan Povenmire 2201 202-647-3486 Officer(Public Affairs) Alice R. Chu 2201 202-647-1247 Environment (OES/E) Deputy Assistant Secretary Daniel A. Reifsnyder 3880 202-647-2232 Executive Assistant Seth Pfeifer 3880 202-647-2232 Office of Environmental Policy (OES/ENV) Director Willem Brakel 2657 202-647-9831 Deputy Director John E. Thompson 2657 202-647-9799 OMS Eunice Mourning 2657 202-647-9266 OMS Francine Uzzell 2657 202-647-9312 Office of Ecology and Natural Resource Conservation (OES/ENRC) Director Christine Dawson 4333 202-647-4683 Deputy Director Phillip Antweiler 4333 202-647-4268 OMS Edith Frey 4333 202-647-3367 Office of Global Change (OES/EGC) Director Trigg Talley 2480 202-647-3984 Deputy Director Christo Artusio 2480 202-647-4295 Admin Support Specialist Lauren Grimes 2480 202-647-4220 OMS Denise Goode 2480 202-647-4069 Oceans and Fisheries (OES/O) Deputy Assistant Secretary David A. Balton 3880 202-647-2396 Executive Assistant Patricia Fendwick 3880 202-647-2396 Office of Oceans and Polar Affairs (OES/OPA) Director Evan T. Bloom 2665 202-647-3925 Deputy Director William R. Meara 2665 202-647-3013 Program Specialist Claudia T. Samson 2665 202-647-3262 Office of Marine Conservation (OES/OMC) Director William Gibbons-Fly 2758 202-647-2335 Deputy Director David F. Hogan 2758 202-647-2337 Office Management Specialist Carolyn Smith 2758 202-647-2335 Space and Advanced Technology (OES/SAT). Director Kenneth D. Hodgkins 410 SA23 202-663-2398 Deputy Director David Turner 410 SA23 202-663-2397 Secretary Theresa Fitchett 410 SA23 202-663-2400 Bureau of Political-Military Affairs (PM) Assistant Secretary Assistant Secretary Andrew J. Shapiro 6212 202-647-9022 Chief of Staff Kevin O'Neal 6212 202-647-5039 Special Assistant Julia Reed 6212 202-647-8534 Secretary to the Assistant Secretary Simonette Clark 6212 202-647-9022 Principal Deputy Assistant Secretary Thomas P. Kelley 6212 202-663-9023 Deputy Assistant Secretary Walter D. Givhan 6212 202-647-9023 Secretary to PDAS Amend and DAS Masiello Nadia Brown 6212 202-647-9023 Deputy Assistant Secretary Beth M. McCormick 6312 202-647-0337 Secretary to DAS McCormick Angela W. Cooper 6312 202-647-0337 Staff Assistant J. P. O'Brien 6312 202-647-8089 Staff Assistant David W. Bates 6312 202-647-6604 Staff Assistant James Cerven 6312 202-647-70561 Coordinator for Foreign Policy Advisor and State-Defense Exchange Programs Dundas McCullough SA-9 Room NW8-095 202-453-9321 Special Advisor to the Assistant Secretary Max Bergmann 2422 (Pending) Office of the Executive Director (ISN-PM-VCI/EX) Executive Director Cathleen E. Lawrence 1803 202-647-3442 Deputy Executive Director--Human Resources Sheila T. Bruce 1819 202-736-7006 Deputy Executive Director--Resource Management Rosetta Meadows 1805 202-647-1921 Deputy Executive Director-Budget Formulation & Support Services William S. Amoroso 1813 202-736-7366 Congressional and Public Affairs (PM/CPA) Director Jason Greer 5827 202-647-7878 Deputy Director David McKeeby 2424 202-647-8757 Office of Plans, Policy and Analysis (PM/PPA) Director Kevin O'Keefe 2811 202-647-5876 Deputy Director Tom Washburn 2811 202-647-0272 Office of International Security Operations (PM/ISO) Director Colonel Stanley Brown, USAF 2422 202-647-3136 Organizational Directory OD-441/17/2012 UNCLASSIFIED Deputy Director Chris Krafft 2422 202-736-7742 Political-Military Action Team (PMAT) Scott Page 2422 202-647-9000 Office of Regional Security and Arms Transfer (PM/RSAT) Office Director Richard S. Sacks 3811 202-647-9530 Principal Deputy Office Director Michael F. Miller 3811 202-736-4035 Deputy Office Director Peter G. Hemsch 3811 202-647-6391 Directorate Defense Trade Controls (PM/DDTC) Managing Director Robert S. Kovac 1205 SA1 202-663-2861 Office on Weapons Removal and Abatement (PM/WRA) Director (Acting) James Lawrence 6114 SA3 202-663-0088 Principal Deputy Director James Lawrence 6116 SA3 202-663-0088 Deputy Director Policy & Small Arms and Light Weapons Steve Costner 6108 SA3 202-663-0095 Deputy Director for Demining Colonel Nicholas Signesi, USMC 6129 SA3 202-663-0109 Director, U.S. MANPADS Task Force & Senior Advisor Mark Adams 6130 SA3 202-663-0111 Office of Security Negotiations and Agreements (PM/SNA) Senior Advisor Kurt Amend 3242 202-647-8343 Office Manager Kim Marshall 3242 202-647-8325 Deputy Director / Senior Military Advisor Curt Connell, USAF 3242 202-647-0622 Military Advisor LTC Martin Ryan, USA 3242 202-647-8325 Office of Defense Trade Controls Policy (DTCP) Office Director Charles "Chuck" Shotwell 1205 SA1 202-663-2792. Deputy Director Steven Rice 1205 SA1 202-663-2803 Office of Defense Trade Controls Compliance (DTCC) Division Chief Glenn Smith H-132 202 632-2799 Office of Defense Trade Conttrols Licensing (DTCL) Office Director Kevin Maloney 1205 SA1 202-663-2023 Deputy Director Terry Davis 1205 SA1 202-663-2739 Political Advisers (POLADS) POLAD Coordinator Gonzalo Gallegos 2422 202-453-9321 OMS Simonette Clark (Detailed to the Front Office) NW8095 SA-9 202-453-9323 Program Analyst Dianna Schwegman NW8095 SA-9 202-453-9326 Program Analyst Arianna Pittman NW8095 SA-9 202-453-9322 Bureau of Population, Refugees and Migration (PRM) Assistant Secretary Acting Assistant Secretary David Robinson HST 5805 202-647-7360 Secretary Jessica Blanche-Lanos HST 5805 202-647-7360 Special Assistant Elizabeth Drew HST 5805 202-647-9775 Deputy Assistant Secretary Kelly Clements HST 5805 202-647-5822 Acting Deputy Assistant Secretary Margaret Pollack HST 5805 202-647-5767 Deputy Assistant Secretary Reuben Brigety HST 5805 202-647-5767 Secretary Nenita Knowlin HST 5805 202-647-5822 Staff Assistant Lauren Diekman HST 5805 202-647-8472 Office of the Comptroller (PRM/C) Comptroller Eric Hembree 8th Flr., SA-9 202-453-9239 Deputy Comptroller Arlene Dyson-Merriweather 8th Flr., SA-9 202-453-9232 Office of the Executive Director (PRM/EX) Executive Director Nicholas Miscione 8th Flr., SA-9 202-453-9358 Office of Multilateral Coordination and External Relations (PRM/MCE) Director Margaret Pollack 8th Flr., SA-9 202-453-9296 Deputy Director Olivia Hilton 8th Flr., SA-9 202-453-9363 Office of Population and International Migration (PRM/PIM) Director Suzanne Sheldon 8th Flr., SA-9 202-453-9201 Office of Policy and Resource Planning (PRM/PRP) Director Nancy Izzo-Jackson 8th Flr., SA-9 202-453-9225 Deputy Director Hilary Ingraham 8th Flr., SA-9 202-453-9293 Office of Assistance for Africa (PRM/AFR) Director Margaret McKelvey 8th Flr., SA-9 202-453-9304 Deputy Director Mary Lange 8th Flr., SA-9 202-453-9369 Office of Assistance for Asia and The Near East (PRM/ANE) Director Dorothy Shea 8th Flr., SA-9 202-453-9271 Deputy Director Monique Ramgoolie 8th Flr., SA-9 202-453-9200 Assistance for Europe, Central Asia, & Americas (PRM/ECA) Director Thomas Hushek 8th Flr., SA-9 202-453-9277 Deputy Director Nancy Iris 8th Flr., SA-9 202-453-9281 Office of Admissions (PRM/A) Director Lawrence Bartlett 8th Flr., SA-9 202-453-9270 Deputy Director Kelly Gauger 8th Flr., SA-9 202-453-9268 Bureau of Public Affairs (PA) Assistant Secretary for Public Affairs and Department Spokesman Assistant Secretary for Public Affairs Mike Hammer, Acting 6800 202-647-6088 Department Spokesperson Victoria Nuland 6800 202-647-6088 Principal Deputy Assistant Secretary Dana Smith 6800 202-647-6088 Organizational Directory OD-451/17/2012 UNCLASSIFIED Deputy Spokesperson Mark Toner 6800 202-647-6088 Deputy Assistant Secretary Cheryl Benton 6800 202-647-6088 Deputy Assistant Secretary Philippe Reines 2318 202-647-6180 Deputy Assistant Secretary Michael Ratney 6800 202-647-6088 Deputy Assistant Secretary Victoria Esser 6800 202-647-6088 Special Assisatnt to the Assistant Secretary Mireille Zieseniss 6800 202-647-6606 Special Assistant to the Spokesperson Jonathan Lalley 6800 202-647-6230 Staff Assistant Brenda Smith 6800 202-647-9606 Staff Assistant - PA Clearances Tanya Powell 2414 202-647-9276 Staff Assistant - PA Clearances Lisa Miller 2206 202-647-6197 Office Management Specialist Joanne Pettaway 6800 202-647-8286 Unclassified Fax 202-647-3344 Director Abigail Dressel 2105 202-647-9636 Deputy Director Samuel Korman 2105 202-647-1007 Office of Press Relations (PA/PRS) Director Heidi Bronke Fulton 2109 202-647-2492 Deputy Director Katherine L. Starr 2109 202-647-2492 Press Officer for P, EAP, A, IRM, M/DGHR, RM, S/CRS Andy Laine 2109 202-647-2492 Press Officer for T, G, AF, INL, INR, OES, S/SECC, ECA, IIP, PA/HO, M/OBO, S/CPR Nicole A. Thompson 2109 202-647-2492 Press Officer for S/P, EAP, WHA, S/P, AID, L, MCC, PRM Megan M. Mattson 2109 202-647-2492 Press Officer for E, EUR, DS, OIG, S/CCI, S/CT, CA, EEB, H, IO Michael J. Tran 2109 202-647-2492 Press Officer for F, NEA, DRl, HIV/AIDS, S/GPI, S/GWI, S/OCR, S/WCI Beth D. Gosselin 2109 202-647-2492 Press Officer D, R, SCA, DRL, HIV/AIDS, S/GPI, S/GWI, S/OCR, S/WCI Noel C. Clay 2109 202-647-2492 Press Officer for M, AVC, ISN, PM Joanne C. Moore 2109 202-647-2492 Media Coordinator Gladys D. Boggs 2109 202-647-2492 Press at AID (PA/AID) Press Director/Spokesman Lars Anderson RRB 202-712-4035 Foreign Press Centers (PA/FPC) Director of the Foreign Press Center Neil Klopfenstein, Acting 898 SA16 202-504-6359 Director of the Washington Foreign Center Vacant 898 SA16 202-504-6359 Director of the New York Foreign Press Center, Acting Alyson Grunder NY 646-282-2837 Office of Regional Media Outreach (PA/RMO) Director (vacant) 2105 202-647-0875 Office of Electronic Information (PA/EI) Director Janice E. Clark 825, SA-15 703-875-5086 Deputy Director Chris Macdonald 825, SA-15 703-875-5087 Office of Broadcasting Services (PA/OBS) Director Ragini Gupta 2313 202-647-1977 Chief of Broadcast Support Branch Mike Kiel 898 SA16 202-504-6411 Branch Chief George McNamara B238 HST 202-647-5361 Office of the Historian (PA/HO) The Historian, Acting Edward Brynn L409 SA1 202-663-1123 Deputy Historian David H. Herschler L409 SA1 202-663-1145 General Editor Stephen Randolph L409 SA1 202-663-1122 Chief, Global Issues and General Division Myra Burton L409 SA1 202-663-1141 Chief, Europe and General Division David C. Geyer L409 SA1 202-663-1135 Chief, Asia and American Division Kathleen Rasmussen L409 SA1 202-663-3528 Chief, Middle East and Africa Division Adam Howard L409 SA1 202-663-3956 Chief, Declassification and Publishing Division Carl Ashley L409 SA1 202-663-1149 Chief, Policy Studies and Outreach Division William McAllister L409SA1 202-663-3526 Special Projects Division Amy Garrett L409 SA1 202-663-3415 Office of Public Liaison and Intergovernmental Affairs (PA/PL) Director Moira Whelan, Acting 2206 202-647-7926 Deputy Director Vacant 2206 202-647-5914 Regional Programs Chief Eileen McCormick Place 2206 202-647-8390 Hometown Diplomatic Coordinator Angelena Alexander 2206 202-647-5879 Public Information Line 202-647-6575 International Media Engagement Director Vacant 2105 (202) 647 0419 Deputy Director Samuel Korman 2105 (202)647-1007 United States Diplomacy Center (USDC) Director Stephen Estrada 535 SA29 202-736-9040 Executive Office (PA/EX) Executive Director Hattie O. Jones 2214 202-736-4451 Deputy Director Kristin T. Bedi 2214 202-647-7555 Supervisory Budget Officer Horace Johnson 2214 202-736-4947 Supervisory Information Technology Specialist Carol A. Carter 2214 202-647-6011 Supervisory HR Specialist Larry McCrary 2214 202-647-5400 Supervisory General Services Officer Kevin Bradshaw 2214 202-647-6816 Digital Communications Center (PA/DCC) Director Daniel Schaub, Acting Room 2317 202-647-6180 Rapid Response Unit (PA/RRU) Director Leonard Scensney 898, SA-16 202-504-6362 Bureau of Resource Management (RM) Organizational Directory OD-461/17/2012 UNCLASSIFIED Assistant Secretary for Resource Management and Chief Financial Officer (RM/CFO) Assistant Secretary for Resource Management and Chief Financial Officer James L. Millette 7427 202-647-7490 Staff Assistant Sharon L. Lee 7427 202-647-6286 Special Assistant VACANT 7427 202-647-6234 Special Assistant VACANT 7427 202-647-5098 Gift Funds Coordinator and K Fund Manager Donna S. Bordley 7427 202-647-5031 Director, GAO Liaison Julianne Shinnick 3800 202-647-8170 Special Assistant-William VACANT 7427 202-647-8459 Administrative Assistant Shawnette James-Mauney 7427 202-647-7490 Office of the Executive Director (RM/EX) Executive Director Philip J. Schlatter SA-15 Rm 6900 703-875-6240 Administrative Officer Valerie S. Dumas SA15 Rm 6090 703-875-5693 Administrative Officer Barnaby J. Walsh SA15 Rm 6900 703-875-7146 Chief, Administrative Services Unit Shauntia H. Wright SA15 Rm 6000 703-875-6917 Chief, Human Resources Helen L. Driver SA-15 Rm 6900 703-875-6591 Program Analyst (RM Training Officer) Valorie P. Tyler SA-15 Rm 6900 703-875-6626 Chief, Budget Officer John F. Kelley SA-15 Rm 6090 703-875-6804 Office Administator Mildred A. Cross SA-15 Rm 6900 703-875-6644 Office of State Programs, Operations and Budget (RM/BP) Deputy Assistant Secretary Barbara A. Retzlaff 1332 202-647-8517 Staff Assistant Sharon Shaw 1332 202-647-8517 Senior Secretary Doris R. Cooper 1332 202-647-8515 Managing Director Resource Planning & Budget Information VACANT 1332 202-647-8515 Director Managing Director for Office of Budget and Planning Douglas A. Pitkin 1332 202-647-8515 Director for Operating Accounts Sherry M. Hannah 1331 202-647-6962 Director Resource Strategy & Liaison Steve Dietz 1332 202-647-5064 Systems Resources and Operations Division Kathleen A. Dehm 1331 202-647-5339 Funds Control and Reimbursement Rochelle Dobbins 1331 202-647-7225 Budget Advisor Vacant 1331 202-647-5339 Director for Programs Accounts Michael J. Heiserman 1331 202-647-6983 Office of Budget Review & Concepts Director Richard Knowles 1331 202-647-5339 Office of the Deputy Chief Financial Officer (RM/DCFO) Deputy Chief Financial Officer Christopher H. Flaggs H1500 SA1 202-261-8620 Senior Advisor Troy A. Scaptura H1500 SA1 202-261-8629 Special Assistant Wardell J. Wanza H1500 SA1 202-261-8626 Staff Assistant Esther C. Tompkins H 1500 SA1 202-261-8620 Managing Director Global Financial Management Systems Alan K. Evans 4200 SA15 703-875-6900 Director Global Financial Support Systems Sally Zottnick 7000 SA15 703-875-7393 Managing Director Financial Policy, Reporting, and Analysis Robert Timothy Macdonald H1500 SA1 202-663-1447 Director Management Control Carole L. Clay H1100 SA1 202-663-2084 Staff Accountant VACANT H1500 SA1 202-261-8645 Director Financial Reporting & Analysis Carol A. Gower H1500 SA1 202-261-8631 Director Financial Policy Audrey L. Duchesne H-1100, SA -1 202-663-2117 Director, Federal Assistance Financial Management Mazhar Ahson H1502 SA-1 202-261-8647 Office of Global Financial Services Charleston (RM/GFS) Deputy Assistant Secretary James L. Millette Charleston 843-308-5578 Office Administrator Erin W. Thomas Charleston 843-308-5576 Staff Assistant Manly H. Rush III Charleston 843-308-5608 Deputy Director Marilyn C. Ferdinand Charleston 843-308-5607 GFS Bangkok Director Barry L. Haney Bangkok 622-205-5149 FSTO Paris Director Phil Anstead Paris 33-1-43-127054 Office of Global Financial Operations (RM/GFS/F) Director, Accounting Operations Shari P. Clark Charleston 843-202-3776 Director, Accounting Operations VACANT Charleston 843-202-3849 Director, Office of Reports and Reconciliation Ki H. Sung Charleston 843-746-0587 Fiscal Officer, Office of Claims William L. Meuli Charleston 843-202-3755 Chief, Accounts Receivable Division VACANT Charleston 843-308-5472 GFS Washington Office Director Vivian M. Lesh SA-15 Rm 7030 703-875-5678 Office of Global Compensation (RM/GFS/C) Managing Director Jeffrey C. Mounts Charleston 843-308-5301 Director, Office of American Payroll and Pension Operations Keith Koehler Charleston 843-308-5508 Director, Office of FSN Payroll Operations James A. Anderson Charleston 843-308-5393 Office of International Cooperative Administrative Support (RM/ICASS) Director Thomas J. Quinzio H1504 SA1 202-663-3883 Deputy Director Peter A. Hogan H1504 SA1 202-663-3267 Bureau of South and Central Asian Affairs (SCA) Assistant Secretary Assistant Secretary Robert O. Blake, Jr. 6254 202-736-4325 OM Jenny Jeras 6254 202-736-4325 Principal Deputy Assistant Secretary Geoffrey R. Pyatt 6254 202-736-4331 CS Office Manager Deborah Watson 6254 202-736-4331 CEN Deputy Assistant Secretary Susan M. Elliott 6254 202-736-4328 Organizational Directory OD-471/17/2012 UNCLASSIFIED OMS Vacant 6254 202-736-4328 INSB Deputy Assistant Secretary Alyssa Ayres 6254 202-736-4328 OMS Vacant 6254 202-736-4328 PD Deputy Assistant Secretary James R. Moore 6254 202-736-4331 CS Office Manager Deborah Watson 6254 202-736-4331 SRAP Deputy Assistant Secretary Frank Ruggiero 1517 202-647-4131 Special Assistant Matthew D. Lowe 6254 202-647-5495 Staff Assistant Opal Blackmon 6254 202-736-4009 Staff Assistant Jimmy Mauldin 6254 202-736-4324 Staff Assistant Emily Fleckner 6254 202-736-4486 Office of the Executive Director (NEA/SCA/EX) Executive Director William (Bill) Haugh 4253 202-647-3268 Deputy Executive Director Alaina B. Teplitz 4253 202-647-4882 Deputy Executive Director for NEA Martin Hohe 4253 202-647-2904 Supervisory Post Management Officer Jennifer McIntyre 4253 202-647-1411 Chief Budget Officer Anne Wennerstrom 4253 202-647-2897 Deputy FMO Carol F. Keith 4440A 202-736-7649 Administrative Officer-Domestic Support Anita Turnipseed 4241 202-647-4746 Administrative Officer-Overseas Assignments Constance M. Dierman 4253 202-647-2821 Domestic Personnel Officer Lennell Quarles 4253 202-647-4858 India, Nepal, Sri Lanka, Bangladesh, Bhutan, Maldives Affairs (SCA/INSB) Director Atul Keshap 5251 202-647-1114 Deputy Director Thomas Palaia 5251 202-647-1116 Unit Chief (India) Jai Nair 5251 202-647-1112 Unit Chief (Nepal, Sri Lanka, Bangladesh) Sheila Berry 5251 202-647-1078 India Desk Loren Murad 5251 202-647-0707 India Desk Basant S. Sanghera 5251 202-647-9515 India Desk Merin Rajadurai 5251 202-646-7189 India Desk Ryan Miller 5251 202-647-2351 India Desk Uzma Bashir 5251 202-647-4517 India Desk Kelsey Wittenberger 5251 202-647-5938 India Desk Jonathan Adams 5251 202-647-2941 Bangladesh Desk A.D. Tranchina 5251 202-647-9516 Nepal/Bhutan Desk Rebecca Morgan 5251 202-647-1115 Sri Lanka/Maldives Desk Emily Fleckner 5251 202-647-7483 Sri Lanka/Maldives Desk Nolan Klein 5251 202-647-9512 OMS Veronica Hooks 5251 202-647-1450 Office of Pakistan Affairs (SCA/P) Director Tim Lenderking 1861 202-647-6711 Deputy Director (Acting) Rohit Nepal 1861 202-647-6728 Pakistan Country Officer John Spykerman 1861 202-647-9242 Pakistan Country Officer Edward Dunn 1861 202-647-6710 Pakistan Country Officer Kate Bateman 1861 202-647-9434 Pakistan Country Officer Amy Flohr 1861 202-647-5882 Pakistan Country Officer Haroon Ullah 1861 202-736-7924 Senior Economic Advisor Robert Deutsch 1861 202-647-9206 Pakistan Country Officer James Schwemlein 1861 202-647-6619 Pakistan Country Officer Jesse Wald 1861 202-736-7907 Pakistan Country Officer Oni Blair 1861 202-736-7921 Pakistan Country Officer Siobhan Oat-Judge 1861 202- 647-9242 Pakistan Country Officer Courtenay Dunn 1861 202-647-5870 Pakistan Country Officer Adrian Pollman 1861 202-647-9552 Program Management Specialist Tasha Reeves 1861 202-647-7593 Office Management Specialist Samantha Cain 1861 202-647-9823 Stay in School Hassaan Sohail 1861 202-736-7920 Stay in School Daniel Deulus 1861 202-736-7920 Pakistan Country Officer Kate Leonard 1861 202-736-4972 Pakistan Country Officer Steve Murphy 1861 202-647-9819 Pakistan Country Officer Matt Finston 1861 202-736-7913 Office of South Asian Regional Affairs (SCA/RA) Director John Spilsbury 5246 202-736-4251 Deputy Director Melanie Bixby 5246 202-736-4253 Foreign Affairs Officer Jason McClellan 5246 647-1136 Economic Officer Manuel Micaller 1802A 647-4515 Pol-Mil Advisor Brian Hedrick 5246 736-4005 Foreign Affairs Officer Jessica Mazzone 1802A 647-8080 Foreign Affairs Officer Deepa Ghosh 1802A 647-8192 Science Advisor Joseph Kowalski 5246 736-4256 Foreign Affairs Officer Jennifer Anthony 1802A 736-4334 Leahy Vetting Coordinator Joseph Brennig 1802A 736-1152 Foreign Affairs Officer Michael Urena 5246 736-4254 Economic Officer Tom Coleman 1802A 647-4521 Science Advisor Michael C. Schena 5246 202-736-4256 Office of Press and Public Diplomacy (SCA/PPD) Director Gregory Sullivan 4440 202-647-8605 Deputy Director Paul Houge 4440 202-647-7042 Press Officer Karlygash Faillace 4440B 202-647-8914 Cultural Corrdinator Merrie Blocker 4440B 202-647-5337 StraComm. Coordinator William Reinckens 4440B 202-647-9051 Central Asia Joshua Kamp 4440B 202-647-8905 Pakistan & Afghanistan Brian George 4440B 202-647-7067 INS & Bangladesh Jessica Pfleiderer 4440B 202-647-7940 Program Specialist Tyra Bailey 4227 202-647-7141 OSP Tracy Simmons 4440B 202-647-8605 OSP Wayne Dorsey 4440B 202-647-7507 Office of Central Asian Affairs (SCA/CEN) Director Tom Hushek 1880 202-647-6745 Deputy Director Richard Snelsire 1880 202-647-9031 Kazakhstan Desk Officer Martin O'Mara 1880 202-647-6859 Kyrgyzstan Desk Officer John Gorkowski 1880 202-647-9119 Tajikistan Desk Officer Sarah Prescott 8800 202-647-7644 Turkmenistan Desk Officer Richard Snelsire 1880 202-647-9031 Uzbekistan Desk Officer Brian Roraff 1880 202-647-6765 Special Projects Officer Alex Long 1880 202-647-6757 OMS Dawn Pearson 1880 202-647-9370 Office of Afghanistan Affairs (SCA/A) Director Henry Ensher 5310 202-647-6708 Deputy Director Herro Mustafa 5310 202-647-5267 Political Desk Officer Bradley S. Parker 5310 202-647-5986 Organizational Directory OD-481/17/2012 UNCLASSIFIED Political Military Desk Officer Negah Angha 5310 202-647-5986 Economic Desk Officer Anne Cummings 5310 202-647-5493 Economic Desk Officer Ronita Macklin 5310 202-647-5311 Political Desk Officer Joe Mata 5310 202-647-5329 Political Desk Officer Alexis Morel 5310 202-647-5052 Political Military Desk Officer Nisha Singh 5310 202-647-5985 Economic Desk Officer Robert Chamberlain 1843 202-647-7088 Political Desk Officer Andrea Farsakh 1843 202-647-5525 Political Desk Officer Bradley S. Parker 5310 202-647-5986 Political Military Desk Officer Negah Angha 5310 202-647-5986 Economic Desk Officer Anne Cummings 5310 202-647-5493 Economic Desk Officer Ronita Macklin 5310 202-647-5311 Political Desk Officer Joe Mata 5310 202-647-5329 Political Desk Officer Alexis Morel 5310 202-647-5052 Economic Desk Officer Lauren Frese 1843 202-647-4895 Political Military Desk Officer Nisha Singh 5310 202-647-5985 Economic Desk Officer Robert Chamberlain 1843 202-647-7088 Political Desk Officer Andrea Farsakh 1843 202-647-5525 Economic Desk Officer Lauren Frese 1843 202-647-4895 Political Military Desk Officer Thomas Reott 1843 202-647-6144 Economic Desk Officer Peter Landono 1843 202-736-7417 Office Management Specialist Sylvia Claridy 5310 202-647-5175 Office Management Specialist Stella S. Brackman 5310 202-647-5511 Office Management Specialist Peggy Sullivan 1843 202-647-6023 Bureau of Western Hemisphere Affairs (WHA) Assistant Secretary Acting Assistant Secretary Roberta Jacobson 6262 202-647-8387 Office Management Specialist Regina Lee 6262 202-647-8387 Executive Assistant Brian Naranjo 6262 202-647-5811 Staff Assistant Robert Alter 6906 202-647-9227 Staff Assistant Caitlin Kennel 6906 202-647-5195 Staff Assistant Alex Mayer 6906 202-647-8564 Deputy Assistant Secretary Julissa Reynoso 6262 202-647-7337 Office Management Specialist Claudia Zegarra 6262 202-647-7337 Deputy Assistant Secretary Kevin Whitaker 6262 202-647-8563 Office Management Specialist Mariana Nolan 6262 202-647-8563 Deputy Assistant Secretary Matthew Rooney 6262 202-647-6755 Office Management Specialist Debra Grau 6262 202-647-6755 Senior Advisor Daniel Erikson 6253A 202-647-1302 Senior Coordinator Giovanni Snidle 6913 202-647-3799 Deputy Assistant Secretary Fabiola Rodriguez-Ciampoli 6253A 202-647-1313 Office Management Specialist Trilla Mangum 6253A 202-647-9921 Senior Advisor Bill McIlhenny 4917 202-647-3360 Senior Advisor Paula Uribe 6253A 202-736-4655 Intern Erin Payne 6262 202-647-5402 Senior Advisor Zakiya Carr Johnson 3248 202-736-7409 Permanent Mission Of The United States Of America To The Organization Of American States (WHA/USOAS) U.S. Permanent Representative Ambassador Carmen Lomellin 5914 202-647-9430 Special Assistant Barbara Adair 5914 202-647-9912 Executive Assistant Paula Monaghan 5914 202-647-9377 Deputy U.S. Permanent Representative William McGlynn 5914 202-647-9422 Program Assistant Shahnaz Gheibi 5914 202-647-9422 Counselor for Political Affairs Vacant 5914 202-647-6375 Program Assistant (SCEP) Caitlin Fogarty 5914 202-647-9455 Deputy Counselor for Political Affairs Daniel Cento 5914 202-647-9378 Political Advisor Jeremy Long 5914 202-647-9210 Foreign Affairs Officer Rachel Owen 5914 202-647-9907 Foreign Affairs Officer Kelly Hapka 5914 202-647-9378 Counselor for Cooperation & Development Margarita Riva-Geoghegan 5914 202-647-9913 Deputy Counselor for Cooperation & Development Melissa Kopolow McCall 5914 202-647-9915 Foreign Affairs Officer Andrew Griffin 5914 202-647-9908 Foreign Affairs Officer Carla Menendez McManus 5914 202-647-9057 Foreign Affairs Officer (SCEP) Osvaldo Gomez-Martinez 5914 202-647-6015 WAE James Todd 5914 202-647-4764 Senior Advisor Fernando Rojas 5914 202-647-9482 Senior Advisor Andrew Stevenson 5914 202-647-9916 Program Specialist Deborah Diggs 5914 202-647-8650 Program Assistant Valerie Smith 5914 202-647-9376 Office of The Executive Director (WHA/EX) Executive Director Brian R. Majewski 3906 202-647-3319 Deputy Executive Director Marjorie R. Phillips 3906 202-647-4456 Chief Budget Officer Jamie Seale 3910 202-647-1924 Administrative Officer Guy Mitchell 3906 202-647-2794 Personnel Officer Vivian Harvey 3906 202-647-3685 Supervisory Post Management Officer Scott Heckman 3906 202-647-4436 Post Management Officer Joe Callahan 3906 202-647-4473 Post Management Officer Mary-Elizabeth Knapp-Rasay 3906 202-647-3337 Post Management Officer Michael Aguilera 3906 202-736-7354 Post Management Officer Cheryl C. Johnson 3906 202-736-7828 OMS, Management Lorna LeGrand 3906 202-647-4476 FS Assignments Officer (Generalists) Jemile Bertot 3906 202-647-4458 FS Assignments Officer (Specialists) Jeanette Hantke 3906 202-647-1958 FS Information Management Specialist Ernesto Pizarro 3906 202-647-4357 General Services Officer Donna Stroman 4912 202-647-4468 Office of Andean Affairs (WHA/AND) Director Simon Henshaw 4915 202-647-1715 Deputy Director Phillip Laidlaw 4915 202-647-3143 Senior Advisor (FO) William McIlhenney 4915 202-647-3360 Senior Desk Officer (Venezuela) Patrick Ventrell 4915 202-647-4984 Desk Officer (Venezuela) Moises Behar 4915 202-647-1720 Senior Desk Officer (Colombia) Mary Brett Rogers-Springs 4915 202-647-4173 Desk Officer (Colombia) Shelly Westebbe 4915 202-736-7318 Desk Officer (Colombia) Stuart Lippe 4915 202-647-4208 Organizational Directory OD-491/17/2012 UNCLASSIFIED Desk Officer (Colombia) Barbara Williams 4915 202-647-3142 Desk Officer (Folombia) Ann Hardman 4915 202-647-3142 Desk Officer (Colombia) Olivian Franken 4915 202-647-0464 Desk Officer (Colombia) Karen Sanjines 4915 202-647-3023 Desk Officer (Peru) James Hogan 4915 202-647-4177 Desk Officer (Ecuador) Anaida Haas 4915 202-647-2807 Desk Officer (Bolivia) Paul Ghiotto 4915 202-647-4193 Senior Office Management Specialist Nadia Doukkali-Kelley 4915 202-647-3338 Office Management Specialist Flipe Zuluaga 4915 202-647-1715 Office of Brazil and Southern Cone Affairs (WHA/BSC) Director Richard Sanders 4258 202-647-3403 Deputy Director Bruce W. Friedman 4258 202-647-1774 Desk Officer (Argentina) Daphne Stavropoulos 4258 202-647-3402 Desk Officer (Chile) Jason Vorderstrasse 4258 202-647-2575 Desk Officer (Paraguay, Uruguay) Virginia Kent 4258 202-647-1551 Desk (Brazil Pol) Doreen Bailey 4258 202-647-4994 Desk Officer (Brazil Econ) Jennifer Mergy 4258 202-647-2326 Desk Officer (Brazil) Ana-Janaina Nelson 4258 202-647-2296 Intern Christina Phillips 4258 202-647-0443 Stay in School Gabriela Arias 4258 202-647-2401 Stay in School Jose Campoy 4258 202-647-1215 Program Assistant Elaine Alexander 4258 202-647-1926 Central Asia James Callahan SA-4S 202-776-8729 Southeast Asia Lucy Gillers SA-4S 202-776-8779 Caucasus Rachel Holtzman SA-4S 202-776-8882 Kazakhstan Yanti Kapoyos SA-4S 202-776-8768 OMS Nobue King SA-4S 202-776-8581 South Asia Vivita Rozenbergs SA-4S 202-776-8339 Asia Maria Sisk SA-4S 202-776-8703 Office of Canadian Affairs (WHA/CAN) Director Elizabeth Lee Martinez 3917 202-647-2273 OMS Pamela Powell 3917 202-647-2170 Deputy Director Blake Thorkelson 3917 202-647-2228 Pol/Econ Officer John Kastning 3917 202-647-2244 Political/Military Edith Backman 3917 202-647-2475 EST Officer Tracey Newell 3917 202-647-2185 Border/Law Officer Miguel Ordonez 3917 202-647-2256 EST Coordinator Melissa Moreland 3917 202-647-3030 Office of Caribbean Affairs (WHA/CAR) Director Makila James 4262 202-636-5088 Deputy Director Henry M. Rector 4262 202-736-4766 OMS Monica Jackson 4262 202-736-4707 Desk Officer (Trinidad and Tobago, Barbados, Eastern Caribbean) Karen Jo McIsaac 4262 202-647-4384 Desk Officer (Bahamas, Jamaica) Emilia Adams 4262 202-736-4628 Desk Officer (Guyana, Suriname, Aruba, Curacao, St Maarten) Robert W. Piehel 4262 202-647-4719 Desk Officer (Human Rights, Gender, Migration) Stephanie Robinson 4262 202-647-4755 Desk Officer (Dominican Republic) Alexis Sullivan 4262 202-647-4757 Desk Officer (Regional Affairs) Charles Carson 4262 202-647-4684 4262 Desk Officer (Regional Issues) Gregory Holliday 4262 202-736-4708 Desk Officer (Economics, Business, and Trade) Andres Delgado 4262 202-736-4322 Intern Kale Edwards 4262 202-647-5711 Intern Christopher Williams 4262 202-647-8961 Program Assistant Leila Binner 4262 202-647-5088 Office of Central American Affairs (WHA/CEN) Director Gonzalo Gallegos 5906 202-647-4087 Deputy Director Amy Radetsky 5906 202-647-3543 Desk Officer (Belize & Costa Rica) Frank DeParis 5906 202-647-3519 Regional Affairs Officer & (CARSI) Christopher Ashe 5906 202-736-7660 Desk Officer (Guatemala) Siobhan Sheils 5906 202-647-3727 Desk Officer (Honduras) Benjamin Gedan 5906 202-647-3482 Desk Officer (El Salvador) Melanie Bonner 5906 202-647-4161 Desk Officer (Nicaragua) John Ballard 5906 202-647-1510 Desk Officer (Panama) Kelsey Cambronne 5906 202-647-3505 OMS Esther Mayberry 5906 202-647-4292 Program Assistant Keasha Harris 5906 202-647-4982 Director of Special Projects Christopher Webster 5906 202-647-4961 Office of Cuban Affairs (WHA/CCA) Director/Coordinator Peter M. Brennan (202) 647-9273 3234 Deputy Director/Coordinator Cari R. Enav (202) 647-7480 3234 Senior Advisor Tom Gerth 3234 202-647-8691 Political Unit Chief Veronica Scarborough 3234 202-647-7050 Political Officer Greg Pardo III 3234 (202) 647-8764 Economic Unit Chief Tim O. Hall 3234 202-647-5561 Economic Officer Gilberto TorresVela 3234 202-647-7488 Economic Officer Lianna Marmor 3234 202-647-9272 Consular Unit Chief Youliana Ivanova 3234 202-647-7479 Consular Officer Kristin Alderman 3234 202-736-4018 Co-ops, Consular Norma Carrillo 3234 (202) 647-9274 Intern, Consular Seth Wyngowski 3234 202-647-8748 Office Management Specialist Clarie Williams 3234 202-736-4149 Program Assistant Vickie Alston 3234 202-647-9273 Office of Economic Policy and Summit Coordination (WHA/EPSC) Director Kevin K. Sullivan 3248 202-736-7530 Deputy Econ Joseph E. Salazar 3248 202-647-0614 Deputy Summit Coordination Robert F. Winchester 3248 202-647-6374 Assistant Summit Advisor David Silverman 3248 202-647-0615 Assistant Summit Coordinator Josue M. Barrera 3248 202-736-7532 Assistant Summit Coordinator Caitlin Breitenbruck 3248 202-647-0616 Assistant Summit Coordinator Brett Hamsik 3248 202-647-3354 Assistant Summit Coordinator Chris Herwig 3248 202-647-3940 Trade Policy Officer Karin Sullivan 3248 202-647-3341 Finance Officer Alisa Wong 3248 202-647-4408 ESTH Frances Colon 3248 202-647-3710 Organizational Directory OD-501/17/2012 UNCLASSIFIED International Economist Vickie Limaye-Davis 3248 202-647-2066 Program Officer Aaron Spencer 3248 202-647-8274 Office of Mexican Affairs (WHA/MEX) Acting Director Colleen Hoey 3909 202-647-8113 Acting Deputy Mike Taylor 3909 202-647-8112 U.S.-Mexico Border Coordinator Rachel Poynter 3909 202-647-6356 IBWC Special Assistant Russell Frisbie 3909 202-647-8106 Security/Cons Officer Gina Cabrera-Farraj 3909 202-647-8107 Stay-in-School Anett Soot 3909 202-647-8808 Merida Advisor Kiersten Stiansen 3909 202-647-9083 Merida Advisor Greg Sprow 3909 202-647-9292 Stay-in-School Suzana Shepard 3909 202-647-8766 US-Mexico Border Affairs Unit Office of Policy Planning and Coordination (WHA/PPC) Director Francisco Palmieri 6913 202-647-9963 Deputy Director David Zimov 6913 202-647-9964 Planning Officer - Budget Teresa Fralish 6913 202-647-5857 Planning Officer - Budget Jennifer Ceriale 6913 202-647-6898 Democracy, Law Enforcement Programs Rachel Waldstein 6913 202-647-6365 Congressional Affairs Jennie Munoz 6913 202-647-3749 Democracy, Human Rights, and Justice Scott Miller 6913 202-647-5333 Citizen Security Jeffery Bischoff 6913 202-647-6373 Democracy Patrick Reilly 6913 202-647-8851 Strategic Planning/Donor Coordination Matthew Lamm 6913 202-647-9543 Performance Management Melisa Doherty 6913 202-647-0746 Strategic Planning Ajay Rao 6913 202-647-5506 Office Management Specialist Carolyn Flegler 6913 202-647-9192 Vetting Coordinator Jonathan Holmes 6913 202-647-9193 Political Military Advisor Col. Dan Tomlinson 6913 202-647-6376 Homeland Security Anthony Eterno 6913 202-647-7946 Office of Public Diplomacy (WHA/PDA) Director Kay Mayfield 5258 202-647-7440 Deputy Director Conrad W. Turner 5258 202-647-7452 Spokes Person/ WHA Press William Ostick 6917 202-647-0842 Planning and Coordination Officer Steve Lebens 5258 202-647-7164 Editing Assistant Daniel Taylor 5258 202-736-4653 Office Management Specialist Taressa Frazier 5258 202-647-7456 Country Officer (AND) Matt Keener 4915 202-647-4176 Outreach Coordinator Darla Jordan 6917 202-647-4252 Program Specialist Yinnet Titolo 5258 202-647-7197 Country Officer (CAR) Brittney McClary 4262 202-647-7195 Country Officer (CAN/MEX) Gabriel Kaypaghian 3909 202-647-7137 Cultural Affairs Officer (E CAR) Blakeney Vasquez 5258 202-647-7133 Country Officer (CEN) Jeffrey Weinshenker 5906 202-647-3559 Deputy Press Advisor & Spokesperson Neda Brown 6917 202-647-4726 Country Officer (Brazil/Southern Cone) Johanna Villalobos 4258 202-647-6537 Villalobos 4258 Program Specialist Michele Proctor 5258 202-647-7188 Country Officer (Cuba) Simone Johnson 3234 202-647-5224 Digital Media Officer Sean Boda 5258 202-736-4653 Public Affairs Specialist Amber Forbes 6917 202-647-3296 Digital Media Coordinator Chase Beamer 5258 202-647-7052 Office of the U.S. Representative to the United Nations, Washington Office (USUN/W) U.S Permanent Representative Secretary Cherise Reid 6317 202-736-7555 Bureau of Arms Control, Verification and Compliance (AVC) Assistant Secretary Assistant Secretary Rose E. Gottemoeller 5950 202-647-5315 Administrative Assistant Patricia (PJ) Moeller 5950 202-647-9291 Principal Deputy Assistant Secretary Karin L. Look 5878 202-647-6830 Secretary Michelle Martin 5878 202-647-6830 Deputy Assistant Secretary Marcie Ries 5888 202-647-5553 Secretary Margaret Eileen Cottrell 5888 202-647-5553 Deputy Assistant Secretary Frank A. Rose 5950 202-647-7821 Secretary Annette Day 5950 202-647-7821 Chief of Staff Eric Desautels 2803 202-647-6693 Director Task Force for Strategic Planning Lynn Rusten 5443 202-647-5463 Dir. of Public Affairs and Public Diplomacy John Herzberg 5844 202-647-5479 Dep. Dir. of Public Affairs and Public Diplomacy Jamie Mannina 5844 202-647-7939 Senior Advisor for Compliance Timothy MacGregor 5951 202-647-6653 Senior Advisor for Strategic Issues Richard (Chip) Hartman 5844 202-736-4290 Senior Science Adviser Tawny (TR) Koncher 5871 202-647-1192 Senior Adviser for Space and Missile Defense Dana Johnson 5751 202-647-7928 Senior Advisor Suzanne Dalch 5751 202-647-6045 Staff Assistant Sheila Price 5751 202-736-7180 Staff Assistant Patricia Caul 5741 202-647-5407 Security Manager Andre Bryant 5951 202-647-5460 Security Officer Treveon Wheeler 5951 202-647-5462 Advisor to Dir. of Communications and Public Diplomacy Alexandra Bell 5844 202-647-8843 Senior Advisor Thomas Yehl 5888 202-647-8776 Senior Advisor Sarah Lennon 5751 202-647-8620 Senior Advisor Eric Desautels 5751 202-647-7620 Special Assistant Robert Nelson 5751 202-647-5933 Administrative Assistant Sherry Garner 5950 202-647-5315 Office of the Executive Director (ISN-PM-AVC/EX) Executive Director Cathleen E. Lawrence 1803 202-647-3442 Deputy Executive Director--Human Resources Sheila T. Bruce 1819 202-736-7006 Deputy Executive Director--Resource Management Rosetta L. Goode 1805 202-647-1921 Organizational Directory OD-511/17/2012 UNCLASSIFIED Rosetta L. Goode 1805 Deputy Executive Director--Budget and General Services William S.S. Amoroso 1809 202-647-8666 Office of Strategic Affairs (AVC/SA) Director Jerry Taylor 5758 202-736-4467 Deputy Director, Strategic Engagement Steve Tomchik 5758 202-647-7383 Deputy Director, Treaty Implementation Neil Couch 5758 202-647-0902 Office of Technology and Assessments (VCI/TA) Director Brian Nordmann 5871 202-647-2408 Deputy Director David F. Smith 5871 202-647-6262 Office of Nuclear Affairs (VCI/NA) Director Jeffrey L. Eberhardt 5751 202-647-2792 Deputy Director Gilbert Sateia 5751 202-647-8685 Office of Verification Operations (VCI/VO) Director David Round, Acting H1300 SA1 202-663-2298 Deputy Director Peter T. DiMichele H1300 SA1 202-663-2296 Office of Biological Weapons Affairs (VCI/BW) Director Brian D. Nordmann 5669 202-647-2408 Deputy Director Kathy Crittenberger 5669 202-647-3760 Office of Euro-Atlantic Security Affairs (AVC/ESA) Director Richard Davis 5724 202-647-9170 Deputy Director Donna Phelan 5724 202-647-9645 Deputy Director Harry Heintzelman 5724 202-647-9238 Secretary Elaine Wright 5724 202-647-4153 Arms Control, Verification, and Compliance AVC/NRRC Director Ned B. Williams, III 3722 202-647-0027 Deputy Director Lt. Col Samuel McNiel, USAF 3722 202-647-0998 Organization for Security and Cooperation in Europe (VCI/OSCE) Chief Arms Control Delegate Hugh M. Neighbour Vienna, Austria 43-1-369-2667 Joint Compliance and Inspection Commission, the Bilateral Implementation Commission, and the Special Verification Commission U.S. Representative Jerry Taylor 5758 202-736-4467 Bureau of International Security and Nonproliferation ISN/SPO Office Director Brandon Buttrick 3209 202-647-9336 Deputy Office Director 3209 202-647-9501 Organizational Directory OD-521/17/2012 UNCLASSIFIED Diplomats in Residence Christopher Davis Florida A&M University Office of International Programs and Development Perry Paige Building, Room 305 N. Tallahassee, FL 32307 Phone: (850) 599-3562 Fax: (850) 561-2587 christopher.davis@famu.edu daviscr@state.gov Kathleen Davis Howard University Ralph Bunche Center 2218 6th Street N.W. Washington, DC 20059 Phone: (202) 806-5904 daviskr3@state.gov Renee Earle Duke University Franklin Center for International Studies 2204 Erwin Road, Box 90404 Durham, NC 27708 Phone: (919) 668-1951 Fax: (919) 684-8749 renee.earle@duke.edu Gregory Engle University of Texas at Austin LBJ School of Public Affairs 2315 Red River, SRH 3.218 Austin, TX 78713-8925 Phone: (512) 471-7237 Fax: (512) 471-1835 englegw@uts.cc.utexas.edu Brian Flora University of Illinois at Chicago Office of International Affairs (MC 590) 509 A University Hall Chicago, IL 60607-7128 Phone: (312) 996-5455 Fax: (312) 413-7857 florabm@state.gov Deborah Graze Tufts University International Relations Program Cabot Intercultural Center Medford, MA 02155 Phone: (617) 627-2776 Fax: (617) 627-3083 deborah.graze@tufts.edu Peter Kovach University of California Los Angeles 3250 Public Policy Building 6292 Public Policy Building (office) Los Angeles, CA 90095 Phone: (310) 206-2552 Fax: (310) 206-0377 kovach@spa.ucla.edu Robert Laing Arizona State University Department of Political Science Box 873902 Tempe, AZ 85257-3902 Phone: (480) 727-7126 Fax: (480) 965-3929 robert.b.laing@asu.edu Hilarion Martinez Florida International University International Relations Department University Park DM 369A Miami, FL 33199 Phone: (305) 348-7552 MartineH@FIU.edu Anne O'Leary University of California, Berkeley Career Center 2111 Bancroft Way Berkeley, CA 94720 Phone: (510) 642-8125 Fax: (510) 642-6987 caldip3@berkeley.edu Adrienne O'Neal University of Michigan Ford School of Public Policy Weill Hall Room 5215 Ann Arbor, MI 48109-3091 Phone: (734) 615-6975 Fax: (734) 763-9181 onealas@umich.edu Rick Roberts University of Oklahoma International Program Center 339 W. Boyd Street, Room 400 Norman, OK 73072 Phone: (405) 325-1438 Fax: (405) 325-7454 Rick.Roberts@ou.edu Ronald Robinson Morehouse College 830 Westview Drive Andrew Young Center for International Affairs Atlanta, GA 30314 Phone: (404) 653-7718 Fax: (404) 215-2690 RobinsonRS@state.gov Vicente Valle University of New Mexico Career Services MSCO6 3710 Student Services Center, Room 220 Albuquerque, NM 87131 Phone: (505) 277-7801 Fax: (505) 277-9285 vvalle@unm.edu Marc Wall City College in New York Building NAC 6/141 138th Street and Convent Avenue New York, NY 10031 Phone: (212) 650-5243 Fax: (212) 650-5865 walmm@state.gov Claud Young University of Houston Department of Political Science 447 Philip G. Hoffman Hall, 413 Houston, TX 77204 Phone: (713) 743-3893 Fax: (713) 743-3927 cryoun2@central.uh.edu 1/17/2012 Diplomats in Residence DR-1 UNCLASSIFIED





Home Addresses of People Most of Whom Are or Were Government Officers or Employees

LINKS

2010 N.Y. Pistol Permits Impropriety in USA Govt
Federal Main Page Previous Page Next Page



To come to this page again       =       https://paladium.net/gw/usa-fedState500TelephoneDirectory2011mayA50.php

To return to the page whence you came       =      


map to CIA headquarters on Colonial Farm Road in McLean
link to our home page